Bulvár

Věčně zasněnou Hanu Vítovou proslavil Noční motýl

Byla prý jemná, tichá, nekonfliktní, skromná… Možná nebyla tak mimořádně krásná jako Lída Baarová, určitě ne tak ambiciózní a ctižádostivá jako Adina Mandlová či vzdělaná jako Nataša Gollová. Přesto patřila mezi provorepublikovou hereckou elitu. Ani jí – podobně jako jejím kolegyním – se bohužel nevyhnuly životní tragédie.

Narodila se jako Jana Lašková a v dětství moc toužila stát se učitelkou. Oba rodiče, operní pěvci, si však přáli, aby pokračovala v jejich šlépějích, a tak svou dceru přesvědčili ke studiu konzervatoře. Tatínek totiž zpíval v Národním divadle a měl soukromou hudební školu. Kromě toho si otevřel i jazykovou školu, protože ovládal šest jazyků. Hudebně i jazykově své dcery zpočátku i vzdělával – jak se jim to v budoucnu hodilo! Hanina maminka také vystudovala operní zpěv, ale kvůli dětem se vzdala slibné kariéry.

Hana rodiče poslechla. Operní zpěvačkou se však nestala, na konzervatoři studovala dramatický obor, ale nakonec konzervatoř stejně nedokončila.

Hana VítováPrvním významným momentem bylo setkání mladé studentky konzervatoře s členy Osvobozeného divadla, kteří hledali představitelku Sirael do své hry Golem. Objevil ji sice Jaroslav Ježek, ale snažili se ji sbalit jak Voskovec, tak Werich. A ona? Vášnivě se zamilovala do ženatého Voskovce. Tito pánové jí také vlastně vymysleli umělecký pseudonym. Jednou se prý potkali v kavárně s Vítězslavem (Vítem) Nezvalem, který jako milovník sladkého právě bužíroval své oblíbené indiánky. A začali s ním žertovat „o té nové holce“. Nezval prý prohlásil, že to s ní vyhráli. A Voskovec na to prý odpověděl, že to není vítězství jeho – tedy Vítovo. A tak prý vzniklo umělecké jméno, které Hana Vítová používala celý život.

Když se ale objevil na scéně operní a operetní zpěvák a budoucí ženský idol Jára Pospíšil, zamilovaná Hana kvůli němu opustila Osvobozené divadlo a odešla s ním do angažmá do Olomouce. Manželi však byli jen něco málo přes rok. Jára začal být tak slavný, že v jeho životě nezbývalo pro Hanu místo. Oba se brzy vrátili do Prahy a Hana opět do Osvobozeného divadla. Zde dostávala hlavní role a začala hodně točit filmy. Zazářila společně s Ljubou Hermanovou ve filmu Peníze nebo život, kde zpívaly píseň Život je jen náhoda. Do konce života se prý obě dámy mezi sebou přely, komu tuto píseň vlastně Jaroslav Ježek věnoval. Když byla Osvobozenému divadlu odebrána licence, Hana vystřídá několik divadel. Chvíli hraje u Buriana (toho ale prý neměla ráda pro jeho sebestřednost a povýšenost) a také u Oldřicha Nového. Tehdy vznikly fámy o tom, že byla matkou Nového dcery Jany. Ten si krátce po uzavření svého manželství s uměleckou fotografkou Alicí Wienerovou, dcerou bohatého ředitele pražské banky, který finančně dotoval Divadlo Oldřicha Nového, přinesl domů dítě v košíku. Své dítě. Jméno Janiny biologické matky prý nikdy neprozradil ani své ženě Alici, ani dceři. A protože byla Hana Vítová Janinou kmotrou a starala se o ni v době, kdy byli Nový i jeho žena za války v koncentračním táboře, spekulovalo se právě o Haně Vítové jako možné matce. Kdo ví, kde byla nakonec pravda...

Hana natočila asi padesát filmů, z nichž asi nejslavnější byl Noční motýl z roku 1941. Rok předtím prý zhubla na 47 kilo, kvůli vyčerpání si dala roční pauzu a čekala na vhodný scénář. Vyplatilo se jí to! O hlavní roli bývalé vychovatelky a později barové zpěvačky byla rvačka, projevily o ni zájem i Lída Baarová a Adina Mandlová. Dostala ji Vítová a musela zde zahrát na svou dobu docela odvážnou erotickou scénu, ačkoli byla známá svou cudností. Role jí nakonec přinesla řadu mezinárodních ocenění.

V té době byla vdaná za šéfredaktora časopisu Kinorevue a filmového kritika Bedřicha Rádla. Ten se zase kvůli ní rozvedl s herečkou Světlou Svozilovou. I když se Haně brzy narodila dceruška Bedřiška, manželství, které trvalo 15 let, nebylo vůbec šťastné. Rádl byl známý pražský sukničkář, a tak život s ním začal být pro Hanu doslova utrpením. Manželé spolu žili v jednom bytě, takže se Hana Vítová denně potkávala s Rádlovými milenkami v kuchyni či koupelně. (Jedna z nich byla i Nataša Tanská -  Barunka z filmové adaptace Babičky z roku 1940, kterou si nakonec Rádl vzal.)

Naštěstí nebyla Hana Vítová po válce – podobně jako její kolegyně - obviněna z kolaborace. Točila však už jen sporadicky, vlastně to bylo už jen pět filmů. Divácky nejúspěšnější byl film Pytlákova schovanka z roku 1949. Jenže nebyla ten správný socialistický typ (hrála ale dokonce i referentku MNV), takže ani pro ni role jaksi nebyly. Samozřejmě ji to velice trápilo, ale to nejhorší teprve přišlo...

Jednoho večera přišla Hana domů a našla svou osmnáctiletou dceru Bedřišku, jak se bodá pletacími jehlicemi do srdce (podle jiných informací si pokoušela podřezat žíly v koupelně). A pak před Haninýma očima skočila z okna na Rašínovo nábřeží. Těžce zraněná umírá matce v náručí ještě před příjezdem sanitky.

Vědělo se, že byla Bedřiška nešťastně zamilovaná. Do koho? Spekulovalo se o Miloši Kopeckém, ale pak prý vyšlo najevo, že milovaný objekt byl – aniž to vůbec tušil – tehdy začínající zpěvák Jiří Suchý. Z této rány se Hana Vítová nevzpamatovala do konce svého života.

Život pro ni ztratil smysl. Přesto si musela nějak vydělávat na živobytí. Z nouze vystupuje v kabaretu, kam lidé chodí na pivo a guláš s pěti. Tam opravdu o žádné umění nešlo. Vypadá to, že se umělecký svět pro ni uzavřel. Pak dostal v  šedesátých letech známý televizní konferenciér Jan Pixa nápad jezdit po českém venkově s estrádami a zaangažoval některé prvorepublikové herce – mezi nimi Jaroslava Vojtu, R. A. Dvorského, Zitu Kabátovou a Hanu Vítovou. Zájezdy po kulturních domech a do lázní měly velký úspěch. Jenže v roce 1966 umírá hlavní hvězda – R. A. Dvorský. To byla další rána. R. A. Dvorský byl totiž opravdový přítel, někde se dokonce mylně uvádí (mj. i na Wikipedii), že byl třetím Haniným manželem.

Pravda byla ale taková, že Hana Vítová byla spolu s Janem Pixou jen svědkem na svatbě Dvorského (oženil se rok před svou smrtí s Annou Johnovou, někdejší pracovnicí svého nakladatelství).

V roce 1970 při jedné cestě na vystoupení měla Hana Vítová vážnou dopravní nehodu. Kromě polámaných kostí utrpěla i tržnou ránu v obličeji. Léčila se sedm let. To už se stáhla do ústraní a díky svému jazykovému nadání alespoň překládala z ruštiny, angličtiny a němčiny pod jménem Jana Rádlová, což bylo vlastně jméno jejího druhého manžela.

Na začátku března 1987 doma nešťastně upadla a celou noc bezmocně proležela na zemi. Ráno ji našla sousedka, která jí přinesla nákup. Ačkoli byla rychle převezena do nemocnice, už jí nebylo pomoci. Zemřela tam o den později …

Mohli jste si také přečíst o zajímavých osudech dalších významných žen:

   
03.06.2013 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Jindriska8 [*]

  Pěkný článekSml67nevěděla jsem,že ji umřela tak mladá dcera a ještě takovým způsobem.

  superkarma: 0 03.06.2013, 21:22:28
 2. avatar
  [16] RosaGloriaDei [*]

  jednu dobu jsem filmy "pro pamětníky" znala snad zpaměti, díky za skvělý článek

  superkarma: 0 03.06.2013, 21:10:23
 3. avatar
  [15] daska59 [*]

  Ráda jsem si článek přečetla. Zajímavé, že ani jedna z těchto krásných hereček ( Vítová, Mandlová, Gollová, Baarová ), neměla tak úplně šťastný život.

  superkarma: 0 03.06.2013, 19:26:05
 4. avatar
  [14] marde [*]

  Měla hodně pohnutý životSml22

  superkarma: 0 03.06.2013, 13:37:42
 5. [13] magic11 [*]

  pěkné počtení a spousta nových informací, děkuji Sml67

  superkarma: 0 03.06.2013, 12:38:24
 6. avatar
  [12] tauferova monika [*]

  Děkuji za zajímavý článekSml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 03.06.2013, 12:29:08
 7. avatar
  [11] ekleinovka [*]

  Tohle mne tedy dostalo, o Haně Vítové jsem vůbec nevěděla, jakým životem prošla,ztráta dcery,a další...

  Dojalo mne to, krásný článek

  superkarma: 0 03.06.2013, 12:19:29
 8. [10] telelot [*]

  ach jo, smutné osudy prvorepublikových hvězd...Sml15

  superkarma: 0 03.06.2013, 11:39:15
 9. avatar
  [9] xx-b [*]

  ten film se mi moc líbil Sml22

  superkarma: 0 03.06.2013, 11:25:34
 10. avatar
  [8] lenig [*]

  Sml59Sml67 díky

  superkarma: 0 03.06.2013, 11:02:08
 11. [7] MaVy [*]

  děkuji, za pro mne novinky o jejím životě,ta se mi taky moc líbilaSml67

  superkarma: 0 03.06.2013, 10:45:37
 12. avatar
  [6] kobližka [*]

  Takové nádherné hvězdy,které ve své době oslnivě svítily - a takové smutné konce.

  Mám v knihovně spoustu knih o prvorepublikových hercích,ale tyto informace jsou pro mě úplně nové a tak moc děkuji za článek! Sml67

  superkarma: 0 03.06.2013, 10:07:29
 13. avatar
  [5] Hanula [*]

  Sml16Nočný motýl a už si to zpívám, to bude pro mě píseň dne... hezký článekSml67

  superkarma: 1 03.06.2013, 09:09:56
 14. avatar
  [4] gerda [*]

  Pod vlivem filmových rolí se člověk často domnívá, že život herců je taky tak pěkný. Mylím, že opak je pravdou.Sml80

  superkarma: 0 03.06.2013, 08:17:58
 15. avatar
  [3] samecka [*]

  Děkuji za krásný článek,miluju sentimentální filmy pro pamětníky.

  superkarma: 0 03.06.2013, 08:15:01
 16. [2] Evuš [*]

  Tuto historii vůbec neznám, ani jsem netušila, jaký smutný osud herečku potkal.

  superkarma: 0 03.06.2013, 08:10:13
 17. [1] lidicka [*]

  Tak hezká žena a vynikající herečka a tak krutý životní osud....Sml15Sml80

  superkarma: 0 03.06.2013, 06:47:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme