Přečtěte si zamyšlení nad příběhem Janičky. Holky z vesnice, která si bere přítele, aby mohli postavit dům a dosáhli na hypotéku. Předmanželskou smlouvu neřeší. Autorka Dana Svobodová si myslí, že to není rozumné.

wife

„Víš o tom, že se Janička bude vdávat?“ řekla mi s potutelným výrazem ve tváři moje maminka.
„Ta holčička, kterou jsem ještě nedávno chovala v náručí jako miminko? Co šílí, vždyť je jí teprve jeden a dvacet? Musí?“ napadlo mě okamžitě.
„Nemusí, ale chce s tím svým stavět barák.“
Chápu, jinak by nedosáhli na hypotéku, ale stejně. V tomhle věku, kdy mnohé dívky studují, poznávají svět a teprve hledají partnera pro život se uvázat do chomoutu? Nedokážu si představit, že by za mnou s vdavkami přišly moje o rok mladší dcery.

Je zvláštní, že maminka se nad tím ani nepozastavila. Na vesnici je to asi jiné. Tam se to staví, když pozemek mají zadarmo, chlapi v příbuzenstvu pomůžou se zedničinou a spoustu věcí si udělá ženich-truhlář sám. Chodí spolu už nějaký ten rok a mají se rádi, tak co.

Ať jsem se snažila všechno logicky pochopit, hlavou mi neustále kroužil otazník. Proč hned barák? Vždyť je to strašný závazek!
„Mají alespoň předmanželskou smlouvu?“
„Na to jsem se jich nevyptávala,“
odpověděla takřka podrážděně, maminka.
„No to by měli, vždyť pozemek je Jany a barák bude společný. Co když za pár let zjistí, že jim to neklape, což se může klidně stát? Jak to rozdělit? Celé prodat? Jana nebude mít na to, aby ho vyplatila, a on na tom bude zřejmě stejně.“
„Proč hned maluješ čerta na zeď?“

To není žádný čert, ale realita

Podle mě to máma vidí jako červenou knihovnu. Copak žijeme v devatenáctém století? Já neznám nikoho, kdo by se dneska vdával kvůli majetku. Možná tak holky, které se snaží klofnout pracháče, který brzy natáhne brka, ony všechno shrábnou a můžou si po zbytek života užívat. Jenomže to není případ Jany. Mohli spolu žít, pronajmout si malý byteček a nějaký rok počkat, ale tohle mi připadá unáhlené, ať se na mě nikdo nezlobí.

Pravda, nic mi do toho není, z celého srdce jim přeju, ať jim to klape, a nebudu si hrát na špatného proroka. Chtěla jsem jen vyjádřit svůj názor a docela by mě zajímal ten váš...

Reklama