Zdraví

Vegetariánství zatočí s cholesterolem lépe než léky

TORONTO - Nechcete-li do sebe cpát léky na snížení cholesterolu, měli byste od základu změnit svůj jídelníček.
Vegetariánská strava je totiž podle kanadských odborníků daleko účinnější než pilulky.

Ačkoliv je pro někoho zeleninová dieta hotovým středověkým mučením a raději sáhne po tabletách, lékaři sami potvrzují, že jimi předepisované medikamenty nejsou zdaleka tak účinné. Kanadský výzkum dokazuje, že speciálně upravený bezmasý jídelníček dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu dlouhodobě sice o něco méně než lék Lovastin, ale působí v těle přirozeněji.

"Jak stárneme, začínáme být náchylní ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi. A ta může způsobit srdeční choroby, takže prevence je velmi důležitá. Náš výzkum se zaměřil na alternativní způsoby výživy, které mohou cholesterol snížit tak dobře jako léky," prozradil vedoucí výzkumného týmu profesor David Jenkins z Univerzity v Torontu.
Zdravě poskládaná vegetariánská dieta kombinovaná s pojídáním mandlí, sóji, obilovin s vysokým podílem vlákniny zvláště klíčků a ječmene, rostlinných sterolů, zeleniny a ovoce přitom působí na tělo jako zázrak.

Odborníci vysvětlují účinnost vegetariánské stravy původem člověka z opice, které byly na stravu obsahující vlákninu, ořechy a rostlinné proteiny zvyklé.  

     
   
04.08.2003 - Zdraví - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Ťapina [*]

  S cholesterolem zatočí, ale horší problémy hrozí, když si člověk nenaplánuje dopodrobna stravu, aby mu nic nechybělo.

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:12:25
 2. avatar
  [8] emma [*]

  invalda: ??????

  Exupery: ale hladinu cholesterolu máš z velký části vrozenou. hlavně tělo si ho hodně umí vyrobit samo. takže prostě máš zvýšenou hladinu a nemusí to znamenat, že pořádáš hory steaků, vajec atd.

  mmch: věděli jste, že hodně cholesterolu obsahují piškoty???

  superkarma: 0 05.08.2003, 15:05:02
 3. avatar
  [6] Exupery [*]

  To jsou mi teda noviny. Cholesterol je jenom v živočišný stravě, takže když ho prostě někdo nebude vůůůbec přijímat, tak by se mu měla asi přinejmenším snížit. Ale asi tam mělo stát že ne vegetariánství, ale veganství je třeba, páč když někdo nebude jíst maso, ale bude se cpát tučnýma sýrama, tak se mu žádnej cholesterol nesníží. Já třeba maso nejím a sýrama se nepřejídám a mám ho mírně zvýšenej pořád. Řekli mi že je to normální, když beru antikoncepci. Tak jsem ji brát přestala a schválně si ho teď půjdu nechat přeměřit.

  superkarma: 0 04.08.2003, 14:31:25
 4. avatar
  [4] mirrea [*]

  invalida: nechápu tvůj velepříspěvek. Co tím chtěl básník říci?
  emma:

  superkarma: 0 04.08.2003, 13:32:09
 5. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Polovinu cholesterolu si tělo vytváří samo, zbytek je ovlivnitelný potravou. Ale taky si myslím, že není třeba zacházet do extrémů. Normální zdravá strava stačí k tomu, aby si člověk udržel srdce zdravé. Vždycky si vzpomenu na jednu praštěnou učitelku z gymplu (učila základy společenských věd, bývalou občanskou nauku), která vždycky horlivě prohlašovala: "Já jím naprosto zdravě a mám nulovou hladinu cholesterolu!"

  superkarma: 0 04.08.2003, 12:54:38
 6. avatar
  [2] emma [*]

  člověk může jíst dostatek vlákniny i když jí maso. masem ta vláknina neztrácí na "účinnosti". jinak výška cholesterolu je v mnoha případech dána dědičně a s tím se nedá moc dělat. znám holku, která si může dát denně 5 vajec a nehne to sní a znám hoklu celý den na zelenině a cholesterol až hrůza.... článek opět z oblasti bulváru. škoda

  superkarma: 0 04.08.2003, 12:50:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme