Bývalá dětská scéna v Praze 7 na Letné PIDIVADLO (www.pidivadlo.cz), slouží jako stánek prezentace studentských představení pražské VOŠ herecké. Lze jen a jen doporučit obecenstvu, kterému jde víc o divadlo jako takové než o hvězdy. I když nikdy nevíte, s jakou vycházející se na tamním jevišti zrovna setkáte... třeba zrovna s Lindou Svobodovou, která se zatím nejvíc masově zviditelnila coby partnerka Marka Vašuta v reklamě na jeden čistě pánský „potravinový doplněk“.

divadlo

Do PIDIVADLA na Letné jsem šla ze zvědavosti a touhy podpořit sestřenici svých bratrů, studentku III. ročníku. Hra Nůžky na drůbež dějem spíše průměrná, ovšem hereckými výkony překvapivě nadstandardní. Zírala jsem a vím, že nejen já. Na profesionalitu, dokonalou preciznost hereckého projevu a hlavně kultivovaný hlasový projev, s nímž se dnes nesetkáte ani i u herců zvučných jmen v prestižních pražských divadlech. Takový návrat ke „starým zlatým časům“ divadelním z dob, kdy jsem coby náctiletá navštěvovala snad každý týden přestavení v rámci Klubu mladého diváka.

divadlo

Dále přiznám, že jsem měla vždy pořádné předsudky stran jakýchkoliv soukromých a ještě více vyšších odborných škol, neboť jsem doslova stála při jejich zrodu po sametové revoluci (pracovala jsem 12 let ve výzkumném ústavu odborného školství), nota bene uměleckých. Nějak jsem pozapomněla, že to, co platilo před 15 lety, dnes při obrovské konkurenci a náročnosti už zdaleka neplatí, a že soukromá škola má finanční prostředky na to, aby zaplatila ty nejlepší lektory, kteří evidentně mladé herce skvěle připravují.

divadlo

S Lindou jsem se po představení sešla v jedné pražské restauraci dílem kvůli článku, dílem i kvůli tomu, že si přes generační propast báječně rozumíme. Trošku jsem ji vyzpovídala:

Znám Tě od narození a vím, že touha stát se herečkou Tě posedla už v batolecím věku...
Nevím, jestli v batolecím věku (smích), ale je pravdou, že touha stát se herečkou mě posedla ještě v předškolním věku. Pořád jsem něco hrála a ráda se předváděla, nechyběl mi stud, což se dnes říct nedá. Oproti dětství se více kontroluju.divadlo

Jak se touha vyvíjela? Měla jsi podporu rodiny?
Touha byla stále silná, ale se školním věkem přišla realita a spadly mi růžové brýle. Najednou to všechno nebyla taková zábava a já si uvědomila, že to bude stát velké úsilí. K tomu jsem velkou podporu rodiny neměla. Máma za mnou sice stála, ale za ručičku mě rozhodně nevodila, a táta to bral jako něco nemyslitelného...

Před 2 lety jsi strávila rok v USA, jaké to bylo?
Velká životní zkušenost. Jela jsem tam jako au pair a zároveň jsem chtěla brát lekce herectví. Vždycky mě lákaly anglofonní země a jejich přístup k herectví. Největší rozdíl oproti Česku vidím v sebevědomí. Tam jsem zjistila, že skoro každý umí hrát, protože si na nic nehraje, a to přehnané sebevědomí mají za standardní věc. Strávila jsem tam nakonec devět měsíců.

Kdy skončíš školu? Máš už nějaké nabídky - můžeme Tě vidět někde jinde než jen v Pidivadle?
Jsem v absolventském ročníku, takže končíme letos. Nedávno jsme uvedli ještě jednu inscenaci - Tulení žena, která je na motivy Ondine, a chystá se ještě třetí, ale co to bude, zatím neprozradím. (smích) Velké nabídky zatím nemám, ale něco malého by se mohlo rýsovat. Jinak hostuji v kladenském divadle v Příbězích obyčejného hovadství. S mým hereckým pedagogem tomu říkáme procházení, ale mám tam pár vět. :-) Při zkoušení jsem se seznámila se svým nynějším přítelem, takže je to pro mě dvojnásobná radost (herec Štěpán Benoni, pozn. redakce).

Kde se vidíš za 5 a kde za 10 let?
V rozmezí pěti až deseti let to vidím možná ještě na nějakou vysokou školu, práci, práci, práci, nějakou menší stáž třeba v Anglii a pak už by mohly přijít děti. :)

Lindo, jsi báječná holka - držím Ti palce, aby se Ti splnilo všechno, co si od života přeješ!

Reklama