Zdraví

Večer v parku, s divnou postavou za zády

Zapomeňte na ladné pohyby bojovnic z japonských filmů, na draky a kobry. Ignorujte letáčky, nabízející kurzy mistra XY. To, co se tam naučíte, vás před okradením nebo znásilněním nezachrání.

„Bojové sporty jsou běh na dlouhou trať,“ vysvětlil mi kamarád Jirka. „Složité techniky, které je třeba studovat od základů. V praxi je můžeš použít až za několik let. To, co se naučíš za tři měsíce, je jen na efekt. Navíc, sebeobrana je individuální záležitost, každý má jiné fyzické i psychické předpoklady. Když cvičí čtyřicet lidí současně, je to k ničemu.“

Jirka většinu svého života pracoval jako osobní strážce, prostě „gorila“. Když začne dávat k lepšímu historky, připadá si člověk jako v akčním filmu - ani po deseti letech ale neřekne žádné jméno. Ve volném čase vede pro malou skupinku zájemců, žen i mužů, kurzy sebeobrany. Žádný balet, spíš praktické fígle, které si žáci zkouší navzájem sami na sobě. Jak jsem viděla na vlastní oči, někdy to docela bolí.

 

Sebeobrana je prý až ze 70 % psychika. „Přirozenou agresivitu v sobě má každý, je jen třeba ji vybudit,“ říká Jiří. „Ženy jsou emotivnější, musí být hodně naštvané, aby dokázaly bojovat. Když trénuji ženy, musím je nejdřív vyprovokovat, vysmát se jim – pak dostanu nakládačku.“ 

Většina chytrých obranných rad pro ženy je založena na tom, že musíme způsobit útočníkovi co největší bolest - a to jakýmkoli, i zákeřným způsobem. Něco takového se ale tluče s naší výchovou i jemnocitem. Hnusí se nám představa, že bychom měly někomu vrazit prsty do oka nebo ho kousnout. Takže nepřemáháme jen násilníka, ale i vlastní zábrany...
Částečně se tomu dá odpomoci tím, že si podobné situace předem představíme a „jako“ nacvičíme. Boj není vždycky jediná nebo nejlepší možnost, ale když už jste se pro něj rozhodla, musíte se bránit s plným nasazením. „Ty hajzle!“ řekněte si v duchu. „Ublížím ti, protože jinak ty ublížíš mně!!“ Představte si, jak byste bránila svoje dítě – stejně tak musíte bránit i sebe. 

 

Jedna z nejdůležitějších dovedností je správně vyhodnotit situaci. Opilec, který se vám připlete do cesty a přimáčkne na prsa, pravděpodobně nepředstavuje nebezpečí. Pokud vás ale někdo sleduje přes dva bloky, je rozhodnutý k činu a nemůžete počítat s tím, že ho umluvíte nebo zastrašíte. Utíkat má smysl jedině tehdy, je-li záchrana opravdu blízko. Jste-li uprostřed liduprázdného lesoparku, je lepší nevyčerpávat se během a raději se připravit k obraně. „Snažte se najít něco, co bude mezi vámi a útočníkem,“ radí trenér. „Lavičku, strom, auto. Výhodou také je, když máte za sebou zeď, nebude tak snadné vás strhnout na zem.“

Většina běžných věcí, které skrývá příruční taška, se dá nějakým způsobem využít. Klíči, rozprostřenými mezi prsty, sekat po obličeji, stejně jako obyčejným kartáčem na vlasy. Jakýkoli drobný předmět, zavřený do dlaně (zapalovač, rtěnka), výrazně zpevní pěst a zesílí úder. Muže, který jde za vámi, můžete zkusit zmást mobilem: „Ahoj Karle, kde jsi? Jdeš mi naproti? Tak fajn, možná už tě vidím...“

 

Muž-útočník je v naprosté většině případů větší a silnější. Těžko se vám podaří silou odstrčit jeho ruce, povalit ho nebo se vykroutit ze sevření. To, co potřebujete, je okamžik překvapení, pár vteřin, během kterých stihnete sáhnout pro obranný prostředek nebo se připravit k protiútoku. Takhle je můžete získat:
Plivněte útočníkovi do obličeje. Nechutné, ale účinné. Při otírání vás aspoň jednou rukou pustí.
Zaječte mu z těsné blízkosti přímo do ucha. Lekne se a instinktivně ustoupí, opravdu silný zvuk může způsobit i fyzickou bolest. Na vhodném místě si pořádný jekot natrénujte!
Dupněte agresorovi na nárt nohy. Pokud do toho dáte všechnu sílu, zařve bolestí. Podpatky vítány!
Uhoďte toho mizeru přes ucho. Úder naplocho otevřenou dlaní může způsobit značnou bolest, dokonce i prorazit bubínek.
Nastříkejte mu deodorant do obličeje. Nádobku přitom držte obráceně (ventilkem dolů); útočník totiž instinktivně skloní hlavu, aby se ochránil, i vy tedy musíte stříkat zdola nahoru.

 

Citlivá místa:

Útok na OKO je velmi účinný, musíte ale najít odvahu své prsty do očního důlku skutečně zabořit (nejlepší je spojit ukazovák a prostředník jako při přísaze). Protože můžete způsobit trvalé poškození zdraví, používejte jen v případě skutečného ohrožení. Trhání UCHA bolí a vážně neublíží, uši si přitom útočník nehlídá tak jako oči. Sevřete ucho v pěsti a ze všech sil trhněte dolů. Kopnutí do rozkroku je dobrý nápad, nikdy ale nekopejte chodidlem (netrefíte se, kromě toho - útočník vás může chytit za nohu a povalit), ale kolenem. Holeň je mimořádně citlivé místečko, protože mezi kůží a kostí není skoro nic. Vhodná ke kopnutí nebo úderu klackem.

Kam naopak neútočit:

LEBKA je nejlépe chráněné místo našeho těla. Praštit někoho přes hlavu deštníkem je zcela neefektivní. Totéž platí o bušení do HRUDNÍKU.  

 

A čím se vyzbrojit? Žádný z obranných prostředků, nabízených v prodejnách se zbraněmi, není všemocný. Přinejmenším musíte mít čas a možnost jej použít; nosíte-li ho zahrabaný kdesi na dně kabelky, je vám k ničemu. Pokud si některý pořídíte, mějte ho stále po ruce a hlavně – nespoléhejte na něj na 100 %.

Pepřové spreje jsou lehké, skladné a levné (přibližně 120–300 Kč). Trvanlivost náplně bývá 3 roky. Po stisknutí ventilu vystřikuje pepřovou mlhu, tekutinu nebo pěnu do vzdálenosti 2, ale i 4 až 5 metrů (podle typu). Při zasažení obličeje způsobí útočníkovi prudké pálení očí a kašel.

Rada odborníka z prodejny: Pepřová mlha zradí ve větru (dávka může zasáhnout i vás); pěna je jistější, hůř ale funguje proti zvířatům.

Paralyzéry vytvářejí elektrický výboj o síle 200 tisíc voltů, který agresora zcela zneschopní na nejméně deset minut. Nevýhodou je nutnost přímého kontaktu s útočníkem – přístroj je třeba tisknout k jeho tělu několik vteřin (funguje i přes oblečení). Může se stát, že vám paralyzér vyrazí či vykroutí z ruky nebo použije proti vám. Paralyzér přijde nejméně na tisícovku.

Rada odborníka z prodejny: Dobrou volbou je paralyzér, kombinovaný s pepřovým sprejem. Umožní vám pružně volit mezi oběma způsoby obrany.

Vysunovací obušek je účinnou zbraní pro ženu, která se nebojí dát ránu (a ví, kam ji dát). Nevýhodou je poněkud vyšší váha, výhodou spolehlivost (obušku baterky neselžou).

Plynová pistole představuje investici přibližně od 2 do 7 tisíc korun. Laik ji nerozezná od „pravé“ (vytváří i stejné zvukové a světelné efekty), což může mít značný zastrašovací účinek, ale skrývá se v tom i velké nebezpečí. Do pistole se nabíjí 5–12 plynových patron, které dostřelí do vzdálenosti 4 až 5 m.

   
26.04.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [23] sdrawa [*]

  Když už takováto situace nastane, tak si člověk velmi rychle uvědomí, že jeho nejlepším přítelem by mohl být účinný paralyzér, který útočníka zneškodní

  superkarma: 0 18.07.2013, 09:05:44
 2. [22] Rikina [*]

  Kdysi jsem chodila na kurz sebeobrany, protože to platil zaměstnavatel - chodila jsem tenkrát na vedlejšák jako ostraha objektů, se psem. Ale z toho kurzu si už dávno nic nepamatuji, a ani jsem to nikdy nepotřebovala.

  superkarma: 0 26.04.2007, 22:56:47
 3. avatar
  [21] Dante Alighieri [*]

  Řekla bych, že z těhle článků už mám asi takovou nemoc, jako je třeba z povolání. V každým chlapovi vidím násilníka a nepřiměřeně se bojím. Za tmy sakra. Jakmile jde proti mně chlap, už si v kapse dávám ruku v pěst nebo pevně sevřu klíče.. Vlastně jsem na to přepadení neustále připravená a očekávám to. Někdy se i divím, že jsem došla domů bez úhony.

  superkarma: 0 26.04.2007, 19:12:00
 4. avatar
  [20] Meander [*]

  chuanita: Kdybych to pod tím mostem zkusila, tak mě docela klidně a beze svědků zabije. Takhle jsem to přežila.

  superkarma: 0 26.04.2007, 15:46:28
 5. avatar
  [19] gwen [*]

  Někde jsem četla takovou drsnou radu, že je vhodné snažit se útočníkovi prokousnout krkavici a ten pak do dvaceti sekund vykrváci. No, ale když by byl v zimním oblečení, to by to asi nešlo...

  superkarma: 0 26.04.2007, 15:45:11
 6. avatar
  [16] gwen [*]

  Já nevím, zkoušel někdo ten paralyzér na sobě? Prý ta účinnost výboje je docela nízká.
  Nejlepší je pořídit si bouchačku. Stejně jsou tu tresty za zabití směšné.

  superkarma: 0 26.04.2007, 15:07:16
 7. avatar
  [15] rek11 [*]

  Z cluster: no jo no kamarádka mé známé říká té řeznické kudle wife knife Jinak nám na škole-mám zdrávku ukazovaly poměrně poučné chvaty na videu.....v té době jsem dělala tři roky karate,ale tohle mě trenér neučil, a když jsem mu předvedla,jak ty chvaty vypadaly,tak říkal,že by dotyčný zřejmě měl problémy s vylučováním moče.....no co no účel světí prostředky

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:56:41
 8. avatar
  [14] rek11 [*]

  Jinak já jsem měla v parku intr...tak jsem se mu nemohla vyhnout,jak zde chytře radí některé přítomné dámy A ze bsvého ročníku jsem tam byla sama.A pokud si dobře pamatuji tak jeden z posledních násilníků si vybíral výtahy a z něj se dá utéct prosím jak?

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:53:46
 9. avatar
  [13] Z cluster [*]

  rek11: fakt je, že paralyzer v ruce při rodinné hádce je už docela silný argument. Řada problémů by se rychle a efektivně vyřešila...

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:52:09
 10. avatar
  [11] rek11 [*]

  tornado-lou: no on je úplně největší problém, že k násilí, zneužívání a těmhle věcem dochází v drtivé míře doma,nebo známém prostředí......a od lidí, které známe.To tam chybí!!....

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:45:25
 11. avatar
  [10] Meander [*]

  tornado-lou: A vůbec nejlepší je odstěhovat se do Saudské Arábie a nikam sama chodit ani nesmět.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:42:46
 12. [9] tornado-lou [*]

  Žábina: jasne, pokud nekdo ciha konkretne na tebe a treba v dome, tak se s tim moc delat neda, ale jestlize nekdo jenom hleda nahodnou obet a je mu jedno kdo to bbude, tak asi zautoci spis na zenskou ktera je sama a ne na dve nebo na zenskou s chlapem. proste se snazit to riziko snizovat jak jen to jde a zbytecne to nasilnikovi neulehcovat.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:36:43
 13. avatar
  [8] arjev [*]

  Žábina: tak se ubránila moje kamarádka,násilník je slepý a ona měla problémy,že se bránila nepřiměřeným způsobem.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:30:10
 14. avatar
  [7] Žábina [*]

  tornado-lou: no právě - je hezký takovým situacím předcházet, ale někdy to taky nejde
  třeba na tebe může někdo čekat i v domě kde bydlíš

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:11:40
 15. avatar
  [6] Meander [*]

  Cokoliv udělášm, vyjma zabodnutí nože do břicha, ustřelení hlavy nebo elektrošoku ho jenom rozzuří a tím spolehlivěji tě zabije. Trust me.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:05:19
 16. [5] tornado-lou [*]

  v clanku chybi dulezita vec. kdyz uz dojde na to ze se musite branit, tak je to spatne. musite se snazit se vubec nedostat do situace kdy nekdo zautoci. nechodit potme sama, sledovat okoli, drzet se mist kde jsou lidi, nemyslet si, ze tesne pred domovnimi dvermi se mi uz nemuze nic stat...

  superkarma: 0 26.04.2007, 10:54:49
 17. avatar
  [4] Žábina [*]

  já myslím že bych se bránila všemi silami - klidně bych ho i píchla do očí, fakt bych neřešila že mu způsobím bolest

  superkarma: 0 26.04.2007, 10:01:39
 18. [3] Anai [*]

  Když mi bylo asi 18, unikla jsem znásilnění, ale dodnes si nevzpomínám CO jsem to vlastně tehdy udělala??? Vím, že násilník byl menší a slabší postavy, ale já jsem a hlavně tehdy byla hodně drobnější. Přitiskl mi na klandr a vjel zručně rukama pod sukni. Pamatuju si jen, že najednou byl pryč a já utíkala z místa činu. Pak jsem se ještě vrátila pro kabelku, což nikdo nechápe, ale šok je šok. Mohla jsem se pouze dohadovat, jestli to bylo kopnutí do rozkroku, nebo co vlastně, nevím....Kdysi mě kamarádka pokoušela učit základy sebeobrany a prohlásila, že na tento druh pohybu jsem hrozné kopyto, takže bych asi spoléhala spíš na herecké schopnosti: mobile a jekot.

  superkarma: 0 26.04.2007, 09:01:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme