Bulvár

Velmi smutná zkušenost s Romy

Myslím, že toto téma je poměrně zajímavé na názory lidí a taky dost citlivé v naší společnosti.
Asi je pravda, že dokud se to toho člověka nějak nedotkne, moc mu to ani nepřijde.  
 
    Menšiny u nás, za které považuji z větší části cizince, mi nikdy nijak nevadily. Vlastně mi někteří i imponují. To mluvím o "černoších", které když uvidím, nevím proč, ale musím se na ně usmát. Třeba je to proto, že z nich vyzařuje taková nějaká exotika, ale ten úsměv na mé tváři se vždy objeví a oni ho kupodivu opětují. 
 
    Jsem toho názoru, že každý, ať je to kdokoli, má právo na svůj život, kdekoliv, kde si sám rozhodne. Znám například Čecha, který žije 35 let v Africe, je tam nad míru spokojen, a i když si ponechal české občanství, chce tam navždy zůstat. Tak proč by to nešlo i u nás? 

   Pokud se ale tady cizinec dopustí trestné činnosti, myslím si, že by si trest měl odpykat tady, i kdyby to byl syn samotného krále. 
 
    Bohužel i já mám špatnou zkušenost, a to s Romy. Byl to pro mě otřesný zážitek. Na vlastní oči jsem viděla, jak tři chlapi napadli "bílou" dívku, jen proto že se jim prostě nelíbila. Dodnes to mám před sebou, jak ta dívka leží na silnici a oni do ní kopají. Smutné však bylo, že i když tam byla spousta lidí okolo, nikdo se jí nezastal. Prostě všichni dělali, že nic nevidí. A proč? Měli strach a v tom je naprosto chápu. 
   
   Neříkám, že ten je lepší a ten horší. Vím, že Češi můžou být a někteří i nejspíš jsou stejní, ale prostě už na ně koukám trošku jinak po té zkušenosti.
 
    Ale rozhodně mi nevadí, že děti cizinců navštěvují naše školy. A proč by je navštěvovat nemohly?
Jen doufám, že nás v budoucnu cizinci nepohltí!   
         
 
                                                                Fidy
 
    

 

Setkali jste se s podobnám případem? Napište nám o něm!

 

Dnešní téma

Jaký máte vztah k menšinám?
Vadí Vám děti cizinců v našich školách?
Registrované partnerství homosexuálů, souhlasíte s ním?
Co nebo kdo jsou podle Vás menšiny?
Pište, nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!

redakce@zena-in.cz

   
15.11.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [42] svetluszka [*]

  Meander: 34.... ...tak ty znám taky... ..jak je ten svět malej.... ....

  superkarma: 0 15.11.2005, 18:00:22
 2. avatar
  [38] Juana [*]

  kikinátorka: Oni sami. Prý to znamená člověk. Takže my asi podle nich nejsme lidi.

  superkarma: 0 15.11.2005, 15:44:45
 3. avatar
  [37] Boženka [*]

  Můj muž není cikán ani rom, a taky nemohl půl roku sehnat práci. Nakonec ji našel přes pracák, protože dělat opravdu chtěl a moc se o to snažil.

  superkarma: 0 15.11.2005, 15:28:13
 4. avatar
  [36] Léňa [*]

  Cikáni mi nikdy nic neprovedli (naštěstí), ale mě štve už jenom ta pozitivní diskriminace.
  Co se týče zastávání se někoho tak se těm lidem ani nedivim. Mám dva známý který se zastali někoho kdo byl napadenej (ne společně). Jeden skončil s rozřízlym krkem, má tam 30 stehů a je rád že to přežil a druhej skončil naštěstí "jen" s přeraženým nosem.

  superkarma: 0 15.11.2005, 14:59:55
 5. avatar
  [34] Meander [*]

  Andrejka82: Všichni nejsou špatní. Určitě tak dva, tři budou dobří

  superkarma: 0 15.11.2005, 14:17:52
 6. [33] Andrejka82 [*]

  všichni romové nejsou špatní! hodně záleží na jejich rodinách, pokud jejich rodiče kdekoliv pracují (třeba i jako kopáči), tak už je to celé o něčem jiném. měla jsem spoustu negativních zkušeností, třeba když jsem chodila na víceletej gympl, tak jsme museli chodit okolo nádraží, kde bylo spoustu romských dětí, kteří nás fyzicky napadali. pak jsem poznala romské vzdělance, kteří se samozřejmě s těmi sockami na podpoře nestýkají. chtěla jsem vám říct, že už 5 let existuje dotační program pro romské studenty středních škol, situace se zlepšuje. sice ne pro všechny, ale aspoň trochu. je to zas pozitivni diskriminace, ale jinak by to zatím nešlo. nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby si to tato skupina vyřešila sama mezi sebou, jenže problém je i v tom, že ti "lepší" romové se pak s těmi, co nepracují a kradou nestýkají.

  superkarma: 0 15.11.2005, 14:07:12
 7. avatar
  [31] Juana [*]

  Historka ze života: Před pár lety načapal policajt cikána, jak krade z auta kola. Na dotaz "co to tady kradeš" cikán odpověděl - "já nic nekradu, já to auto našel..."
  Ten policajt byl manželův vzdálený příbuzný.

  superkarma: 0 15.11.2005, 13:26:15
 8. avatar
  [28] opravdový muž [*]

  Mé zkušenosti s Romy? Když mi bylo 10, přepadli mne a okradli. Byli dva a starší než já. Když mi bylo 13, přepadli mne a okradli. Byli čtyři a starší než já.
  Před čtyřmi lety mi v noci na parkovišti svým autem romové odtlačili mé přes obrubník a nabourali předek. Jak jsem se později na policii dozvěděl, potřebovali si udělat místo, aby se v úzké jednosměrce otočili. Ze strany policie nebyla žádná snaha o vyřešení. Nedaleko se našla poškozená škodovka, majitel se dostavil na policici s tím, že půjčil auto kamarádovi, který to udělal a zase odjel zpět do Belgie. Ze strany police jasná záležitost, pachatel již mimo republiku, proto není možné ho vyslechnout a rada, nechte to být, pachatel je neznámý. Z mého pohledu to bylo zaplacení škody z mé havarijní pojistky, zaplatil jsem spoluúčast jako pachatel a navíc přišel o bonus na pojistném. Později vyšlo najevo, že auto nebylo po odhlášení znovu přihlášené na nového majitele, nemělo povinné ručení a řídil ho opilý rom z Neratovic bez řidičáku. Myslíte, že to někoho zajímalo? Chtěl jsem podat trestní oznámení pro poškozování cizí věci, policisté se mi vysmáli. Musel bych řidiči prokázat úmysl, jinak je to vedeno jako dopravní nehoda. Nakonec jsem rezignoval, peníze oželel, ale víru ve sparavedlnost v téhle zemi mi už nikdo nevrátí. Řekl bych, že romové utvářejí náš pohled na ně sami svým chováním, vystupováním na veřejnosti, snahou o začlenění do společnosti.
  Co se týká dívky na zemi a kopajících romů - raději chci žít v anonymitě, než být slavný po smrti - jako pan Velíšek...

  superkarma: 0 15.11.2005, 12:51:38
 9. avatar
  [22] Luciš [*]

  Renta: aha, tak to už vím, kde můj brácha, otec půlroční holčičky a hyperčistotné manželky přišel k mononukleóze nebo co to má. Dva měsíce byl na infekčním s podezřením na žloutenku, celou familii nacpali gamaglobulinem a zhubnul patnáct kilo za půl roku. Nejlepší na tom je, že ho stále nijak neléčí a když šel poprvé k obvoďačce, že má horečku a je imrvére unavený, tak mu řekla, že je hypochondr. Prostě tenhle systém s našimi některými lékaři

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:59:22
 10. avatar
  [21] Kelly [*]

  bohunka_p: a to je právě ten problém ... ten strach má každý snad vytetovaný na čele a cigáni toho krááásně zneužívají ...

  Je to smutné, kdyby lidé nebyli tak lhostejní k ostatním, byl by v republice větší klid ... oni by si tak netroufli.

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:55:27
 11. avatar
  [18] Stes [*]

  někde jsem taky četla, že rodiče jsou buď analfabeti nebo bývalí žáci zvl. školy - pak se člověk nemůže divit, když malí romové se neučí - za prvé to neumí a za druhé rodiče jim doma také nemoho pomoc, protože to neznají.

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:40:15
 12. avatar
  [16] Kelly [*]

  Meander: to je pravda, ale oni jsou silní akorát tak na hubě ... a dovolí si akorát na slabšího, jako jsou důchodci, děti a ženy ... hyeny

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:38:30
 13. avatar
  [14] Stes [*]

  je fakt, že městských romů se taky bojím. Znám jich ale několik na vesnici. Moje učitelka na kytaru byla romka - úžasná ženská, krásně hrála (byla samouk a dokonce dálkově vystudovala konzervu), nádherně zpívala ... taky kvůli původu měla několik potíží, ale to nebudu rozepisovat. Já upřednotňuju ne rasu, ale člověka. Jak říkám, raději si pokecám s romem než s bílým. Samozřejmě ale záleží na inteligenci. Takový ten rom, který umí je hé, dej sem flašu atd. tak s tím s také nemám co říct. Problém s romama je v tom, že ve škole je většinou rovnou dávají do zvláštní školy, aniž by se přesvědčili, že ty děti taky nemusí být úplně blbé, jen mají jinou barvu pleti. Znala jsem kluka, kterýho chtěli dát na základce rovnou do zvl. školy - to jeho matka nepovolila a dala ho na jinou základku a tu zládal na 2.

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:38:27
 14. avatar
  [13] Kelly [*]

  omlouvám se za chybu: ... takovÉ 2 nebo 3 vazby ...

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:37:06
 15. avatar
  [12] Meander [*]

  Cikánů se bojí každej.

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:36:53
 16. avatar
  [11] Kelly [*]

  ... otřesné na tom je to, že nepomohli naši chlapi !!!
  Kdyby se k nim takoví 2 nebo 3 vazby jen přiblížili, cigáni by se rozprskli jak vrabci ... takoví hrdinové zase nejsou, oni moc dobře ví, jaký paragraf jim za to hrozí, takže by dali nohy na ramena a do držky by dostat nechtěli.
  Navíc jsou to poserové, pokud jich není minimálně 5 dospělých s kudlou v ruce, tak se s nikým prát nebudou.
  Chudák holka. Měla utíkat, co ji nohy stačily ...

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:36:04
 17. avatar
  [9] Maši [*]

  Já mám taky s Romy špatnou zkušenost.Přišli za mnou do kanclu a když zjistili, že jsem sama, zatlačili mě do rohu , sebrali mobil( úplně nový, Ježíškovský), prachy z kasy( naštěstí tam moc nebylo) , vysmáli se mi do očí a šli.Policajt mi řekl, že s tím asi nic nenadělají, je to známá banda , mobil prodají dřív, než je chytnou, prachy utratí a nikdo jim už nic nedokáže. Tak jsem mu na ten mobil aspon zavolala.Ten hajzl to i zvedl, ale to , co ode mě slyšel,není publikovatelné.Zavřeli by mě za rasistické předsudky...

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:34:14
 18. avatar
  [8] gerda [*]

  Fidy: ne, v žádném případě bych se do toho nemíchala. Volala bych o pomoc. Znám přece své možnosti a byla bych další, se kterou by si to vyřídili. Ale z příspěvku nebylo poznat, že jste telefonovaly. Tak se proto nezlob. Já myslila, že jsi šla kolem a neudělalas nic.

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:25:55
 19. avatar
  [4] gerda [*]

  dnes, kdy má každý v kapse mobil, by snad neměl být problém zavolat policii. Nezapomenu na zprávu, není to dávno, v televizních novinách ukazovali kamerový záznam. Na nádraží mezi spoustou lidí táhli dva grázlové holku k odstaveným vagónům, aby ji tam znásilnili. Ona prosila kolemjdoucí o pomoc. Nejen, že jí nikdo nepomohl, on nikdo ani nezavolal policisty! Co je teď platné, že jednoho grázla chytili a druhý se v cele oběsil. Ta holka s tím musí žít do konce života.

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:11:49
 20. avatar
  [3] Gabi [*]

  gerda: bohunka_p: jo, taky A pak jsem si uvědomila, že pravidlo číslo jedna, kterým se ohání celá Policie ČR je "do ničeho se neplést" a zavolat je. Ale to už může být pozdě . Na druhou stranu představa, že se nechám probodnout a doma po mě zbydou dvě malé děti

  superkarma: 0 15.11.2005, 11:02:35
 21. avatar
  [1] gerda [*]

  Fidy, a co jsi udělala ty, když jsi viděla napadení oné dívky?

  superkarma: 0 15.11.2005, 10:53:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme