Shoduje se na tom řada dětských lékařů, revmatologů, sportovních lékařů i ortopedů. Dnes již je obecně známým faktem, že potíže s klouby nepostihují pouze dospělé jedince. Problémy způsobené nedostatkem pro kosti a klouby esenciálních látek se dotýkají i těch nejmenších z nás. Statistiky v tomto směru hovoří jasně. Podle nich se růstové bolesti začínají objevovat již někdy mezi 3. a 12. rokem. Přicházejí přitom údajně ve dvou vlnách, z nichž první se týká období mezi 3. a 5. rokem a druhá mezi 8. a 12. rokem.

O co se vlastně jedná?

Ony růstové bolesti, které často v noci budí děti ze spánku, představují termín, jímž lékaři označují zánět okostice. Jedná se o bodavé bolesti nohou pociťované především v oblasti stehen, kolen a lýtek. Nejčastěji se objevují v nočních hodinách, mohou se však projevit i pozdě odpoledne. Jejich intenzitu zapříčiňuje fakt, že okostice je silně protkána nervy, tedy je velmi citlivá na jakékoliv zvýšení napětí.

kosti

Co je příčinou zánětu okostice?

Kostní tkáň se během života neustále obnovuje a mění. To zahrnuje procesy odbourávání, resorbování a nahrazování, které jsou nejvíce vyvážené v mládí. Probíhá-li růst kostí rovnoměrně, zůstává kostní hmota stálá. Jiná situace nastává v případě, kdy se růst zrychlí, nebo kdy je kostní hmota nadměrně zatěžována sportem či pohybem obecně, ale třeba naopak i nedostatkem přiměřeného pohybu. To se týká především dlouhých kostí. V takových situacích dochází k bolestivému napětí ve vnější části kosti, tedy v okostici, které může vést až k jejímu zánětu.  Nebo také bývá nepřiměřeným či nevhodným pohybem přetížená růstová ploténka, ze které kost roste.

Existuje řešení?

Zvýšené napětí v kostech způsobené rychlým růstem a zátěží lze zmírnit. Při akutním problému je třeba podat protizánětlivé léky vhodné pro děti, třeba ibuprofen (Nurofen, Ibalgin Baby).  Po akutním ošetření je třeba pozornost obrátit ke dlouhodobé specifické výživě rostoucích kostí a kloubů. Dokáže to kvalitní výživa bohatá na obsah minerálních látek a bílkovin, které podporují přirozenou tvorbu kostního kolagenu. Tato podpora je obzvláště důležitá právě v období růstu, kdy se teprve rozhoduje o tom, jak bude kost vystavěna. Lze říci, že čím více kolagenu kostem v tomto čase dodáme, tím budou v budoucnu pevnější, silnější a hustší, neboť právě na kolagen se v kostech vážou minerální látky.

Geladrink Junior od firmy Orling – to pravé pro dětské klouby?

Se záměrem dodat kostře rostoucích dětí odpovídající výživu vyvinula po dlouhém a náročném vývoji firma Orling speciální doplněk stravy Geladrink Junior, který je součástí řady kolagenních doplňků stravy značky Geladrink. Jedná se o spolehlivou kloubní výživu určenou dětem v růstu.

Co potřebuje kostra rostoucích dětí?

Bude-li kostra dítěte silná a pevná, budou se na ní moci upínat silné vazy, šlachy a svalové úpony. Proto je třeba zajistit dětem správnou výživu kostí, jejichž vývoj podporuje kolagenní bílkovina. Respektive vstřebatelné kolagenní peptidy, které podněcují syntetickou aktivitu kostních buněk, čímž iniciují tvorbu kostního kolagenu – oseinu.

Jak zajistit kvalitní růst a vývoj kostí a kloubů?

Kostní kolagen, osein, je následně za pomoci vitamínu D mineralizován. Tak lze zajistit růst a vývoj kvalitně utvářených kostí a kloubů, které budou ve stáří mnohem odolnější k civilizačním chorobám, jako jsou osteoartróza či osteoporóza. Tyto poznatky vyplývají z celoživotních klinických i výzkumných zkušeností předního odborníka v oborech revmatologie a biochemie pojiva, prof. MUDr. Milana Adama, DrSc.

Geladrink

Nejlepším doporučením je OBSAH

Doplněk stravy Geladrink Junior doporučují odborné lékařské společnosti Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně České lékařské společnosti JEP a Ortopedicko-protetická společnost České lékařské společnosti JEP. Doplněk  stravy Geladrink Junior je zdrojem látek s nutričním a fyziologickým účinkem doplňujícím běžnou stravu a lze jej užívat kE KOMPLEXNÍ výživě kostí a celéHo skeletu kolagenem a kostními minerály.

Reklama