Vztahy

Vdala se v jednadvaceti. Kvůli baráku!

Přečtěte si zamyšlení nad příběhem Janičky. Holky z vesnice, která si bere přítele, aby mohli postavit dům a dosáhli na hypotéku. Předmanželskou smlouvu neřeší. Autorka Dana Svobodová si myslí, že to není rozumné.

wife

„Víš o tom, že se Janička bude vdávat?“ řekla mi s potutelným výrazem ve tváři moje maminka.
„Ta holčička, kterou jsem ještě nedávno chovala v náručí jako miminko? Co šílí, vždyť je jí teprve jeden a dvacet? Musí?“ napadlo mě okamžitě.
„Nemusí, ale chce s tím svým stavět barák.“
Chápu, jinak by nedosáhli na hypotéku, ale stejně. V tomhle věku, kdy mnohé dívky studují, poznávají svět a teprve hledají partnera pro život se uvázat do chomoutu? Nedokážu si představit, že by za mnou s vdavkami přišly moje o rok mladší dcery.

Je zvláštní, že maminka se nad tím ani nepozastavila. Na vesnici je to asi jiné. Tam se to staví, když pozemek mají zadarmo, chlapi v příbuzenstvu pomůžou se zedničinou a spoustu věcí si udělá ženich-truhlář sám. Chodí spolu už nějaký ten rok a mají se rádi, tak co.

Ať jsem se snažila všechno logicky pochopit, hlavou mi neustále kroužil otazník. Proč hned barák? Vždyť je to strašný závazek!
„Mají alespoň předmanželskou smlouvu?“
„Na to jsem se jich nevyptávala,“
odpověděla takřka podrážděně, maminka.
„No to by měli, vždyť pozemek je Jany a barák bude společný. Co když za pár let zjistí, že jim to neklape, což se může klidně stát? Jak to rozdělit? Celé prodat? Jana nebude mít na to, aby ho vyplatila, a on na tom bude zřejmě stejně.“
„Proč hned maluješ čerta na zeď?“

To není žádný čert, ale realita

Podle mě to máma vidí jako červenou knihovnu. Copak žijeme v devatenáctém století? Já neznám nikoho, kdo by se dneska vdával kvůli majetku. Možná tak holky, které se snaží klofnout pracháče, který brzy natáhne brka, ony všechno shrábnou a můžou si po zbytek života užívat. Jenomže to není případ Jany. Mohli spolu žít, pronajmout si malý byteček a nějaký rok počkat, ale tohle mi připadá unáhlené, ať se na mě nikdo nezlobí.

Pravda, nic mi do toho není, z celého srdce jim přeju, ať jim to klape, a nebudu si hrát na špatného proroka. Chtěla jsem jen vyjádřit svůj názor a docela by mě zajímal ten váš...

   
21.10.2010 - Láska a vztahy - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [60] Alenka0010 [*]

  Odemětobě — #49 Já bych zase nemohla žít v bytě, každý člověk je zkrátka jiný. Bydleli jsme v bytě 15 let a nikdy jsem si nezvykla, připadala jsem si jako v kleci Sml80. A vůbec si nemyslím, že bych lpěla na hmotných statcích, o tom to vůbec není, prostě chci mít svůj klid a ten jsem v bytě nikdy neměla.

  superkarma: 0 04.11.2010, 08:52:48
 2. avatar
  [59] Motiva [*]

  vcelku chápu postoj vaší matky, za mého a jejího mládí se holky, pokud nestudovaly, vdávaly hned po maturitě nebo vyučení, pamatuji, jak se vdávala moje neteř, a byla celá šťastná, protože ve třiadvaceti byla poslední neprovdaná ze svého ročníku na učńákuSml16já to měla jinak, studovala jsem a mezi spolužačkami se málikterá vdávala ještě na škole, pak to rozjely ovšem hned po promoci, většinou si chtěly rychle pořídit děti a pak se vrhnout teprve naplno do práce. I zaměstnavatelé s námi moc nepočítali, dokud jsme se nevdaly a neodbyly si děti, pak se teprve dalo spolehnout, že jim neutečeme

  superkarma: 0 23.10.2010, 14:01:40
 3. avatar
  [58] paníliška [*]

  Rikina — #56 Sml67

  superkarma: 0 22.10.2010, 17:26:25
 4. avatar
  [57] femme.fatale [*]

  lonkue — #50 Podle mě je to všechno individuální. Někdo chce cestovat, nevázat se na jedno místo..., někdo to nechce. Jak říkáš, v jedenadvaceti se má žít, jenže někdo holt chce žít tak jako Janička Sml16.

  Mně bude za měsíc 25, mám 9 měsíční mimino, vystudovanou VŠ (pokouším se patlat s postgraduálem), s partnerem jsem od 19 let, po půl roce jsme spolu začali bydlet, poslední 3 roky jsme v domku. Sice jsem trochu rarita ve svvém okolí, přesto bych to neměnila.

  Někomu vyhovuje typ Janička, někomu model lonkue...a někdo to kombinuje Sml33.

  superkarma: 0 21.10.2010, 21:57:08
 5. [56] Rikina [*]

  No a co by v tomto případě předmanželská smlouva vyřešila? Sml80 Je-li pozemek Jany, zůstal by její i v manželství, neboť co člověk má před svatbou, to je jeho i po ní. A silně pochybuji, že by šlo do smlouvy zapracovat dům, který dosud nestojí, a který budou stavět společně až po svatbě, tedy bude zcela nezpochybnitelně součástí společného jmění... a dluhy si taky nadělají až jako manželé, tak nevím. Ale víceméně je to fuk, jejich věc. Holt má každý jiné představy o životě, a slečna Jana třeba vůbec nemíní studovat a poznávat svět. Ostatně co by se změnilo, kdyby snoubenci pár let počkali, aby si drbny nemyslely, že je to unáhlené? Našlo by se něco jiného, co by vesnice přetřásala. Třeba to, že už jsou spolu takovou dobu, a ještě se nevzali. Sml57 

  1. na komentář reaguje paníliška — #58
  superkarma: 1 21.10.2010, 21:53:10
 6. avatar
  [55] paníliška [*]

  Stes — #52 Sml67 Hlavně klid, rozčilování je zbytečné.

  superkarma: 0 21.10.2010, 21:16:01
 7. avatar
  [54] peetrax [*]

  Stes — #53 v některých případech nemá cenu se rozčilovat. Sml33 Sml24

  superkarma: 0 21.10.2010, 21:05:54
 8. avatar
  [53] Stes [*]

  vladka006 — #27 Taky si myslím, že je trochu mimo mísu a žije v jakémsi zvláštním přesvědčení o vesnici.

  1. na komentář reaguje peetrax — #54
  superkarma: 0 21.10.2010, 21:03:40
 9. avatar
  [52] Stes [*]

  Teda paní Dano, Vy jste mi teda pěkně nadzvedla ze židle. Co si myslíte, že na vesnici jsou pozemky na lusknutí prstu a rodiče se o své dětičky postarají - postaví jim vilu, navaří jim a v podstatě všechno je zadáčo? Tak to se pletete! Narodila jsem se na vesnici, žiju tu, na pozemek v sousední vesnici jsme si museli s manželem nastřádat a stavíme bez pomoci jak mých, tak i jeho rodičů. Všechno! co máme, tak na to jsme si vydělali vlastníma rukama a nebo to zase z vlastních peněz splácíme. A přestože si maximum snažíme dělat sami, tak to stejně stojí celkem pěkné peníze (stavba).

  Jo a mimochodem - s manželem jsme od 16ti let, od 18ti let s ním bydlím a ve svých necelých 23 letech (po mém absolvování VŠ) jsme se vzali. Letos jsme měli páté výročí svatby a 13 let od počátku vztahu. Proč jsme se brali - v první řadě z lásky (což, jak jsem tak četla Váš článek, už se asi nenosí - jsme zřejmě staromódní) a také bychom dosáhli na úvěr (bylo by to složitější) a také protože si to vše financujeme sami a v případě, že by se jednomu z nás něco stalo, tak jeho polovinu majetku by si rozdělil druhý partner a druhou polovinu jeho rodiče (protože zatím nemáme děti). A vzhledem k tomu, že s rodiči nemáme dobré vztahy (hlavně s manželovými), tak toto nepřicházelo v úvahu a nehodláme to ani riskovat, proto jsme už dávno i napsali závěť. NEMÁME sepsanou předmanželskou smlouvu, protože nebylo co sepisovat. Oba jsme měli holé zadky, tak nevím, co bychom si pak rozdělovali. To možná bude případ i Vámi zmiňované Janičky.

  Navíc co je Vám do toho, jestli Janička se chce vdát? To co v článku citujete, to jsou Vaše sny, ona třeba po tom netouží. Já třeba také netoužím po cestování po celém světě, ale budu radši ve spokojeném vztahu, když budeme všichni šťastní a zdraví. K čemu by mi byla kariera nebo možnost cestování, když by byl partner třeba nemocný? Svého partnera bych za nic z toho nevyměnila.  

  1. na komentář reaguje paníliška — #55
  superkarma: 2 21.10.2010, 21:00:58
 10. [51] lonkue [*]

  Odemětobě — #49 a barak je opravdu bremeno. Moji rodice taky postavili obrovsky barak s tim ze tam jednou budu bydlet ja nebo moje sestra s rodinou.... Ja jsem uz 12 let mimo CR a moje sestra je podobny nomad, ktery bydli 6 mesicu z roku v Africe a zbytek pobyva ve svem pronajmutem byte v Praze. Mati je ted vdovou a je v obrovskem baraku sama a samozrejme na to financne nestaci......

  superkarma: 0 21.10.2010, 16:47:58
 11. [50] lonkue [*]

  Odemětobě — #49 presne! Mam pocit, ze se u  nas prilis lpi na hmotnych statcich. V dnesni dobe musi byt clovek flexibilni. Stehovat se za praci je naprosto normalni a me proste pripada uhozene byt v 21 letech uvazany na barak a problemy s tim spojene. Taky jsem nomad z povolani.....Sml33

  1. na komentář reaguje femme.fatale — #57
  superkarma: 0 21.10.2010, 16:31:26
 12. avatar
  [49] Odemětobě [*]

  lonkue — #48 možná jsem skeptická padesátka,ale třeba pro nás s manželem už je barák břemeno.Navíc s tchýní. Proč se vázat na jedno místo,pak se naskytne lepší práce a nastane problém.Jezdit za rodinou jen na víkendy,prodat,přestěhovat se? Možná tím,že jsem se asi 6x stěhovala,nelpím na domě. Klidně budu bydlet v paneláku nebo horské chalupě.Tam,kam mě život zavede.

  Dcera to má po mně,raději byt než dům.A syn mi to nedávno řekl taky-kolem baráku je pořád práce. Ale ještě studují,kdo ví,kam je vítr zavane.

  1. na komentář reaguje lonkue — #50
  2. na komentář reaguje lonkue — #51
  3. na komentář reaguje Alenka0010 — #60
  superkarma: 0 21.10.2010, 14:59:54
 13. [48] lonkue [*]

  Odemětobě — #47 uz jsem se bala, ze jsem tu jedina, ktera si mysli to same....Sml67

  1. na komentář reaguje Odemětobě — #49
  superkarma: 0 21.10.2010, 14:51:02
 14. avatar
  [47] Odemětobě [*]

  no,dceři je 23 a nedovedu si představit,že by se ona nebo její spolužačky vdávaly.Žije s přítelem už 2 roky,ale chtějí se bavit,cestovat,něco prožít.A ne 2 roky řešit cihly a okna.Ale každého věc.

  Pocházím z vesnice,většina holek se vdávala hned po maturitě a do 25 měly 2 děti a barák. Problém nastal,když se vrátily do práce,většinou dojížděly do většího města. Jokoby jim přeskočilo a začaly litovat,že si nic neužily. Zapletly se s někým v práci a došlo na rozvod.A co s barákem.Buď se prodal nebo se složila rodina a jednoho z nich vyplatili.Já fakdím všem mladým,kteří spolu spořádaně žijí a vychovávají děti,ale své dceři bych svatbu v tak mladém věku vymlouvala.A kvůli hypotéce navíc....

  1. na komentář reaguje lonkue — #48
  superkarma: 0 21.10.2010, 14:44:51
 15. avatar
  [46] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #44 Já miluju svoje příjmení, byť je to nejobyčejnější a nejužívanější v ČR. Je to taková moje značka, kontinuita s předky (já vím, to zní pateticky, ale je to tak). A nejradši bych si k tomuhle příjmení vzala ještě příjmení maminky za svobodna, abych nějak vyjádřila příslušnost k této větvi mé rodiny. Ale pak bych se taky někdy ráda vdala, takže manželovo to asi jistí. Sml30

  superkarma: 0 21.10.2010, 13:12:11
 16. avatar
  [45] peetrax [*]

  Myslím si, že je to každýho věc. Dokud jsem neudělala špatnou zkušenost, taky jsem se dívala na ty, co sepisují předmanželskou smlouvu, skrz prsty. Teď už jsem realista. Sml24

  superkarma: 0 21.10.2010, 13:06:53
 17. avatar
  [44] Dante Alighieri [*]

  bubidani — #40 Mimojiné si nechám svoje jméno i proto, že je neobvyklé. Sml22 A přítelovo je velmi obvyklé. Ale hlavním důvodem je asi to, že to příjmení vnímám jako něco, co mi dal táta a nenechám si to vzít.

  1. na komentář reaguje peetrax — #46
  superkarma: 0 21.10.2010, 13:05:17
 18. avatar
  [43] fructia [*]

  bubidani — #42 Já jsem taky taková hrozná, taky bych to udělala. Kdyby se můj partner jmenoval blbě, nevzala bych si jeho jméno, mohl by si spíš vzít to moje Sml54

  Jj, u cizích příjmení se mi taky nelíbí -ová Sml23

  superkarma: 0 21.10.2010, 12:53:46
 19. avatar
  [42] bubidani [*]

  Fructia — #41 já ti nevím, jmenovat se pan Šourek - hned po dovršení 18 let bych letěla na matriku se změnou jména Sml52

  ostatní tak hrozné není a dá se to přežít, nejhorší je to s cizíma příjmeníma, každej by tam cpal -ová Sml23

  1. na komentář reaguje Fructia — #43
  superkarma: 0 21.10.2010, 12:40:57
 20. avatar
  [41] fructia [*]

  bubidani — #40 To jsou.... :-/ Jediný pozitivum vidím v tom, že to jméno nic neznamená (např. třeba oproti Šourkům, Moučkům, Červíkům), ale zase je to takový neoriginální :-/

  1. na komentář reaguje bubidani — #42
  superkarma: 0 21.10.2010, 12:30:32
 21. avatar
  [40] bubidani [*]

  heligona — #38 aha, myslela jsem že to jde ... to je zapeklitá situace, jelikož ja i přitel máme "neobvyklá" příjmení a nechtěla bych aby se to ztratilo v propadlišti dějin... nojo, žádní Novákovi nejsme... ti jsou na každém rohu Sml52

  1. na komentář reaguje Fructia — #41
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #44
  superkarma: 0 21.10.2010, 12:29:03
 22. avatar
  [39] RenataP [*]

  Dante Alighieri — #37 jo já vím, předběhla jsem myšlenku. To nebylo přímo na tebe osobně, ale obecně... když někdo vyloženě to jméno chce (z nostalgie, lásky, kvůli dítěti nebo prostě se mu to, s nímž se narodil, nelíbí), tak jestli to jde i takhle bez svatby.

  superkarma: 0 21.10.2010, 12:28:12
 23. avatar
  [38] heligona [*]

  bubidani — #33 U dítěte nesezdaného páru můžeš dát pouze jedno příjmení. Nedávno to známí řešili.

  1. na komentář reaguje bubidani — #40
  superkarma: 0 21.10.2010, 12:16:49
 24. avatar
  [37] Dante Alighieri [*]

  RenataP — #35 bubidani — #36 No právě, chci Sml16

  1. na komentář reaguje RenataP — #39
  superkarma: 0 21.10.2010, 12:03:46
 25. avatar
  [36] bubidani [*]

  RenataP — #35 ale ona si CHCE nechat své příjmení Sml58

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #37
  superkarma: 0 21.10.2010, 11:55:56
 26. avatar
  [35] RenataP [*]

  Dante Alighieri — #26 no v tom případě si lze místo svatby nechat z lásky na matrice přepsat příjmení jen tak a dále žít "nadivoko"...

  ale pro okolí pak ti dva působí jako sezdaní...

  Netuším, jde-li to takhle, ale dneska už bych to viděla jako ideální řešení....

  1. na komentář reaguje bubidani — #36
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #37
  superkarma: 0 21.10.2010, 11:43:07
 27. avatar
  [34] fructia [*]

  Kdybych měla mít předmanželskou smlouvu, tak se raději (už z principu) raději vdávat nebudu. Pokud by si druhá strana myslela, že ho chci kvůli majetku či penězům, ať si mě nebere Sml39

  superkarma: 0 21.10.2010, 11:41:50
 28. avatar
  [33] bubidani [*]

  oalison — #23 no tak kdyby mi chlap utekl tak se vsaď, že se rozvádět nehodlám Sml57a taky za 1) poběhlici udělam ze života takové peklo, že si rozmyslí na kterýho chlapa příště pohlédne a za 2) chlap si to taky pěkně vyžere...

  a je spousta způsobů jak to "spravedlivému" rozdělení majetku obejít Sml24

  Dante Alighieri — #26 tak tak, když někdo nechce společné jmění, tak ať se neberou, podstata manželství JE o tom sdílet Sml58

  Barbucháč — #29 dneska už je matrika hodně liberální, takže lze dát i obě příjmení

  1. na komentář reaguje heligona — #38
  superkarma: 1 21.10.2010, 11:38:55
 29. avatar
  [32] fructia [*]

  Anai — #7 Přesně tak, Anai - jaká je záruka, že vztah bude šťastný a trvanlivý, i když se vezmou v cca 30 letech a déle???

  superkarma: 2 21.10.2010, 11:20:00
 30. avatar
  [31] jiti [*]

  taky jsem se vdávala ve 22 protože jsme se měli rádi a chtěli jsme spolu stavět dům. A to jsme žádnou hypo nepotřebovali. Je to už 9 let, máme krásný domek a syna. Spousta lidí v mém věku toto nemá takže nelituji.

  superkarma: 0 21.10.2010, 11:08:56

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme