.

Velmistr zednářské lóže: „Náš vliv je menší, než bychom si přáli.“

Magie

Velmistr zednářské lóže: „Náš vliv je menší, než bychom si přáli.“

Řád, ve kterém má být organizováno mnoho politiků a osobností nejvyšších světových postů. Co o těchto lidech víme? Prozradí nám to sám velmistr Svobodných zednářů? Přečtěte si rozhovor s tímto zajímavým mužem.

zed

Fakt, že člověka zpravidla kontaktují zednáři sami, se mi dílem potvrdil. I když o organizaci s názvem PC-ON nic nevím a o zednáře nejde, byl to právě její člen, kdo mě kontaktoval po té, co jsem neúspěšně psala na brněnskou lóži po vydání obecného článku.

Už jsem to vzdala, když zavolal.

Zvláštní, že zavolal na můj soukromý mobil, který nikde není uveden. Už to neřeším.

Kontakty toho člověka mě udivily, ale ani tady jsem to moc neřešila. Jestli jsem prošla nějakým sítem, lustrací, nevím. Pokládám ho čistě soukromě za jakousi spojku, ale na tuty by mi to vyvrátil.

Na schůzku jsem šla, no ano, velice nervózní, byť jsem neměla mít ani moc důvod. Muž, velmistr všech osmnácti lóží Svobodných zednářů v České republice, na mě do telefonu působil mile, civilně, klidně a vstřícně.

A působil tak i na živo.


Pan Jan Brousek je charismatický, příjemný člověk, jehož energie má na člověka uklidňující vliv. Jeho povídání bylo tak poutavé a zajímavé, že jsem zapomínala na otázky, které jsem mínila položit. Záměr? Napadlo mě to. Ztrácela jsem se v historii zednářství i barvitém vyprávění z jeho vlastního života.

Dalo mi dost práce se vracet.

Nečekejte, že se dozvíte něco převratného. Je to přesně tak, jak to působí. Svobodní zednáři jsou organizací lidí velice duchovně daleko, nemají zájem se zviditelnit, a co vám prozradí, je jen to, co se slučuje s jejich filozofií, která sahá daleko za hranice, které jsme obecně schopni chápat a kamkoli zaškatulkovat.

Přesto jsem zase o krok dál. A možná ne o jeden. Pochopila jsem, že svět, ve kterém žijeme, je ještě složitější, a lidé, kteří nás denně na ulici míjí, zdaleka nejdou po jedné lince.

Již zkraje jsme si ujasnili, že budou jistě otázky, na které nedostanu odpověď. No, divila bych se, kdyby ano.


Je pravda, že Svobodní zednáři jsou tu už dob starého Egypta?
Ale není. Řád byl založen v roce 1717 sloučením tří londýnských lóží a od roku 1723 je dosud platná Andersenova konstituce.

Co je vaším mottem, nebo kde hledat nějaké vodítko, když chci trochu více zednáře pochopit?
Hledejte hodně ve slovech a učení Jana Ámose Komenského. Zaměřte se na slovo „svobodní“. Komenského odkaz je hodně patrný.

Jak vypadá výběr nového člena? Je pravda, že zednáři kontaktují ty, o které mají zájem?
Ne vždycky, ale někdy ano. Hlavně podle toho, zda usoudím, že tento muž by se k nám svým charakterem a světovým názorem hodil. Mnoho lidí se hlásí samo.

Podle jakého klíče je buďto přijmete, nebo ne?
Vždy s takovým člověkem někdo promluví. Potom s ním promluví někdo další. Musí o sobě také něco napsat. Nakonec ale musí všichni souhlasit.

Jaké otázky vás například zajímají?
Pro nás je důležitý ten člověk jako bytost s jeho měřítkem hodnot, rozhledem a hlavně duchovní podstatou, která by se s řádem měla slučovat.

Pravicový, nebo levicový, věřící…?
Jsme absolutně nestranní. Je nám jedno, jakou stranu volil, nebo s jakou sympatizuje. Zednáři jsou přísně apolitickou organizací. I když, byl bych velice nerad a asi bych řešil, kdyby někdo obhajoval extremistické názory, ať zprava, nebo zleva.

Jak dlouho to trvá, než se k vám dostane nový zájemce?
Klidně i tři roky.

Kolik zednářů je v České republice?
Asi kolem 500.

Tak málo?
Byl bych rád, kdyby jich bylo víc, ale výběr je přísný.

Jak jste se vy sám stal zednářem? Kontaktovali vás?
Ano, ale vlastně jsem nevěděl, o co jde. Bylo to v Německu, kde jsem působil v jedné firmě. Oslovil mě člověk a já prakticky o řádu věděl jen z doslechu.

Jak se to stane, že se člověk u vás dopracuje až na velmistra?
Zcela normální volbou. Jednotlivé lóže si vyberou své kandidáty, zpravidla dva, nebo i tři, a pak se volí jeden. Ze dvou jmen bylo to mé zvoleno demokratickou volbou.

Jste tedy jediným velmistrem pro všech osmnáct zednářských lóží v České republice...
Ano.

Mohou k vám ženy?
Existují ženské zednářské lóže, a dokonce existují i smíšené, ale jsou to z našeho pohledu lóže neregulérní.

Něco proti nám máte?
Naprosto ne, spíše naopak. Ženy jsou mnohem zajímavější a řekl bych i kvalitnější a složitější nežli muži. Nicméně zednářství je historicky ryze mužská záležitost, a tomu bychom se zpronevěřit neměli. Navíc, když se potřebujete soustředit třeba na krásnou hudbu a cosi na úrovni jádra vlastní bytosti prožít, těžko se do toho patřičně položíte, když vedle bude sedět krásná bytost opačného pohlaví. Jak říkám, nejsme dokonalí.

Mluvíte o rituálech Svobodných zednářů, že ano?
Ano, i o nich.

Jak vypadá takový rituál, jak to probíhá, o co jde?
Jedna z otázek, které bohužel…

Chápu. Jde o magii?
Ne.

V co věří Svobodní zednáři?
V „Nejvyššího Stavitele vesmíru“.

Aha, to ale může být, co do víry, prakticky jakákoli libovolná energie.
Ano, no právě. Nejde o jméno, které si dosadíte. To je ryze váš svobodný výběr.

To je moudré. Tedy zednář ale musí věřit v nějaké vyšší vědomí, vyšší formu inteligence...?
Ano, to je podstatné.

Je pravda, že na dolarové bankovce je zednářský symbol?
Ano, je tam, vždyť celý Washington, D. C , je postaven podle zednářského modelu. Ovšem i na české padesátikoruně, kterou vytvořil pan Mucha, byl zednářský symbol.

Jak to? Mucha byl zednář?
A ne lecjaký. Byl jeden z nejvyšších a byl jedním ze zakladatelů, nebo obnovitelů zednářství u nás.

Jaký mají zednáři světový vliv?
Malý na to, jaký bychom si přáli.

Šalamounské. Zeptám se jinak. Kam směřujete, co je vaším cílem, nebo na co se zaměřuje filozofie Svobodného zednářství hlavně?
Symbolicky stavíme chrám humanity. V zásadě by bylo dobré působit na společnost tak, aby co nejvíce lidí, nejlépe všichni, mělo na paměti nebo se řídilo morálními zásadami. Aby lidé přijali za své hlubší myšlenky, duchovně rostli a jejich základní proud směřoval k rozšíření vědomí na všech úrovních. Svobodné myšlení a jakási souvztažnost člověka k člověku a vyšší moci teprve otevírá cestu ke svobodě duše a kvalitě charakteru každého jednoho člověka.

Charita patří mezi neopomenutelné základní povinnosti každého zednáře.

Jestli se má změnit společnost, musí se změnit jednotlivci.

Jak na ně působíte?
Nenásilně.


Zcela nenásilně mi tento pán otevřel další dveře mého pohledu na svět a společnost, ve které žiji.

Nutno dodat, že jsme si povídali bezmála dvě hodiny a nebylo to jen o tom, co jsem napsala. Člověk musí číst mezi řádky, když naslouchá, a existují informace, které pojmete jen skrze to ryzí, a jsou tím pádem majetkem vaší vlastní duše.

Tudíž těžko publikovatelné. Jde o pocit, který se následně promění v informaci, která vás posune. A není třeba být přítomen byť jedinému rituálu. Jakmile to všechno přechroupete, vaše podstata vykoná váš vlastní rituál.

Ne, žádné osvícení - jen mi cosi došlo.

   
15.10.2010 - Záhady současnosti - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] SNÍŽEK [*]

  Trinii — #15 taky mi připadá všechno co se tu píše normální,mělo by to tak být,ale ne s každým se o tom dá mluvit,moc lidí má primitivní myšlení.Svobodní zednáři jsou mi velmi sympatičtí,kdyby jejich morální zásady měli všichni,bylo by dobře.Sml59

  superkarma: 0 17.11.2010, 13:12:14
 2. avatar
  [21] Lukáš Čejka [*]

  peetrax — #20 to preci ani nemusis, nebot to neni spolek pro tebe Sml32

  superkarma: 0 17.10.2010, 14:26:54
 3. avatar
  [20] peetrax [*]

  Nedozvěděla jsem se víceméně nic, ač chápu, že nemůžou prozrazovat. Jejich spolek jsem nikdy nepochopila.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #21
  superkarma: 0 16.10.2010, 23:26:20
 4. [19] Anai [*]

  OlgaMarie — #11 Sml67Sml59

  superkarma: 0 15.10.2010, 15:20:02
 5. avatar
  [18] haluška [*]

  morálne zásady.Každý má nejaké a podľa nich žije.Ak sa moje odlišujú od ostatných ľudí /mám na mysli tie zásady/, som iná? Prečo? Som mravnejšia, alebo nemravnejšia? Kruciš, zasa ten úhol pohľadu. No nič, idem do práce a zasa mám nad čím rozmýšľať.

  superkarma: 0 15.10.2010, 12:38:51
 6. avatar
  [17] Eliana [*]

  ToraToraTora — #14...jdu pohledat prošlý pas Sml30, občanku mi asi nespolknou

  superkarma: 0 15.10.2010, 12:10:08
 7. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  ToraToraTora — #5 a jak vis, ze to co vis, je skutecnost Sml32

  superkarma: 0 15.10.2010, 11:36:06
 8. avatar
  [15] Trinii [*]

  fajn článek, když se to napíše podle vyprávění jednoho z nich je to ok, mě se to moc líbíSml67... Ale co obyčejná holka, která stejně žije svůj život? tak hádejte jak se na mě všichni v okolí dívají, když se s nima pustím do podobných debat? hodně divně, protože se naprosto vymykám dnešním standartům společnosti. Až je mi po přečtení článku líto, že nejsem muž. Protože, to co je zde napsáno a to co je za tím mi příjde naprosto normální a přirozené, zkrátka tak by to mělo být.

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #22
  superkarma: 0 15.10.2010, 11:16:02
 9. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Eliana — #12 Tak už se nezamýšlej, nebo tě cizinecká skrz tu díru deportuje

  1. na komentář reaguje Eliana — #17
  superkarma: 0 15.10.2010, 10:11:11
 10. avatar
  [13] átéčko [*]

  OlgaMarie — #11 Sml67

  superkarma: 0 15.10.2010, 10:10:10
 11. avatar
  [12] Eliana [*]

  ToraToraTora — #9 ále, muži se rozbil vrták na díry na plot a někdo to udělat musí, až si popláče a polituje se, než to podruhé zapadá sněhem a práce přijde vniveč...jde o půl metrové v zemi plné jílu a šutrů, ale zamyslela jsem se nad zednáři a kutám a kutám, až jsem málem chytila klokana za nohu Sml54

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #14
  superkarma: 0 15.10.2010, 09:47:48
 12. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Anai — #7 Ono duchovno právě vytvářejí pevné morální zásady. Duchovno v každém z nás překračuje vlastní požadavky, proto jsem použila příklad z pumpování státu nárokovatelnými sociálními dávkami. Budu-li morálně duchovně vyspělá, nepožádám si o sociální příspěvek, mám-li dostatek finančních prostředků, přestože je to dávka nárokovatelná, bez ohledu na mou bezprostřední sociální situaci podle příslušných směrnic! Prostě se nebudu vysmívat společnosti, která chtěla usnadnit ve starostech lidem potřebným, uplatněním právního osobního nároku! Ony ty mravní zásady jsou filozofického rázu.

  Včera jsem potkala svou bývalou kolegyni. Na otázku, cože je tak posmutnělá, mi řekla, že ona s rodinou byla vyplavená, ale mamince zůstalo pouze to, co měla na sobě. Říkám jí, co mohu nabídnout a ona na vše ne, ne, ne...(Dostalo se jí základního vybavení ze sbírek.)Tak zda potřebuje peníze, neboť ty dávají určitou formu svobody a ona na to:

  "Jsi hodná, ale oblečení má, ubytována je sice v provizoriu, ale slušně a na jídlo jí stačí důchod." Prostě nebyla, jak se říká nenažraná a odmítnutí vysvětlila ... Tomu říkám morální vyspělost. (Je z Chrastavy a maminka z Nové Vsi u Chrastavy.)

  1. na komentář reaguje átéčko — #13
  2. na komentář reaguje Anai — #19
  superkarma: 2 15.10.2010, 09:40:51
 13. avatar
  [10] sara.l [*]

  Michaela Kudláčková — #4 Míšo díky moc za poutavý článek...

  superkarma: 0 15.10.2010, 09:18:18
 14. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Eliana — #8 Jdeš kopat díry? Čekáš tuhou zimu nebo hledáš zkratku do  Austrálie? Sml54

  1. na komentář reaguje Eliana — #12
  superkarma: 0 15.10.2010, 09:14:03
 15. avatar
  [8] Eliana [*]

  Bože, mám tolik otázek a na ty otázky tolik odpovědí a jak moc Míše závidím,že měla tu možnost komunikace, mě by stačilo i souhlasné mlčení či tichý nesouhlas... třeba by mi i někdo vysvětlil moje komplikované myšlení. Snad jednou... Nicméně, že byl Mucha zednářem, jsem psala k dlouhé diskuzi o epopeji. Perfektní článek! Jdu kopat díry ven a přemýšlet.....

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 0 15.10.2010, 09:08:33
 16. [7] Anai [*]

  OlgaMarie — #3 Nějak mám pocit, že tímto tématem se nezabývají... Jinak článek jako vždy Sml67Sml67Sml67 a vřelé díky za něj! Já si tady ráno pro povzbuzení nálady při snídani dycky hezky počtu a mám ráda všechny redaktory i redaktorky a moc, ovšem Míšiny články ať už v rubrice Magie, či jinde, mají něco "navíc", já tak dycky jako ztuhnu...povznesu se do vyšších sfér... zvláštní, možná je to proto, že je opravdová čarodějka Sml80Sml16

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #11
  superkarma: 0 15.10.2010, 08:45:16
 17. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Michaela Kudláčková — #4 A do domu ve Vodičkově ulici, kde mají prostory ke schůzkám, tě nepozval? Byla jsem tam, když místnosti propůjčili k určité příležitosti Bankovnímu institutu. Je to možná směšné, ale cítila jsem se tam tak nějak vznešeně, že jsem někde, kam se hned tak kdekdo nepodívá.

  superkarma: 0 15.10.2010, 08:27:25
 18. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Mám úžasnou knížku Tomáše Srba o Zednářství, odkud vím daleko víc, než velmistr byl ochoten sdělit. Ale vím, že ten rozhovor byl uplně o jiné dimenzi, která se nedá na tyto stránky písmem přenést. nezbyde mi, Míšo, než závidět.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 15.10.2010, 08:23:51
 19. avatar
  [4] Michaela Kudláčková [*]

  nehodicka — #2 ..nehroť, to bylo přece úplně normální...dej vědět, čím to bylo...Sml58

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  2. na komentář reaguje sara.l — #10
  superkarma: 0 15.10.2010, 08:17:59
 20. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Chybí mi zde konkretizace morálních zásad. Co je mravné či morální, určuje většinová společnost.

  Když zabřednu do extrému.  Kdysi byla svobodná matka pokládána za nemravu nemravnou a dnes je to normální. Pokládám za nemorální svobodnou matku pokládat v minulosti za nemravu nemravnou, neboť její otěhotnění bylo mnohdy způsobeno z dnešního hodnocení trestným činem, ale v současné době, kdy údajné svobodné matky zneužívají sociální systém jako nárokovou dávku, je podle mne těžce nemorální.

  1. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 15.10.2010, 07:51:34
 21. avatar
  [2] nehodicka [*]

  Sml67 hezky napsané a díky ještě jednou za pomoc.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #4
  superkarma: 0 15.10.2010, 07:43:05
 22. [1] Rikina [*]

  Sml80 Opravdu jsem se nic převratného nedozvěděla. Ale ani jsem to nečekala. Že by bylo řečeno něco víc, než co se dá běžně vyčíst, když se člověk zajímá. Osobní rozhovor byl jistě mnohem zajímavější, než co je zde popsáno. Sml57 Nicméně ono zřejmé elitářství členů této organizace je silně odrazující od veškerých pokusů o diskuze, což bude patrně záměr.

  superkarma: 0 15.10.2010, 01:35:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme