Vztahy

Vdala jsem se kvůli mámě a lituji toho

Ke svatbě může být tisíc důvodů – láska, těhotenství, bydlení i peníze. Ovšem když je hlavním důvodem k souhlasu před oltářem tlak okolí, zpravidla to nedopadá dobře...

Radka jako mnoho jiných žen po třicítce řešila typické existenciální otázky: Kam směřuje můj život? Neměla bych už zakládat rodinu, aby pak na děti nebylo pozdě? Ale je pro mě skutečně současný partner tou nejlepší volbou pro zbytek života? Bohužel neměla možnost si vše řádně promyslet sama a více naslouchala názorům své rodiny, zejména maminky. Teď se cítí vmanipulovaná do manželství, ve kterém se trápí a nevidí cestu ven...


Nejvíc nefér je to asi k mému manželovi. Filip je tak skvělý mužský a zasloužil by si ženu, která ho bezvýhradně miluje a chce být jen s ním. A přesně to já nejsem. Pořád mám v hlavě malá zadní vrátka, za kterými je schovaný vysněný lepší život a hlavně větší láska, při které to jiskří a točí se hlava. Takové nářky by možná nebyly divné u padesátnice zklamané životem a dlouholetým manželstvím, nebo u dvacítky, která do manželství vlítla po hlavě. Já nejsem ani jedno. S Filipem jsme svoji tři roky. Ovšem to, že je naše svatba chyba, jsem věděla, nebo spíš tušila hned od začátku.

svatba

Žili jsme spolu něco málo přes pět let, když mi z náznaků došlo, že by se chtěl ženit. Ovšem namísto očekávatelné vlny vzrušení a štěstí přišla naprostá panika. Až tehdy mi totiž plně došlo, že už náš vztah považuji nejen za přechozený, ale prakticky za přežitý a totálně krachující. Pravda, pořád jsme si skvěle rozuměli, s komunikací nikdy nebyl problém a i v posteli vše klapalo, ale když Filip odjel na měsíc pracovně do zahraničí, chyběl mi jen jako spolubydlící, na kterého jsem si zvykla, ne jako životní partner. Zkrátka jsem jej postupem času začala vnímat spíše jako skvělého kamaráda, což je podle mě začátek konce. Ale po pravdě jsem to odmítala řešit. Měla jsem šílenou honičku v práci i pár dalších problémů a sebekriticky se přiznávám, že jsem náš vztah nechala zkrátka vyhnít.

Naráz tu byly Filipovy náznaky, čím dál častější hovory o mé představě žádosti o ruku (Filip byl vždycky nenápadný jak Vinnetou na kokosové palmě) a já se vším musela – chtě nechtě – zabývat.

A tehdy přišla moje osudová chyba – se vším svým tápáním jsem se svěřila mámě. Doslova jsem na ni vyzvracela všechny své strachy z toho, že pro mě Filip není ten pravý, ale zase se bojím zůstat ve svém věku sama a začínat s někým opět od nuly. Že se bojím, abych neprošvihla možnost mít vlastní děti, ale na druhou stranu bych je chtěla mít jen s tím partnerem, kterým si budu stoprocentně jistá. Tak nějak jsem asi čekala máminu podporu. Naivně jsem si představovala, že mi řekne něco ve smyslu: „Žádný vlak ti neujíždí, ještě máš dost času na hledání toho pravého. Vdát se z rozumu by byla velká chyba!“

Jenže mi nedošlo, že si maminka Filipa dokonale zamilovala a navíc se už celá třásla na vnoučata, takže mi začala doslova hučet do hlavy. Že nevím, co chci, když mám doma takový poklad a nedokážu si ho vážit. Že lepšího chlapa určitě nikde nenajdu. Co si myslím, že chci ve svém věku zase trapně chodit na rande. A hlavně že je úplně normální, aby se vztahy postupně proměňovaly, a jestli si myslím, že zamilované jiskření vydrží déle než rok, jsem na hrubém omylu.

Zkrátka mi vymluvila takovou díru do hlavy, že jsem na následnou Filipovu žádost o ruku řekla ano a začala chystat svatbu.

A teď, po třech letech manželství, chovám na klíně naši dvouletou Klárku, koukám na rodinnou fotku a namísto šťastného dojetí cítím frustraci a bezmoc. Pro okolí jsme dokonalým párem, který se k sobě výtečně hodí a skvěle se doplňuje, ale doma žijeme více vedle sebe než spolu.

Pořád mám Filipa ráda, je to hodný kluk a skvělý táta, ale každou noc před usnutím si představuji svůj život vedle někoho jiného a vidím se daleko šťastnější, než jsem teď.

Radka


Znáte podobný pocit frustrace? Myslíte si, že se každý partnerský vztah postupem času promění „jen“ v kamarádství? Vdávala jste se pod tlakem rodiny?

Jiskří to mezi vámi a vaším dlouholetým partnerem?

Možnost%
Ano.50
Ne.50

Kam dál?

   
02.10.2013 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [20] V19 [*]

  datura — #16 Sml67

  superkarma: 0 05.10.2013, 17:26:59
 2. [19] Leena [*]

  Nevdala jste se kvůli mámě, ale kvůli nedostatku vlastního rozumu Sml30

  Myslím, že dost ženskejch by bralo po osmi letech vztahu to, co máte vy: dobrého chlapa a tátu, zdravé dítě, normální život.

  nebo jste čekala, že po každé výměně dětských plen Vám bude nosit puget?

  superkarma: 0 03.10.2013, 11:25:43
 3. avatar
  [18] Zázvorka [*]

  Ženy-in, napsaly jste to správně! Radko, co takhle si vzít ponaučení či rady nás ostatních? Nebo o tom alespoň přemýšlet?!!

  superkarma: 0 03.10.2013, 11:11:13
 4. avatar
  [17] Odemětobě [*]

  Holka zlatá, tys asi prožila málo vztahů, že si neumíš vážit svého muže. Jiskření a toužení funguje tak 3 měsíce,dokud spolu jen randíte. Manželství je o jiných hodnotách.Dovedu si představit, že celý den sníš o uhrančivém muži,který tě dostane do ráje,jen co otevře dveře a ten doma se ti zdá jako bambula. Přestaň snít a pečuj o manželství. Protože my, co jsme vdané několik desetiletí, už něco málo o životě víme.Sml16

  superkarma: 0 02.10.2013, 16:41:15
 5. avatar
  [16] datura [*]

  No to má z těch přiblblých seriálů, jo a taky bych ji přihlásila do Výměny manželek, tam by si užila Sml30

  1. na komentář reaguje V19 — #20
  superkarma: 0 02.10.2013, 14:32:11
 6. avatar
  [15] kobližka [*]

  Poněkud nevyzrála ženská i ve třiceti.Má skvělého mužského,ale čeká něco víc.Jo,jdi do Výměny manželek a přála bych ti,abys týden žila s nějakým hrubiánem,alkoholikem a usurpátorem,ony by tě ty roupy přešly!

  Asi se díváš na přemíru romantických filmů,kdy se hlavní hrdince podlamují kolena,točí se s ní svět a obrací žaudek naruby,sotva na ní ten vyvolený princ pohlédne....Co chceš víc?Máš chlapa,na kterého je spolehnutí,rozumíte si,máte se rádi,vychováváte spolu dítě...to je málo?

  Kdysi byly úplně normální sňatky z rozumu a někdy měly i svoje důvody.Ale ty ses vdávala dobrovolně,jaké,že tě do toho uvrtala maminka...některé ženské zkrátka pořád neví,co chtějí.

  superkarma: 0 02.10.2013, 13:29:29
 7. avatar
  [14] peetrax [*]

  Pavla_b — #13 tohle jsem čítávala asi ve třinácti. Ale měla jsem (a pořád mám) štěstí, že moji rodiče žijí spolu, takže jsem rychle pochopila, že to není o jiskření, ale o každodenní toleranci a pochopení ke slabostem toho druhého. Sml26 Netvrdím, že to každý musí tak mít, protože hodně rodin nefunguje, přesto - ve třiceti už by to ženská nějak vědět a vypozorovat mohla.

  superkarma: 0 02.10.2013, 13:19:33
 8. [13] Pavla_b [*]

  Suzanne — #11 souhlasSml22

  Ale já se těm ženám ani nedivím - pořád čtou, jak se země zachvěla, jak to mezi lidmi jiskří, hlava se točí, kolena se podlamují. V reálném životě nevidí jiskry, země se nechvěje, hlava se netočí - sakra, tak je asi něco špatně a musím najít jiného muže, kde to bude jiskřit, chvět se a točit.

  1. na komentář reaguje peetrax — #14
  superkarma: 0 02.10.2013, 11:24:58
 9. [12] cilani [*]

  Suzanne — #11 lépe bych to vyjádřit nedokázala..Sml67

  superkarma: 0 02.10.2013, 11:06:36
 10. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Proč probůh lidi potřebují, aby se jim točila hlava? Já tento stav považuji za vysoce nekomfortní a nepříjemný. Sml24

  Považovala partnera za skvělého kamaráda, skvěle si rozuměli a v posteli to klapalo. Tuhle kombinaci osobně považuji za požehnání a dobrý základ pro životní vztah. 

  Milá pisatelko, štěstí je stav mysli, jen pramálo závislý na okolnostech, lidech kolem či politickém zřízení. Obávám se, že s takto srovnanými myšlenkami štěstí nenalezneš, ani kdyby se před tebou plazil perský princ Sml24

  1. na komentář reaguje cilani — #12
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #13
  superkarma: 3 02.10.2013, 10:52:42
 11. [10] mařinka [*]

  Radce bych doporučila přečíst si knížku od Evy Urbaníkové Svět mi je dlužný. Taky je to o ženě, kterou pálilo dobré bydlo.

  Mezi ní a partnerem to sotva může jiskřit, když se kouká po jiném chlapovi. Jestli jí vadí, že žijí vedle sebe, ať to změní. Ať se k němu začne chovat tak, jak by dle ní měla vypadat vášnivá láska. Nějaké nečekané milé překvapení pro manžela, večeře ve dvou, ... A jestli je to takový skvělý chlap, určitě se i ona dočká nějakého překvapení a vyznání lásky, hýčkání, rozmazlování, vášně. Hezky o této problematice píše Gary Chapman ve své knize Pět jazyků lásky - je to o problematice vztahů mezi partnery. Třeba tam najde inspiraci.

  Měla by se začít snažit a něco se sebou dělat, už kvůli dítěti, které potřebuje celou, fungující rodinu, a ne matku, která by nejradši utekla s prvním vášnivcem, který projde okolo.

  Mít fungující vztah něco stojí. Jestli nebude bojovat, každý další vztah může dopadnout stejně - časem se z partnera zase stane kamarád, ona půjde o dům dál, ...

  Radce přeju, ať se to srovná a přestane se cítit frustrovaná.

  superkarma: 0 02.10.2013, 10:35:52
 12. avatar
  [9] peetrax [*]

  Vždyť ji nikdo nedrží, jen ať jde hledat svoje "štěstí". Sml57

  superkarma: 0 02.10.2013, 10:28:12
 13. avatar
  [8] enka1 [*]

  ToraToraTora — #7Sml67 Sml80

  superkarma: 0 02.10.2013, 09:56:02
 14. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Vždycky mne zarazí, proč tyhle pipiny čekají to lepší v nějakém jiném vztahu a proč s dítětem na klíně nechtějí vykřesat to lepší ze vztahu současného.

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  superkarma: 5 02.10.2013, 09:17:27
 15. [6] Anime Otaku [*]

  Paní je přesně typ jedné známé, je jí 32, ale v hlavě to má srovnané asi jako 15letá kozaSml32

  superkarma: 0 02.10.2013, 08:54:37
 16. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  Mně to přijde jako z pořekadla, když někoho pálí dobré bydlo...  asi potřebuje ohnivý vztah, takovou "itálii", kde se nejde pro facku daleko, ale JE TAM VÁŠEŇ Sml57

  superkarma: 0 02.10.2013, 08:49:23
 17. avatar
  [4] Altamora [*]

  Naše civilizace asi fakt dětinští a degeneruje. Třicetiletá ženská si připadá příliš  mladá na dítě a věří pohádkám o krásném princi na bílém koniSml80. Když chce být šťastná, musí na tom pracovat především ona, nikdo jiný ji šťastnou neudělá. Já miluju tyhle lidi, kterým se nechce rozhodovat za sebe, a pak fňukají do polštáře, že život není jako v hollywoodském cajdákuSml57. Proč třicetiletá ženská potřebuje souhlas své matky, aby se mohla rozejít s mužem, se kterým nechce být, protože touží po něčem, co v životě nepotká, protože to ani nezačala hledat?

  superkarma: 0 02.10.2013, 08:15:03
 18. [3] lidicka [*]

  Na to, aby se na život dívala "střízlivím pohledem" má už dost let, taková naivita, jaká z tyto mladé dámy číší si nezadá s předpubertálními holkami. Ví vůbec co chce????Sml30Sml52Sml30

  superkarma: 0 02.10.2013, 07:47:14
 19. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Co si asi o ní myslí jeho rodiče?Sml80

  superkarma: 0 02.10.2013, 07:06:18
 20. avatar
  [1] gerda [*]

  Typický příklad pálení dobrého bydla.Sml57 Nechápu, jak je možné mít v tomhle věku tak naivní představy. Doporučila bych víc se dívat kolem sebe a méně romantických filmů.Sml52 Nebýt toho dítěte, autorce bych ze srdce přála spalující vášeň, bušící srdce a podlomená kolena, aby byla po čase překvapená, kam že se ta vášeň poděla a co to má vedle sebeSml24

  superkarma: 2 02.10.2013, 06:23:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme