Domácnost

Vedra ohrožují i vaše mazlíčky

žízeň

Na horko nadáváme téměř všichni. Meteorologové nás navíc „potěšili“ zprávou, že teploty budou klesat až v září. My lidé se ochladit umíme – zapneme klimatizace, koupíme si zmrzlinu a v den volna vyrazíme k vodě. Ale co naši čtyřnozí mazlíčci, kteří vedra snášejí snad ještě hůř? Kočky, psi, a některá další zvířata nemají potní žlázy a s horkem se musí vyvarovat po svém. To ale neznamená, že nemohou trpět úpalem, nebo úžehem.

Vedra a výkyvy teplot jsou pro domácí mazlíčky stresovou situací. Reakcí na takový stres obvykle bývá oslabená imunita a tedy vyšší vnímavost k infekčním onemocněním. K nejtypičtějším problémům, které extrémní vedro způsobuje, patří úžeh, úpal, dehydratace, přehřátí a někdy i oběhový kolaps. Jak tomu zabránit a jak postupovat, když k němu přeci jen dojde?

Pokud zrovna nehováte exotická zvířata vyžadující tropické podnebí, můžou současná vedra znamenat problém. Váš miláček je odkázán jen na to, co nabídne byt nebo bouda na zahradě. Je proto důležité věnovat mu dostatečnou péči, zajistit stinné místo a dostatek vody.

Pes není velbloud

Jak již bylo řečeno, organismus koček a psů nemá na rozdíl od toho lidského schopnost ochlazovat tělo potem, v jejich kůži se totiž potní žlázky nenacházejí (respektive mají je jen na tlapkách). Například ptáci se ochlazují tím, že natřásají peří a vyhledávají stín. Kočka v horku omezí svoje aktivity, polehává a vyhledává stín. Psi musí teplo vydýchat, čím rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje.

Dýcháním organismus přichází o velké množství tekutin, které vychází z těla jako pára. Je proto důležité, aby hlavně v létě vaši mazlíčci měli vždy dostupnou misku s vodou. Před odchodem do práce naplňte misku dostatečně, pokud váš pes nebo kočička během dne misku vyprázdní, můžete přistavit i dvě pro případ, že byste se v práci zdržela.

S vodou opravdu nešetřete a to ani za cenu, že budete muset večer vytírat podlahu. Tím se nemyslí jenom loužičky, ale i voda kolem misky – to se týká hlavně psů. Někteří totiž mají ve zvyku hodit na podlahu stejné množství vody, kolik ji vypili.

Postarejte se o stín, omezte námahu

žízeň

Největším komplikacím jsou vystavena zvířata v bytech otočených na západ. Jsou-li vaše zvířata tmavé srsti, trpí nejvíc. Ale ani ta světlejší to nemají snadné. Všechna zvířata, dokonce i ta pouštní, během slunečných horkých dnů instinktivně vyhledávají stín. Pejsek by proto měl mít přístup do stinné místnosti (většinou to bývá chodba), kde se může před sluncem ukrýt. Papoušky, křečky, myši apod. nenechávejte přes den poblíž oken, i oni stín ocení.

Chováte-li zvířata na zahradě, ani tam nesmí stinné místo chybět. Vězte, že pejsci i kočky možná dají přednost úkrytu ve stínu rostlého keře, než rozpálené boudě.

Na prudké polední slunce by neměli chodit ani lidé, natož jejich chlupatí přátelé. Zkuste hodiny venčení naplánovat tak, abyste se vyhnuli té největší výhni (11 až 15 hodin). Pokuste se také omezit běžnou aktivitu. To znamená několikahodinové procházky, běhání u kola apod. Veterináři dokonce radí vyhýbat se i místům, kde by mohly trpět dýchací cesty (prašná místa, rozkvetlé louky).

V autech pozor!

Transportu zvířat je nutné věnovat zvýšenou pozornost. Právě v autech totiž nejčastěji dochází k přehřátí. Pokud v automobilu využíváte rozumně klimatizaci, tak to prospívá i přepravovaným zvířatům. Teplotní rozdíl mezi vnějším a klimatizovaným prostředím však nesmí být příliš velký. Mohl by totiž nastat teplotní šok. Nechat psa sedět u otevřeného okna v autě (nebo i doma v průvanu) také není nejlepší řešení. Kočky i psi mohou v průvanu snadno nastydnout.

Pokud musíte se zvířaty v autě cestovat, snažte se zvolit vhodnou dobu – ráno, večer. Poledním vedrům se vyhýbejte.

Jak poznáte přehřátí?

Pokud se se svým mazlíčkem už delší dobu znáte, sama na jeho chování nejspíš poznáte, kdy ho něco trápí. Chová se zkrátka jinak než obvykle. Nejčastější je nervózní až panické chování a snaha uniknout, pokud možno do stínu a chladu. Pokud váš pes běžně poslechne na slovo a teď na vaše povely nereaguje, nemusí to znamenat, že se špatně vyspal, ale může jít také o jeden z projevů přehřátí. 

Vyplazený jazyk a zrychlené dýchání je běžný způsob psí termoregulace, pokud je ale dýchání na pohled obtížné, u tlamy se objevuje pěna a srdeční frekvence je zvýšená (což ale vy zřejmě nepoznáte), je možné, že za to může právě horko

.žízeň

Rozhodně psa ani jiné zvíře nenechávejte zamčené v autě na delší dobu. Pokud vozidlo zaparkujete na přímém slunci, může se teplota v něm zdvojnásobit do třiceti minut. To znamená, že při tropických teplotách nad 30 °C se může vnitřní prostor vozidla během 10 minut rozžhavit nad 50 °C. V takové výhni nepomůže ani pootevřené okénko a pes může rychle zemřít. Je-li to nezbytně nutné a váš pes musí na určitou dobu zůstat v autě, nechte mu ve voze misku s vodou a dostatečný přísun čerstvého vzduchu, například střešním okénkem.

První pomoc

Aby vaše první pomoc nebyla zároveň poslední, zapamatujte si pár následujících rad. První pomoc při přehřátí zvířat znamená v první řadě umístit je do stínu, nechat v klidu a pozvolna je napájet vlažnou vodou – ne studenou. Psovi pomůžete i sundáním obojku a vytřením pěny z tlamy, což mu umožní lépe dýchat. Pomohou i krátké studené zábaly. U větších psů lze aplikovat studené obklady v oblasti velkých cév na končetinách nebo v zátylku. Stav by se měl v následujících hodinách začít lepšit.

Postup je nejlepší telefonicky konzultovat s veterinářem. Vozit psa v rozpáleném autě, nebo ho vodit pěšky do ordinace vám, pokud není situace závažná, vám zřejmě nedoporučí. Naopak urychlená návštěva je nutná v případě, že zvíře není schopno přijímat tekutinu nebo projevuje výrazné změny zdravotního stavu.

Jak vaši mazlíčci snášejí horko? A jak je před ním chráníte? Jezdíte se koupat se psem, nebo ho necháváte doma?

   
12.08.2009 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [21] karolina78 [*]

  Môj pes moc klimatizáciu nemusia, ale táto je malá, napriek tomu účinná. Nikde neprekáža a funkciu plní na 100%. Mobilná klimatizácia je fajn.

  superkarma: 0 17.07.2014, 10:37:12
 2. avatar
  [20] wich [*]

  lucsej — #19 Kupte si mobilní klimu. Není drahá a krásně vychladí. Koupila jsem ji zaměstnancům (sídlíme v jednom z posledních pater podnikatelského panelového domu) a pracuje se jim o 100 % líp. V horních patrech je to nutnost. Nejen pro naše čtyřnohé miláčky Sml33

  superkarma: 0 12.08.2009, 23:43:21
 3. [19] lucsej [*]

  bydlíme v paneláku v posledním patře, takže kdyz je víc jak 23 stupňů, tak tam máme jak v sauně..to náš "jezevec" špatně snáší tak se jezdíme koupat, chodíme do lesa kde je chládek a vůbec se mu to snažíme co nejvíc usnadňovat:)

  1. na komentář reaguje wich — #20
  superkarma: 0 12.08.2009, 20:09:58
 4. avatar
  [18] Cinderela [*]

  Náš miláček je kočinda.Ta si sama ve vedrech zaleze do chladné vany a tam v pohodě vyspává.

  superkarma: 0 12.08.2009, 18:20:20
 5. avatar
  [17] wich [*]

  Nechápu, jak může někomu připadat vtipný úhyn zvířete Sml14

  superkarma: 0 12.08.2009, 16:27:32
 6. avatar
  [16] femme [*]

  Eva Soukupová — #12  Sml30 taky máme koupelnu kousek od vchodových dveří, ale ten náš si do vany skáče sám, no skáče, spíš mi to jeho lezení do vany připadá jako když ten pes do té vany přeteče, nejdřív si stoupne předníma na okraj, pak tam ty přední nějak sesune, pak chvilku přemýšlí, co dál  Sml30 a nakonec tam sesune i zbytek těla Sml30 

  superkarma: 0 12.08.2009, 15:13:23
 7. [15] univerzální uklízečka [*]

  ToraToraTora — #14 za to může špatná karma, negativní vibrace a geopatogenní zóny  Sml57 to ani na pitvě nepoznáš a doktoři to vědí! Sml52

  superkarma: 0 12.08.2009, 14:41:35
 8. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  univerzální uklízečka — #13 Ne, ne, my jsme mistři v hynutí na neznámé choroby. většinou to s nimi sekne za nevyjasněných okolností. Veterinář řekne, že byla zdravá a měla se fajn, pak jen pokrčí rameny a ani nechce za pitvu zaplatitSml80

  1. na komentář reaguje univerzální uklízečka — #15
  superkarma: 0 12.08.2009, 14:20:40
 9. [13] univerzální uklízečka [*]

  ToraToraTora — #10 taky jsi učila plavat všechno živý? U nás je hodně oblíbená hláška jednoho klučiny: "Mamííí, já jsem učil morčátka plavat, ale tyhle dvě už neplavou...."

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #14
  superkarma: 0 12.08.2009, 13:41:49
 10. avatar
  [12] Eva Soukupová [*]

  femme — #11 No, aspoň jsem pochopila, jak velká je výhoda bydlet v bytě, kde je koupelna hned naproti vchodovým dveřím Sml30 Na zvedání do vany už musíme být dva. V létě to většinou vezmem kolem zahrádky, kde si může dát sprchu, takže to zase tak zlý není.

  1. na komentář reaguje femme — #16
  superkarma: 0 12.08.2009, 13:39:56
 11. avatar
  [11] femme [*]

  Eva Soukupová — #7  aha, tak to tě teda lituju Sml58Sml30 takový Sml21 byl náš první pejsek, pudl Sml22

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #12
  superkarma: 0 12.08.2009, 13:24:33
 12. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  univerzální uklízečka — #9 Á maminka je gurmetka....no, jo, já lituju všechna zvířata, která se mi kdy dostanou do ruky

  1. na komentář reaguje univerzální uklízečka — #13
  superkarma: 0 12.08.2009, 13:10:47
 13. [9] univerzální uklízečka [*]

  ToraToraTora — #8 já takhle měla pečenýho potkana. Chovala jsem ho v obyčejným terárku. Když bylo počasí, ve kterým se dá přežít, dávalo se terárko na balkon. Jednou ho tam takhle postavila i máma, přiklopila ho ještě skleněnou deskou a odešla do práce. No, jenže se udělalo hezky a než jsem se vrátila ze školy, byla z potkana dobře vysušená mumie.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #10
  superkarma: 0 12.08.2009, 13:05:27
 14. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Jednou se mi v autě upeklo morče. Venku bylo snad 37 a my jeli asi dvě hodiny kamsi. byla otevřená okénka, ale jemu to evidentně nestačilo. Jenže to jsem zjistila, až když jsem ho doma vytáhla a padalo na stranu:(

  1. na komentář reaguje univerzální uklízečka — #9
  superkarma: 0 12.08.2009, 12:43:52
 15. avatar
  [7] Eva Soukupová [*]

  femme — #6 Jo louže... ta naše sice vodou taky nepohrdne. Vleze do řeky, nechá se unášet proudem a my abysme ji lovili někde v Mělníku. Ale bahna je bahno. A když ne bahno, tak aspoň hromádka jinýho pejska, co byl na procházce před náma. Někdy mám pocit, že je to maskovaný prase. Čím je pes světlejší, tím hůř se v tomhle směru chová Sml30 aspoň u nás to tak platí.

  1. na komentář reaguje femme — #11
  superkarma: 0 12.08.2009, 12:34:42
 16. avatar
  [6] femme [*]

  Eva Soukupová — #5  Sml30 ten náš se na tu lednici doslova nalepí a kdyby mohl, tak si do ní určitě i klidně vleze Sml30 a louže jakéhokoliv složení má taky moc rád Sml30 

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #7
  superkarma: 0 12.08.2009, 12:17:01
 17. avatar
  [5] Eva Soukupová [*]

  femme — #4 Naše goldenka to taky řeší demonstrativní blokací ledničky a pak ještě bahenní koupelí. Zrovna včera jsem se radovala, že všechny louže už vyschly. Přes noc napršelo... Sml30

  1. na komentář reaguje femme — #6
  superkarma: 0 12.08.2009, 11:04:23
 18. avatar
  [4] femme [*]

  my máme zlaťáka a ten horko moc nemusí, teda když není nablízku voda, venku se plouží a vyčítavě se na mě každou chvíli podívá Sml30 doma pak vypije obrovskou misku vody a plácne sebou před ledničkou Sml30 

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #5
  superkarma: 0 12.08.2009, 10:48:07
 19. avatar
  [3] wich [*]

  Naše labradorka samozřejmě teplo snáší špatně, je většinu dne doma v klimatizovaných místnostech, leží na dlažbě. Venku ji stříkáme hadící, nebo polijeme kýblem. Baví ji to a pak se jí uleví. Aspoň 3x týdně ji vezmeme koupat. Čivava rodičů zase celé dny polehávala. Ke všemu obě fenky v létě hárají Sml79 U rodičů na sídlišti hodně pejsků menších plemen trpí průjmy z tepla.

  superkarma: 0 12.08.2009, 09:03:47
 20. [2] Bébina [*]

  Moje kocky tedy vedrem netrpi vubec. Jednak kocky maji teplo rady a snaseji ho dobre a pak moje kocky nemusi v 30°C vyjit na rozpalenou ulici jako ja, ale mohou zustat doma v chladku a vybrat si, jestli jim je lepe v prizemi orientovanem na sever, nebo v proslunenem jiznim pokoji, pripadne jestli jim nebude lepe na zasitovane terase.

  superkarma: 0 12.08.2009, 08:22:33
 21. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Neustále má Besinka měněnou vodu Sml67, koupání nemusí Sml23Sml30, ale já jí osprchuji Sml67

  superkarma: 0 12.08.2009, 07:10:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme