Lidské tělo potřebuje k spokojenému životu vitamin B12, jeho nedostatek může ohrozit zvláště vegetariány, protože tento vitamin je v přírodě obsažen pouze v masu. Jeho doplňování ale vůbec není jednoduché - malé množství v B-komplexu rozhodně nestačí!

vegetarián

Jsem prazvláštní typ vegetariána, nejím totiž maso od kuřete dál - tedy rybu sním a docela rád. Jako vegetarián vím, že tělu musím dodávat některé látky v mase obsažené, a snažím se to dělat co možná nejpřírodnější formou - kvůli aminokyselinám a zinku jím hodně oříšků a mandlí, kvůli železu jím často a rád čerstvou zeleninu. Jediné, co z přírodních zdrojů nemohu dostat, je obsažené v masu a tělo to potřebuje, je vitamin B12, proto si kupuji B-komplex. Jenže...

Není B-komplex jako B-komplex

Tělo potřebuje B12 denně stopové množství, tak jsem se rozhodl k užívání B-komplexu, a nikoli speciálních tablet s B12, které mi přišly zbytečně drahé v domnění, že tělo stejně většinu prospěšné látky vyplaví. Ne každý B-komplex ale vitamin B12 obsahuje, někteří výrobci ho tam prostě nedávají.

Nedávno jsem zase zkoumal v lékárně, zda B-komplex má, či nemá B12, a lékárnice mi řekla: „Poslyšte, to je úplně jedno, protože množství, které někteří výrobci dávají do B-komplexu, je tak malé, že ho tělo stejně nemá šanci vstřebat. Proto se dělají ty tablety s velkým množstvím.“ Tahle informace mě překvapila a rozhodl jsem se podívat vstřebávání vitaminu B12 víc na zoubek.

Jak se vstřebává v těle vitamin B12

Jak jsem již zmínil, lidské tělo potřebuje denně jen stopové množství vitamínu B12, odhaduje se, že je to 1 až 6 mikrogramů. B-komplex FORTE od firmy Rosen, který požívám, má 10 mikrogramů v tabletě. Kontaktoval jsem doktora Josefa Jonáše, který se specializuje krom jiného na vitaminy.

mudr JonášK čemu je tělu prospěšný vitamín B12?
Vitamin B12 má dvě hlavní funkce. V krvetvorbě - nedostatek je příčinou jednoho typu anemie - a ve fungování nervového systému - hlavně mozku. Vstřebávaní B12 je složité, protože se musí vázat na „vnitřní faktor“ (odborný název), ten je produkován žaludkem. Poměrně často je produkce této látky narušena a vitamin se nevstřebává. Proto se podává hlavně v injekcích. Před 100 lety lékaři dávali sušená játra, dnes tablety (cyancobaltamin). Spotřeba je minimální, uvádí se v mikrogramech. Chybí-li vnitřní faktor, vstřebává se jen několik procent dávky z potravy nebo tablet.

Kolik mikrogramů musí mít nejméně tablety s B12, aby se vůbec do lidského těla vstřebával? Jak ho správně užívat (jsem-li vegetarián), abych dostal do těla dostatečné množství?
Aby se spotřeba uhradila i přes případný chybějící vnitřní faktor, doporučujeme tablety s obsahem 500 mikrogramů. Pro vegetariány určitě, protože maso je jediným přírodním zdrojem B12. Nachází se také ve fermentovaných sójových výrobcích Tempeh, Natto.

Kam dál?

Reklama