Domácnost

Velikonoce aneb udělej si sám!


Na dvorku hemžení žluťoučkých kuřátek a housat. Ve chlívku skotačící kůzlata a jehňátka. Na půdě zbrusu nový kočičí přírůstek. Odkvétající sněženky a v zahrádce záplava narcisek a krokusů, modřence a první tulipány. Poupata lýkovce či zlatý déšť. Ve váze nařezané kočičky...

Sečteno a podtrženo – typický obrázek Velikonoc.

Alespoň těch „pamětnických“, na které s nostalgií vzpomíná už zřejmě jen starší a střední generace.

Letos připadnou na 12. a 13. dubna, tedy na první neděli a pondělí po letošním jarním úplňku. Tento tradiční křesťanský svátek je nejtypičtějším atributem oznamujícím příchod tak toužebně očekávaného jara.

Už jste se na ně přichystali? Malovali a zdobili jste za dlouhých sychravých zimních večerů kraslice, nebo sáhnete hlouběji do peněženky a z tržišť a stánků, které se po městech vpředvečer svátků vyrojí jak houby po dešti, si odnesete domů ne zrovna laciné malované, vyškrabované či slámou polepené vyfouklé skořápky?

Strašák ekonomické krize už nějaký čas visí ve vzduchu, co takhle pojednat největší křesťanské svátky poněkud skromněji a na oslavy a výzdobu zapojit vlastní invenci? Pomlázku by asi uplést dokázal málokdo, ale proč si neobarvit skromnější kraslice barvami z domácích zdrojů? Proč neušetřit za květináče s osením?

Jarní osení

Abychom vše stihli, nejprve vysejeme obilí. Je nejvyšší čas! A proč právě obilí? Proč ne nějaké pestrobarevné květiny? Vysévání obilí by mělo symbolizovat začátky jarních zemědělských prací na poli. Mladá zelená travička má za úkol přilákat jaro a do chalupy (bytu) přinést tu pravou jarní atmosféru.

Do ozdobné misky s hlínou můžeme nasít například pšenici, kterou chemicky neošetřenou zakoupíme v prodejnách zdravé výživy.

Velice vhodné je i proso pro andulky. Pár klásků si koupíme v potřebách pro zvířata. Obilky můžeme před vysetím na dvě, tři hodiny namočit do vlažné vody.

A co s obilím po Velikonocích? Pokud máte doma nějakého zvířecího mazlíčka, jistě uvítá zelenou travičku jako doplněk jídelníčku (můžete mu ji podstrojovat i v průběhu celého roku). Mladé osení lze také později zužitkovat nastříhané do zeleninových salátů.

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný...

Neumíte malovat kraslice, nebo jste je nestihli vyrobit? Jednoduchá barevná vajíčka mají také své kouzlo. A nemusíte ani běhat do drogerie pro barvy. Stačí se trochu porozhlédnout doma ve špajzce...

Proč vejce na Velikonoce?

Vajíčko je symbolem nového života, samo je jeho zárodkem. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době.

Legenda o zlatém vejci

Když Ježíš se sv. Petrem chodili po světě, přišli jednoho dne do statku a poprosili hospodyni o kousek chleba. Ta však neměla ani skývu. V tom uslyšela kdákání slepice, seběhla do kurníku a našla vejce. Upekla ho v teplém popelu a nakrmila jím pocestné. Když odešli, chtěla smést ze stolu koštětem skořápky. Jaké bylo překvapení, když uviděla, že se proměnily ve zlato. Selka potom každého pocestného častovala vejci, ale žádná skořápka se ve zlato již neproměnila. Časem začala vejce rozdávat na výroční den návštěvy oněch obou pocestných.

Odhlédneme-li od faktu, že na jaře (v rámci porodnického boomu) slepice nesou jak o život, má obdarovávání koledníků i křesťanský význam.

V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

Barvení vajec

Charakteristické barvy Velikonoc jsou červená, žlutá a zelená. Vejce se také barvila na hnědo, nechyběly ani černé kraslice. Jejich barvy se totiž daly získat z přírodních zdrojů.

Podle pověry chránila červená barva před démony a zároveň symbolizovala lásku a život. A právě červeně obarveným vajíčkům se původně říkalo kraslice.

Ať už se pro barvení vajec z domácích zdrojů rozhodnete proto, že vás vyjdou levněji, nebo proto, že všechno přírodní je IN, nemusíte barviva nějak složitě hledat.

Kde vzít (a nekrást)

I když některé ingredience budeme v moderní domácnosti hledat hůře, něco se přece jen doma najde.

Červená: odvar ze slupek červené cibule a octa, šťáva z červeného zelí nebo červené řepy, borůvková či bezinková šťáva

Žutá: odvar z cibulových slupek (vařit jen krátce), šafrán

Světle zelená: lipový květ, kmín, šafrán

Tmavě zelená: mladé žito, výluh ze špenátu, odvar z kůry olše

Fialová: lipový květ, kmín, šafrán

Hnědá: odvar z kůry dubu nebo olše, odvar z cibulových slupek (déle vařených), čaj

Černá: směs sazí rozmíchaná ve vodě v plechovce, na jejímž dně je několik rezavých hřebíků, odvar z kůry olše

Vajíčka (přírodní i barevná) můžeme také ozdobit různými samolepkami, omotat je vlnou, polepit vystřihanými motivy, kamínky, třpytkami.

Nakonec potřeme hotové (obarvené a nazdobené) kraslice špekem. Budou navíc krásně lesklé.

Jehněčí, telecí a z nouze ctnost – vajíčkový salát. Ale vrcholem svátečního menu, který celá rodina dojídá ještě tak minimálně týden po svátcích, je velikonoční nádivka z kopřiv. A to je produkt ryze domácí. Proto vás chceme požádat, pošlete nám váš domácí recept na „Nejlepší velikonoční nádivku“.

Recepty průběžně zveřejníme a tři nejlepší – podle vašeho výběru – odměníme věcnou cenou.

   
26.03.2009 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Linde [*]

  Velikonoce nesnáším... ovšem pár vajíček kvůli dcerce barvíváme-barvami z drogerie, domácí specialitou je "ogumičkování" vařených vajec do různých tvarů a pak obarvit, vzniknou pěkné ornamenty. Počkáme na pár prvních koledníků a pak mizíme buď na Helfštýn, nebo do ZOO. Letos to bude ZOO Lešná

  superkarma: 0 30.03.2009, 12:37:11
 2. avatar
  [29] Evelina [*]

  hannah58:

  superkarma: 0 28.03.2009, 23:20:50
 3. avatar
  [28] hannah58 [*]

  Vajíčka také barvím slupkami z cibule a zdobím jarními lístečky stejně tak, jako OlgaMarie. U nás je toto tradiční, přírodní zdobení vajec. Jsou velmi hezká a vždy si vyslouží obdiv koledníků.

  superkarma: 0 27.03.2009, 21:05:20
 4. avatar
  [27] scarlet [*]

  OlgaMarie: v cibilových listech jsem ještě nevyzkoušela, díky ze recept, prubnu.......

  superkarma: 0 26.03.2009, 22:23:26
 5. avatar
  [26] OlgaMarie [*]

  Vajíčka barvím cibulí letaletoucí. Doslova rituál. Nejdřív venku natrhat pěkné lístky, umýt vajíčka, přidržet lístečky, obalit a utáhnout punčochou, pevně zavázat. Cibulové listí si svářím o den dřív, aby pustilo barvu. Nejvíc se těším, jak světle mi vyjdou lístečky. Pak je potřu sádlem. Do džbánu větve o týden dřív a na ně pak vážu skleněná vejce na mašličkách.

  superkarma: 0 26.03.2009, 20:43:36
 6. avatar
  [25] kebulkaevulka [*]

  Když jsem byla bez dětí ,tak jsem na nějaký velikonoce kašlala ,ani jsem nevěděla kdy jsou ,zato ted barvíme s dětmi vajíčka ,pečeme beránka děláme výzdobu celého bytu ,děti to zabaví a já mám klid .akorát když vyžadují abych na ty vajíčka něco namalovala ,dám tam raději obtisk veselé velikonoce všem

  superkarma: 0 26.03.2009, 20:08:19
 7. [24] Rikina [*]

  Mezi moje mistrovské kousky patřily kraslice vyškrabované, drobným ostrým předmětem, nejlíp to jde zlomeným pilníkem. Piplačka, ale výsledek skvost. Jsem se obtěžovala i jména, nebo aspoň monogramy koledníků na ně vytvořit... ale to už je dávno. Řadu let už nikdo s pomlázkou pro kraslice nedochází, a tak vejce nebarvím.

  superkarma: 0 26.03.2009, 16:26:20
 8. avatar
  [23] Světýlko [*]

  Bébina: jo, jo, taky jdou mimo mě. Jen beránka peču pravidelně a mám ve váze větývku - to přivolávám jaro. A malování vajíček pro mě nebyla ztráta času, když byly děti malé. Teď ano.

  superkarma: 0 26.03.2009, 16:10:04
 9. [22] Bébina [*]

  Tak jediny velikonocni zvyk, ktery dodrzim, je zasazene obili. To mam ostatne doma celorocne, aby mely neco zeleneho na okus. Kdyz bude cas a nalada upecu mazanec a jinak jdou Velikonoce mimo me. Nema rada, kdyz se neohlasene navstevy neomalenym zpusobem dozaduji nejakeho daru oplatkou za to, ze me zmlati.

  superkarma: 0 26.03.2009, 15:47:02
 10. avatar
  [21] Světýlko [*]

  Nemaluju, nebarvím, nevymýšlím, nezdržuju se... Svým koledníkům rozdávám čokoládové figurky a vajíčka a jdu raději do přírody obdivovat jaro.

  superkarma: 0 26.03.2009, 15:25:32
 11. avatar
  [20] shb [*]

  Eliza: dík

  superkarma: 0 26.03.2009, 14:31:46
 12. avatar
  [18] Eliza [*]

  shb: zkoušela jsem to, ale dosáhla jsem jen namodralého nebo narůžovělého odstínu. Jinak ovocný čaj mění barvu při změně kyselosti - kyselý je červený, alkalický je modrý (pokusně ti alkalickou reakci dá mýdlo)

  superkarma: 0 26.03.2009, 13:45:13
 13. [17] emeritka [*]

  Moje tchyně docílila fialovou barvu z inkoustové tužky, ale nevím jestli se ještě vyrábí.Ale bylo to jen na vyfouklá vajíčka.

  superkarma: 0 26.03.2009, 13:22:43
 14. avatar
  [16] Ch.Z. Kochanská [*]

  Velikonoce nemám ráda, ale miluju barvení vajec. Uspokojí to mé výtvarné potřeby.

  superkarma: 0 26.03.2009, 12:51:38
 15. avatar
  [15] MEK [*]

  nemám to pro koho barvit,ti mojí rošťáci mají radši čokoládové vajíčka

  superkarma: 0 26.03.2009, 12:29:05
 16. [14] tatulah [*]

  letos hodlám velikonoce vypusti, chceme jet ještě na Klínovec.

  superkarma: 0 26.03.2009, 11:55:39
 17. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Já jsem nabarvila takových vajec, že už mám asi odbarveno nadosmrti. Letos si najdu lepší zábavu

  superkarma: 0 26.03.2009, 11:25:23
 18. avatar
  [12] shb [*]

  typy

  superkarma: 0 26.03.2009, 11:09:18
 19. avatar
  [11] shb [*]

  a zjistila jsem že ovocné čase, co barví čaj hodně do ruda, tak když se tím čajem potírá třeba papír, tak je to modrá...nevím jestli by to tak působilo u vajec, ale je to dost možné...

  superkarma: 0 26.03.2009, 11:08:31
 20. avatar
  [10] shb [*]

  dík za typy Dobrý článek, zpravidla barvím jen těmi cibulovými slupkami- asi odzkouším i jiné barvy
  jinak ještě na to vejce dám jarní lístky a přetáhnu punčochou a pak obarvím- takže je tam pak světlý vror toho listu...

  superkarma: 0 26.03.2009, 11:07:11
 21. avatar
  [9] Eliza [*]

  no ja nevím, červenou jsem zkoušela z řepy a červeného zelí, ale výsledek nic moc - jen slabý nádech.
  Z hnědých vajec se dají udělat bílá v roztoku kyseliny citronové - prodává se na zavařování. Stačí lžička na hrnek teplé vody, ale pozor, nenechat moc dlouho, nebo budete mít vajíčko bez skořápky. Doporučuju aplikovat na vařená vajíčka.

  superkarma: 0 26.03.2009, 10:58:20
 22. avatar
  [8] Meander [*]

  Vejce jsem nikdy nebarvila. Možná že se letos o nějakou velikonoční atmošku pokusím, ale žádné vaječné orgie to teda nebudou.

  superkarma: 0 26.03.2009, 10:56:42
 23. avatar
  [7] danila3 [*]

  bílá vejce se dají sehnat...viděla jsem je v Penny a v Lidlu

  superkarma: 0 26.03.2009, 10:34:47
 24. avatar
  [6] Mipe [*]

  *daisy*: já barvila jen v cibulových šlupkách,chce to vyzkoušet,můj systém - pokus-omyl...

  superkarma: 0 26.03.2009, 10:00:34
 25. avatar
  [5] Mipe [*]

  Jitulinka: V Praze?

  superkarma: 0 26.03.2009, 09:58:22
 26. avatar
  [4] *daisy* [*]

  Prosim pekne, jsem asi nedovzdelana (u nas se barvilo vzdycky drogeriove ), jakym zpusobem vyrobim fialovou, kdyz je uplne stejna jako svetle zelena? A to hodim vajicka do odvaru nebo do varici vody s temi (vsemi?) ingrediencemi nebo kazda jednotlive ma stejny barvici ucinek?

  superkarma: 0 26.03.2009, 09:12:54
 27. avatar
  [3] Sonne [*]

  Hezký článek, na velikonoce se už moc těším

  superkarma: 0 26.03.2009, 09:02:15
 28. avatar
  [2] Tulinka [*]

  Mipe:bílá vejce před týdnem jsem je koupila v Penny.

  superkarma: 0 26.03.2009, 08:51:18
 29. avatar
  [1] Mipe [*]

  Barvení přírodninami znám,ale bílá vejce jsou velice nedostatkové zboží

  superkarma: 0 26.03.2009, 07:57:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme