.

Velhartický hřbitov: Tajemná dívčí tvář a oživlý mrtvý

Magie

Velhartický hřbitov: Tajemná dívčí tvář a oživlý mrtvý

hrbitov

Zajímají vás záhady Česka? A víte, že nejsou ukryty jen ve starodávných svazcích, ale že existují místa a příběhy, při jejichž popisu vám naskočí husí kůže, i dnes? Pojďme se seznámit s jedním z těchto míst. Naše další kroky budou směřovat na jihozápad Čech, blízko k městu Klatovy.

Velhartice je obec jako desítky dalších v Česku. Poblíž stojí hrad ze 14. století, bude o něm ještě řeč. Kupodivu tento hrad není tím nejtajemnějším místem. Daleko zajímavější příběh se totiž vypráví o místním hřbitově. Dominuje v něm tajemná dívčí tvář, která shlíží na okolí ze štítu hřbitovního kostela. Místní hřbitov se také stal inspirací pro Karla Jaromíra Erbena. Příběh, který se zde měl stát, popsal ve známé baladě Svatební košile.

Zjevení tajemné tváře

Kostel sv. Máří Magdalény byl vybudován v roce 1373. Kdy se na zdi kostela objevila ona záhadná tvář, není známo. Mezi místními kolují zvěsti, že se tak stalo v devadesátých letech minulého století po autonehodě na nedaleké silnici, při níž přišla o život mladá dívka. Tvář je jí prý skutečně podobná.

Jiní ale tvrdí, že se obličej na štítu kostela objevil ještě před touto událostí a je starý možná desítky let. V devadesátých letech však budova dostala novou fasádu, která portrét dívky pochopitelně překryla. Ale světe, div se, dívčí tvář po čase znovu vystoupila na povrch.

Kdo to může být?

Existují ještě další teorie týkající se identity tajemné tváře. A hraje v nich významnou roli právě nedaleký hrad, který měl být během třicetileté války spojen s kostelem tajnou podzemní chodbou.

Během třicetileté války v 17. století získává hrad španělský dobrodruh Martin de Hoeff-Huerta. Proslýchá se, že se pokoušel zdejší občany obracet na katolickou víru nevybíravými způsoby. V hradní hladomorně prý umučil desítky lidí.

Podle dalších vyprávění by obličej mohl patřit také zarmoucené hradní paní, která zemřela při porodu své dcery, a občas se prý na velhartickém hradě zjevuje jako bílá paní.

A perlička nakonec!

Určitě znáte Erbenovu baladu Svatební košile. Předlohou se jí měl stát příběh, který se odehrál právě zde v dobách, kdy malý hřbitůvek byl spíš rozlehlým pohřebištěm, kde našlo místo pro poslední odpočinek i několik vojáků. Dívka jednoho z padlých mužů stále oplakávala a nedokázala se smířit se smrtí přítele. Proto také vytrvale odmítala nápadníka, jenž jí stále nadbíhal.

Tomuto mladíkovi pak došla trpělivost a jakýmsi temným magickým rituálem oživil mrtvého vojáka. Ten se vydal pro svou milou, aby ji vzal do svého nového „domu“, přenesl ji přes hřbitovní zeď a uvěznil v kostele. Může tvář patřit právě oné dívce?

Pokud byste se za touto záhadou chtěla vydat, mějte se na pozoru. Energie tamního hřbitova je prý silně negativní a zlá a citlivým jedincům může uškodit.

   
29.04.2010 - Záhady současnosti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] edith1975 [*]

  Nejdřív jsem nic neviděla, ale po detailnějším zahledění tvář ženy vidím. Stejně jsou to zvláštní věci.Sml22

  superkarma: 0 15.05.2010, 15:02:04
 2. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Tady je fotečka lepší...i ženština lépe vynikne http://www.moskyt.net/view.php?nazevclanku=zlo-na-velhartickem-hrbitove&cisloclanku=2006120003

  superkarma: 0 29.04.2010, 13:33:11
 3. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  http://dagomara.blog.cz/0708/jizni-cechy-velharticky-hrbitov-plny-zla Tady je to i sfotkama. na tom štítu jsem objevila hlavu ženy, ale kdyby mi někdo řekl, že tam najdu slona s cylindrem, tak bych ho tam také našle. Ve skvrnách vidí každý, co chce a co je jeho nátuře vlastní.

  superkarma: 0 29.04.2010, 13:30:12
 4. [4] hypsik [*]

  Jestli tam buduete mít cestu, běžte se hlavně podívat na hrad. Ten je opravdu úžasný...

  superkarma: 0 29.04.2010, 08:34:30
 5. avatar
  [3] koryna [*]

  ZajímavéSml22

  superkarma: 0 29.04.2010, 08:30:20
 6. [2] macamala [*]

  To řeknu sestře, ti rádi jezdí po takových místech. Já bych tam taky vyrazila, ale můj chlap tam se mnou nepojede. Samotné se mi nechce.

  superkarma: 0 29.04.2010, 08:17:09
 7. [1] hypsik [*]

  Já mám na Velhartickém hřbitově pohřbenou část rodiny a považuju ho za velice klidné a hezké místo. Je dost daleko za vsí, kolem stromy, v létě je tam fakt hezky (teda na hřbitov). V zimě pravda trochu pochmurný, ale to jsou asi všechny hřbitovy.

  A co já slyšela od místních, ta tvář má být Panna Marie, ale já tam teda nikdy nic neviděla.

  superkarma: 0 29.04.2010, 07:54:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme