.

Vemte děti na mašinky

Cestování

Vemte děti na mašinky

 

O nadcházejícím víkendu 1. 10. a 2. 10. 2005 proběhne slavnostní ukončení sezony muzea ČD v Lužné u Rakovníka. V sobotu i v neděli bude pro všechny zájemce o historii železnic připravena řada zajímavých akcí včetně jízd parních lokomotiv „Papoušek“ a „Všudybylka“. Stejně jako v předchozích letech byla v průběhu sezony, která začala 30. dubna 2005, k vidění železniční technika z fondů Českých drah a Národního technického muzea.

Návštěvníci muzea budou moci po oba dny využít zvláštní parní vlak z Prahy do Lužné u Rakovníka. Odjezd historické soupravy z pražského Masarykova nádraží bude v 8.40 hod., na zpáteční cestu z Lužné vyjede v 15.06 hod. Cena jednosměrné jízdenky je 100 Kč, děti od 6 do 15 let zaplatí 50 Kč. Mezi Lužnou u Rakovníka a Kolešovicemi vyjede další mimořádný spoj vedený historickou parní lokomotivou „Všudybylka“. Prodej jízdenek se uskuteční u vlakového personálu.
 
V rámci bohatého programu v areálu muzea se kromě oblíbených parních lokomotiv představí například drezíny na ruční i motorový pohon, v provozu bude také úzkorozchodná železnice, modelové kolejiště a před rotundou bude vystavena legendární parní lokomotiva „Mikádo“.

Oba dny bude probíhat poslední veřejné předvádění „čtyřkoláku“ pod parou 434.1100, kterou vlastní Národní technické muzeum v Praze. Před dlouhodobým odstavením z provozu  naposledy sjede z točny v neděli 2. 10. 2005 ve 14.30 hod.

  
Informace o Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka
Vznik muzea
Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy a svoji pravidelnou výstavní činnost zahájilo v květnu roku 1997. Zpočátku byla zajištěna dobrovolnou činností členů spolků zabývajících se historií železnic. V červenci roku 1999 převzaly provoz muzea do své režie České dráhy a v Lužné u Rakovníka vznikla provozní jednotka administrativně přičleněná k Depu kolejových vozidel (DKV) Louny. Od 1. července 2004 je Lužná u Rakovníka přičleněna k Depu kolejových vozidel Plzeň.

Co najdou návštěvníci v muzeu
Muzeum není jen neživým objektem, ale jeho prostory a zařízení jsou používány i k provozu a opravám historických vozidel nejen zde deponovaných, ale i cizích. Exponáty tvoří převážně parní lokomotivy, větší měrou neprovozní. Jde o stroje různých řad, z nichž některé sloužily před lety na okolních tratích. Příkladem jsou lokomotivy bývalé Buštěhradské dráhy či stroje sloužící na místní dráze Krupá – Kolešovice. Současně je kolekce exponátů rozšiřována i o motorové lokomotivy a vozy, které na železnici dosluhují a přestávají být součástí pravidelného provozu. Další součástí sbírek jsou normálněrozchodné i úzkorozchodné lokomotivy a vozy Kladensko - Nučické dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

V krytých expozicích návštěvníci mohou spatřit nejrůznější předměty z historie železnic, například zabezpečovací zařízení, ruční nářadí, modely a součásti lokomotiv. Také zde mohou shlédnout videoprojekci zaměřenou na pravidelný i nostalgický parní provoz. V další kryté expozici je instalováno modelové kolejiště a součástí prohlídky je i návštěva části správkárenské haly, kde probíhají renovace a opravy.
Venkovní expozice jsou zasazeny v lesnatém přírodním areálu s možností odpočinku či relaxace návštěvníků. Pro děti je k dispozici dětský koutek, pro všechny návštěvníky pak občerstvení v jídelním voze nebo ve stáncích a samozřejmostí je sociální zařízení a bezbariérové přístupy. V průběhu celého roku jsou pod záštitou muzea pořádány nejrůznější akce, především nostalgické vlaky s parními lokomotivami a dobrou tradicí se stala každoroční tématická setkání parních lokomotiv stejné řady.


Historické exponáty muzea v Lužné u Rakovníka si v loňském roce prohlédlo 23 tisíc návštěvníků. Pro všechny zájemce o historii železniční dopravy připravily České dráhy, a.s., informační brožuru „Nostalgie 2005“, která uvádí kompletní přehled všech jízd zvláštních historických vlaků naplánovaných na letošní rok – stejně jako informace o dalších akcích pro veřejnost souvisejících se železniční dopravou v České republice. Informační brožura je dostupná ve všech ČD centrech; aktuální informace o akcích pro veřejnost je možné získat také prostřednictvím internetu Českých drah – www.cd.cz
Petr Šťáhlavský,
Tiskový mluvčí, České dráhy, a.s.

   
27.09.2005 - Zahraničí - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Gabi [*]

  Taky jezdíme do Lužné, ale i první a poslední víkendy jsou maso .

  superkarma: 0 27.09.2005, 16:30:13
 2. avatar
  [3] Susina [*]

  JanaVi: jo, průvodci jsou úžasní nadšenci, vzali nás i do té velké haly, kde mašiny opravujou, moc se nám to líbilo.. a povozili děti na točně..

  superkarma: 0 27.09.2005, 16:27:37
 3. avatar
  [2] JanaVi [*]

  Susina: Souhlasím, dětem se v muzeu moc líbí, ale na zahájení a ukončení bych tam nešla. Oni si rádi všechno důkladně prohlížejí, takže na návštěvu je nejlepší všední den o prázdninách. Žádní lidé a moc prima průvodci.

  superkarma: 0 27.09.2005, 14:56:44
 4. avatar
  [1] Susina [*]

  Muzeum v Lužné je parádní, byli jsme tam se synem několikrát.. docela bych tam manžela se synem poslala, ale bude tam určitě strašně moc lidí, tak to necháme na jaro, na víkendy, kdy tam bude klid a pohoda..

  superkarma: 0 27.09.2005, 14:25:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme