.

Ve třiceti stále dítětem: Bez práce, bez partnera, závislá na rodičích ve všech směrech

Rodina

Ve třiceti stále dítětem: Bez práce, bez partnera, závislá na rodičích ve všech směrech

Pojem „mama hotel“ se poslední roky skloňuje znepokojivě často. Jde o stav, kdy dospělý potomek stále žije s rodiči a nijak zvlášť se nepodílí na rozpočtu ani chodu domácnosti. Spíš naopak. Obecně tuhle „službu“ vyhledávají většinou mladí pánové, ale nejsou úplně vzácné ani případy, kdy podobný model využívají i ženy.

Psychologové samozřejmě vysvětlují, že vedle ekonomické výhodnosti stojí za problémem nevhodná výchova rodičů, zejména matky. A my se dnes podíváme na jeden přímo učebnicový příklad téměř čtyřicetileté ženy, která těchto zrádných výhod využívá i s celou svou rodinou.

mama hotel

Říkejme jí třeba Janička.

Narodila se jako druhé dítě - po klukovi - do rodiny, kde se maminka cítila celý život nedoceněna, neboť byl vždy rodiči upřednostňován její bratr. Zřejmě proto si usmyslela, že vytoužená dcerka tento pocit nikdy nezažije a od raného dětství se naopak snažila ji ve všem popostrkávat a napomáhat.

 • Jenže ne nadarmo se říká, že všeho moc škodí...

Janička si zvykla, že za ni maminka vše zařídí, ušlape cestičku, usnadní každičkou překážku, která jí zkříží plány... Většinou to vše hladce procházelo. Život byl tak pohodlný a poskytoval spousta času na zábavu, nakupování s kamarádkami a sladkého nicnedělání.

S minimem své námahy dosahovala na základní škole relativně dobrých studijních výsledků. Navíc dle slov své matky úžasně malovala, nádherně tancovala, výborně vařila a byla zkrátka dokonalá ve všem, co jen tak z hecu zkusila. S takovým vkladem očekávala stejně bohatý a bezproblémový život v dospělosti. Proč by pro to měla dělat něco víc?

Malý zádrhel se objevil na gymnáziu. Třídní profesorka Janičky byla férová ženská, jež nesnášela protekci. A tak ustavičné dolejzání matky její žákyně až na nejvyšší místa v ústavu, tj. přímo k panu řediteli, mělo na ráznou pedagožku zcela opačný vliv. Právě tam si asi Janička poprvé uvědomila, že není ta osudem vyvolená, že každou dobrou známku je třeba si poctivě zasloužit. A že ne každý docení její nevinný pohled, jenž měla tak pečlivě naučený z hodin marněných u zrcadla.

 • Ačkoliv této první neblahé zkušenosti mohla využít ve svůj prospěch a uvědomit si, že bez práce nejsou koláče, nepoučila se. A tak když maminka nedokázala zařídit přijetí na vysněnou vysokou školu, vycestovala aspoň do zahraničí, aby se zdokonalila v jazyce. Vše samozřejmě platili rodiče.

Ti jí pak také pomohli najít zaměstnání, do kterého cca pět let po maturitě vítězně nastoupila. Tam si vyhlédla jednoho kolegu jako potencionálního otce svých dětí. Mělo to jeden háček. Pán byl zadaný a zamilovaný do jiné. Zřejmě to ale nebyla tak velká láska jako láska k penězům a blahobytu, protože když se dozvěděl, že Janička bydlí se svými rodiči v krásném domě a jezdí na exotické dovolené, svou partnerku opustil a začal žít s Janičkou. Nebo to zařídila opět maminka?

Mladí dostali svůj dům, auto, jezdili s rodiči na ty zmíněné dovolené a pořídili si děti. Ano, život je přece jen pohádka, když si to člověk umí bezpracně zorganizovat. Ale všeho jen do času. Janičku stále víc než cokoliv jiného bavilo si užívat, trávit čas s kamarádkami nad kafíčkem, číst brakovou literaturu a hlavně odkládat stále častěji děti ke svým rodičům.

Když do toho připočteme fakt, že její maminka zařídila, aby děti nejezdily k druhým prarodičům, protože oni mají psa a ten by mohl dětem vadit - a vlastně vadí i Janičce, začaly se objevovat první konflikty v ráji. Ale byly vždy zažehnány další úžasnou dovolenou k moři či na hory, na kterou nemuseli mladí přispět ani korunou, a tak se jelo dál. Čas běžel, děti rostly a v podstatě vyrůstaly spíš jako Janičky sourozenci, než její vlastní děti, neboť hlavní zápřah ležel na babičce s dědou. Nejen že to celé financovali, ale byli to oni, kdo si s dětmi hrál a staral se o to, aby jim nic nechybělo. Opět možná trochu přehnaně...

 • Pak přišel manžel Janičky o práci. A to hned v krátkém časovém úseku několikrát. Těžko říct, zda měl skutečně takovou smůlu, nebo si řekl, že vlastně v tomto modelu stejně jako Janička pracovat nemusí. To ale bylo už na Janičky rodiče moc. Nejen že už se na nich podepsal věk, ale také začalo být nad jejich poměry táhnout zcela chod další rodiny, která navíc nežila zrovna skromně.

A tak jednoho dne maminka Janičce poradila, ať se s neschopným partnerem rozvede. A protože to byla dcerka poslušná a věděla, že se vždy vyplatilo dělat to, co maminka řekla, rozvedla se. Ale aby toho nebylo málo, rozstonal se těžce její otec. Toho jsme tu zatím ještě nezmiňovali, nicméně je důležitou osobou příběhu, protože maminka sice byla generál, který tahal za ty správné nitky, ale otec to vše financoval.

S velkou nechutí vyrazila Janička, krátce před svou čtyřicítkou, podruhé v životě do práce. Moc jí to ovšem nešlo. Nikdo si z ní nesedal na zadek, nikdo netleskal jejím chabým pracovním výkonům, zvlášť když byly provázeny podivnými panovačnými náladami. Janička žije z alimentů a toho, co jí dají její rodiče. Snaží se dávat stále štědře.

 • Ale co bude dál? A jak to vnímají její děti? Budou někdy vůbec schopné se zapojit do pracovního procesu, nebo si zvykly, že vše zaplatí někdo jiný. Láska k dětem je krásná věc, ale otázkou je, jak ji svou lásku prokazovat, aby jim nezničila život...

Vychováváte děti k samostatnosti?

Možnost%
Samozřejmě, je to pro ně to nejlepší, co mohu udělat33,7
Většinou ano, zasahuji jen do zásadních věcí54,9
Asi ne, usnadňuji jim vše, co se dá5,1
Nevím, nepřemýšlela jsem takto o tom6,3

Přečtěte si také:

   
06.11.2015 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [17] leontieen [*]

  Článek neodpovídá nadpisu. Janička není bez partnera, natož panna, nějakou praxi má, i když bez vlastního přičinění. Čekala bych článek o někom bez partnera, kdo nikdy nepracoval a bydlí u rodičů.

  Udivuje mě, že cestičky umetají spíše vzdělaní, inteligentní a ambiciózní rodiče s VŠ tituly, protože jejich neschopné dítko přece nebude pracovat rukama, když oni mají tituly a funkce, že?

  superkarma: 0 07.11.2015, 22:14:23
 2. [16] leontieen [*]

  Mickey Mouse — #13 Anebo opačně, otec diktátor, matka ušlápnutá, děti taktéž. Přesně.

  superkarma: 0 07.11.2015, 22:08:26
 3. avatar
  [15] SNÍŽEK [*]

  bobani — #14 taky znám takové rodiny a dopadá to blbě Sml80

  superkarma: 0 06.11.2015, 17:16:02
 4. [14] bobani [*]

  několik takových znám

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #15
  superkarma: 1 06.11.2015, 16:53:31
 5. avatar
  [13] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #11 To je právě na těchto vztazích (opičí máma, otec pod pantoflem a mamánek) zajímavé, že téměř vždy se v nich vyskytují jen lidé s jednobarevným, jednoduchým viděním světa. Právě proto, že především matka v takové rodině prostě jiné názory a nějaké přemýšlení vůbec netrpí. Proto také mamánek (ač rozmazlován) nemá žádný vlastní názor nebo postoj, na vše se musí matky zeptat.

  1. na komentář reaguje leontieen — #16
  superkarma: 1 06.11.2015, 16:10:00
 6. [12] uuu [*]

  "Třídní profesorka Janičky, manžel Janičky, Janičky rodiče, Janičky sourozenci", prznitelé jazyka opět zasahují. Sml68

  Aneb, slovy cimrmanologů: "Až půjdu přes most Karla do divadla Národa na stěnu Čerta, uznám, že jste zvítězili. Ale bude to vítězství Pyrrhy, dříve Pyrrhovo vítězství."

  superkarma: 7 06.11.2015, 15:16:34
 7. [11] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #9 Jeden člověk, budiž. Ale všichni v tom příběhu že by byli takové vyhraněné/jednoduché typy? Sml80 To se mi nezdá.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #13
  superkarma: 1 06.11.2015, 14:47:19
 8. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Rikina — #8Tak tak. Objektivita jen naoko, hlavně to namalovat jednobarevně.

  superkarma: 1 06.11.2015, 11:18:20
 9. avatar
  [9] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #8 Možná. A možná ani ne, v takových vztazích bývají poměrně vyhraněné/jednoduché typy lidí.

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  superkarma: 1 06.11.2015, 11:14:39
 10. [8] Rikina [*]

  ToraToraTora — #7 Sml22 Jako by to psal někdo, kdo Janičce velice závidí a zároveň ji nesnáší. Pravděpodobně má ten příběh - je-li to skutečný příběh a ne jen modelový příklad - více vrstev a stránek, které byly záměrně potlačeny. Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #9
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #10
  superkarma: 2 06.11.2015, 10:43:00
 11. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Je to psané dost subjektivně a jedostranně. Takže škoda tady plodit další teorie

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 4 06.11.2015, 10:19:11
 12. avatar
  [6] gerda [*]

  free — #5Nemáš se za co stydět. Nemůžeš za to, že práce není - však ji sháníš a když je, pracuješ. Děti jsi vychovala a umožnila jim najít místo ve společnosti. Je teď na nich, aby své mámě pomohly na oplátku ony. Tak to ve slušném světě chodíSml22.

  superkarma: 7 06.11.2015, 09:49:56
 13. [5] free [*]

  Myslím, že moje děti jsou samostatné. Jedna vdaná v Beskydech, druhá pracuje na Tajwanu, syn pracuje a učí na VŠ a přijíždí jenom občas na víkend. Se mnou je to horší. S odchodem manžela jsem přišla i o práci. Příštipkařím, záskoky, už dělám občas i načerno. Pořádnou práci tady neseženu. To já jsem závislá na dětech.

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 06.11.2015, 08:56:44
 14. avatar
  [4] misa.35 [*]

  janavys — #2 Už je založná, na Věrnostní klubu

  superkarma: 0 06.11.2015, 08:33:57
 15. avatar
  [3] ehornych [*]

  janavys — #2Body se ztratily, doufám, že je to nějaký zádrhel, který bude co nejdříve úspěšně u všech, koho to postihlo, napravený. Taky se mi ztratily.

  superkarma: 0 06.11.2015, 08:31:25
 16. [2] janavys [*]

  Dnes zmizely body za pexeso a šibenici.Tuším, že zmizely asi všem. Není mi jasné proč. Možná by nebylo od věci založit někde diskuzi, kde by bylo možné tohle řešit.

  1. na komentář reaguje ehornych — #3
  2. na komentář reaguje misa.35 — #4
  superkarma: 1 06.11.2015, 07:43:36
 17. avatar
  [1] gerda [*]

  Hezký článek, myslím, že takových modelových situací není málo. Peníze jsou někdy i zlo. A když se spolčí se špatným charakterem, je na průšvih zaděláno. Otázkou ovšem je, jestli to dotyční jako zaviněný průšvih pochopí.... anebo budou obviňovat zlý osud a čekat na zázrak. Všichni z příběhu by zasluhovali, ale rodiče nejvíc.

  superkarma: 1 06.11.2015, 07:42:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme