.

Vemte děti o víkendu do školy!

Cestování

Vemte děti o víkendu do školy!

Jan Amos KomenskýChodí vaše dítě nerado do školy? Pokuste se mu ji víc přiblížit. Že zrovna netouží po vzdělání? Ukažte mu, jak nelehce se musely děti pídit po informacích v předchozích stoletích. Jedinečnou příležitost jim i jejich rodičům nabízí zábavnou formou Muzeum Jana Amose Komenského v Přerově.

Při návštěvě zámku v Přerově si určitě přijdou na své všichni členové rodiny. Školská expozice je ovšem největší a nejzábavnější. Jde vlastně o největší expozici týkající se historie školství u nás.

Muzeum sídlí v historické budově přerovského zámku. „Učitel národů“ Komenský v tomto městě studoval na bratrské škole a později tu působil jako učitel a kněz. Část muzejních expozic je proto věnovaná jeho osobě a dílu.

Děti i jejich rodiče si zajímavě připomenou historii českého školství ve čtyřech ukázkových kompletně vybavených třídách od 17. století až do současnosti. Všechny třídy vybudoval a většinu předmětů taky sám sesbíral zdejší průvodce František Hýbl.

školní třída

„Za komunistického režimu mi straničtí soudruzi třeba nechtěli povolit historicky nedílnou součást učebny – obraz císaře pána a kříž,“ vzpomíná pan Hýbl. „Franc Josef nakonec prošel, krucifix ale musel počkat až na listopad 89.“

Muzeum vlastní největší sbírku Komenského map Moravy, z nichž nejstarší pochází z roku 1624. V jeho prostorách je zbudována také komeniologická badatelna která nemá v Evropě obdobu. Kuriózní historii má i Komenského mravoučné desatero vytištěné koncem 19. století.

Mezi unikáty muzea patří největší sbírka českých i zahraničních slabikářů u nás, s faxmilií nejstaršího českého slabikáře od Jana Blahoslava z roku 1547. Knížky – učebnice tehdy vůbec nebyly, nebo byly drahé, a proto museli malí žáčci slabikovat texty z destičky, do které se vkládal vždy list papíru s písmenky a obrazem kohouta. Všechno to připomínalo záchodové prkénko.

pomůcky

Za zmínku stojí i to, že tady mají třeba i vzácné telurium ukazující pohyb Země a Měsíce kolem Slunce nebo Machův vlnostroj – názorná pomůcka, která demonstrovala vzděláníchtivým dětem podélné a příčné vlnění. Třídy kuriózně doplňují všudypřítomná plivátka.

V gotických sklepech zámku je navíc atraktivní archeologická expozice sahající až do dob lovců mamutů, ze světoznámého naleziště Předmostí u Přerova. Součástí je i naučná stezka. Na zámku je také přístupná 43 metrů vysoká věž s vyhlídkou do okolí.

Pod přerovské muzeum, které je otevřeno celoročně, patří i ornitologická stanice se stálou expozicí více než 400 u nás zaznamenaných ptačích druhů a s kuriózní „ptačí lípou“ ozdobenou reliéfy ptáků. Celodenní výlet pak můžete zakončit občerstvením v penzionu Na jižní, jehož restaurace je vyzdobena replikami historických zbraní.

mapa

Muzeum Komenského v Přerově, Horní náměstí 7, 750 11 Přerov, tel.: 581 250 531, 581 219 380
www.prerovmuzeum.cz, info@prerovmuzeum.cz

Otevírací doba – CELOROČNĚ: Út–Pá 8–17 hod., So–Ne 9–17 hod.
Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč, osoby hendikepované mají vstup zdarma

Od 3. prosince až do 24. ledna příštího roku si navíc na zámku můžete prohlédnout expozici Betlémy.

   
27.11.2009 - Doma - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [3] libuno [*]

  Také mě článek zaujal. Je to téma, které asi nikoho nezajímá. Škola -  základ života, to je vyloženě odstrašující! Protože je to povinnost, a to bohužel již z dob Marie Terezie. To není komunistický výmysl ani přežitek. Nutnost. Kdo by chtěl být dnes negramotný.

  Přesto, pokud zavítám do tohoto kraje, jistě zavítám.

  Snad nostalgie, vzpomínky na školní léta, na nejhezčí léta mezi těmi, kteří tu nejsou. A Komenský, třebaže učitel národů... Učitelské povolání, to je dnes asi o něčem jiném.

  superkarma: 0 29.11.2009, 18:03:56
 2. [2] FAXÍK [*]

  pěkné a zajimavé muzeum Sml67

  superkarma: 0 29.11.2009, 08:47:48
 3. avatar
  [1] vlaštovkaa [*]

  pěkný i poučný tip na výletSml16Sml16Sml16Sml22

  superkarma: 0 27.11.2009, 10:51:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme