Každá domácnost jich má dost a různých druhů. Kolikrát je ani nemáme kam dát... O čem je řeč? O odpadech a odpadcích, které neustále produkujeme a někam odnášíme. Což nemusí být úplně jednoduché.

Odpady má každý a každý za ně musí platit. Ať už máte popelnici, pytle nebo kontejner, platí se všude tam, kde máte trvalé bydliště. Poplatky se ale vybírají také na chatách a chalupách, i když tam nikdo nebydlí. Jak je to u vás doma a v obci, kde žijete?

U nás doma odpad třídíme – dáváme zvlášť papír, plast, sklo a taky bioodpad, ten odnášíme na kompost. Není to úplně dokonalé (pořád je co zlepšovat), ale díky tomu nemáme každý týden narvanou popelnici jako dřív, když jsme ještě netřídili. Snažím se učit i děti, kam co patří, a doufám, že to časem budou taky dodržovat. Zatím jim to jde tak napůl.

Myslím, že doma nemáme s odpadky moc problémů. Zato ve vsi... Tam řešíme odpady skoro pořád. Máme po obci několik míst, kde jsou pohromadě kontejnery na tříděný odpad, někde je ještě navíc kontejner na odpad směsný (hlavně kvůli chatařům, kteří nemají popelnice). A musím říct, že kolem těchto kontejnerů bývá často velký nepořádek. Pracovníci úřadu každé ráno objíždějí všechna místa a uklízejí je, prostě mají práci navíc kvůli bezohlednosti některých lidí.

Nechápu, co všechno tito lidé nechají válet u kontejnerů – krabice, pytle, oblečení, staré hračky, někdy i matrace, kusy skříní nebo stavební materiál. Kontejnery jsou také občas plné posekané trávy, větví nebo stavební suti, a to pak není divu, že jiní lidé hodí pytel s odpadky vedle na zem, když vevnitř není místo...

Trochu ohleduplnosti by rozhodně neuškodilo. Kdyby jí bylo mezi lidmi víc, mohla by tato sběrná místa vypadat pořád takhle uklizeně (a ne jen chvíli potom, co je uklidí pracovníci úřadu):

kon

Jak je to u vás?

Téma dnešního dne: Odpady a odpadky

  • Máte doma hodně odpadků?
  • Třídíte doma odpad?
  • Máte kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště?
  • Co vám nejvíc vadí?
  • Jaké máte zkušenosti s odvozem odpadků?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky a budu ráda, když pošlete i fotky. Jedna z vás opět dostane dárek, tentokrát krém BB od Oriflame (SPF 30) a doplněk stravy Bioaktivní Beauty. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ODPAD. Předem děkuju!

bb

Reklama