Bulvár

Večernice k podzimu ladí


Na konec října své nové desky vydali, jako by se snad domluvili, „nestorové“ pop-rockové scény, za které mluví v první řadě nezkaženost komerčním proudem, ale především vždy jistá známka kvality, což nelze říct o mnohých rádobyhvězdičkách pořvávajících z rádia či televize. Jako první z velké „trojice“ jsem vybral Annu K, již se svými novinkami následovali pohrobci skupiny Lucie.

Anna K jako by se svou poslední deskou Noc na Zemi našla svůj hudební směr. Nepatrně ubrala na popových cajdácích a více se přiklonila k čistému rocku, což byl krok velice, velice vydařený. Navíc k tomu připojila místy docela mrazivější texty a vůbec takovou zajímavou mrazivou atmosféru, což možná vzniklo i díky tomu, že desku opět natáčela finská skupina Tivotannikää. (Martää Jelennen, Jään Nevinnen, Wartää Atari). Sestava tedy velice profesionální, sehraná a známá třeba ze spolupráce na projektu Davida Kollera - Kollerband. A když se tito pánové sejdou pohromadě, je jasné, že to nemůže dopadnout nijak špatně. Tato sestava se sešla jen na natočení desky, koncertní vystoupení podpoří již tradiční Anna K & Band.

Jak jsem již naznačil, album Večernice pokračuje volně v zavedeném stylu nastoleném na předchozí Noci na Zemi. Opět je tu znatelný směr ke kytarám a pop-rockový nádech zůstavá, aby to nebylo zase příliš natvrdo. To je ale vcelku pochopitelné, vzhledem k tomu, jaké má Anna K na české scéně zavedené jméno, takže něco příliš měnit by nemělo smysl. To, čím mi je však sympatická, je že se nesnaží o kopírování svých úspěšných skladeb a nesnaží se na nich stavět, vyvíjí se pořád dál.

Titulní singl ,,Večernice" trošičku naznačuje hudební směr, jakým se tato deska vydala. Anna K šla vstříc kultivovanému projevu, kde dostává prostor především barevná hudební pestrost a zajímavé rozvětvení nápadů. Je to znát nejen na titulním singlu ,,Večernice", který pozvolně nádherně rozkvétá, aby vyvrcholil až finálním lehce zapamatovatelným refrénem. Stylem jde Anna K úplně stranou rádiovým standardům. Pro komerční rádia je zřejmě nevyhovující, snad příliš umělecky na úrovni. Díky Bohu!

A byl jsem mile potěšen i tehdy, kdy se silněji přitlačí na pilu a rozjede se docela slušnej nářez. Tím mám na mysli především skladbu „Šestsetšedesátsedm“, kde se Anna K předvede jako rockerka hodně natvrdo. Riffující kytara, samplovaný podkres a odsekávaný zpěv navíc umocňuje hostující Erich Procházka s harmonikou. Tohle bude jednoznačný koncertní hit, při kterém si na své přijdou i „klepači“ hlav. Kdo však dává přednost čistému (nezkreslenému) hlasu Anny K, najde si favority na desce jistě jinde. A je z čeho vybírat, protože i po několikátém poslechu mě deska stále baví a slabších momentů obsahuje opravdu minimum. Skryté hitové ambice má i skladba „Snad“, jež používá stejný „rozvětvovací systém“ jako „Večernice“ a není vůbec na škodu, když se tu tento systém vlastně opakuje, protože to působí mnohem zajímavěji. Jako pohlazení na duši zní i skladba „Na první nádech“ a musí se nechat, že tyto uvolněnější polohy Anně K také sednou. Rockeři si zase pro změnu oblíbí našlápnutou „Pod prahem“. Pestrobarevné spojení kytarových riffů a snadno zapamatovatelných melodií je klasickou, dobře odvedenou prací Tomáše Varteckého, který skutečně dokáže napsat skladby Anně K doslova na tělo.

A ve finále se musím i zmínit opět o fantasticky vyvedeném bookletu, podobně jako tomu bylo u předchozí desky Noc na Zemi. Zatímco minulý obal překvapil zpracováním ve stylu knížečky potažené černým sametovým potahem, obal na Večernici je v papírovém digipacku, jehož vrchní vrstva má plasticky-holografický pohled, což vypadá velice efektně, a opět si tu s tím někdo pěkně pohrál. A navíc CD placka je celá černá z obou stran (tedy i z audio strany). Jde pochopitelně o limitovanou edici, takže doporučuji neváhat s jejím pořízením. I tady je vidět, že Anna K chce svým fanoušků nabídnout maximum a zároveň přidat něco navíc, než aby si CD někdo stahoval z internetu.

Večernice je jedna z nejpříjemnějších podzimních desek na české scéně. A to nejen proto, že jak obalem, tak jejím hudebním obsahem k podzimnímu období skvěle ladí.
A na samotný závěr musím zmínit křest desky, který se uskuteční 14.12. v Praze v Lucerna Music Baru.

zdroj: www.escape-mag.com - David "Dave" Třeška

VEČERNICE

Datum vydání|říjen 2006
Formát:CD
Žánr: rock
Interpret: Anna K
Verdikt: Anna K opět jako rockerka nezklamala. Je stále suverénní a svá a jde si svojí cestou, kterou nedláždí hvězdné kameny. Večernice bude jedním z tipů na české album letošního podzimu.
Hodnocení: 85 %
web: www.Anna-k.cz

   
13.11.2006 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] mikule [*]

  neposlouchám, nemůžu hodnotit

  superkarma: 0 13.12.2006, 09:23:15
 2. avatar
  [16] vininka [*]

  Sizie: Ježíš,tady je zase někdo chytrý ! Nejsi ty převlečený KLEZLA ?

  superkarma: 0 14.11.2006, 18:07:32
 3. avatar
  [15] Vivian [*]

  Jíťa*: však ty "finský" jména (Nevinnen, Jelennen a Atari) jsou taky jasný

  superkarma: 0 14.11.2006, 14:33:41
 4. [13] Sizie [*]

  Ac pritel Anny Vartecky dela, co muze, vysledek je vzdy chabej. A to z toho duvodu,ze Anna K jaksi nema hlas a zpiva jak skolacka. O nejakych emocich v jejim zpevu ani nemluve. Je unyla, nudna a zbytecna. Videla jsem ji zpivat i zive na Staromaku. Opravdu ostuda! Anno, nevotravuj svym kunkanim a zpivej si radsi doma. Zabiras misto talentovanym. Hodne stesti.

  superkarma: 0 14.11.2006, 09:45:47
 5. avatar
  [12] vininka [*]

  Taky jsem jí zrovna nemusela,ale po loňském koncertu u nás ji beru.Byla super,jak po stránce hudební,tak po stránce lidské.Mile mě překvapila...

  superkarma: 0 13.11.2006, 21:36:23
 6. avatar
  [11] Vivian [*]

  Jé, uvozovky

  superkarma: 0 13.11.2006, 14:24:23
 7. avatar
  [10] Gabi [*]

  Anna K?!

  superkarma: 0 13.11.2006, 11:40:34
 8. avatar
  [9] Amálie [*]

  Mam její 2 poslední CD a moc se mi líbí, Večernice určitě přibude. Osobně jsem se s ní setkala na pár plesech, kde vystupovala a byla opravdu milá, rozjela zábavu a na baru se nebránila s lidma pokecat.

  superkarma: 0 13.11.2006, 10:33:35
 9. avatar
  [8] Aja [*]

  Souvětí na celý odstavec je úctyhodné

  superkarma: 0 13.11.2006, 10:28:52
 10. avatar
  [7] MEK [*]

  občas si jí poslechnu,ale není to moje parketa

  superkarma: 0 13.11.2006, 10:19:36
 11. avatar
  [6] Tejfi [*]

  Já jí taky nemusím, jsem na poněküd tvrdší věcičky.

  superkarma: 0 13.11.2006, 10:01:01
 12. avatar
  [5] Láska [*]

  Annu K jsem nikdy nemusela a nemusím

  superkarma: 0 13.11.2006, 09:51:22
 13. avatar
  [4] algidda [*]

  Anna K je fajn a hezky zpívá.

  superkarma: 0 13.11.2006, 09:27:16
 14. avatar
  [1] Beruška1 [*]

  Annu K vůbec nemusím.

  superkarma: 0 13.11.2006, 08:30:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme