Bulvár

Váží jako půl pytlíku mouky a přežívají!

ÚPMD v Praze v Podolí. Vedle běžné porodnice, pro kterou se dnes již můžete svobodně rozhodnout, bez ohledu na to, kam patříte místem bydliště, je toto zařízení špičkovým pracovištěm, kde jsou schopni doslova vypiplat miminka narozená i ve 24. týdnu těhotenství.

O polovinu lehčí než pytlík mouky

Tak neskutečně malilinkaté miminko jsem v životě neviděla. Mám čtyři dcery a hleděla jsem do inkubátoru tak nevěřícně, že jsem si připadala hloupě.

Zkuste si na svých rukách, někomu postačí i prostředník a palec jedné, odměřit 25 cm.

Tak veliké miminko tu spokojeně oddychuje za pomoci přístroje.

Je to holčička.

Malinkatou hlavinku chrání pletená, růžová čepička.

Je krásnější než dětská panenka. A je menší.

m

„Čepičky těm našim drobečkům pletou sestřičky,“ vysvětluje mi paní doktorka Budošová, která mi byla po celou dobu reportáže průvodkyní.

Zase jeden z lidí, u kterých už z prvních slov není pochyb, že to, co dělá, dělá s láskou.

No to tady stojí ten pravý redaktor na takovou reportáž, říkám sama sobě, když jsem se přistihla, jak mě šimrá v nose a ťuká ve spáncích.

Kdybych se nestyděla, brečela bych nad tím inkubátorem jako želva.

„Bude v pohodě?“ ptám se paní doktorky, když ona trpělivě čekala, až dokončím své „Ježišikriste, to snad není možný, to je to malinkatý, panenka kouzelná, pane bože!“ atp.

„Tohle miminko se narodilo s porodní váhou půl kila, což je extrémně nízká váha. Dokážeme se postarat i o tahle malé děti, ale ne vždy to končí happyendem.  Starali jsme se i o děti s porodní váhou kolem 400 g, část z nich je nyní v pořádku“ říká lékařka.


Jak to tedy vlastně probíhá, když se narodí děťátko tak brzy, a od kolika kilo má v dnešní době šanci?

„Není to až tak odvislé od porodní váhy, spíše od času. Řekněme, že od 24. týdne jsme schopni miminka vypiplat.

Pokud ženu dovezou do porodnice před termínem a vypadá to, že se porodu nezabrání, případně je tu cokoli, co je důvodem k předčasnému porodu, je žena transportována hned buďto k nám, nebo do jiné nemocnice specializované pro tyto nedonošené děti. Kromě nás je to v Praze Motol, nebo  Apolinář.

Je to mnohem lepší než transportovat novorozence. Děťátku tak hrozí mnohem menší riziko podchlazení a vůbec nebezpečí, plynoucích z převozu.

mPo porodu je miminko umístěno právě sem, leží v inkubátoru,  kde je podle potřeby okamžitě napojeno na ventilátor, který mu pomáhá dýchat, je mu podána výživa do žíly a je udržováno v potřebné teplotě i chráněno před infekcemi.

Mamince je věnována klasická poporodní a potřebná péče. Později je propuštěna domů.

K miminku má kdykoli přístup. Je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla.

Již velmi nedonošené děti jsou krmeny mateřským mlékem, ale protože nedokáží sát, dostavají mlíčko přímo do žaludku tenkou sondičkou. Sací reflex se začíná nejdříve rozvíjet od 33. týdne, od té doby zkoušíme u bezproblémových dětí kojení.

Jakmile je miminko ve stupni vývoje, kdy může přijímat mateřské mléko, dodává ho svému děcku maminka.

V momentě, když je miminko samostatně života schopné, což je individuální, nastupuje maminka jakoby zpátky do porodnice, kde je na pokoji spolu s dítětem a už se o něj za dohledu lékařů může i sama postarat.

h

Jakmile je to možné, propouštíme maminku s miminkem domů.

Většinou to bývá kolem předpokládaného termínu porodu, kdy miminko váží kolem 2 kg.

g

Vzácně je třeba miminko ještě několikrát za den třeba napojit na kyslík. Tady jsme schopni vybavit maminku potřebným přístrojem pro domácí užití.

Snažíme se, aby matky a rodiče předčasně narozených dětí byli co nejvíce v klidu, protože je to pochopitelně velice stresující.

Maminky mají často pocit, že je to jejich vina, že se děťátko narodilo dříve, a podobně. Jsou pod obrovským tlakem a ve značné nejistotě, poměrně dost dlouhou dobu.

Je na nás k nim přistupovat tak, abychom je uklidnili, motivovali a dali naději i optimismus.

Na druhé straně jsou rodiče zcela informováni o zdravotním stavu dítěte. Rodiče mají k dispozici péči psycholožky.

V tom nám hodně pomáhají třeba nástěnky, kde si rodiče mohou prohlédnout děti, které na tom byly obdobně a které jsou dnes mimo nebezpeční a vlastně by nikdo nepoznal, že měly nějaký problém.

Fotografie a poděkování i pár hezkých vět jako doprovod sem nosí rodiče sami. To je velká motivace a moc pozitivní věc.“

m

Jsou pak děti úplně bez obtíží?

„To vše záleží na mnoha okolnostech. Na předčasně narozeném mimiku je pochopitelně mnoho orgánů nedovyvinutých. Dnešní medicína disponuje celou řadou možností a preparátů, které dětem pomohou prakticky ještě dříve, než dojde k porodu.

Například v případě plic. Tady již existuje způsob. Pokud hrozí, že se miminko narodí dříve dostává maminka léky, které urychlí vývoj plic, ale samozřejmě to nenahradí několik týdnu v mámině bříšku.

Je třeba rovněž hlídat mozek miminka, provádí se kontroly ultrazvukem, protože hodně brzy narozené děti logicky nemají ještě mozek dovyvinutý.

Hlídá se zrak, který je také ohrožen, imunitní systém a tak dále.

Je to o dlouhodobé péči ještě i v batolecím a předškolním věku.

Rodiče po propuštění navštěvují řadu specializovaných lékařů (neurologie, plicní ambulance), u části děti je nutná důsledná rehabilitace prováděna rodiči".

Porodnice

Jak jsme výše uvedli, je dnes zcela běžné, že si maminka vybere, kde chce přivést na svět své miminko. Pokud byste se rozhodli pro ÚPMD v Praze Podolí, je třeba se tady prostě jen ve 14. týdnu zaregistrovat a před porodem sem docházet tak, jako jste doposud docházeli ke svému gynekologovi.

Porodní sál vypadá spíš jako pokojíček, kde nechybí sociální zařízení.

n

m

Je připravený i na tatínka, jehož přítomnost před, v průběhu i po porodu je tady samozřejmá.

h

Najdete zde běžné pokoje i pokoje nadstandardní, kde může tatínek spolu s maminkou být prakticky nepřetržitě.

k

Takových pokojů je tu 17. Cenové relace je dobře hledat přímo na stránkách www.UPMD.cz

Mimochodem přímo u porodního sálu je k dispozici vysoce profesionální pracoviště, s veškerým potřebným vybavením, pro případ jakýchkoli komplikací.

k


Osobně jsem své čtyři dcery přivedla na svět v porodnici na Bulovce a nemohu si stěžovat vůbec na nic.

Ovšem já rodila v termínu a krom faktu, že Pavlínu ve stoje, i naprosto bez komplikací.

Kdybych byla měla jakoukoli pochybnost během těhotenství a informace i možnosti, jaké mám dnes, vybrala bych si Podolí.

Cestou domů mě ještě napadlo že: Tohle je snad nejhezčí doktořina, jaká existuje.

NÁDHERA !

 

   
07.05.2010 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [55] ivig [*]

  a ještě teda přidám, tady jsem na to všechno přišla:

  http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=2733228#2733228

  Tady to vše úspěšně rozvíjíme:

  http://babyklokanci.blogspot.com/

  a také tady, místo i pro zvýšení počítačové gramotnosti... ;):

  http://www.facebook.com/pages/BabyKlokanciBabyKangaroos/114764988550468?ref=ts

  superkarma: 0 09.05.2010, 03:17:57
 2. [54] ivig [*]

  Děkuji Vám!! Děkuji Ti Míšo!! Jsem maminka tří dětí, mezi které patří i Evička z videa, a i díky jejímu brzkému příchodu na tento svět jsem koordinátorkou projektu BabyKlokánci, o.s. ZRNKA. A proč? Protože jsem zjistila, že pomoc druhým je nejvyšším naplněním života lidského. Protože si myslím, že stačí opravdu velmi málo, aby to pro maminku, rodiče nebylo tak moc těžké. Protože si myslím, že si člověk nezaslouží, že je zbytečné, aby  byl v tak těžkých chvilkách sám. A proč? Třeba proto, aby ty děti nemusely brát ve třech letech antidepresiva. Protože spokojená maminka znamená spokojené dítě a být spokojenou maminkou v naší zemi, když se miminko narodí s problémy je  tak moc těžké... tak aby nebylo...;)... Ti rodiče, děti, ani zdravotníci si to nezaslouží...

  Když mi napíšete, budu moc ráda... pro inspiraci, motivaci... babyklokanci@gmail.com

  Děkuji!!

  superkarma: 0 09.05.2010, 03:13:38
 3. [53] molly [*]

  moje dcera se málem narodila na konci 25.týdne,odhadovaná váha 700g,byla jsem otevřená na 3cm a skončila u Apolináře,tam mě zašili a čekali co bude-inkubátor stále v pohotovosti.měla jsem tak obrovský strach,ale řekla jsem si že to dítě ve mě prostě musí zůstat co nejdéle.ležela jsem na posteli v každé ruce dvě kapačky a nahlas přemlouvala tu malou ať ještě chvíli počká(musela jsem vypadat jako cvok) ve špitále jsem pak strávila spoustu času (takhle jsem si tedy těhotenství nepředstavovala,ale byla jsem vděčná za každý den i hodinu)a prcek přišel na svět ve 37.týdnu.když jsem odcházela řekl mi doktor že vůbec nevěřili že ten zákrok k něčemu bude,dávali mi tak maximálně 10%,ale já ji prostě PŘEMLUVILA!co z toho plyne?Nikdy,ale opravdu nikdy to nevzdat!

  superkarma: 0 08.05.2010, 23:31:51
 4. [52] Marie Dymackova [*]

  Před 22 lety byl do 28 týdne potrat.

  superkarma: 0 08.05.2010, 20:39:56
 5. avatar
  [51] cicinka [*]

  Především bych chtěla popřát hodně šťastných dní v budoucím životě těch miminek a i jejim maminkám, které to čtou.

  Měla jsem štěstí na bezproblémově těhotenství. Moji kluci byli mackové, bez pár deka 4 kila. A přesto jsem se poprvé na toho staršího bála sáhnout. Sml30 No a u toho videa jsem byla tak dojatá........ A snad už se nikdy nebudu brblat na osud, když se máme vlastně fajn. Takže ještě jednou mimouškové- Ať jste zdraví a šťastní.Sml67Sml72

  superkarma: 0 08.05.2010, 18:33:44
 6. avatar
  [50] Tanzi [*]

  Sml59 spiderlorka — #49 Mamata — #48 Sml67

  superkarma: 0 07.05.2010, 19:39:04
 7. avatar
  [49] spiderlorka [*]

  Náš Honzík se narodil ve 28.t.t. a vážil 1060g. Byl to šok, ale piplali jsme a piplali a vypiplali zlatíčko, které nám to svou milostí, vyčůraností a lumpárnami mnohonásobně vynahrazuje. Sml30Sml30Sml30 Vůbec to není poznat, v mnohém předčí vrstevníky, je to náš ďáblík, jsou mu dnes dva roky. Sml79Sml79Sml79

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #50
  superkarma: 0 07.05.2010, 19:17:20
 8. avatar
  [48] Mamata [*]

  po roce a 15 dnech se mi tam narodila taky Evička, měla 1060 g a 38 cm, po 2,5 roce si nedokážu představit, že mohlo být všechno jinak

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #50
  superkarma: 0 07.05.2010, 16:53:42
 9. avatar
  [47] wich [*]

  Věrulinka — #4 Žijí. Ale do jaké míry se dá říci, že spokojený život, je otázkou. Myslím-li teď ty případy, které jmenuje Anime Otaku.

  superkarma: 0 07.05.2010, 14:59:51
 10. avatar
  [46] Tanzi [*]

  Žábina — #45 jj vím která, pamatuju fotkySml67

  superkarma: 0 07.05.2010, 14:45:15
 11. avatar
  [45] Žábina [*]

  dcerka mojí kamarádky se narodila vr 26.týdnu a vážila 700 gr..pak ještě zhubla na 650 gr

  dnes je z ní 12 letá slečna a nikdo by nepoznal, že měla takový problematický start do života

  doktoři jim řekli, že to že nemá absolutně žádné postižení je zázrak přírody Sml67

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #46
  superkarma: 0 07.05.2010, 14:22:38
 12. avatar
  [44] RenataP [*]

  Michaela Kudláčková — #38 Míšo, máš plnou pravdu. Tam je možná láska v té úplně nezištné podobě, napadá mě. Sml79

  Kdybych mohla znovu volit povolání, toužila bych po práci porodní asistentky nebo sestřičky u miminek či dětí.

  Asi bych ale pak musela oželet svou vlastní rodinu, práce na směny není pro mladé maminky s malými dětmi... bohužel je to tak, rozdávat lásku lze jen na jedné straně. V práci, nebo doma, den nemá 48 hodin.

  superkarma: 0 07.05.2010, 13:40:15
 13. avatar
  [43] Tanzi [*]

  rusalka2008 — #42 my ten smajlík bereme jako ironický a tak jsem právě neviděla souvislostSml16

  superkarma: 0 07.05.2010, 12:26:10
 14. avatar
  [42] rusalka2008 [*]

  Tanzánie — #36  protože mě mrzí, že mnoho lidí takové štěstí nemá, prostě jsem Ryba...

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #43
  superkarma: 0 07.05.2010, 12:13:31
 15. avatar
  [41] Juana [*]

  V Motole pletou nejen čepičky, ale všechno možné. Moje dcera byla týden na oddělení pro nedonošence, protože jsem byla týden po porodu na JIPce a pak zavřeli oddělení kvůli údržbě, ale mne ještě nepustili domů, ale dali na další týden na rizikové, kam ale zas nemohli dát dceru. Takže ji umístili na nedonošence a mne volali jen na kojení (no, někdy jí v noci dali cizí MM nebo Bebu, aby mne nebudili, když jsem utekla hrobníkovi z lopaty Sml30) Takže to oddělení znám, musela jsem si pokaždé desinfikovat ruce, když jsem šla za dcerkou. Ona byla "hraničně donošený novorozenec" (vyvolali mi předčasně porod) a vážila 2,75 kila, takže byla proti těmto dětem přímo obrovská - byla velká, ale hubená, nestačila ztlostnout. Ale ty úplně malinké mimča tam zrovna neměli, nejmenší bylo tak 1,5 kilové. A všechny ty dětičky měly na sobě něco pleteného, protože sestřičky tam při službách často nemají co na práci, takže tam pletou a pletou, jak mi vysvětlily.

  Já jsem byla dvoukilová, když jsem se narodila, a strejda /už dnes důchodce/ měl 1,5 kila a prý ho fakt strčili do trouby, kde jim dorůstal - jak říká, je dopečený v troubě. Ale taky se přiznám, že mám ohledně zachraňování tak malých miminek smíšené pocity. Sama jsem si pokaždé oddechla, když jsem přežila 30 týden těhotenství, to jsem si říkala, že by  už dítko mohlo přežít bez následků (zejména proto, že u nás v rodině rodíme vždy začátkem termínu, prostě nějak nám to těhotenství trvá jen těch 38 týdnů, jak matka, tak sestra, a syn byl to samé).

  Jinak ještě k Podolí - slyšela jsem, že jsou opravdu dobří v péči o problematické novorozence, ale na normální porody tam dost kašlou. Kamarádka tam rodila, jednak ji nechali hrozně dlouho přenášet, pak jí vyprovokovali porod, který vůbec nepokračoval, oni ji nechali 14 hodin trápit se a pak najednou zjistili, že se dítě dusí a na poslední chvíli jí udělali císaře. Každému Podolí od té doby rozmlouvá. No, zlatý Motol a Thomayerka, kde jsem rodila poprve.

  superkarma: 0 07.05.2010, 12:11:20
 16. avatar
  [40] Tanzi [*]

  na těch stránkách jsou návody (rozměry) na čepičky pro babyklokánky - pletené, háčkováné i šité.

  Snad se jim to i posílá - seznamy těch ústavů jsou v pravé liště.

  superkarma: 0 07.05.2010, 11:59:14
 17. avatar
  [39] Tanzi [*]

  http://babyklokanci.blogspot.com/search/label/3.0.1.2.%20Čepička%20šitá

  superkarma: 0 07.05.2010, 11:57:59
 18. avatar
  [38] Michaela Kudláčková [*]

  RenataP — #37 ..milé - mě tam dostala i taková zdánlivá drobnost.

  To když paní doktorka nad tím drobečkem říkala, že čepičky těm broučkům pletou sestřičky.

  Člověk má na takových místech pocit, o kterém jsi se vlastně zmínila tak trochu i Ty zkraje.

  Totiž, že stále existují lidé, kteří dělají mnohem víc, než svoji práci, a že to lidské a ryzí je nám přeci jen tam někde uvnitř vlastní.

  1. na komentář reaguje RenataP — #44
  superkarma: 0 07.05.2010, 11:53:02
 19. avatar
  [37] RenataP [*]

  Michaela Kudláčková — #32 Sml22 ale naštěstí všichni ne... je to už nějaký čas, co byl na ČT dokument o nedonošených dětech a mluvil tam primář té nemocnice, strašně hezky, bylo znát, že pro ten obor žije, stále se vzdělává, že mu na každém z těch dětí záleží...

  ... a taky sestřičky,neméně empatické, ale shodně tam přiznaly, že ta péče je tak náročná, že málokterá vydrží - syndrom vyhoření. A která vydrží, viditelně stárne, smály se tam svým vráskám a mluvili o obrovské psychické únavě...Sml68 i to je třeba vidět, tohle není práce, to je poslání.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #38
  superkarma: 0 07.05.2010, 11:47:31
 20. avatar
  [36] Tanzi [*]

  rusalka2008 — #34 to mělaSml22tak proč ten smajlík?

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #42
  superkarma: 0 07.05.2010, 11:42:07
 21. [35] Lilly anne [*]

  Můj přítel se taky narodil předčasně, tuším v sedmém měsíci. Docela špatně vidí (knihu třeba přečte, ale asi z 5cm), ale je úplně zlatej - i když malinko "máminej", to musím nechat, ale kdo by se tomu divil - je hodně inteligentní, ke mě pozorný, má spoustu přátel, pořád někde lítáme po akcích... Takovýho podobnýho bych nenašlaSml79 Zlatí doktoři.

  superkarma: 0 07.05.2010, 11:40:13
 22. avatar
  [34] rusalka2008 [*]

  Moje děti vážily 3,60 (syn) a 2,70 (dcerka), takže jsem měla veliké štěstí Sml3

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #36
  superkarma: 0 07.05.2010, 11:32:18
 23. avatar
  [33] Kofola [*]

  Moje dvě holčičky se narodily v 34.týdnu a vážily 1400 g. Jsou naštěstí naprosto zdravé a bez problémů. Je to fakt štěstí a kus dobré práce všech sestřiček a doktorů, co tohle dělají Sml67

  superkarma: 0 07.05.2010, 11:16:52
 24. avatar
  [32] Michaela Kudláčková [*]

  RenataP — #25 ..my máme dobré lékaře a ne, že ne, jenže mnoho z nich působí už za hranicemi, protože prostě  - náš stát si považuje kde koho, jen ne těch, kterých by měl. To mě přes mou národní hrdost velice mrzí.

  1. na komentář reaguje RenataP — #37
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:54:12
 25. avatar
  [31] rusalka2008 [*]

  Tanzánie — #26 to je moc dobře, záleží na tom, jak stihli děti dozrát... a pak i na porodní hm.

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:50:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] rusalka2008 [*]

  Je to drsné, až mám husí kůži, ale znám případy, kdy sice zachránili miminka v šestém měsíci, ale jedno je hluché a druhé mentálně postižené (trauma předčasného porodu poškodilo mozek -hydrocephallus)... opravdu je zlé tak-tak děti těžce zachránit, aby pak měli celý život trápení se svým postižením Sml13

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:48:47
 2. avatar
  [29] femme [*]

  Věrulinka — #10  když to dopadne takhle, tak je to super Sml22 Sml67

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:43:26
 3. [28] magdaj [*]

  magdaj — #27 ale vlastně jsem chtěla napsat,že mi připadali strašlivě malincí...oproti dnešku teda každopádněSml52 

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:40:58
 4. [27] magdaj [*]

  Moji "chlapečkové" se narodili v třicátým pátým týdnu rizikového těhotenství-ten o pět minut starší měl 2,25 a ten o pět minut mladší 2,32kg.Záměrně jsem dala  slovo chlapečkové do uvozovek,neboť teď,kdy jim je téměř 15,váží kolem osmdesátky a měří metr osmdesát pět..Jeden jak druhejSml30Sml22Sml59

  1. na komentář reaguje magdaj — #28
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:39:28
 5. avatar
  [26] Tanzi [*]

  Moje dvě neteře byly také nedonošenéSml16

  Jedna dvoukilový "macek" a ta druhá 1,40kg

  Ano proti těmto "klokánkům" velké holčičky, ale pro nás tenkrát spousta strachu.

  Dnes jsou dávno dospělé, obě VŠ, obě dvojnásobné maminky zdravých donošených dětí.Sml67

  Žádné újmy na zdraví nejsou.Sml59

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #31
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:34:48
 6. avatar
  [25] RenataP [*]

  no mě navíc ta holčička strašně připomíná naši dcerku, taky takovej drobek.... achjo...

  kdyby se tohle ukazovalo ve  zprávách místo Tondy, co se rozsekal na motorce u Lhoty a podvodů, pletich... možná by ta naše duše masírovaná médii měla trochu jinou potravu k zažití. Možná bychom se jinak dívali na svět, na sebe, na děti, na všechno kolem sebe...

  Mě ta dnešní doba přijde tak strašně povrchní, lacině senzacechtivá, nevím proč...

  (že by vibrace roku 2012 MíšoSml58), v každém případě je škoda, že se o tomto tématu tak málo ví a píše a mluví, protože jsme alespoň v něčem nejlepší - to naše proklínané zdravotnictví - umí alespoň miminka zachraňovat.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #32
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:23:57
 7. avatar
  [24] RenataP [*]

  Michaela Kudláčková — #20 Míšo, to je překrásný dokument. Evička to vybojovala a zase mě napadá, že tomu, kdo něčím takovým neprošel, nikdy nedojde síla všeho toho strachu, utrpení, bezesných nocí a malých i větších nadějí, které drží rodiče při životě...

  Já se toho jenom dotkla a vím, že to ty lidi musí strašně změnit, přehodnotit životní hodnoty.

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:20:10
 8. avatar
  [23] maje [*]

  to video je nádherné a já smekám před lékaři a rodinou, že to zvládla. a je vidět, že malá trochu lump s čertíky v očích. a to je dobře. já říkám, že každé dítě má zlobit a když se vrátí z venku, tak má být špinavé. protože to je známka toho, že je zdravé a šťastné.Sml24

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:18:41
 9. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  RenataP — #21 Tesat do kamene Renato.Sml67

  superkarma: 0 07.05.2010, 10:18:04
 10. avatar
  [21] RenataP [*]

  Anime Otaku — #2 okrýváš druhou stranu této velmi emotivní mince... kdysi jsem se tímto tématem také zabývala a i pro lékaře je velmi těžké stanovit tu hranici, kdy je porod porodem a dítě se zachraňuje a kdy už celou událost brát jako potrat. Etika, chtění a možnosti zdravotnictví...to vše se tu mele v neuvěřitelně choulostivém koktejlu, protože tohle je téma podobné například eutanázii, to si prostě nikdo nechce vzít na triko, protože tuší, že to není jeho úkol, že je to úkol čehosi vyššího nad námi.

  Možná se to opravdu, jak píše Míša, pro tuto diskuzi nehodí, ale pravda, ano, odvykly jsme přirozenosti, protože je někdy nelítostně krutá.

  Jsem předčasně narozená a nějaké následky fyzického rázu si nesu, mívá to vliv i na psychiku miminika, těžko nese odloučení, ale kdo to vybojuje, zaslouží si žít. Zkusme to tedy vzít takhle - je to šance, šance na život a když se jí dítko chopí, má šanci.

   A já přeji všem těm maličkým miminkům, ať mají dost sil ten život vybojovat. A vaše maminky vás budou podporovat a milovat...

  A nakonec, nejsou tohle lepší investice než investice do mamonu a  zbrojení?

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #22
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:16:11
 11. avatar
  [20] Michaela Kudláčková [*]

  Tanzánie — #19 UŽ JSEM TO NAŠLA - UŽ JE TO TAM - díky Sml79

  1. na komentář reaguje RenataP — #24
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:13:49
 12. avatar
  [19] Tanzi [*]

  Michaela Kudláčková — #18 jj

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #20
  superkarma: 0 07.05.2010, 10:06:09
 13. avatar
  [18] Michaela Kudláčková [*]

  Tanzánie — #17 Dám to tam jako odkaz protože jako video to nelze najít...

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #19
  superkarma: 0 07.05.2010, 09:57:59
 14. avatar
  [17] Tanzi [*]

  Michaela Kudláčková — #16 dej to tam ještě i ted a tady to smázniSml67

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #18
  superkarma: 0 07.05.2010, 09:52:48
 15. avatar
  [16] Michaela Kudláčková [*]

  Tanzánie — #13 ...brečim. Sml79Chtěla jsem to dát do článku, ale na youtubube jsem to bohužel nenašla...Sml15

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #17
  superkarma: 0 07.05.2010, 09:50:03
 16. avatar
  [15] Tanzi [*]

  Marisa — #14 žádné kamenování, vždyt jsi to tímhle naprosto vystihnulaSml67:

  [size= 12px; line-height: 19px]..když to děťátko je už na světě a je v podstatě životaschopné...[/size]

  superkarma: 0 07.05.2010, 09:48:12
 17. avatar
  [14] Marisa [*]

  Nedá mi to a taky musím napsat svojí zkušenost. Můj bratříček se narodil v 26 týdnu. Vážil 720g. Narodil se u Apolináře v Praze a péče, přístup lékařů i sestřiček k celé rodině a všem ostatním maminkám a miminkům byl naprosto úžasný. Po prvotním šoku z předčasného narození jsme mu (a nám všem) samozřejmě drželi všechny palce, aby se z toho vylízal z co nejmenším poznamenáním...Několikrát v porodnici bojoval o život. V půli roce jsme zjistili, že nejspíš nebude dobře slyšet. Řekli jsme si, že nevadí, s naslouchátkem se dá žít docela dobře. Po dalších pár měsících se u něj plně projevila DMO. Dnes, v 11 letech je kvadruparetik, tzn, že nedokáže ovládat ani jednu končetinu, vlastně bez pomoci jen leží.  Slyší díky kochleárnímu implantátu. Ale je to neskutečně milé dítě, neustále s úsměvem na rtech,  s inteligencí každého jiného dítěte, a to, že dokáže navštěvovat (speciální) základní školu a v podstatě dokáže žít svůj život jak jen to jde (za pomoci různých pomůcek) a přinášet radost i ostatním, je výsledek ohromné, neúnavné a soustavné práce mých rodičů, hlavně maminky.... To, že není zdravý, však v podstatě podle názorů lékařů nezavinilo až tak to, že se narodil tak moc brzy, ale to, že gynekolog nedokázal u mé maminky odhalit nízko položenou placentu, která způsobila krvácení a tím způsobený nedostatek kyslíku v mozku plodu... K názoru Anime Otaku: Nemysli si, že my všichni, jakožto nejbližší příbuzní jsme nad tím někdy nepřemýšleli podobně jako ty, obzvláště se zkušenosti, jaké máme. V podstatě to nepovažuji za úplně zcestný názor, když vidím to veiké trápení (čekám taky kamenování ;-)), ale ne, když to děťátko je už na světě a je v podstatě životaschopné...to nevěřím, že by někdo dokázal, nechat ho bez pomoci. ...Jinak s bráškou hned ve vedlejším inkubátoru ležel chlapeček, jehož porodní váha byla 590g. Dnes je naprosto v pořádku....

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #15
  superkarma: 0 07.05.2010, 09:42:19
 18. avatar
  [13] Tanzi [*]

  http://babyklokanci.blogspot.com/2010/02/zrnicka-emocni.html

  Prosím klikněte dole na to video a dokoukejte až do konceSml16

  Smekám a ze srdce přeju všem rodičům nedonošeňátek i u nich štastný návrat domů.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #16
  superkarma: 0 07.05.2010, 09:16:40
 19. avatar
  [12] rayka [*]

  Anime Otaku — #2 Zajímalo by mě, jestli by ses tak dokázala rozhodnout, kdybys byla v roli matky příp. lékaře. Tomu děťátku se pomoci dá (jsou přístroje a léky) a  je nějaké procento pravděpodobnosti, že to přežije bez problémů... Sml80

  superkarma: 0 07.05.2010, 08:50:29
 20. [11] Bébina [*]

  Anime Otaku — #2 Mam kamaradku, ktera ma kvuli preeklampsii obe deti nedonosene, musela na akutni cisar. Chalpecek byl v 31.tydnu, holcicka jeste driv, kolik vazili nevim. A taky mam kolegu, ktery se pred 35lety narodil v 6.mesici. A vsichni jsou zdravi.

  superkarma: 0 07.05.2010, 08:42:06
 21. avatar
  [10] Věrulinka [*]

  femme — #7 Sml15Sml22 je to moc smutný, ale znám dětičky, co se ze všeho dostaly a jsou OK Sml67, vyrostly do krásy a jsou zdraví Sml59Sml59Sml59

  1. na komentář reaguje femme — #29
  superkarma: 0 07.05.2010, 08:38:27
 22. [9] Anai [*]

  Anime Otaku — #2 Znám asi 35 letého mladíka, který se narodil v 6. měsíci, je normální a ty problémy, které v pubertě měl (tuším, že i drogy), by měl i tak! Ano, zázrak, na začátku nějaké zdravotní problémy byly, ale je fakt bez následků. Takový názor je dost šílený!

  superkarma: 0 07.05.2010, 08:24:08
 23. avatar
  [8] Michaela Kudláčková [*]

  Ženy mé milé, moc ráda bych všechny upozornila, že dnešní článek, bude číst mnoho maminek, které o reportáži věděly a momentálně se se svými maličkými miminky nachází v ÚPMD v Podolí.

  Přeji všem krásný den a pozdrav maminkám, které mi svá miminka ukázaly a nechaly nafotit. M.

  superkarma: 0 07.05.2010, 08:02:03
 24. avatar
  [7] femme [*]

  Věrulinka — #4  dost často spíš jen přežívají Sml80 znám několik dětí, kteří se narodily předčasně a mají různé druhy postižení a to i těžké Sml15 Sml22

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #10
  superkarma: 0 07.05.2010, 07:46:20
 25. avatar
  [6] femme [*]

  Míšo, na staré Bulovce jsem rodila 2x a taky jsem si neměla na co stěžovat Sml67 Sml22 v Podolí jsem rodila jednou a málem jsme tam, díky "péči" doktorů, s miminem zůstaly obě Sml68 Sml31

  superkarma: 0 07.05.2010, 07:44:18
 26. avatar
  [5] maje [*]

  Anime Otaku — #2 máš svým źpůsobem pravdu. ale představ si, že by to bylo tvoje dítě. taky by ses nechtěla dívat, jak ho doktoři nechávají umírat. jinak míšo, zase bulím jako želva a nepřestanu být vděčná, že po všech problémech se narodila moje dcera zdravá a v pořádku. jen jsem si teď vzpomněla, jak mi všichni říkali, že je hrozně malinká a přitom měla 3,20 kg. a mezi námi, já bych na takovouhle práci neměla. dívat se, jak jim "ubližuji". smekám před doktorama, že tu svojí práci dělají tak obětavě Sml59Sml59

  superkarma: 0 07.05.2010, 07:20:35
 27. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  OlgaMarie — #3 Sml67 díky medicíně, která jde opravdu kupředu, dětičky žijí Sml59Sml59Sml59Sml59Sml67

  1. na komentář reaguje femme — #7
  2. na komentář reaguje wich — #47
  superkarma: 0 07.05.2010, 07:14:57
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Anime Otaku — #2 Myslíš, že to je zásah lidí do přirozeného výběru přírodou? Ale my už jsme civilizace, která odvykla žít s vědomím, že není chalupy, kde by nezemřel novorozenec.  Už to pro nás není normální a nechceme se s tím smiřovat. Také si neumím představit, že bych po předčasném porodu vyjádřila přání, aby to mrně nechali pouze dodýchat...

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #4
  superkarma: 0 07.05.2010, 07:02:33
 29. [2] Anime Otaku [*]

  Asi mě tu všichni sežerou, ale myslém že takhle moc předčasně narozené děti namá cenu zachraňovat pokud nejsou životaschopné bez přístrojů. Znám bohužel asi 10 dětí co přišly na svět takhle brzo a vidím jak se trápí, jedna holčička je dokonce od tří let na antidepresivech, protože má šílený strach snad ze všeho a ty další mají růszná, ale silná tělená postižení...

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  2. na komentář reaguje maje — #5
  3. na komentář reaguje Anai — #9
  4. na komentář reaguje Bébina — #11
  5. na komentář reaguje rayka — #12
  6. na komentář reaguje RenataP — #21
  superkarma: 0 07.05.2010, 06:26:58
 30. avatar
  [1] jazuzinka [*]

  taky ovšem nejtěžší  doktořina. Míšo, opět krásný článek!Sml67

  superkarma: 0 07.05.2010, 06:23:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme