Novinky

Veľkou výhodou spoločného bývania je finančná stránka

Ze slovenska k nám do redakce dorazil příspěvek čtenářky V19, která má s vícegeneračním bydlením jisté zkušenosti. Bydlela tak chvíli s rodiči, a teď uvažuje, že se s manželem přistěhují zase blíže k dceři...

Pozitiva i negativa vícegeneračního bydlení vnímá čtenářka V19. Co je podle ní fajn a co může haprovat?


Dobrý deň, my sme po svadbe bývali rok u mojich rodičov. S manželom sme pracovali, keďže rodičia boli v dôchodku, starali sa o domácnosť. Ja som nemusela variť, sem tam sme pomáhali pri domácich prácach, pretože rodičia museli byť pri všetkom. Nie že by nám nedôverovali, ale len to bolo v poriadku, ako to ony urobili - ako to mali zaužívané. Keď sa rozhodli, že napr.dnes sa bude pracovať na záhradku - tak sa muselo. A tak sme si náš program museli prispôsobovať podľa ich rozvrhu. Na druhej strane nám dosť pomohli, keď sa nám narodil syn. Po roku sme sa odsťahovali do 25 km vzdialeného mesta - manžel dostal podnikový byt. Spomínam si na našu prvú noc vo svojom - plakali sme od dojatia a šťastia, že sme vo svojom. Keďže sme nemali auto, cestovali sme vlakom „domov“ k našim každý víkend už s dvoma malými deťmi. Zdravotné problémy u detí zapríčinili, že sme sa po 4 rokoch museli presťahovať naspäť do našej obce. Manžel zmenil zamestnanie, dostali sme byt neďaleko rodičov. Mohla som nastúpiť aj ja do zamestnania, rodičia nám veľmi pomáhali s deťmi, za čo sme im vďační a s láskou spomínané na nich.... Deti vyrástli, dcéra sa vydala. Zať pracoval 100 km od bydliska, chodil iba na víkendy. Rodičov má tiež v našej obci, žijú v rodinnom dome a my v bytovke. Dcéra s vnučkou po týždni bývania u svokry sa vrátila k nám - vzhľadom na iný pohľad a postoj na život aj problémy s „dirigovaním“. Po roku dostali byt a už 9 rokov bývajú 100 km od nás.

Pokým boli vnučky menšie pravidelne chodili na víkendy k nám alebo mi k nim. Keď potrebujú pomôcť s deťmi / keď sú choré/, striedame sa so svatkou u nich, prázdniny trávia u nás. Keďže sme v dôchodku, uvažujeme o presťahovaní sa bližšie k dcére - spomínané aké to bolo mať po ruke pomoc rodičov. Aj keď viacgeneračné bývanie má svoje výhody, hlavne čo sa týka pomoc s vnúčatami - po príchode zo školy nie sú odkázané na ulicu, samotu v byte ap. na druhej strane generačný rozdiel pováh, životného štýlu chce vysokú dávku tolerancie a kompromisov. Veľkou výhodou spoločného bývania je aj finančná stránka.Výdavky sa rozdelia na viacerých členov. Tu je však dôležité, aby aj v tejto oblasti bolo jasné, kto čo financuje a kto je za čo zodpovedný. A čo je hlavné - vzájomná úcta je nevyhnutná!

V19

Pozn. red. : Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. 8. 2012: Vícegenerační bydlení

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Dnes (21. 8. 2012) okolo 16.00 hodiny se dozvíte, kterou přispěvatelku jsem se rozhodl odměnit slíbeným dárkem v podobě dvou chladících tašek na víno Jacob´s Creek.

jacobs creek

   
21.08.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] hubajda [*]

  Jindriska8 — #6 to si myslim aj ja

  superkarma: 0 25.08.2012, 20:13:38
 2. avatar
  [8] Kytinkak [*]

  SNÍŽEK — #2 to máš svatou pravduSml67

  superkarma: 0 21.08.2012, 21:52:42
 3. [7] Trefa [*]

  Trefa:jestli bydlime pohromade,je povinosti aby prispivali vsichni stejne.

  superkarma: 0 21.08.2012, 21:14:51
 4. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Velmi záleží na všech zůčastněných,ale každý musí mít v domku svoje zázemí.Sml22

  1. na komentář reaguje hubajda — #9
  superkarma: 0 21.08.2012, 20:44:23
 5. avatar
  [5] tajnostii [*]

  Štastné  manželství je důležitější než peníze-kvůli penězů néSml23

  superkarma: 0 21.08.2012, 19:18:06
 6. avatar
  [4] peetrax [*]

  SNÍŽEK — #2 to je opravdu "moudro" - a když ty prachy fakt nejsou? Sml28

  superkarma: 1 21.08.2012, 17:17:52
 7. avatar
  [3] Hanula [*]

  SNÍŽEK — #2 Sml67

  superkarma: 0 21.08.2012, 16:20:03
 8. avatar
  [2] SNÍŽEK [*]

  prachy jsou fajn ale klid je důležitější Sml32

  1. na komentář reaguje Hanula — #3
  2. na komentář reaguje peetrax — #4
  3. na komentář reaguje Kytinkak — #8
  superkarma: 0 21.08.2012, 16:06:13
 9. avatar
  [1] vmarta [*]

  Pekný článek a poslední věta Sml67Sml67

  superkarma: 0 21.08.2012, 15:25:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme