.

Věděla maminka o vaší první sexuální zkušenosti?

Vztahy

Věděla maminka o vaší první sexuální zkušenosti?

Asi všichni se více méně obáváme období, ve kterém se naše děti začnou zajímat o sex a ptát se na něj. Jak jim odpovědět a jak se vůbec k tomuto tématu postavit?
Odpovědi nejsou jednoznačné, ale je třeba se na ně připravit a být v tomto období pro své děti oporou.
Není třeba dlouho otálet a své děti podceňovat. Oddalování problému a nalhávání si odvádějících argumentů "vždyť on/ona je ještě malá" nejsou na místě. 
Na otázky ohledně sexu se tak můžeme nakonec dočkat odpovědi "a co potřebuješ vědět, mami"...

Náš, rodičovský pohled na sex, zvláště na ten v pubertálním věku, je velmi rozdílný.
Někteří z dospělých mají pocit, že pohlavní styk mimo manželství není správný, bez ohledu na věk. Jiní mohou tolerovat předmanželský sex, ale ne mladistvým do devatenácti let. Další skupina lidí se zase může domnívat, že sexuální styky nejsou nijak nevhodné ani pro dospívající, za předpokladu, že k nim již dozráli.

Tato rozdílná stanoviska se řídí našemi různými zkušenostmi, případnou vírou a možná i prostředím, ve kterém žijeme. Avšak nejsou nijak ve vztahu k sexu v pubertě nijak významná. Jak říká psycholog Lawrenc Bauman, v dnešním světě příliš nezáleží na tom, s čím dospělí souhlasí a s čím ne. Někteří dospívající se sexem počkají, jiní ne - a nebudou se přitom ohlížet na přání svých rodičů.

Podle odhadů má se sexem zkušenost 50 % školáků a středoškoláků a k jejich první sexuální zkušenosti dochází v průměru ve věku šestnácti let. 

Problém, který z tohoto vyplývá, není tedy, zda sex mladistvým povolit či zakázat.
Důležité je vědět, jak se nejlépe zachovat, pokud se váš "puberťák" právě prodírá obdobím první sexuální zkušenosti.
Je na nás rodičích, abychom jim v tomto těžkém období dospívání a poznávání byly oporou. Co se sexu týče, měli bychom je vhodně informovat a pomoci jim se vyvarovat případných nepříjemných zážitků.

Od jakého věku je sex vhodný?

Na tuto otázku je přetěžká odpověď a zřejmě žádný z odborníků, kteří se touto problematikou zabývají, nejsou schopni podat určitou odpověď.
Některé děti jsou na sex, psychologicky i fyziologicky, připraveni velice brzy, jiné až mnohem později.
Zajímavostí ohledně lidské sexuality je, že malí chlapci prožívají svou první erekci již v těle matky. U ještě nenarozených holčiček, se ve stejné době začíná tvořit vaginální sekret, který zvlhčuje pochvu a usnadňuje celý pohlavní styk.

Trefné vyjádření ohledně mladistvých je uvedeno v knize "Jak přežít pubertu". Zde odborníci Lawrenc Baumann a Robert Rich říkají:
"Bez ohledu na pomíjivou povahu dětské lásky věřím, že je právoplatnou formou lidské lásky, kterou by rodiče měli brát vážně. Dospívající, kterých se zmocňuje, ji vážne berou. Přestože velmi pravděpodobně rychle přejde, dokud trvá, mohou k sobě být oba mladiství neodolatelně přitahováni sexuální vášní. Jestliže k sobě vzájemně cítí opravdovou lásku, jsou možná na pohlavní styk psychicky připraveni."

V jakých situacích by měli být dospívající od pohlavního styku zrazováni?

V každém případě pro ně není vhodný vztah, ve kterém je zájem o sex jednostranný. Dá se říci, že v mnoha takových případech, lze více či méně mluvit o zneužívání. Zopakujte dětem, ať nikdy nedělají to, co opravdu samy nechtějí.
Dále se může přihodit, že důsledky puberty naše děti nutí k jakési dětské promiskuitě.
Chlapci chtějí být "velkými frajery" a dívky těmi zkušenými a oblíbenými mezi chlapci. Jen tato fakta je potom mohou dovést k tomu, že vlastně dělají co nechtějí, a to jen proto, aby byli populární.

Nebezpečí otěhotnění

Všichni asi víme, jak je důležité naše děti dobře a včas informovat.
Přimlouvám se za to, udělat to raději dříve než později. Diskuze o riziku otěhotnění a různých způsobech, jak mu předcházet ještě neznamená, že omlouváte pohlavní styky mezi dospívajícími dětmi. Pokud máte doma dospívající dítě a stále se k této rozmluvě jen odhodláváte, udělejte to dnes.

Je správné je pouštět na rande?

Kdysi dávno se mladí muži dvořili dívkám před bedlivými zraky gardedam. V některých společenstvích je tomu tak dodnes. Naše civilizace ale tuto praxi zavrhla. Není prostě možné jít s dospívajícím dítětem na jeho rande a dávat pozor.
Je však možné, a to bychom právě udělat měli, stanovit určitá pravidla chování během schůzek. Dohodnout se s dítětem na pravidlech, kterými by se mělo řídit.
Přitom je třeba vzít v úvahu, co je mezi vrstevníky našich dětí "normální", a snažit se toto vzít při našich výchovných přednáškách v úvahu. Takto bychom se měli snažit skloubit naše s jejich představami, a sestavit tak seznam zásad, které je nutno dodržovat.
Jestliže například vaše dítě řídí auto nebo motocykl, je nutné mu znovu říci, že alkohol a drogy jsou v tuto chvíli absolutně zakázány. Vysloužíte si tím zřejmě ono klasické "já vím, mami!", ale vždy je lepší tuto radu zopakovat.

Závěrem je třeba zdůraznit, že na naše děti bohužel v této době více než kdy předtím, číhá nebezpečí pohlavních chorob, včetně a hlavně AIDS. Řekněte jim o kondomu a nastiňte nebezpečí, která jim bez jeho použití hrozí.
Dle statistik téměř polovina teenagerů přiznává, že kondom nepoužívá.

Pokud se budete řídit všemi radami z článku, můžete být klidní.
Udělali jste maximum pro to, aby vaše děťátko prošlo pubertou a prvními sexuálními zkušenostmi bez velkých ztrát na duši i na těle.
Můžete se zklidnit, jelikož, jak zde bylo citováno, oni si stejně nakonec udělají vše po svém. 

No právě tak, jak jsme to kdysi udělali my.

 

Zdroje:  Sylvia Schneiderová, "Na co se ptaji", nakl. Knižní klub, Pragma 1996
            Lawrenc Bauman, Rober Rich, "Jak přežít pubertu", nakl. Lidové Noviny 2001 

__________________________________________

Některé dřívější články na toto téma
Sexuální výchova - ano či ne?
Dokdy jsou děti malé na informace o sexu?
Sexuální výchova

                       
   
08.10.2004 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [79] Andula [*]

  lendy: neboj, nejsi sama, se mnou se doma taky nikdo nebavil, s výjimkou jednoho podstrčení Děvčátka, na slovíčko , máma si možná dodneška myslím, že děti mám díky samosprašnosti

  superkarma: 0 10.10.2004, 23:43:50
 2. avatar
  [77] Lentilka [*]

  Nevěděla, ale pak si to asi nějak domyslela. Naštěstí mám starší sestru, která byla vždycky dostatečně poučena od kamarádek a postupně nějak mi informace předávala. Od mamky nic. Nějak se to bralo (a vidím to i u maminčině matky), že o takových věcech se prostě nemluví S mámou jsme otevřeně o sexu a o chlapech začaly mluvit, až jsme se segrou měly za sebou určité zkušenosti - pár vztahů a tak. Ale zpětně říkám. že bych byla moc ráda, kdyby s náma máma mluvila otevřeně, povídala si s náma a nestyděla se - přece není proč Teď už se ten ztracený čas, důvěra a otevřenost dohání hrozně těžko

  superkarma: 0 10.10.2004, 15:22:35
 3. avatar
  [76] Lendy [*]

  jak to tady tak čtu, jsem asi jediná černá ovce mezi vámi Doma se se mnou naši o "těchhle" věcech vůbec nebavili, dodnes nevím nebo si nevzpomínám, kde jsem pobrala všechny ty rozumy. Když mi bylo 16, tak měla mamka nějaké narážky, jestli jsem ještě panna nebo ne, ale to jen proto, že se mi opozdily měsíčky a ona měla strach, jestli nejsem v tom . Z prvních "jahodových dnů"L jsem byla děsně paf. Máma byla šťastná, že jse konečně žena a přes mé výslovné přání, aby to neříkala otci, mu to vyklevetila, čímž naprosto ztratila mou důvěru. Nevím, byla jsem strašně přecitlivělé dítě, tehdy jsem to brala fakt všechno kriticky, pomohla mi až kamarádka, která mi vysvětlila, že se není zač a proč stydět, že to patří k životu a je to prostě normální. Koupit vložky byl pro mě ve třinácti nepřekonatelný problém . Myslím, že si máma dodnes myslí, že ví, kdy jsem přišla o panenství. Opak je ale pravdou, nemůže to vědět, protože strach z nechtěného těhotenství mě vždycky držel zpátky, že jsem dobrovolně nedobrovolně podstupovala do 22 celibát

  superkarma: 0 10.10.2004, 13:56:36
 4. avatar
  [73] *Kotě* [*]

  Moje maminka věděla naprosto přesně, kdy jsem přišla o panenství, neboť jsem krvácela jako píchnuté podsvinče ještě několik hodin potom.

  Takže když přišla domů a našla mě vyjukanou sedět ve sprše v kaluži krve, bylo jí vše jasné. Ale reagovala s obrovským přehledem a klidem a já jsem jí za to dodnes vděčná.

  superkarma: 0 09.10.2004, 18:08:19
 5. avatar
  [72] Amálie [*]

  Denča: Možná, že zdravotníci vidí spoustu věcí, které jsou běžné společnosti nepříjemné, dnes a denně, proto to většině z nich absolutně nepřijde jako něco divnýho. Ikdyž matka mého je taky zdravotnice a mam pocit, že ona považuje za tabu i výraz "plození dětí", natož něco dalšího!!! Taky si podstatně víc rozumí s mou rodinou, kde se neřeší pitomosti a lidi za sebou umí stát, ikdyž s tim ti druzí nesouhlasí. Ale to už je do jiné debaty

  superkarma: 0 09.10.2004, 15:43:28
 6. avatar
  [71] Denča [*]

  Amálie: To je vidět, že Ti zdravotníci to řešili stejně! Maminka zdravotnice, otec profesor takže báječná kombinace! Taky mě muselikluci doprovázet domů a nikdy jsem si nedovolila přijít pozdě, nebo dokonce opilá. A to jsem byla někdy velké číslo Ale jejich metody se vyplatily, hodně našim důvěřuji a můžu jim říct opravdu všechno.

  superkarma: 0 09.10.2004, 15:13:14
 7. avatar
  [70] Amálie [*]

  Moje mamka je zdravotnice a doma se puritánství nenosilo, takže mi přišlo naprosto normální, když jsem dostala první "jahodový dny" a když jsem viděla nahýho prvního přítele. Antikoncepci u nás hlídal táta Začala jsem docela brzo, ale díky němu jsem se nikdy nedostala do pozice "bojim se, že jsem v tom". Od patnácti mě museli kluci vodit až domu, aby měl taťka klid, že mam doprovod až domu, a když kluci nemohli, sám pro mě v pohodě jezdil i na diskotéky. Razil heslo, že raději bezpečný sex, než abych do toho vlítla moc brzo a chodila domu v noci sama. Nikdy nezapomenu, když si mě v patnácti zavolal po obědě do prázdný jídelny a ptal se mně, jak se chránim. Otázku, zda s někym spim absolutně pominul Koktala jsem, že máme kondom, byla jsem rudá snad až na zadku Taky se ptal, jakou značku používáme, aby měl fakt klid, že vim, o čem mluvim! Pak jsem špitla, že chci tabletky a on, že to bude lepší pro jeho klidnej spánek a kdybych cokoliv potřebovala, mam mu říct. S našima si můžu naprosto o všem popovídat dodnes a moc si jich za ten přístup vážim.

  superkarma: 0 09.10.2004, 14:02:53
 8. avatar
  [69] Ťapina [*]

  Moje mamka sice nevěděla přesně, neoznámila jsem jí "tak dneska k tomu došlo" , ale od jisté doby musela tušit, že s tím klukem nechodím jenom do parku a do kavárny Bylo mi 16 a byla jsem s antikoncepcí taky uvědomělá.
  Co se týče toho, od kdy je vhodné začít se sexem, to se podle mně nedá obecně říct. Jednou jsme na několikadenním výjezdu z VŠ s holkama na pokoji mluvily o tom, kdo kdy jak poprvé a tam jsem pochopila, že je to hrozně hrozně individuální. Jedna říkala, že její první sexuální zážitek byl hned po patnáctých narozeninách, bylo to krásné, bylo to s antikoncepcí a ráda na to vzpomíná, takže to asi byl ten správný čas. A jiná vyprávěla, že začala sexuálně žít až po dvacátém roce, ale podle toho, co měla za zážitek bych řekla, že měla dokonce ještě počkat, nebyla na to připravená ani náhodou.

  superkarma: 0 09.10.2004, 11:08:16
 9. avatar
  [68] Denča [*]

  Ještě si myslím, že by se taky mělo hovořit o vztazích. Domácím násilí, právech...
  Zrovna jedno čekám,tak se někdy zamýšlím, jak mu všechno vysvětlím, aby mělo jasno a nebálo se života.

  superkarma: 0 09.10.2004, 10:58:06
 10. avatar
  [67] Denča [*]

  Já jsem dostala menses docela brzy v 11 letech. Něco jsem věděla, protože maminka je zdravotnice, tak mi semtam něco pověděla. Ale jak jsem to dostala, byla sem pořádně vyhukaná! Zato mamka byla vesvém živlu! Asi tři hodiny jsme probíraly, co to znamená, co je to sex, jak se rodí děti...nevíc na druhý den přišla s nějakou knížkou a časopisem DÍVKA! Byla jsemmoc ráda. Takže jak jsem šla do školy s vložkou mezi nohama, připadala jsem si strašně důležitě a hrdě! Samozřejmě se mamka pochlubila taťkovi a ten si neodpustil poznámku:" My máme doma ženu..."
  Takže jsem neměla problém si zajít gyndu pro prášky. Nechtěla jsem se hned svěřovat, ale jak jsem přijela z intru, tak jsem jako vždy dala tašku do koupelny a "mami per" a tak je tam našla. Ale to jsem byla ještě panna. ALe za půlroku později se mě natvrdo zeptala:" tak co? jsi ještě panna?" Tak rchle jsem ješště nikdy nebyla vypravená na rande jak jsem zrudla a valila pryč!

  superkarma: 0 09.10.2004, 07:34:57
 11. avatar
  [66] danca79 [*]

  Taky jsem se s poprve nesverila. Ale na dnesni dobu to bylo poradne pozde....Nasi jsou super, ale vzhledem k tomu, ze kdyz mi bylo asi 12, a tudiz jsem uz byla v obraze od informovanejsich spoluzacek, tak mi mamka dala precist nejakou tu knizku pro asi osmilete deti kde vzletne popisovali jak se seminko od tatinka spoji s vajickem od maminky , tak jsem si rikala ze holt asi o nekterych vecech se az tak do detailu bavit holt nebudeme....Jo a jeste u toho byla tusim cast "devcatka, na slovicko" pro asi desetilete o menstruaci...A mamka to pak korunovala tim, ze se me otazala jestli se chci na neco zeptat. Bylo mi tak trapne ze mi dala cist neco pro podstatne mladsi deti (na tech knizkach byl doporuceny vek napsany) ze jsem fakt nemela chut se ptat. Kdyz jsem mela prvni "vaznou" znamost tak bylo videt ze by byvala hrozne chtela vedet jestli s nim spim nebo ne ale to jsem vzdycky nejak zamluvila. Az ted pred pul rokem jsem resila pritele, ktery na to nejak moc nebyl a ja to nejak nebyla s to pochopit - a mamca na me taky koukala jak na jelena, ze tak mladej kluk a "nema potrebu"...

  superkarma: 0 08.10.2004, 16:56:38
 12. avatar
  [63] Markýza [*]

  Mamka se to ode mě dozvěděla asi týden po tom co se "to" stalo, byla jsem v té době na intu a bylo mi sedmnáct. Když jsem chtěla po gynekologovi v 18 antikoncepci, tak mi řekl, že nejlepší je nešukat. VYměnila jsem gynekologa a stejně jsem se vdávala ve čtvrtým měsíci. Korunu tomu nasadila babička, když jsme syna přivezli z porodnice, tak povídá: Na to, že je nedonošený, tak je pěkný a veliký. - podotýkám, byl 14 po termínu a když se narodil měl 50 cm a 3,85 kg. Ale babička byla sradistka vždycky.

  superkarma: 0 08.10.2004, 14:05:50
 13. avatar
  [62] Markýza [*]

  Majucha 37:

  superkarma: 0 08.10.2004, 13:56:42
 14. avatar
  [61] mam-ča [*]

  "Věděla maminka o vaší první sexuální zkušenosti?"
  Ještě to tak ! Namlela by mě do karbanátků...

  superkarma: 0 08.10.2004, 13:44:46
 15. avatar
  [60] deti [*]

  Moje matka se taky se mnou nikdy nebavila o sexu,dokonce ani o měsíčkách.Všechno jsem se dozvěděla z knížek a hlavně od kamarádek.

  superkarma: 0 08.10.2004, 13:38:44
 16. avatar
  [59] Lorain [*]

  Naši podle mě vůbec netuší a jestli si náhodou myslí, že něco ví, tak je to tutově špatně. Já čekala tak dlouho, že by to myslím ani moje puritánská matka (která se mimochodem vdávala uprostřed vysoké školy sotva 6 měsíců před tím než jsem se narodila) nečekala

  superkarma: 0 08.10.2004, 13:06:45
 17. avatar
  [58] marcellina* [*]

  se mnou se o tom nasi taky nebavili . Ale s kamoskou sme si nasly spolecnyho gynekologa, chodily tam na prohlidky, zadaly ho o antiko (nejdriv Postinor a pak normalni kazdodenni pilule) jeste sme ani poradne ne , ale chtely sme byt pripravene, co kdyby neco, ze jo . Nejvetsi zabavu sme si zazily, kdyz sme si do drogerky kupovat kondomy - no dve pubertacky kupujici kondomy, byla to legrace

  superkarma: 0 08.10.2004, 12:49:09
 18. avatar
  [57] Sama [*]

  Tak já se přidám k názoru Medvěda - proč by to měla vědět? Poprvé to bylo vcelku brzo, ale zase je fakt, že jsem s ním až do teď ....

  superkarma: 0 08.10.2004, 12:47:25
 19. [56] Rikina [*]

  Aka: a nechtěj vidět výraz mého 20letého syna, když šel uklidit ručníky do skříně a zahlédl tam mnou nedbale uklizený vibrátor :-))) Takové to "No mami ????"

  superkarma: 0 08.10.2004, 12:44:27
 20. avatar
  [55] Aka [*]

  Když já začínala, tak byl sex v rodině tabu. Dneska s vývojem doby se už i u nás o tom občas prohodí pár slov. Sranda byla nedávno, když moje máma vyprávěla o nějaké diskusi v rádiu, kde se probíraly vybrátory. Ptala se mě, jestli ho mám taky. Nechtějte vidět její výraz, když jsem jí řekla, že mám

  superkarma: 0 08.10.2004, 12:30:49
 21. [53] Rikina [*]

  Majucha: takhle jsme jednou šly s kamarádkou, bylo nám 14 let, a ona se mě ptala, jestli není blbý, když půjde s tím svým klukem, že on moc chce, ale ona si není jistá, a co já na to. Jenže já měla jen ty moudra vyčtený z knížek, a nevěděla jsem, co jí mám říct, a navíc jsem se dost styděla. No ona s ním nakonec šla, a dobře to dopadlo - rozešli se...

  superkarma: 0 08.10.2004, 12:03:01
 22. avatar
  [51] Esťa [*]

  mně vychovával otec...takže..ale ani jemu jsem se nesvěřila

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:55:35
 23. avatar
  [50] Susina [*]

  Rikina: no mně tam některý věci taky nebyly jasný, ale líbily se mi... a taky jsem nechápala, jak se v naší puritánský rodině mohly v šatně pod krabicí s botama objevit německý časopisy, kde byly i mírně nemravné kreslené vtipy... po nějaké době záhadně zmizely..

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:54:56
 24. [49] Rikina [*]

  Susina: já objevila při stejné příležitosti Dekameron - ale bylo mi 8 let, tak jsem tomu moc nerozuměla, a musela si to později přečíst znovu :-)))

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:44:44
 25. avatar
  [47] Susina [*]

  Rikina: já jsem jednou, to mi bylo asi devět, když jsem doma byla sama nemocná, objevila v knihovně zastrčené Dějiny sexuality.. přelouskala jsem to několikrát...

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:35:55
 26. [46] Rikina [*]

  Pamatuju si, že mi rodiče koupili chytré knihy, když mi bylo asi tak 12 let, a pravili, že kdyby byly nejasnosti, že se mám zeptat, a ty knížky že mám schovat před mou mladší sestrou, které bylo teprve 5 let. Nejasnosti nebyly, nakonec leccos jsme se učili i ve škole, a že to bylo před 30 lety. Myslela jsem, že dnes je to už běžné a samozřejmé, že se to ty děti tak kolem 6.třídy ve škole dozvědí. Moji synové taky dostali chytré knihy zhruba ve stejném věku, a později se tu a tam ptali, spíš na to, jak se mají k těm holkám chovat... O mé první zkušenosti maminka patrně nevěděla jistě, ale asi tušila - maminky mají ty šesté smysly. Jenže já si počkala až do 20 let, takže to už nebylo nic proti ničemu :-) Jeden z mých synů mi řekl, že už došli se slečnou tak daleko, druhý ne - ale taky jsem něco tušila :-)))

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:22:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [45] Susina [*]

  Majucha: já vím, mně taky..holt jiná možnost už neexistuje... nojo, mně už se dítě začíná ptát - zatím jen, jak se dostalo ven, tak se tatíček těší, jak bude synka poučovat, jak se dostal dovnitř.. to bude sexuální výchova...

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:22:50
 2. avatar
  [43] Lilijka [*]

  Joo, a zacala jsem docela hodne pozde.

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:16:15
 3. avatar
  [42] Lilijka [*]

  legracni clanek... Maminka byla velice svedomita, ale ja se odmitala o cemkoliv bavit, takze samozrejme nic nevedela... Myslim, ze jakekoliv usili rodicu je marne. Podle me, by deti mely byt informovane co nejdriv to jde, kdy jsou schopny vse pochopit. Me do vsech podrobnosti vse vysvetlila ma kamaradka ve treti tride a rozhodne to nebylo na skodu.

  superkarma: 0 08.10.2004, 11:13:57
 4. avatar
  [41] Galina [*]

  Aja,Aspiková:

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:58:41
 5. avatar
  [40] Susina [*]

  Majucha: no já jsem teda počkala hodně dlouho...

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:58:09
 6. avatar
  [36] Ivanka [*]

  Moje mamča to věděla, a to díky mé "dobré" kamarádce . Do dneška jsem nepochopila, proč jí to říkala
  Mamča se ale ani tak nezlobila, že už, ale spíš proto s kým

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:41:03
 7. avatar
  [35] SMPE [*]

  Susina: u nás nápodobně

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:33:13
 8. avatar
  [34] Susina [*]

  u nás se o tom nemluvilo, naši automaticky předpokládali v rámci náboženské výchovy, že poprvé to bude až o svatební noci... no, nebylo..

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:28:16
 9. avatar
  [32] SMPE [*]

  U nás to mamka nevěděla a vživotě jsem o tom spolu nemluvily. Byla vychovávaná stejně jako její matka (babička). Slovo sex je pomalu sprosté slovo a velký hřích.

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:00:41
 10. avatar
  [29] Hannah01 [*]

  Neví a nikdy jí neřeknu, kdo to byl, protože by mě dodatečně zastřelila . Co se týče sexuální výchovy, měla jsem to jednoduché, protože jsem nejmladší ze 3 dětí, takže informací bylo víc, než dost . Jenom mě v článku zaráží, že 50% lidí má 1. sexuální styk v 16 letech, vzhledem k tomu, že v naší republice je dlouholetý průměr 18 let...

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:55:26
 11. avatar
  [28] Žábina [*]

  moje mamka taky o mém "prvním" nevěděla , řekla jsem jí to až za čas, když jsem se s tím klukem rozešla...
  já si myslím kdybych měla dceru, že určitě bych to s ní probrala, řekla jí o svých prvních zkušenostech...se synem je mi to nějak proti srsti ...vím že to není správný, ale nic s tím neudělám ...

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:48:21
 12. avatar
  [27] Veruška [*]

  Aja:
  Ještě to tak, aby to moje máma věděla Ještě by mýho "spolupachatele" poslali do polepšovny

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:42:55
 13. avatar
  [26] medved [*]

  ac mame s mamkou duverny vztah nevedela nic o mem prvnim, druhem ani zadnem jinem pohlavnim styku vubec nechapu, proc bych ji to mela rikat...neni to snad soukroma vec kazdeho cloveka at je mu kolik chce let ? mam dojem, ze sex ma clovek probirat pouze a jen se svym partnerem...neni duvod to ventilovat kdekoliv jinde
  jina vec je sexualni vychova...devcatko na slovicko to jistilo

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:41:52
 14. avatar
  [25] Ladia [*]

  Nevěděla, a když našla v mým šuplíku rozbalenou krabičku kondomů ještě byla naštvaná

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:35:06
 15. avatar
  [24] Kelly [*]

  Nejlepším "odstrašujícím" příkladem pro pubertální dcery jsou jejich těhotné kamarádky (je jim 16). Dcera už zná 2 takové a myslím, že si to díky těmto skutečnostem v hlavě už dávno srovnala. Myslím, že bude rozumnější.
  A tyto velmi mladé těhulky by měly být varováním pro rodiče. Raději překousnout svůj stud a vyříkat si to na rovinu ...

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:25:56
 16. [23] Pavla_b [*]

  U nás to bylo v pohodě, mamka si s náma povídala od malička, pro antikoncepci se mnou šla ještě dříve, než jsem se svým prvním klukem spala a pak to věděla hned ten večer, že už to dopadlo (a to mi bylo 19) :-))

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:21:34
 17. avatar
  [21] Clerenc [*]

  Mne o tom nikdo nic nerekl,a mamka o mem poprve nic nevi dodnes. Nemame nak moc duvernej vztah. Kdyz mi nasla antikoncepci (bylo mi 19) tak mi udelala hysterickou scenu. Za to sestre od 17-ti ty prasky kupuje sama......
  Doufam, ze az jednou budu mit vlastni deti, tak si o takovyhlech vecech budeme povidat....

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:56:42
 18. avatar
  [20] Alousek [*]

  Aja:To je dobrej ftip

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:53:51
 19. avatar
  [19] Aspiková [*]

  Moje máti snad už ani nevěděla, že se vůbec souloží natož že já bych souložila. Ale máma mého kluka to věděla nastopro. Jednou za námi přišla, v ruce držela kus hadru a podávala nám ho s tím, že jí nemáme ničit kapesníky a sperma máme utírat do toho hadru.

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:52:53
 20. avatar
  [18] Aja [*]

  Kolegyně 65let/žasla nad otázkami nějakého kvízu o AIDS pro ZŠ. Hrozně se divila, že její vnuk /14let/ už má podle toho vědět, co to je orální sex. Zeptala jsem se jí, kdy to zjistila ona...Hluboce se zamyslela a prý...No někdy kolem tý Clintnovy aféry s Monikou...

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:45:22
 21. avatar
  [17] evusche [*]

  moji rodiče věděli o tom, že mám kluka, dokonce on spal u nás a poprvé se to odehrálo právě u nás..
  Jenže já jsem byla dříve taková "uvědomělá", takže jsem s ním nespala, dokud jsem neměla antikoncepci

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:35:21
 22. avatar
  [15] risina [*]

  Přímo o stku nevěděla, ale o tom klukovi ano.. Zato já se o první sšxuální zkušenosti svého syn adozvěděla až s půlročním zpožeděním . Prý se mnou v době, kd k tomu došlo, bnabyla vůbec řeč, tak se mi nesvěřil...
  Jinak opět jednou šílím z interpunkce a pravopisu (rodiče byly, děti jsou připraveni ). Já snad nabídnu redakci, že budu zadarmo dělat korektury, abych mi to pak nelezlo na nervy, když to čtu.

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:21:50
 23. avatar
  [14] Chameleonka [*]

  Nyotaimori: Zuby moudrosti jsem si musela nechat vyrvat, sotva se narodila, páč se mi rozpadly Hovořit s dětma o sexu jsem začla o pár let pozdějc a nevim, proč by v tom měl bejt nějakej problém. Jo, pokud přijde právě probuzená matka k sedumnáctiletý slečně a oznámí jí, že děti nenosí čáp, bude vypadat divně , ale když si o tom normálně povídaj od malinka do všech úměrně věku pochopitelných detailů, nevidím důvod, proč by to mělo v pubertě pominout.. junior se tedy odtáhnul, nejspíš proto, že je kluk, takže ho povídačky s mámou přestaly bavit ještě před pubertou, ale s řeším úplně všechno a ostatně sama jsem jí navrhla, ať si nechá napsat prášky, aby měla urovnanej cyklus a byla jaksi připravená dopředu
  Nicméně moje mami byla přesně ta z kategorie "děti nosí čáp a jednou se dozvíš víc".. když jsem už rok chodila s mým ex, bylo nám 18 a spali jsme spolu celkem pravidelně, při jeho přespání v našem bytě se musel odklidit do obýváku a mami bedlivě hlídala, aby se náhodou nepokoušel přemístit do mýho pokoje.. no, tehdy mi připadala neskutečně trapná

  superkarma: 0 08.10.2004, 08:20:43
 24. avatar
  [11] Májík [*]

  Tenkrát jsem s máti měla dobrej vztah a o mém prvním milování věděla. Byla jsem v té době už plnoletá, takže nemělo cenu mi případně něco zakazovat.

  superkarma: 0 08.10.2004, 07:52:39
 25. avatar
  [10] Luciš [*]

  řekla bych, že našim to bylo vcelku jedno. Patnáct mi bylo, do té doby mě tak nějak uhlídali a potom úplně šumafuk. O sexu mi taky nikdo nic nepověděl , už ani nevím, jak sem na to přišla, asi kamarádky. Ale já byla vcelku rozumná, nikdo mi nic nezakazoval, nikdo z kamarádů mě nehecoval, že sem ještě panna, tak sem ani potřebu neměla, počkala sem na toho pravého.
  Asi budu taková taky, do patnácti hlídat a pak si jdi, kam tě srdce táhne. A děti jsou dnes vyspělejší, nemám strach, že by panácti, šestnácti leta dívčina měla z chlapa nějaké trauma, plus dostupnost antitabs , žádný průšvih na obzoru.

  superkarma: 0 08.10.2004, 07:50:43
 26. avatar
  [9] Alousek [*]

  Moje mama nic nevedela protoze si se mnou nikdy nepovidala.
  Ja mam dost veci s myma detma probranejch, holce je 12 a klukovi 9. Povidame si o vsem, oni jsou zvedave a ja jim odpovidam.Myslim, ze je to tak dobre.

  superkarma: 0 08.10.2004, 07:43:31
 27. avatar
  [8] Galina [*]

  To moje máma mi jednou udělala pořádné kázání když jsem přespala u svého kluka a hned druhý den se ptala...jestli něco bylo ...já jsem jí řekla,že už před půl rokem ...do té doby si myslela,že jsem panna

  superkarma: 0 08.10.2004, 07:34:09
 28. avatar
  [7] verousek [*]

  moje máti o toma taky neví, ale my jsme nikdy neměly důvěrný vtah, takže se není čemu divit.

  superkarma: 0 08.10.2004, 07:25:08
 29. avatar
  [5] Dux [*]

  Fiona: ze ne.

  superkarma: 0 08.10.2004, 02:24:54
 30. avatar
  [3] Dux [*]

  superkarma: 0 08.10.2004, 02:10:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme