Vaření

Velký podzimní atlas jablek

S příchodem podzimu se pulty obchodního řetězce Tesco začínají plnit nejrůznějšími odrůdami jablek rozmanitých barev a chutí. Pokud si zrovna nevíte rady, které z nich vybrat, netrapte se. Přinášíme vám přehledný atlas, ve kterém naleznete 16 druhů jablek vypěstovaných převážně v českých sadech, dodávaných právě do obchodů Tesco. Díky atlasu již budete vědět, které jablko si koupit ke svačině, a které se naopak hodí na pečení či do salátů.

JONAGOLD / JONAGORED

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Jonagold vznikla roku 1953 v New Yorku na základě křížení odrůd Golden Delicious a Jonathan. Jablka této odrůdy mají zelenožlutou a červenou krycí barvu. Jonagold má několik barevných klonů, jako jsou například Jonagored a Jonaprince.

Chuťové vlastnosti: Jablka Jonagold mají měkčí, přesto ale křupavou a šťavnatou dužinu. Chuť plodu je aromatická, nasládlá, jemně kyselá s vyváženým poměrem cukrů a kyselin.

Využití: Tato odrůda se hodí zejména na odšťavnění či pečení.

 

RED JONAPRINCE

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Red Jonaprince, vypěstována v Nizozemí a Belgii roku 1994, je umělou mutací odrůdy Jonagold. Plody jsou středně velké až velké s výrazným červeným zbarvením.

Chuťové vlastnosti: Dužina plodu vyniká krémovou barvou, střední šťavnatostí, křehkostí a aromatičností. Slupka je tenká a mastná.

Využití: Odrůda je vhodná k přímé konzumaci.

 

RED DELICIOUS / RED VELOX

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Red Delicious, známá také jako Red Velox, vznikla pravděpodobně roku 1921 ve státě Iowa v USA mutací odrůdy Golden Delicious. Barva plodu je tmavě červená s typickými, výraznými hrbolky v oblasti kalichu, který se nachází naproti stopce. Existuje mnoho barevných mutací této odrůdy jako například Red Cup nebo Jeromine. Jablka Red Delicious jsou velmi dobře skladovatelná.

Chuťové vlastnosti: Dužina plodu je pevná, šťavnatá, křupavá a sladká.

Využití: Tato odrůda se hodí zejména do salátů a studené kuchyně.

 

BRAEBURN

jablkaZákladní specifikace: Pravděpodobně náhodný kříženec vznikl ve volné přírodě na Novém Zélandu křížením odrůd Lady Hamilton a Coxova reneta. Zelená slupka plodu je překryta tmavě oranžovou krycí barvou. Plody jsou mimořádně odolné proti otlačení, což je dělá velmi dobře skladovatelnými.

Chuťové vlastnosti: Jablka Braeburn mají navinule sladkou a středně šťavnatou dužinu pevné konzistence a krémové barvy.

Využití: Tato odrůda se skvěle hodí na pečení.

 

GRANNY SMITH

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Granny Smith byla objevena v roce 1868 v Austrálii paní Marií Ann Smith. Ta ji vypěstovala na své zahradě v blízkosti Sydney a jablka po ní dostala i název Granny Smith, doslova tedy babička Smithová. Odrůda si velmi rychle získala světový význam. Zároveň je dobře skladovatelná. Plody jsou sytě zelené barvy, se slabým voskovým povlakem.

Chuťové vlastnosti: Dužina je pevná, bílé barvy a středně šťavnatá. Chuť plodu je kyselý, osvěžující a s typickým aroma po trávě.

Využití: Granny Smith se hodí zejména do salátů a studené kuchyně. Díky kyselosti jsou plody vhodné i na pečení, nejlépe do štrúdlu.

 

IDARED

jablkaZákladní specifikace: Idared je stará a osvědčená odrůda rozšířená po celém světě. Byla objevena v USA ve státě Idaho, které dalo vzniknout jejímu jménu. Plody jsou intenzivní červené barvy. Jablka jsou velmi dobře skladovatelná ve skladech s řízenou atmosférou, ale i v chladírnách.

Chuťové vlastnosti: Dužina jablka je jemná, středně šťavnatá, bílá, sladce navinulá a aromatická.

Využití: Idared je ideální na dlouhodobá uskladnění.

 

ŠAMPION / CHAMPION

jablkaZákladní specifikace: Typicky česká odrůda vyšlechtěná křížením odrůd Golden Delicious a Coxová oranžová reneta. Plody jsou zelenožluté barvy překryté oranžovočerveným líčkem. Tato odrůda je skladovatelná do Vánoc, později hrozí, že její dužina zmoučnatí.

Chuťové vlastnosti: Dužina je žlutobílá, šťavnatá a křehká. Je velmi chutná a obsahuje harmonický poměr cukrů a kyselin. Jablka jsou výborná hned po sklizni.

Využití: Jablka Šampion jsou ideální pro odšťavnění i pečení.

 

GOLDEN DELICIOUS

jablkaZákladní specifikace: Náhodný kříženec, který momentálně patří mezi nejvíce rozšířené odrůdy na světě, byl objeven kolem roku 1800 v USA. Barva plodu je zelená, při vyšší zralosti žlutá, někdy s jemným narůžovělým líčkem.

Chuťové vlastnosti: Dužina Golden Delicious je šťavnatá, křehká, sladká a jemně aromatická.

Využití: Hodí se k přímé konzumaci.

 

RUBÍN

jablkaZákladní specifikace: Jak její název napovídá, odrůda Rubín byla vypěstována v ČSSR, a to konkrétně ve Střížkovicích. Vznikla zkřížením odrůd Golden Delicious a Lord Lambourne. Plody kulovitého tvaru jsou velké. Slupka plodu je hladká a mírně mastná. Její základní barvou je zelenožlutá, z větší části překrytá zářivě červenou barvou ve formě proužků a žíhání.

Chuťové vlastnosti: Dužina jablka je nažloutlá, křupavá, středně pevná a velmi šťavnatá. Chuť plodu je navinulá až sladce navinulá, aromatická a vynikající.

Využití: Rubín se hodí zejména na odšťavnění nebo pečení

 

GALA

jablkaZákladní specifikace: Jablka Gala vznikla na Novém Zélandu křížením odrůd Kidd 's Orange a Golden Delicious. Gala se pěstuje od roku 1960 a dnes patří z globálního hlediska k nejvíce vysazovaným odrůdám. Plody červené barvy jsou středně velké. Existuje mnoho barevných mutaci odrůdy Gala. Mezi nejznámější patří Royal, Gala Must, Schniga, Backet, Royal Baut a Brookfild.

Chuťové vlastnosti: Dužina plodu je křupavá, aromatická, sladká a šťavnatá.

Využití: Gala je vhodná na odšťavnění či pečení. Zároveň se skvěle hodí i na sušení.

 

GLOSTER

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Gloster byla vyšlechtěna v Německu křížením odrůd Zvonkové a Richared Delicious. Plod odrůdy je kuželovitý a velký. Slupka je hladká a světle zeleného zbarvení, které je překryté tmavě červenou barvou s žíháním.

Chuťové vlastnosti: Dužina plodu je bílá až nazelenalá, velmi dobrá se sladce navinulou chutí.

Využití: Odrůda je vhodná ke skladování i přímé konzumaci.

 

CRIPPS PINK

jablkaZákladní specifikace: Jablka Cripps Pink byla vyšlechtěna v roce 1970 Johnem Crippsem v západní Austrálii. Tato odrůda vyžaduje velmi dlouhou vegetační dobu a horké podnebí, a proto je pěstována pouze v teplejších krajinách. Slupka jablek je zabarvena do růžova, pro což je zapotřebí silný sluneční svit na podzim. Proto se jablka Cripps Pink pěstují zejména v zemích jižní polokoule, kterými jsou například Jihoafrická republika, Chille, Argentina nebo Nový Zéland.

Chuťové vlastnosti: Křupavá dužina plodu je velmi sladká a šťavnatá.

Využití: Cripps pink se hodí k přímé konzumaci.

 

PINK LADY

jablkaZákladní specifikace: Pink Lady byla jedním z prvních jablek, která pronikla na trh pod svým marketingovým označením spíše než pod názvem odrůdy. Odrůda je pěstována na základě licence a na trh se dostává prostřednictvím licencovaných prodejců. Pink Lady vyžaduje velmi dlouhou vegetační dobu a horké podnebí, a proto je pěstována pouze v teplejších krajinách. K jejímu růžovému zbarvení, díky kterému si stejně jako Cripps Pink získala svůj název, je důležitý silný podzimní sluneční svit a Pink Lady se tak pěstuje v prosluněné Itálii nebo Francii.

Chuťové vlastnosti: Chuťově má blíže spíše ke Golden Delicious než ke Cripps Pink. Má křupavou dužinu a jemnou, velmi sladkou chuť.

Využití: Jablka Pink Lady jsou skvělá k přímé konzumaci.

 

RAJKA

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Rajka byla vyšlechtěna v českých Střížovicích, kde vznikla zkřížením odrůdy Šampion a další nepojmenované odrůdy. Slupka jablek je hladká a žluté zbarvení je na většině plodu překryto červenou barvou.

Chuťové vlastnosti: Dužina odrůdy Rajka je velmi dobrá, krémová se sladce navinulou chutí.

Využití: Rajka je vhodné ke skladování i přímé konzumaci.

 

SPARTAN

jablkaZákladní specifikace: Odrůda jablek Spartan byla vyšlechtěna v Kanadě roku 1926 křížením dvou odrůd. Plody této odrůdy jsou kulaté, střední až menší velikosti. Slupka je zbarvena do červena s náznaky fialové barvy

Chuťové vlastnosti: Dužina odrůdy je bílá se sladkou navinulou chutí.

Využití: Odrůda je vhodná ke skladování i přímé konzumaci.

 

FUJI

jablkaZákladní specifikace: Odrůda Fuji byla vyšlechtěná v roce 1930 v Japonsku křížením amerických odrůd jablek. Na trh byla uvedena až v roce 1962. Plody odrůdy jsou kulaté a typicky velké až velmi velké. Jablka Fuji zároveň vynikají velmi dlouhou trvanlivostí. Slupka je žlutorůžová s červeným žíhováním.

Chuťové vlastnosti: Plody jsou velmi sladké a křupavé.

Využití: Fuji se hodí k přímé konzumaci.

 

Více info na http://itesco.cz/

   
04.11.2016 - Sezona - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [27] Misička [*]

  Máme jablíčka na zahraděSml67

  superkarma: 0 06.11.2016, 13:45:44
 2. [26] Vendi [*]

  Mám svoje i české odrůdy.

  superkarma: 0 04.11.2016, 19:51:59
 3. avatar
  [25] babytka [*]

  Jablíčka jsou super

  superkarma: 0 04.11.2016, 19:45:40
 4. avatar
  [24] HankaPU [*]

  vapu — #23 Hmm, to by se mi moc líbilo.Sml59

  superkarma: 0 04.11.2016, 19:42:11
 5. avatar
  [23] vapu [*]

  Mívali jsme malá panenská jablíčka zavěšená na vánočním stromečku místo ozdob. Škoda,že se teď nějak nedají sehnat.Sml80

  1. na komentář reaguje HankaPU — #24
  superkarma: 1 04.11.2016, 19:40:35
 6. [22] babos [*]

  Jablka miluju, ale česká

  superkarma: 0 04.11.2016, 17:55:56
 7. avatar
  [21] Myškomedvídek [*]

  pěstujeme jablka máme spatana jsou velice dobráSml67

  superkarma: 0 04.11.2016, 15:53:03
 8. [20] Oska [*]

  monkee — #18 ty asi TESCO neprodáváSml30

  jablka mám moc ráda, je to naše základní ovoceSml80

  superkarma: 0 04.11.2016, 14:44:17
 9. avatar
  [19] vladka321 [*]

  Miluji jablka a mám vlastního dodavatele. Když dám někomu ochutnat, tak nevěří, jak lahodné to jablko je. Manžel jiné nejí, obzvláště ne z obchodu. To se prostě nedá srovnat a stejně tak hrušky...

  superkarma: 0 04.11.2016, 14:01:42
 10. avatar
  [18] monkee [*]

  Chybí tu spousta českých odrůd (renety, matčino, malinové...), kam se poděly?Sml80

  1. na komentář reaguje Oska — #20
  superkarma: 0 04.11.2016, 13:52:55
 11. [17] Goldenhair [*]

  moc pěkný článekSml67Sml67

  superkarma: 0 04.11.2016, 13:43:45
 12. avatar
  [16] RenataMor [*]

  hmm jablíčka

  superkarma: 0 04.11.2016, 13:08:07
 13. avatar
  [15] HankaPU [*]

  Sml67 Dobrý přehledSml59.

  superkarma: 1 04.11.2016, 12:56:31
 14. [14] free [*]

  Jsem na původní jabka... panenská, jaderničky, Matčino či Krasokvět

  superkarma: 0 04.11.2016, 12:32:35
 15. avatar
  [13] Janki [*]

  Nejraději ze všech jablek mám letní, jsem schopná je jíst po kilech. A pak GRANNY SMITH - ty jsou fakt dobrá, ale moc často je v obchodě nevidím.

  superkarma: 0 04.11.2016, 11:20:50
 16. [12] Michaela Hotová [*]

  Pěkné. Také bych takový popis uvítala v obchodech u zboží.Sml67

  superkarma: 2 04.11.2016, 11:09:09
 17. avatar
  [11] satanBelzebub [*]

  zlá teta — #7

  Chuťové vlastnosti: Dužina jablka je nažloutlá, křupavá, středně pevná a velmi šťavnatá. Chuť plodu je navinulá až sladce navinulá, aromatická a vynikající.

  Využití: Rubín se hodí zejména na odšťavnění nebo pečení

  ............................................................................Špatně jsi to pochopila. Všechny odrůdy jsou určené ke konzumaci. Když je psáno že je dužnina velmi šťavnatá-tak je právě doporučeno využití k odšťavnění a dužnina středně pevná-tak je zárukou se se při pečení nerozpadá. Sml58

  superkarma: 0 04.11.2016, 10:06:05
 18. [10] bobani [*]

  jablka mám nejraději - hlavně ta naše

  superkarma: 0 04.11.2016, 09:41:56
 19. [9] V19 [*]

  Jarné mrazíky dali zabrať aj niektorým odrodám jabĺk, úroda nebola taká ako po iné roky...najviac ma mrzí, že odroda Pink Lady to najviac "schytala"Sml52

  superkarma: 0 04.11.2016, 09:30:39
 20. [8] nea [*]

  Sml59Sml67

  superkarma: 0 04.11.2016, 09:18:01
 21. [7] zlá teta [*]

  Moc pěkný článek, jen mně překvapilo, že Rubín není ke konzumaci. Já ho mám téměř nejraděj.Sml80

  1. na komentář reaguje satanBelzebub — #11
  superkarma: 1 04.11.2016, 08:46:05
 22. avatar
  [6] datura [*]

  Dva druhy z uvedených máme na zahradě a jsou mňam.Sml59

  superkarma: 0 04.11.2016, 08:19:03
 23. [5] meme [*]

  Přehledný článek,poučný.

  superkarma: 0 04.11.2016, 08:17:48
 24. [4] Andreadornova [*]

  Tohle by měli mít i v obchodech pro zákazníky Sml67

  superkarma: 2 04.11.2016, 08:06:05
 25. [3] slávenka [*]

  Dobré radySml67

  superkarma: 0 04.11.2016, 08:04:46
 26. [2] Zdeňka Procházková [*]

  Hezká prezentace .

  superkarma: 0 04.11.2016, 07:24:05
 27. avatar
  [1] judi [*]

  Sml67

  superkarma: 0 04.11.2016, 07:22:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme