Zdraví

Vážně popálit může i obyčejná sprcha!

shower

Popálit se můžeme různým způsobem. Pokud se potřísníme horkou tekutinou nebo vystavíme kůži přehřáté páře, opaříme se. Takto bývají bohužel často postižené děti, které na sebe zvrhnou horký čaj, kávu nebo vroucí vodu z konvice. Paradoxně však nebývá v tomto ohledu nejvíce nebezpečnou místností kuchyň, ale koupelna. Proto právě tam bychom měli být mimořádně ostražití. Víte, jak se zachovat v případě, že k podobné nehodě přesto dojde? Koupelna – místo nejčastějších opařenin

Je důležité si uvědomit, že voda o teplotě 60 ºC může způsobit popáleniny třetího stupně už za jednu sekundu! Proto by koupel neměla být teplejší než 40 ºC u dospělých a 38 ºC u malých dětí. Chcete-li zabránit opaření svých ratolestí během koupání, existuje několik dobrých rad. Jako první napouštějte vodu studenou, teprve pak tu teplou. Vždy nejprve vyzkoušejte teplotu vody pomocí zápěstí. A v neposlední řadě – nikdy nenechávejte své dítě v koupelně o samotě.

Nebezpečí číhá také v kuchyni

Děti ve věku kolem jednoho až dvou let jsou velmi zvídavé. Zkoumání varné konvice, hrnce s vařící se omáčkou nebo pánve naplněné žhavým olejem je však hra příliš riskantní. Pro větší bezpečí je proto dobré umísťovat všechny horké tekutiny z dosahu dětí, nikoliv na okraj kuchyňské linky či stolu. Dále se řiďte dalšími doporučeními, jako jsou například tato: Místo ubrusů užívejte protiskluzné podložky, kupte si raději bezdrátovou varnou konvici a během vaření odložte dítě do dětské ohrádky.

Když už opaření zabránit nejde

Jestliže se vaše dítě i přes všechna opatření stejně opaří, je důležité vědět, co dělat. Stejná pravidla platí samozřejmě i pro dospělé. Nejprve svlečte z postižené části těla veškerý textil, ale pouze v případě, že není nijak přilepený. Chlaďte spálené místo po dostatečně dlouhou dobu – alespoň 20 minut – proudem studené, nikoliv však ledové vody (mohli byste způsobit omrzliny). Lékaře vyhledejte v případě, že byla zasažena větší část těla, obličej, ruce či genitál a kůže je nějak narušena.

Opaření je nejen velmi bolestivé, ale může na kůži zanechat trvalé následky v podobě jizev. Proto se mu snažte v lepším případě předejít. V tom horším předejděte alespoň následkům, ke kterým by bez správně poskytnuté první pomoci došlo.

Zdroj: www.hojeni-ran.cz

   
05.01.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [7] schnaxy [*]

  Blues — #6 Když chceš můžeš si to nastavit na 40.45,50.55.60 C" .V koupelně to máme stále na 38C.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 15.01.2010, 13:59:22
 2. avatar
  [6] Blues [*]

  schnaxy — #2 Ale to si pak nemůžeš dát horkou koupel?

  Moje oblíbená léčebná metoda při začínající rýmě nebo po prochladnutí - vlézt si do vany zpola naplněné normálně teplounvodou a pak k nohám postupně připouště úplně horkou vodu, tak dlouho, jak se tp dá vydržet - na konci je ve vaně voda tak horká, že bez přípravy bych do ní ani ruku nedala. Po deseti minutách vylézt, po osušení nasadit teplé ponožky a rovnou pod peřinu. Tělo se krásně prohřeje a rýma povolí..

  1. na komentář reaguje schnaxy — #7
  superkarma: 0 15.01.2010, 10:06:42
 3. avatar
  [5] idiska [*]

  jj, ještě dneska vzpomínám, jak jsem si myla hlavu a nějak, nevím jak, se mi povedlo pustit si na hlavu při oplachování jen teplou (nebo spíš hodně horkou) vodu...jsem měla největší strach, že mi vypadají vlasySml54...hned jsem běžela za mamkou, že jsem si opařila hlavu a ta mi na to dala osvědčený lidový recept - syrový bílek...jj, dobrý, chladilo, ani vlasy mi nevypadly, ale vzhledem k tomu, že bílek je cekem dobré tužidlo, tak mi ještě pár dnů stály vlasy jak po zásaho el. proudem Sml24...takže fakt bacha v koupelněSml57

  superkarma: 0 05.01.2010, 15:14:47
 4. avatar
  [4] dazou [*]

  ja davala tak obrovsky pozor, ze jem mela malou v kuchyni n klokance, nanestesti, kdyz j ibylo pul roku ,atak se rozhodla, ze mi vynda z hrnku sacek s cajem a bylo vymalovano ,nastesti to nebylo vrouci, ale noc jsme v nemocnici zustali.

  superkarma: 0 05.01.2010, 14:32:29
 5. [3] FAXÍK [*]

  opaření horkou vodou je moc bolestivé u dětí i dospělých a zůstávají jizvy na celý život

  superkarma: 0 05.01.2010, 11:39:18
 6. [2] schnaxy [*]

  Máme baterie s thermostatem,tak se nemůžeme opařit.V koupelně stále na 38C a v kuchyni na 45C.Sml25Sml25Sml25

  1. na komentář reaguje Blues — #6
  superkarma: 0 05.01.2010, 07:05:35
 7. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml15 když se opaří děti Sml79, hrůza mi jímá, naštětstí se mi to nikdy nestalo, byla jsem až moc opatrná, když byly malý Sml67

  superkarma: 0 05.01.2010, 03:03:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme