Alzheimerovou nemocí trpí 17-25 milionů lidí na světě. V České republice je to zhruba 50-70 tisíc osob. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Choroba postihuje mozek většinou starých lidí a působí u nich nevratná poškození, která vedou ke snížení mentálních funkcí.

Ve věku nad 65 trpí touto nemocí každý 20. člověk. Ve věku nad 85 let dokonce každý pátý. Alzheimerova choroba není nemoc jen těch nejstarších. Ve výjimečných případech, většinou při dědičném výskytu může ojediněle postihnout i osoby kolem 50. roku života.

Ačkoli tuto nemoc nelze vyléčit, při včasné diagnóze lze řadou medikamentů zlepšit její průběh. Zatím však neexistovala žádná přesná metoda, která by rozvoj nemoci rozpoznávala. Nyní odborníci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli jednoduchý krevní test, který riziko rozvoje nemoci předpoví na 90 %.

V současné době není známa příčina vzniku Alzheimerovy choroby, z neuropatologických nálezů se však ví jak nemoc probíhá. Medicína tuto chorobu nedovede účinně léčit, pouze poněkud zpomalit její postup.

Obáváte se stáří? Doplňujete si stravu o lecitin a ginko bilobu, které mají brzdit degenerativní mozkové procesy?

Reklama