Bulvár

Velký bratr tě sleduje!


Dvacet alegorických vozů projíždí Prahou, hlasitě hraje hudba, za auty pochodují a do rytmu se pokyvují stovky klaunů, terminátor, či jen lidi v maskách. V centru Prahy se v sobotu konal karneval. Obvykle nic mimořádného. Jenže tenhle účastníky nespojoval zájmem o stejný hudební žánr, ale spíše obava z přetechnizované kontroly lidí a omezování občanských práv. A říkají: Orwellův Velký bratr už přestává být jen hypotetickou hrozbou! Stačí málo a je realitou! Také proto byl festival, který v ten den probíhal ve více světových metropolích, nazvaný Svoboda místo strachu.

„Důvodů bylo víc. Například neustále se zvyšující pravomoci policie nebo snaha co nejvíce okleštit shromažďovací zákon. Myslíme, že to trápí řadu mladých lidí,“ vysvětlil organizátor Jan Němec a dodal: „Dnes nám zakazují kouřit a pít alkohol na veřejných místech, zítra nám zakážou ležet na trávníku a pozítří zpívat.“

„Po útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001 jsme ve zvýšené míře svědky plošného nasazování kamerových systémů, archivování údajů o mobilní a jiné elektronické komunikaci občanů, zavádění systémů sledování cestování a pohybu, provádění masových odběrů biometrických údajů pro národní databáze DNA,“ říkají lidé z Iuridicum Remedium, což je sdružení mladých právníků a lidí, kterým nejsou lhostejná o lidská práva. Je například pořadatele soutěže o anticeny Velkého bratra

V rozporu se základními lidskými právy, zvláště pak právem na soukromí, považují shromažďování údajů o elektronické komunikaci. „Znemožňuje důvěrnou komunikaci, například mezi novináři a jejich informačními zdroji, lékaři a pacienty, právníky a jejich klienty, knězi a zpovědníky. Přesto však neexistují důkazy, které by svědčily o tom, že tato opatření vedou ke zvýšení úspěšnosti vyšetřování trestných činů. Naopak, nashromážděná data mohou být zneužita ke sledování politické, obchodní a soukromé komunikace a následnému vydírání dotčených osob,“ vysvětlil za Iuridicum Remedium Marek Tichý.

Pustili se i do čipů hromadné dopravy
Počátkem září rozjelo sdružení kampaň za zavedení nediskriminační anonymní verze pražské opencard a odpovědnější přístup ke správě databází osobních údajů. Kritizuje především povinnost vydávat osobní údaje při registraci, bez ohledu na to, jaké služby chce žadatel užívat. „K opatrnosti nabádá již fakt, že karta funguje na bázi bezkontaktního čipu, jenž umožňuje čtení uložených dat na dálku, aniž by bylo nutné brát v potaz souhlas držitele,“ říkají odpůrci současné podoby karet.

Rozšiřují petici, hádají se s primátorem
Připravili i tříbodovou petici. V ní požadují zavedení nediskriminační opencard neumožňující identifikaci svého držitele v digitální, strojově zpracovatelné podobě;  výmaz všech osobních i uživatelských údajů a informací o držiteli běžné opencard z centrální evidence a databází po skončení platnosti karty; dodržení povinnosti správce databází a umožnit výmaz uživatelských informací osob, které o to požádají.

Napsali také pražskému primátorovu Pavlu Bémovi. „S přihlédnutím k technologickému pokroku relativizujícímu úroveň i v současnosti kvalitního zabezpečení, považujeme za jedinou skutečně účinnou cestu vedoucí ke zvýšení ochrany osobních údajů omezení jejich vydávání na minimum,“ stojí v dopise. „Vítáme proto zavedení anonymní verze opencard avízované na listopad tohoto roku, cítíme se však velmi znepokojeni faktem, že služby skrze tuto kartu dostupné budou poskytovány za finančně znevýhodněných podmínek, které mohou mnohé zájemce odradit.“

Nejsou jen odpůrci
Mezi velké zastánce čipů patří excentrický skotský profesor Kevin Warwick. Nosí čip pod kůží už deset let, později si nechal voperovat ještě druhý. Říká, že se chce stát kyborgem, a nadšeně popisuje, jak si doma pomocí čipu rozsvěcuje a odemyká dveře.

Kevin Warwick


Není ale třeba chodit příliš daleko. Odpor lidskoprávních aktivistů dokáže rozvášnit inženýra Davida Schwarze z Brna. „Vůbec jim nerozumím. Zřejmě se chtějí vrátit někam do středověku, vůbec nevnímají technický pokrok,“ opřel se do odpůrců kamer a čipů. A jeho argumenty? „Ty snad ani není třeba vyjmenovávat. Podívejte se tam, kde jsou zavedeny pouliční kamery. A od místní policie se dozvíte, o kolik až desítek procent zde poklesla kriminalita. Kamery díky následným sankcím omezují rychlost řidičů na dálnicích. A čipy? Výhody vidíme už nyní. Máme kreditky, takže při krádeži, pokud neprozradíme kód, o hotovost nepřijdeme,“ řekl.

Požadavky lidskoprávních aktivistů
1. Omezení sledování a dozoru.
+ Zrušení plošného uchovávání dat o telefonní a jiné elektronické komunikaci a poloze komunikujících.
+ Zrušení plošného sběru našich biometrických dat a pasů s RFID čipy.
+ Zrušení plošného sběru genetických dat.
+ Ukončení financování výzkumu a vývoje nových technik sledování.
+ Ukončení plošné evidence všech cestujících aerolinek (PNR).
+ Zákaz předávání osobních údajů USA a dalším zemím bez dostatečné ochrany osobních údajů.
+ Zákaz slídění v soukromých počítačích online i offline.
+ zákaz sledování a filtrování komunikace po internetu.

2. Analýza a zhodnocení stávajících pravomocí v oblasti sledování soukromí osob.
Zveřejnění nezávislého přehledu a analýzy všech existujících pravomocí v oblasti zásahů do soukromí a jejich účinnosti a nepříznivých vedlejších dopadů.

3. Moratorium na nové pravomoci v oblasti sledování soukromí.
Po náporu posledních let požadujeme „stopstav“ novým předpisům z oblasti „bezpečnosti“ a vnitra, které by dále omezovaly občanské svobody.

4. Garantování svobody projevu, dialogu a výměny informací na internetu.
+ Zákaz instalace filtrovací infrastruktury v sítích internetových providerů.
+ Nařízení odstranění obsahu webových stránek pouze nezávislým soudem.
+ Zavedení práva citace nových médií, nepostradatelného pro veřejnou debatu v dnešní demokracii.
+ Ochrana míst vyjádření názorů veřejného zájmu (interaktivní weby, fóra, diskuse a blogy), která jsou dnes ohrožená neadekvátními zákony podporujícími autocenzuru.

Jste pro to, aby bylo kamer a čipových aplikací čím dál tím víc, nebo se naopak bojíte o své soukromí?

   
15.10.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Ono je potřeba rozlišovat mezi kamerami v ulicích a třeba odposloucháváním telefonů. Když něco dělám na ulici, tedy na veřejném prostoru, tak musím už tak nějak z principu počítat s tím, že mě u toho někdo uvidí, a je jedno, jestli ten někdo sedí u obrazovky, nebo na té ulici. Telefony jsou věc soukromá.

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:25:08
 2. avatar
  [23] punh [*]

  Rikina: hm, taky bych nebyla odvázaná z toho, že někdo může sledovat, co dělám, i když to není nic nezákonného. Prostě si myslím, že do mého soukromí nikomu nic není. A argument, že kdo má čisté svědomí, tak nemá co skrývat, u mě neobstojí. Je to opravdu o slušnosti.

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:20:12
 3. avatar
  [22] Simba [*]

  Alebi: velmi omezený názor, četla jsem na netu jeden hezký článek, kde tyto existence "slušný člověk/čisté svědomí, ať si mne odposlouchávají a točí jak chtějí" nazval autor submisivními sráči, dlužno dodat velmi výstižně.

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:19:26
 4. [21] Rikina [*]

  Alebi: to je moc hezké, leč poněkud praštěné uvažování. To já tedy, když hovořím s kamarádkou, rozhodně nechci, aby bez mého vědomí poslouchal kdokoli další, to je taková základní věc slušnosti, víme? Protože jinak by byly telefony zbytečné, mohlo by se to rovnou hlásit městským rozhlasem. Ty asi taky posloucháš cizí hovory za dveřma a nakukuješ klíčovou dírkou?

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:05:14
 5. avatar
  [20] hary [*]

  Hmmm...ale zase, už ukazovali několikrát,jak viděli na kameře nějaký zločince a dojeli si hned pro ně....ale taky je pravdou,že dneska zločin viděti...tak utíkati ne na pomoc,ale pryč od toho...a hlavně nevolat policii, ta je často se zločincem kamarád...

  superkarma: 0 16.10.2008, 08:31:52
 6. [19] Alebi [*]

  Já si myslím,že slušný člověk nemá co skrývat, jestli někoho baví poslouchat moje tlachaní telefonem třeba s kamarádkou, nebo mě natočí pouliční kamera, jak táhnu tašku s nákupem domů, to mi nevadí.Pokud to pomůže zamezit trestnému činu, byť jen v jediném případě, je to z mého hlediska správné.

  superkarma: 0 16.10.2008, 07:24:18
 7. avatar
  [18] punh [*]

  Monina: asi policajty víc baví šmírovat než pomáhat a chránit

  superkarma: 0 15.10.2008, 16:55:51
 8. avatar
  [16] shb [*]

  Ťapina: k těm nosným tématům- ty chodí ve vlnách skrz všechna media- tv, net i časáky, když tu něco properem tak jsou toho hned plný noviny a naopak- všimni si

  superkarma: 0 15.10.2008, 15:05:39
 9. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Rikina: Tady byl včera v rádiu magazín o kamerách (ono je to teď nějaké nosné téma), a volal tam jeden posluchač, že mu někdo naboural auto na parkovišti hlídaném kamerou a policajti mu pak řekli, že záznam z kamery nelze použít v občanskoprávním sporu, což auto nabourané na parkovišti je. Takže asi tak.

  superkarma: 0 15.10.2008, 14:59:48
 10. [13] Rikina [*]

  Je vůbec záznam z nějaké pouliční kamery přípustný jako důkaz? Nebo to slouží jen jako pomůcka při pátrání? Snad by stačilo ty kamery mít jen na exponovaných místech, kde se už osvědčily a nepřidávat další... Jinak mám dojem, že mnoho lidí zcela dobrovolně obětovalo své soukromí už tím, že s sebou všude berou mobil, ani na chvilku ho nevypnou, a setrvale jím kontrolují svoje bližní. Kolik už jsem zaslechla hovorů typu "kde jseš - kam jdeš - kdy přijdeš - proč jsi mi nezavolal - hned jak tam budeš, tak mi zavolej" a tak všelijak různě podobně. O čipování lidí snad vůbec netřeba hovořit, to už je přímo zvrhlost.

  superkarma: 0 15.10.2008, 14:52:29
 11. avatar
  [12] Žábina [*]

  a jak může číst někdo z mojí karty MHD informace bez mého souhlasu?
  nejdřív jí snad musím někomu půjčit nebo event.ztratit, ne?
  když jí mám v peněžence v kabelce tak to asi půjde dost těžko

  superkarma: 0 15.10.2008, 14:19:28
 12. avatar
  [10] punh [*]

  ellinor: a kdo má dneska čistý svědomí?

  superkarma: 0 15.10.2008, 13:50:41
 13. avatar
  [9] Meander [*]

  ellinor: Jde o princip.
  Ale jo, lidi jsou tu zvyklí, že jejich životy kontroluje velká strana

  superkarma: 0 15.10.2008, 12:42:43
 14. avatar
  [8] shb [*]

  o karnevalu jsem se bohužel dozveděla až v pondělí jinak bych určitě šla.....a sledování? tak o tom bych mohla vyprávět a stejně bude hůř

  superkarma: 0 15.10.2008, 12:16:35
 15. avatar
  [7] Simba [*]

  ellinor: jste příbuzní??
  Jiří Kolář, bývalý policejní prezident v pořadu ČT Události, komentáře 23. 10. 2004:
  „Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je človek jistý, že nic nespáchal, muže mu to být jedno.“

  superkarma: 0 15.10.2008, 10:51:11
 16. avatar
  [6] hary [*]

  gentiana: proč hned o volech, tak se budeš pohybovat tam,kde kamery nejsou a auto schovávat do garáže a do banky radši nebudeš chodit ale vyřídíš si finance po internetu.A jiní se budou před kamerama producirovat,je to na každém z nás, co si vybere

  superkarma: 0 15.10.2008, 10:14:17
 17. avatar
  [5] ellinor [*]

  Kdo má čisté svědomí, nemusí se bát, že ho někdo nachytá.

  superkarma: 0 15.10.2008, 10:06:38
 18. [4] gentiana [*]

  hary: vole. Pořiˇsi dům se skleněnýma zdima.

  superkarma: 0 15.10.2008, 09:59:43
 19. avatar
  [3] hary [*]

  Nojo,ale zase, když dojde k vykradení nějakého auta, nebo přepadení banky, záznamy z kamer jsou dobré a leccos pomohou vyšetřit.Dnešní zloději oplývají takovu drzostí,že na ně jiné metody nefungují.Musíme si vybrat, zda mít chráněné soukromí ale nenajdeme zločince,nebo obrácené s rizikem,že někdo má někde nahráno,že jsme třeba šli do hospody,ač jsme doma tvrdili,že jdeme na šachový kroužek

  superkarma: 0 15.10.2008, 09:30:41
 20. [2] mindulinka [*]

  Všeho s mírou - na místech, kde hrozí zvýšená kriminalita - tam si myslím, že je třeba kamerový systém na místě, ale rozhodně by kamera neměla být na každým rohu.

  superkarma: 0 15.10.2008, 08:51:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme