Bulvár

Ve školce v pohodě


Školka může v dnešní době pro dítě začít kdykoli, nejen s počátkem školního roku. Pro všechny děti je to ale vždy velký krok do neznáma. Krok ven, z bezpečí rodinného kruhu. Není to jednoduché ani pro děti, ani pro rodiče. K tomu, aby dítě bylo v této situaci psychicky v pohodě, školka ho bavila a rádo tam chodilo, je potřeba na to dítě již předem dobře připravit. Nabízíme vám několik tipů, jak na to.

 

Také si ještě dnes vzpomínáte na vaše paní učitelky ze školky? S jakými hračkami jste si tam hráli nebo jaké písničky zpívali? Pamatujete si ještě, kdo byla vaše nejlepší kamarádka? Možná se vám z této doby vybaví víc věcí, než byste čekali. Školka je totiž první zásadní krok do velkého světa. Jde o jednu z nejdůležitějších událostí v životě dítěte a dítě by na ni mělo být dobře připravené.

 

Přinášíme pár tipů, jak které usnadní vstup do školky jak rodičům, tak dětem.

 

1. Je vaše dítě na školku dostatečně zralé?

 

Dítě, které jde do školky, by mělo mít dostatečnou slovní zásobu. Musí si rozumět s ostatními dětmi a musí umět paní učitelce sdělit své potřeby. Nutná je také určitá samostatnost. Dítě by mělo vyjít s ostatními dětmi, nebo si po sobě například umět uklidit stoleček po svačině nebo dojít si samo na záchod. Důležité je, aby bylo otevřené novým věcem. Mělo by chtít samo poznávat nové kamarády a nové hry.

 

2. Styk s novými lidmi

 

Ve školce čeká dítě situace, kterou ještě nezná. Velká skupina, hluk, neklid, nová pravidla nebo třeba dělba o hračky. Nám dospělým také není příjemné, když se ocitneme noví v nějaké skupině. Nějakou dobu to trvá, než si zvykneme, najdeme si své místo a poznáme ostatní. Pro tříleté dítě je také těžké zvykat si na ostatní.

 

Dítě si ve školce zvykne rychleji, pokud s ním budete odmalička chodit do společnosti ostatních dětí. Může jít třeba o plavání nebo cvičení s dětmi. Nebo o různé zájmové kroužky pro maminky s dětmi. Dítě se tam alespoň naučí, že je někdy potřeba počkat, než na něj při hraní přijde řada, nebo že se hračky vzájemně půjčují. Ve školce tu najednou není ani maminka, ani tatínek. Dítě si musí zvyknout na novou paní učitelku a podělit se o ni s ostatními.

 

3. Příprava na školku

 

Mluvte s dítětem o školce. Vyprávějte mu, co všechno ho tam čeká, že tam bude hodně kamarádů a spousta nových hraček. Vyličte mu školku v těch nejlepších barvách jako něco naprosto skvělého. Vysvětlete dítěti ale také, že ve školce platí určitá pravidla pro všechny a že paní učitelka tu je pro všechny děti. Mluvte také o možných problémech. Co má například dítě dělat, když bude muset na záchod.

 

4. Běžte se do školky nezávazně podívat

 

Mnoho zařízení dnes běžně nabízí dny otevřených dveří. Je dobré této možnosti využít. Dítě má tak možnost seznámit se s prostředím, všechno si pořádně prohlédnout, poznat paní učitelku a ostatní děti. Pro dítko pak budou začátky mnohem jednodušší, protože už bude mít alespoň trošku představu co ho ve školce čeká.

 

5. Pomalé zvykání

 

Rodiče mají dnes často možnost, zůstávat v prvních dnech s dítětem ve školce. Můžete zůstat buď ve skupině, nebo třeba počkat někde stranou, ale být v dosahu. S paní učitelkou se pak můžete domluvit, že vás zavolá, bude-li potřeba.

 

6. Žádné dramatické loučení

 

Vyvarujte se dlouhého loučení. I když je to pro vás možná také těžké, rychle se rozlučte a odejděte. Řekněte dítěti, kdy ho přijdete vyzvednout. Případné utěšování nechte na paní učitelce. S dětmi to umí a dítě se uklidní spíš tehdy, když vás nebude mít na očích. V žádném případě se ale nevypařte nepozorovaně, dítě by vám pak přestalo důvěřovat. Dítěti někdy pomůže, když si vezme z domova do školky oblíbeného plyšáka nebo talisman pro štěstí.

 

7. Nevyptávejte se stále dokola

 

Rodiče často očekávají, že se dítě podělí doma se svými zážitky. Jaké je pak zklamání, když tomu tak není a potomek doma nevypráví o tom, co celý den dělal. I když vás to moc zajímá, neobtěžujte dítě neustálými otázkami typu: „S kým sis dneska hrál?" nebo „Co jste ve školce dělali?“ Pro dítě není jednoduché všechny zážitky zpracovat a zvyknout si na novou životní etapu. Pokud vás zajímá, jak dítě školku zvládá, zeptejte se raději paní učitelky.

 

8. Porozumění

 

Počítejte spíš s tím, že ze začátku školky z toho nebude dítě příliš nadšené. Všední den je pro ně velmi náročný. Děti pak potřebují často trochu klidu. Nedivte se ani tomu, když bude mít dítě špatnou náladu nebo se začne chovat trochu agresivněji. Děti jsou celý den větším kolektivu a je pro ně celkem náročné vyjít s tolika vrstevníky. Večer jsou pak často unavené a vyčerpané, takže nemají na nic náladu.

 

9. Respektujte paní učitelku

 

Pro rodiče není v žádném jednoduché slyšet větu: „Ale my to ve školce děláme jinak!“ Je potřeba naučit se akceptovat, že je v životě dítěte další důležitá osoba. Pokud s něčím zásadně nesouhlasíte, promluvte si o tom přímo s paní učitelkou. Buďte však otevřeni novým věcem.

 

10. Ale já do školky nechci!

 

V každém případě mějte trpělivost. Někteří nováčci potřebují čas třeba až do Vánoc, než si ve školce zvyknou. Jiní si zvyknou rychle a jsou naprosto spokojeni, když nejsou ve skupině nejmladší. Můžete dítěti říci, že může být pyšné na to, že je ve skupině s velkými dětmi. Skoro každý prcek má někdy náladu, že se mu do školky prostě nechce. Pokuste se s ním probrat důvod, proč tomu tak je. Je možné, že počáteční nadšení prostě vyprchalo. Někdy se dětem nechce do školky, protože si je ostatní dobírají, a oni tam nemají spojence. Někdy mohou být příčinou změny v rodině. Zejména pak tehdy, pokud je nástup do školky spojen například s narozením sourozence. Starší dítě se pak může cítit odstrčené.

 

Pokud dítko každé ráno před školkou pláče a nechce se zúčastňovat her, není možná na školku dostatečně zralé. Pokud vidíte jakékoliv problémy, proberte je s paní učitelkou. Je to člověk, který své práci rozumí a určitě vám poradí, jestli máte mít ještě trpělivost nebo jestli bude lepší se začátkem školky ještě nějakou chvíli počkat.

 

Co radí odborník?

Mgr. Helena Jelenová, speciální pedagog

 

Dnes, kdy většinou maminky využívají možnosti mateřské dovolené do čtyř let věku dítěte, přicházejí děti do mateřské školky daleko vyspělejší než v předcházejících letech. Přesto je nutno upozornit rodiče, že převážná většina znalostí a dovedností, které dítě získává, spočívá v rodině. Před vstupem do školky je zapotřebí dítěti umožnit častou příležitost ke kreslení, mělo by umět manipulovat s tužkou a podle možností ji i správně držet. K nácviku soustředěnosti velmi pomáhá, když rodiče dítěti vyprávějí nebo čtou pohádky, či jiné věkově přístupné příběhy, aby vydrželo po určitou dobu v klidu naslouchat.

 

Samozřejmě je důležité pěstovat věkově přiměřenou slovní zásobu, ale také podle možností i co nejpřesnější výslovnost. To do značné míry usnadní dítěti společenské uplatnění v kolektivu dětí a napomůže k navázání dobrého vztahu s paní učitelkou i ostatními lidmi, se kterými se v té době setkává. Případné agresivní reakce dítěte mohou vznikat právě pro malou schopnost dorozumívání a tím vzniklý pocit nízké sebejistoty.

 

Jakou máte zkušenost se školkou? Jak se tam cítí vaše dítě? Byly někdy nějaké problémy?

   
10.10.2008 - Společnost - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Petunie [*]

  akna:

  superkarma: 0 12.10.2008, 15:39:01
 2. [31] akna [*]

  Ve školce jsem měla za značku stromeček.Strašně se mi líbila vůně v jesličkách.Voněli tam gumové hračky.Tu vůni jsem milovala i když už jsem vodila dceru do jesliček.Paní učitelku jsem v jesličkách neměla ráda.Strašně jsem se jí bála.Ale byla tam ještě teta (dříve tam uklízela a pak učila-říkali jsme jí teto) a ta byla báječná.Tu jsem milovala.A když jsem se vdávala,tak jsem jí dala výslužku.Tenkrát byla moc dojatá.Na takovou tetu ( i když už nežije) se nedá zapomenout !

  superkarma: 0 10.10.2008, 18:19:07
 3. avatar
  [29] Lilinka [*]

  Já si toho ze školy pamatuju dost a dost. Pamatuju si děcka, hračky, učitelky. Pamatuju se, jak jsem se naučila svoje první sprostá slova , kde jsem měla místo v šatně, pamatuju si, jak nás kluci špehovali na záchodech, pamatuju si kakao se škraloupem a podobné chuťovky. Do školky jsem chodila celkem ráda, ale co mi fat vadilo - to bylo povinné spaní po obědě. NIKDY se mi spát nechtělo, po jídle jsem byla spíš plná energie.

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:49:05
 4. [28] Rikina [*]

  Rikina: syny, pochopitelně.

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:37:52
 5. [27] Rikina [*]

  Do školky jsem nikdy nechodila, tudíž mi podobné vzpomínky chybí. Zážitky podobného druhu mám až z první třídy, kdy jsem postrádala zkušenosti a stereotypy, které měly "školkové děti" již zažité a pro mě byly nové. Jako symbol mi byl tenkrát přidělen hříbeček, aniž by mi bylo cokoli vysvětleno, a já celý školní rok nevěděla, proč je třeba hříbečku, neb jsem uměla číst a své jméno na sešitech jsem pokládala za dostatečný identifikační znak. Proto jsem po letech následně své sny do školky poslala, aby byli připraveni včas, a ve věku, kdy to ještě nezanechává následky na zbytek života.

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:36:11
 6. avatar
  [26] Petunie [*]

  Mně vadily ty přiblblé rituální průpovídky, co jsme museli sborově recitovat - k mytí rukou, před jídlem ("dobréé chutnáánííí a žááádnééé povíídááánííííí) atd.

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:32:32
 7. avatar
  [25] gwen [*]

  Já jsem strašně ráda tancovala. Odpoledne učitelky pustily gramofon a pak umíraly smíchy nad mými tanečními kracemi.

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:23:11
 8. avatar
  [24] Meander [*]

  Ťapina: Já taky. Třeba mřížky nad radiátory, kam učitelka schovala moje bonboniery a já si tam tajně lovila rozteklé bonbony. A taky jak mě nutili jíst buřtguláš. A jak mě jedna hysterická úča praštila propiskou přes prsty

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:16:50
 9. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Manx: Já si pamatuju i školkovou zástěrku, oranžovou s bílýma puntíkama, punčocháče se švama a každodenní přemýšlení, jestli jeden patří dopředu a dva dozadu, nebo naopak Strašně kravin si pamatuju

  superkarma: 0 10.10.2008, 15:09:38
 10. avatar
  [22] Milala [*]

  Tak já si ze školky pamatuju pouze jeden okamžik,kdy jsem dala do pusy kus tlustýho masa a tehdy se muselo všechno sníst.Tak jsem ho tajně vyplivla a hodila do koše.A potom jak jsem musela k vůli mladší sestře být s ní asi týden v jejím oddělení,aby si zvykla a neřvala.To ponížení: být s maldšími dětmi,fuj...No ale je fakt,že už to je více než 40 let

  superkarma: 0 10.10.2008, 14:56:51
 11. [21] Pavla_b [*]

  ..byla

  superkarma: 0 10.10.2008, 14:27:04
 12. [20] Pavla_b [*]

  Petunie: tak jsi byal mezi těmi šťastnými

  superkarma: 0 10.10.2008, 14:26:51
 13. avatar
  [17] Petunie [*]

  Svoji značku se tady skoro stydím přiznat - měla jsem sluníčko .

  superkarma: 0 10.10.2008, 14:25:40
 14. avatar
  [16] Petunie [*]

  kareta: a víš, že mě to u tebe vůbec nepřekvapuje? Tys musela být náruživá odmalička.

  superkarma: 0 10.10.2008, 14:22:39
 15. [15] Pavla_b [*]

  Ťapina: tohle utrpení znám, já sice chodila i jako nejmladší ročník, ale ve školce jsem měla jako značku váleček prostě válec!!!! geometrické těleso!!!ostatní měli motýlka, kuřátko, autíčko, mašinku, muchomůrku a já obyčejný hnusný válec!!!

  superkarma: 0 10.10.2008, 14:18:47
 16. [14] 7kraska [*]

  Moje holka tam ma taky napadnika. Kdyz ona rano prijde, on radostne krici, bezi k ni a chytne ji za obe ruce. Pak ji tahne k hrackam a chce si hrat jen s ni. Pritom on moc nemluvi, ona ho komanduje, protoze mluvi az prilis. Dobra priprava na menzelstvi.

  superkarma: 0 10.10.2008, 13:24:18
 17. [13] mindulinka [*]

  Meander: a jako značku má letadýlko.

  superkarma: 0 10.10.2008, 13:08:13
 18. [12] mindulinka [*]

  Syn chodí do školky od 3 let a úplně bez problémů. Tenhle rok jsem ho tam začala nechávat až do odpoledne - zkouší ráno, jestli půjde po obědě, ale nakonec je rád, že tam je. Když pro něj přijdu, tak ještě hlásí, že jdu moc brzy. Doma se se mnou nudí a tam si má s kým hrát.
  Myslím si, že hodně dělá i to jaká školka je - jaké pořádají akce pro děti a hlavně je to i o učitelce.

  superkarma: 0 10.10.2008, 13:07:39
 19. avatar
  [11] kareta [*]

  já měla ve školce nápadníka, měli jsme vedle sebe postýlky a hráli jsme si na doktory, když učitelka četla pohádky

  superkarma: 0 10.10.2008, 11:59:40
 20. avatar
  [10] Meander [*]

  Ťapina: Ale zase pro tebe neznamenalo tolik, jako pro mě beruška. Když mi ji vzali, bylo to, jako by čekali, že umřu

  superkarma: 0 10.10.2008, 11:59:32
 21. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Meander: Tys měla aspoň obrázek. U nás měli obrázky jen ti nejmladší v ročníku, do kterého jsem ještě nechodila, takže jsem prošla celou školku s jedním červeným kolečkem. A tolik jsem toužila třeba po třech modrých čtverečcích

  superkarma: 0 10.10.2008, 11:46:44
 22. avatar
  [8] Meander [*]

  Ťapina: Jasná křivda
  Nezapomenu, jak jsem byla měsíc v nemocnici, a když jsem se vrátila, moji berušku mělo jiné dítě a na mě zbyl klíč To jsem teda řvala

  superkarma: 0 10.10.2008, 11:44:57
 23. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Meander: Tak nějak. A haranti se mi posmívali, že neumím krestlit, že ty moje obrázky jsou hnusný. No, ona to byla písmenka

  superkarma: 0 10.10.2008, 11:42:12
 24. avatar
  [6] Meander [*]

  Ťapina: Taky si nějak nevybavuju, že bych se ve školce vůbec s někým kamarádila Byla jsem schopná se domluvit s učitelkami, měla jsem ohromnou slovní zásobu a uměla jsem i číst. Ale ti haranti, to bylo ZLO! A učitelky taky. Braly mi knížky

  superkarma: 0 10.10.2008, 11:08:10
 25. [5] a.... [*]

  Moje dcera ve třech letech na školku nebyla ještě zralá, řvala tam a vypadala, že jí pobyt v tomto zařízení způsobí psychickou újmu. Protože nejsem sadista, tak jsem ji tam nechala pouhé tři týdny, pak měla hlídání. Tento pobyt ve školce způsobil, že se asi půl roku nechtěla vůbec bavit se žádnými dětmi. Do školky nastoupila až když jí bylo téměř 5, vybrali jsme jinou školku( sice jsem to měla dost z ruky, ale co pro harantě neuděláme )a tam byla v pohodě.
  Jinak rada, že vše máme probrat s paní učitelkou ze školky je poněkud mimo mísu. Paní učitelka buď obviní vás, že jste dítě na školku nepřipravili, pak vám vynadá, že máte rozmazlenýho jedináčka vlezle se vyptává na vaše soukromí, v závěru, když dítě odhlásíte se paní ředitelka školky urazí a přemlouvá vás, ať tam dítě necháte takže raději méně řečí a hned přejít k činům

  superkarma: 0 10.10.2008, 10:49:43
 26. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Ani mi nepřipomínejte Nejlepší kamarádka, ze školky, jo? Jste upadli?

  superkarma: 0 10.10.2008, 09:36:40
 27. avatar
  [3] Heduš [*]

  Se školkou máme skvělé zkušenosti. Malý si zvykl hned. Nové věci ho přitahují. A za další vidíme, že paní učitelky se jim velice věnují a neustále něco tvoří a rozvíjejí um dítěte. Malý má nové kamarády a těší se tam. Jsme za to rádi. Jen aby mu to vydrželo...

  superkarma: 0 10.10.2008, 09:09:36
 28. avatar
  [2] Heli* [*]

  Synoveček pláče už od září :-(.

  superkarma: 0 10.10.2008, 08:06:27
 29. [1] 7kraska [*]

  Vcera vecer moje trileta dcera vypravela doslova: "do skolky prisla nova holka, porad volala mamu, potom blinkala do polivky, az se v polivce udelaly bubliny, tak ji polivku odnesli a holku odstranili"...tak teda fakt nevim, co se tam opravdu deje - a snad to radsi ani nechci vedet.

  superkarma: 0 10.10.2008, 03:30:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme