.

Večer tříkrálový je premiérou Letních shakespearovských slavností. Předprodej začíná 26. dubna

Bulvár

Večer tříkrálový je premiérou Letních shakespearovských slavností. Předprodej začíná 26. dubna

VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE v režii Jany Kališové je hlavní novinkou letošních Letních shakespearovských slavností. Kromě premiéry nabídnou obě pražské scény dohromady ještě šest her a tři večery věnované památce Williama Shakespeara. Předprodej vstupenek na pražská představení začíná v úterý 26. dubna.

Komedie VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE vznikla ve stejném období jako drama Hamlet, tedy v době, kdy byl William Shakespeare na pomyslném vrcholu tvůrčích sil, a je spjata s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. A blázny a jejich rozvernými kousky se tato komedie jen hemží. Výstřední a elitářský Orsino (Tomáš Měcháček), opojený hudbou a svými city, zamilovaný do podobně sebestředné krásky Olivie (Marie Doležalová) a mezi nimi trosečnice Viola (Monika Timková) převlečená za muže, která touží po Orsinovi a přitom je sama předmětem Oliviiny slepé touhy. Věčně rozjařený Tobiáš Říhal (Milan Šteindler / Václav Kopta) tahá peníze z Ondřeje Třasořitky (Josef Carda) a slibuje mu svou neteř Olivii. Se služkou Marií (Nela Boudová) a bláznem z povolání jménem Feste (Petr Stach) strojí vtipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia (Martin Pechlát), který podobně jako ostatní podlehl klamnému příslibu lásky…

Shakespeare

Režisérka Jana Kališová o Večeru tříkrálovém: „Moře, hudba, láska – tři slova, která u Shakespeara zazní hned v prvním monologu komedie, se stala východiskem pro celou naši inscenaci. Z blízkosti moře vychází elegantní scénografické řešení Martina Chocholouška i podoba celé řady půvabných kostýmů Sylvy Hanákové. V představení zazní hudba nejen scénická. Uslyšíme živou kapelu, šašek své písničky doprovází hrou na ukulele i flétničku, Olivie má k dispozici zvláštní „vodní“ klavír. A láska a její až nejbláznivější podoby jsou pochopitelně hlavním tématem nádherné komedie, která podivuhodně spojuje bujarou a nespoutanou radost ze života s jemnějšími tóny melancholie, poezie a snad i trochou smutku nad plynutím času a života. Pro tenhle kontrast někdy až drastického humoru s okamžiky překvapivé hloubky mám Večer tříkrálový obzvlášť ráda.“

Letošní významné výročí – 400 let od smrti Williama Shakespeara – ovlivní i program Letních shakespearovských slavností.  Pořadatelé se rozhodli věnovat této události tři večery. „Významné jubileum si připomíná celý svět a také my jsme do našeho programu zařadili projekt věnovaný zmíněnému výročí.  Přípravy jsou v plném proudu, na dvou večerech nazvaných Pocta Shakespearovi spolupracujeme s  profesorem Martinem Hilským, ve třetím samostatném večeru pak Prague Shakespeare Company představí svou plenérovou verzi Richarda III. v angličtině,“ říká ředitel Slavností Michal Rychlý.

Shakespeare

Na programu budou i další úspěšné a oblíbené hry: loňské zpracování shakespearovské tragédie Romeo a Julie (režie SKUTR) s výbornými Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem, komedie Mnoho povyku pro nic (režie Jiří Menzel) s Petrou Horváthovou, Václavem Jílkem, Petrem Čtvrtníčkem nebo Leošem Nohou. Nebude chybět oblíbený Sen noci svatojánské (režie SKUTR) s Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem a samozřejmě absolutní stálice, která je na repertoáru Letních shakespearovských slavností nepřetržitě od roku 2009, Veselé paničky windsorské (režie Jiří Menzel) s Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a Evou Režnarovou. Ostravští kolegové připravují pro tento rok premiéru Hamleta (režie Janka Ryšánek Schmiedtová) s Tomášem Savkou, Miroslavem Etzlerem a Pavlínou Gajdošíkovou, kterou uvedeme v červenci na scéně Nejvyššího purkrabství. Na konec srpna pak chystáme na Letní scénu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí výjimečné představení, které vzbudilo svou premiérou v loňském roce obrovské nadšení u bratislavského publika, tragédii Othello (režie Michal Vajdička) s Jozefem Vajdou v roli Othella, Veronikou Kubařovou jako Desdemonou a ĽubošemKostelným v roli Jaga.

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 28. června do 3. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. V Praze již tradičně na dvou plenérových scénách. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji od úterý 26. dubna na www.shakespeare.cz  a v síti Ticketportal. Představení začínají obvykle ve 20:30 a cena vstupenek je od 290,- Kč. Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách vstupenek a možných slevách naleznete na www.shakespeare.cz. Generálním partnerem Slavností je investiční skupina PPF.

   
26.04.2016 - Kultura - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [5] AmeA [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 26.04.2016, 22:52:42
 2. [4] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.04.2016, 14:18:45
 3. avatar
  [3] gituška [*]

  Sml59

  superkarma: 0 26.04.2016, 08:14:35
 4. [2] K.tosovska [*]

  Sml59

  superkarma: 0 26.04.2016, 07:58:34
 5. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.04.2016, 07:02:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme