Bulvár

Velký pátek – ukřižování Ježíše Krista

Kristus na kříži

V křesťanském kalendáři je Velký pátek pátkem před Velikonocemi. Tento den je připomínkou smrti Ježíše Krista na kříži, a proto je prožíván ve znamení přísného půstu, smutku, ticha a rozjímání.

Podle evangelií zemřel Ježíš na kříži ve tři hodiny odpoledne. Přibližně v tento čas se proto scházejí věřící ke zvláštní bohoslužbě.

Katolická církev na Velký pátek jako jediný den roku neslouží mše. Na připomínku Kristova utrpení se v kostelích konají jen zvláštní večerní obřady. Podobně jako na Květnou neděli jsou zpívána evangelia o Ježíšově smrti. Bohoslužby se naopak konají u protestantských církví.

Katolická liturgie obsahuje čtení z Písma, Janovy pašije, často předvedené dramaticky nebo hudebně. Pouze v tento den je také součástí liturgie uctívání kříže a neslaví se v něm eucharistie, podává se však svaté přijímání (z hostií, jež byly proměněny na Zelený čtvrtek).

Lidová tradice vypráví o údajném otevírání pokladů ve skalách. Poklad prý označovalo světýlko nebo kvetoucí či zářící kapradí, popřípadě otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Podle pověsti se v tento den otevírá i památná hora Blaník. Na Velký pátek běžel každý ještě před východem slunce k potoku, aby se v něm umyl. To vše kvůli údajné ochraně před nemocemi.

Hlas zvonů nahrazovaly řehtačky různých tvarů a velikostí. Řehtačky oznamovaly poledne a ranní i večerní klekání. Chodilo se s velkým hlukem po vesnici, na mnoha místech děti s řehtačkami honily Jidáše – většinou zrzavého chlapce.

Asi čtyřicet států uznává Velký pátek jako den pracovního klidu. Velký pátek uznávají za oficiální svátek například Velká Británie, Irsko, Finsko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a v neposlední řadě i Slovensko. V Dánsku a Norsku je svátkem i Zelený čtvrtek.

   
10.04.2009 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] denca18 [*]

  verim, podla mna je dobre že tento den je statnym sviatkom..

  superkarma: 0 26.04.2009, 12:44:02
 2. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Velký pátek nemusí být přímo státním svátkem, aby turistu zaskočil. Stačí, když policie uzavře silnice a průjezd městem, aby mohlo jít procesí. A v procesí jdou snad všichni obyvatelé bez ohledu na počasí.... No alespoň míte o zážitek víc.

  superkarma: 0 26.04.2009, 07:46:30
 3. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  každý at má svéSml75

  superkarma: 0 25.04.2009, 15:29:31
 4. [3] FAXÍK [*]

  nejsem věřící, ale o dějiny se zajímám

  superkarma: 0 20.04.2009, 13:58:34
 5. avatar
  [2] aninas [*]

  Aha, takze to, ze byl ukrizovan ve tri odpoledne je znamo, ale pokazde jiny den, dokonce i jiny mesic. Velikonoce byly vzdy oslavou vitani jara[pohansky svatek] a ridi se slunovratem - PROTO jsou kazdy rok v jiny termin. Hm....

  superkarma: 0 13.04.2009, 14:58:38
 6. avatar
  [1] shb [*]

  teď jsem volala babi a už se chystá na mši :o) ahá! Takže proto je mše dnes odpoledne- byl ukřižován ve 3.

  superkarma: 0 10.04.2009, 12:53:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme