.

Velká Čínská zeď a dvoumilimetrový chlapeček

Cestování

Velká Čínská zeď a dvoumilimetrový chlapeček

V té době sedmým rokem pracuji pro nadnárodní bankovní společnost. Vystřídala jsem ne vždy vlastní vinou osm šéfů, převážně zahraničních expertů, z toho jedna Američanka, a mým předposledním, sedmým, se stal velmi milý Čech, pro kterého s odstupem pěti let pracuji i dnes. Ve velkém korporátním světě si i po sedmi letech udržuji pozici asistentky generálního ředitele, protože politikaření mi nejde a lezení do zadku taky ne. Práce se i tak dost změnila a rozšířila a baví mě. Kávu vařím již zcela ojediněle, ale zato vedu charitativní projekty s Fondem ohrožených dětí, organizuji setkání s obchodními partnery ve velkém a také třeba podnikám pracovní cestu do New Yorku, kde v rámci charitativního projektu dva dny sázím kytky, zametám, maluji kytičky a srdíčka na zeď základní školy v nejhorší newyorské čtvrti Harlemu a večer s bankovní smetánkou piju v Rockeffellerově centru koktejly.

Životní plánování je dosti zrádné, ale tak nějak jsem cítila, že mít první dítě ve třiceti bude ten správný čas.

ČínaTuto myšlenku mi potvrdil i příchod mého osmého nadřízeného, který byl z ničeho nic jmenován na ředitelskou židli, která patřila mému milému Čechovi. Byl to Angličan, přitažlivý chlap, ale co čert nechtěl, vůbec jsme si nesedli. Po celých těch dlouhých sedmi letech jsem prošla nespočet firemních školení: asertivním kurzem, který vůbec nepotřebuji, a třeba školením Six sigma kvality, které už mě snad lépe a kvalitněji vyškolit nemohlo. Ale ten můj nový Angličan, bývalý armádní pilot, neměl kvality a výcviku nikdy dost. Je leden. Stejně jako Maruška v pohádce O dvanácti měsíčkách sháním jahody, kupuji domů šampaňské a doma oděna jen do spodního prádla vítám svého budoucího manžela a chci hrozně moc miminko, protože se mi to zdá jako nejlepší způsob, jak se zbavit svého armádního pilota, ale zůstane mi skvělá práce, tučná mateřská a kdo ví, co bude za tři roky. Přítel můj jahůdkový nákup zprvu udiveně, ale vstřícně vítá. Po dvou měsících mi trochu s nechutí říká, že ho sice mé culíčky moc baví, ale to „králíčkování“ už ne, a že takhle se děti „nevyrábí“. Má pravdu.

Uklidním se, přistoupím na manažerskou hru armádního výcviku a degradaci na častější vaření kávy a každodenní nákup banánů pro pilota, a uvidíme. S velmi pochopitelných důvodů dávají někteří mí kolegové výpověď a přijímají jiné nabídky. Tedy i Michal, mírný to milý šéf obchodních zástupců, který přijal nabídku od konkurenční společnosti a překvapivě nám oznamuje, že se bude stěhovat i s rodinou do Číny. Před odchodem srdečně nabízí svým pěti blízkým kolegům, kdyby chtěli, ať za ním do Pekingu určitě dorazí. Cestování je v té době pro mě nebojím se říci i vášeň. Dochází to už tak daleko, že dávám svému příteli třeba pod stromeček za padesát tisíc poznávací patnáctidenní zájezd do Egypta, jen abych nemusela za svým snem sama. Teď mám dvě děti a do letadla by mě museli dostat asi pod narkózou, nevím, je to odpovědnost? Trošku se létání bojím, a nemůžu tady nechat ty moje dvě roztomilátka tatínkovi na krku. :-) Ale teď jsem o pět let zpět, tedy si na prvního května kupuji zpáteční letenku, a těším se na Peking. Jen podotýkám, že jsem v té době zasnoubená, na červenec mám naplánovanou svatbu a ještě před třemi měsíci jsem hrozně nutně potřebovala otěhotnět. Můžeme tedy přiznat mému budoucímu manželovi v té době drobnou svatozář.

Cesta do Pekingu je pětihodinová nuda. Kromě přeletu nad Mongolskem, kdy se ty hornaté pastviny zdají neuvěřitelně blízko a já mám pocit, že někde uvidím uhánějícího pastevce s kopím na koni. V Pekingu mě vítá Michal v bytovém komplexu pro zahraniční podnikatelskou smetánku. Kromě jedné večeře se skoro nevidíme, protože je pořád v práci, a v půlce týdne dorazí manželka se synem. Nacpu si kapsy čínským Juanem, beru mapu a jsem tak zodpovědná, že jsem si na každý den naplánovala, co chci vidět a kam dojet. Je to neuvěřitelná země. Ta její síla se mísí pro mě s některými jejich prasečími návyky, protože smrkání bez kapesníku, krkání je tam na veřejnosti zcela běžné. Nemají plíny pro batolata, tedy malé děti se celoročně nosí nebo se kolíbají s rozparky na kalhotách a holými zadečky. Pocity jsou smíšené i při pohledu z věže okázalého bytového domu, ve kterém bydlím. Přes čtyřproudovou silnici koukám na zábavní lunapark velikosti rakouského Prátru a vedle stojí řada slepených chudinských chýší.

Čína

Zázraky v Číně

Zjistila jsem, že naučit se vzorově jíst hůlkami je vlastně nemožné. Viděla jsem dech beroucí věci. Tu nádhernou architekturu, pokoru a uctivost čínských lidí, navlékla jsem se do tradičního oděvu z růží, prošla paláce, Rudé Náměstí a viděla snad největší semafor na světě. Na každém mém výletě mi matky rvaly do náručí své malé tmavovlasé dětičky a fotily mě s nimi, byla jsem tam se svým bledým obličejem a skoro přírodními blonďatými loknami za exota. Vyhádala jsem si v největším pekingském nákupním domě své první saténové šaty se značkou Made in Italy. Podnikla výlet do Pekingské zoo, kde máte pořád pocit, že jste někde na demonstraci, protože se v zoo mačká neuvěřitelné množství lidí, a pak to stejné množství lidí hází odpadky přes bariéry na ledního medvěda, asi aby se na ně podíval, kdy chudák lední medvěd bez vody ve výběhu se jen neuroticky kýve ze strany na stranu. Že mě zvedá pohled na spařená celá kuřata v supermarketu a nevím, jestli v oknech restaurací visí pes, nebo králík, a znechuceně odvracím tvář, a že mi v oříškárně nesmírně smrdí ta barevná posypaná čínská směs, nevěnuji plna zážitků těmto signálům vůbec pozornost.

Přes kontakt od Michala jsem si ke konci pobytu objednala u jedné cestovky výlet na famózní a monstrózní Velkou čínskou zeď. Před dům přijelo černé fáro, značku jsem nedokázala identifikovat, ve fáru seděl řidič, vedle něho veselá Číňanka, která se mnou mluvila velmi lámanou angličtinou, a jela s námi ještě jedna slečna, ta neřekla za hodinovou cestu společně s řidičem ani slovo. Když jsme opouštěli Peking, měla jsem chvíli vtíravé myšlenky, jestli mě někde za městem nevykuchají a neprodají mé orgány. Čínská zeď na obrázku v knížce je jedna věc, když u toho stojíte, je to velmi zvláštní pocit. Má milá průvodcovská skupinka zůstala na parkovišti a já zaplatila tučné vstupné a vyrazila na výstup. Těch schodů je nekonečno. Na první turistické zastávce si koupíte malý zámek, který na zeď zavěsíte pro štěstí. Pak si za deset Juanů necháte vyrýt malou cedulku se svým jménem a sloganem „Vylezla jsem na Velkou čínskou zeď“. A pořád schody a pořád nahoru a zase schody a tak pořád se zastávkami v malých věžích. Někde při cestě se na informační tabuli dozvíte, kolik asi lidí při výstavbě toho monstra zemřelo, a že jejich těla ve finále sloužila dále jako stavební materiál. Přišla moje poslední věž, ač jsem to tak neplánovala, dopadla jsem na lavičku a udělalo se mi mdlo a nemohla jsem dál. Nejsem žádná citlivka! Pohled na krev vydržím, své dva padesátiminutové porody jsem zvládla s grácií, ale tady mi bylo vážně zle. Vůbec nevím, jak jsem těch milion schodů seskákala dolů. V automatu jsem si koupila kolu, sesunula se zase na lavičku, kde si mě s cedulkou nějaké školy vyfotilo dalších deset, tentokrát čínských, studentů, a říkala si, že to není dobrý, nebo vlastně je!

Čína

Při zpáteční cestě jsem tlačila letadlo očima a jen si přála, abych s tím dvoumilimetrovým mrňousem v sobě doletěla v pořádku domů. Tomu Mrňouskovi je dnes pět. Jednou mu budu vyprávět, co jsme spolu všechno viděli v Pekingu, jak si máma plnila sny, a doufám, že jednou budu plnit i ty jeho! A samozřejmě sny té dračice, která je o dva a půl roku mladší a dává bráškovi pěkně zabrat, taky.

   
29.11.2011 - Zahraničí - autor: Kateřina Prantlová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [75] saruz [*]

  musí to být paráda, procházet se Velkou čínskou zdí  Sml16

  superkarma: 0 29.11.2012, 23:25:34
 2. avatar
  [74] arminka [*]

  ekleinovka — #70 Sml67 v příštím životě... já také Sml16

  superkarma: 0 29.11.2012, 22:44:41
 3. [73] rendac [*]

  krásní země, ale tam se asi nikdy nepodívám Sml23

  superkarma: 0 29.11.2012, 18:52:02
 4. [72] jithule [*]

  delfi.na — #68 ani já už ne

  superkarma: 0 29.11.2012, 18:16:16
 5. [71] free [*]

  Velkou čínskou zeď vidět a zemřít.... Sml24

  superkarma: 0 29.11.2012, 17:26:33
 6. avatar
  [70] ekleinovka [*]

  Taky je to jeden z mých snů - Tibet a Čína,ale to už nestačím....

  1. na komentář reaguje arminka — #74
  superkarma: 0 29.11.2012, 15:41:25
 7. [69] jerenika [*]

  magic11 — #66 asi tak nějak Sml30

  superkarma: 0 29.11.2012, 11:51:44
 8. avatar
  [68] delfi.na [*]

  Na ten článek si vzpomínám. Úžasná stavba, chtěla bych ji vidět na vlastní oči, ale nevím, zda se tam dostanu Sml80

  1. na komentář reaguje jithule — #72
  superkarma: 0 29.11.2012, 10:27:07
 9. avatar
  [67] Hanula [*]

  Sml16byla jsem tam 2x - měla jsem štěstí, že známí tam pracují, tak jsem za nima vydala - Velá Čínská zeď je opravdu nádherná - jednou jsem tam vyjela lanovkou, ale letos jsem si ji hezky vyfuněla.....Sml22

  superkarma: 0 29.11.2012, 10:09:38
 10. [66] magic11 [*]

  jednou tam vyrazím, možná v příštím životě Sml16

  1. na komentář reaguje jerenika — #69
  superkarma: 0 29.11.2012, 09:06:31
 11. avatar
  [65] Žofie [*]

  Krásné a zajímavé čtení Sml22

  superkarma: 0 29.11.2012, 06:48:55
 12. [64] lidicka [*]

  Tam se bohužel nikdy nepodívám.Sml23

  superkarma: 0 29.11.2012, 06:43:20
 13. avatar
  [63] Jindriska8 [*]

  Zajímavé čtení,ale já už se tam nikdy nepodívám.

  superkarma: 0 29.11.2012, 01:01:40
 14. avatar
  [62] ekleinovka [*]

  Tak tenhle sen se mi nikdy nesplní,tohle už je pro mne nedostupné....musela bych vyhrát leda v loterii,ale co,užívám si i v Česku a jsem moc spokojenáSml22

  superkarma: 0 24.02.2012, 21:11:29
 15. [61] Jane1 [*]

  Určitě poutavý zážitek, ale . . . zvyky obyvatel se asi nezmění nebo snad zlozvyky?

  superkarma: 0 18.12.2011, 20:31:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] LudPa [*]

  nikdy se tam nedostanu, tak proč si nepřečíst článek, lepší než počítat milence našich zpěvaček

  superkarma: 0 04.12.2011, 08:52:59
 2. [59] kianid1357 [*]

  Je to asi pěkná tůra po ty zdi.

  superkarma: 0 01.12.2011, 10:01:58
 3. avatar
  [58] átéčko [*]

  Já do Číny nechci, pokud tam je komunismus! Nesnáším totiž komunistySml57

  superkarma: 0 30.11.2011, 08:53:03
 4. [57] Keltka [*]

  taky bych jela kamkoli :), jen ne domů do postele, někam do Číny ano :))

  superkarma: 0 30.11.2011, 01:35:06
 5. avatar
  [56] denkas [*]

  Jéé já bych někam jela a ani by to nemuselo být do číny.Tak jdu radši do postele ,třeba budu mít cestovní senSml22Sml30

  superkarma: 0 30.11.2011, 00:55:06
 6. avatar
  [55] saruz [*]

  do Číny se asi nikdy nepodívám,díky alespoň za tvé přiblížení téhle země Sml16 Sml67

  superkarma: 0 29.11.2011, 23:01:45
 7. avatar
  [54] átéčko [*]

  ekleinovka — #51 ekleinovka — #52 Už?Sml57

  superkarma: 0 29.11.2011, 22:04:01
 8. [53] MJiskra [*]

  taky se mi nejspíš nepoštěstí se tam někdy dostatSml15

  superkarma: 0 29.11.2011, 20:37:17
 9. avatar
  [52] ekleinovka [*]

  Moc zajímavé a pěkně napsané - velmi inspirativní - někdy......kde na to ale vzít....popřemýšlím více...Sml15

  1. na komentář reaguje átéčko — #54
  superkarma: 0 29.11.2011, 19:33:43
 10. avatar
  [51] ekleinovka [*]

  Moc zajímavé a pěkně napsané - velmi inspirativní - někdy......kde na to ale vzít....popřemýšlím více...Sml15

  1. na komentář reaguje átéčko — #54
  superkarma: 0 29.11.2011, 19:33:40
 11. [50] Boženečka [*]

  taky bych se chtěla někdy projít po velké čínské zdi.

  superkarma: 0 29.11.2011, 15:47:36
 12. avatar
  [49] denkas [*]

  Moc hezky napsaný! A ta zeď-úžasný!Sml59

  superkarma: 0 29.11.2011, 15:33:07
 13. [48] jithule [*]

  to je nespravedlivý - bráška tam byl a ségra ne

  superkarma: 0 29.11.2011, 14:24:16
 14. avatar
  [47] babicka11 [*]

  taky bych chtěla jenom kliknout Sml67 , když tady tu čtu vaše připomínky...Sml57 , každý hodnotí podle svého a je to dovoleno, tak proč se rozčilujete??

  Článek je velmi poutavý, přečetla bych i více, kdyby to bylo delší, člověk se nikam tak daleko nedostane, je to bezva, když to někdo takhle popíše... chválím to moc...ale zrovna tak si myslím, že když bych udělala jenom "Sml59" - tohle, tak to taky moji chválu vystihuje - tak proč ne?

  tak tedy Sml59

  superkarma: 0 29.11.2011, 13:45:06
 15. avatar
  [46] honzik101 [*]

  čínská zeď JE OBDIVUHODNÉ DÍLO

  superkarma: 0 29.11.2011, 13:29:58
 16. [45] Simic [*]

  Zajímavé,čtivéSml59.

  superkarma: 0 29.11.2011, 12:57:51
 17. avatar
  [44] mineralka7 [*]

  Kapička — #35 Piš víc, vážně se to moc pěkně čte! Sml67

  superkarma: 0 29.11.2011, 12:54:41
 18. avatar
  [43] kometa [*]

  Dante Alighieri — #42 jo jo klik klik  a tleskáme Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 29.11.2011, 11:57:43
 19. avatar
  [42] Dante Alighieri [*]

  kometa — #41 Jako jestli vyhraje hl.cenu některá ze sezónních

  klikačko-tleskaček, tak to bude pěkně nespravedlivý. Komet, jdeme klikánkovat. Sml54

  1. na komentář reaguje kometa — #43
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:56:33
 20. avatar
  [41] kometa [*]

  Dante Alighieri — #40 za rok nazdar Sml30Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #42
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:53:31
 21. avatar
  [40] Dante Alighieri [*]

  kometa — #38 Sml22 Sebrat cenu a rychle pryč.

  1. na komentář reaguje kometa — #41
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:52:22
 22. avatar
  [39] Dante Alighieri [*]

  aksulvap — #37 Sml67 Dík, že to aspoň přiznáš.

  Kvantita na úkor kvality jde nejvíc např. v komentech 1-6, 8, 9, 14, 15, 17... Tvoje komenty maj aspoň trochu hlavu a patu. Sml30 Jsem se do tebe pustila, protože jsi mi prostě dobře nahrála. Sml52

  superkarma: 0 29.11.2011, 11:51:03
 23. avatar
  [38] kometa [*]

  aksulvap — #37 my jsme tady i na štědrý den popřejeme si s holkami krásné vánoce a pak si napíšeme si jsme dostaly. Já ale chápu, že ty tu určitě nebudeš ani 1.1

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #40
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:50:13
 24. [37] aksulvap [*]

  Dante Alighieri — #29 tak 22. už se budu těšit na jiného Ježíška, než na toho modrého tady Sml16  jasně, že je tady plno díky soutěži, asi to mnohokrát stálicím jde na nervy, hlavně když kvantita předčí kvalitu, ale co se dá dělat, jsme prostě soutěživý národ Sml16 

  1. na komentář reaguje kometa — #38
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #39
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:43:07
 25. avatar
  [36] kometa [*]

  Dante Alighieri — #34 jenom pruď mě to neva ba naopak Sml30

  superkarma: 0 29.11.2011, 11:41:17
 26. [35] Kapička [*]

  Holky, dámy, slečny, maminy! Díky za komentáře! Tohle psaní je pro mě určitý druh relaxace! Chápu, že se to nemusí všem líbit, ale jsem ráda, že se většině líbí! Je to život, je to ironie. Jinak peníze z korporátu se rozkutálely a jsem klasicky občas unavená matka, která bere těch svých sedm tisíc a miluje ty svoje dva rožťáky:-)

  1. na komentář reaguje mineralka7 — #44
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:41:05
 27. avatar
  [34] Dante Alighieri [*]

  kometa — #33 Dneska se nudim, tak prudim. Sml54

  1. na komentář reaguje kometa — #36
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:40:46
 28. avatar
  [33] kometa [*]

  Dante Alighieri — #31 tebe to dneska baví co?Sml52

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #34
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:24:45
 29. avatar
  [32] kometa [*]

  Dante Alighieri — #25 asi tak nějak Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 29.11.2011, 11:23:33
 30. avatar
  [31] Dante Alighieri [*]

  hubajda — #30 Šmarjá, to tu dlouho nebylo!

  "Hned bych tam jela, ale nejsou prachy, nemám na to, kde na to vzít a kdyby mi to tak někdo zaplatil!"

  Asi bych už měla zalézt. Sml52

  1. na komentář reaguje kometa — #33
  superkarma: 0 29.11.2011, 11:14:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme