Domácnost

Vaše starosti na kynologovu hlavu


Milé pejskařky, nastává dlouho očekávaný okamžik, kdy se dozvíte, co jste ve výchově svého psa zanedbaly, když demoluje byt, štěká jak pominutý, žebrá, jako byste mu nedaly nažrat, čůrá v obýváku nebo vás ignoruje, když ho chcete přivolat.

Je na čase chytit se za nos a přiznat si, že problém není ve vašem psovi, ale ve vás.

Přečtěte si názor odborníka, Petra Lindy z kynologické poradny pražské městské policie (V Zámcích 56, Praha 8, telefon 606 742 794, e-mail:  psi.poradna@mppraha.cz)

Podle něj je nejprve nutné vědět, že postup při výchově a výcviku (a případném odstraňování nežádoucích návyků) je v první řadě závislý na typu vyšší nervové činnosti psa. Z toho plyne, že ke každému zvířeti je třeba zvolit jiný přístup. „Nejlepší formou je osobní návštěva, kde se můžeme seznámit jak s pejskem, tak s jeho majitelem (psovodem)," říká. 

Velice často bývá podle něj ale větším problémem psovod než jeho pes. Tady jsou dva případy:

1. Pes je na vodítku a projevuje agresivitu vůči jinému psovi. Psovodovi poradíme, že má v těchto případech psa uklidňovat, případně odvést jeho pozornost jiným směrem (pamlsek, hračka), a psovod udělá toto: Skloní se ke psovi a začne ho chválit v momentě, kdy pes vrčí, případně štěká na druhého psa. To je ale úplně špatně, v tomto případě je pes pochválen za svůj projev agresivity. Správný postup je psa pochválit v momentě, kdy je v klidu, a to je problém správného momentu pochvaly či pokárání psa.

2. Pes nereaguje na přivolání a uteče
, ať už za zvěří, nebo za jiným psem. Psovod se chvilku vzteká nebo nevzteká, ale v momentě, kdy se pes vrátí, je potrestán. Z pohledu psa je trestaný za to, že se vrátil, čili za přivolání.

Oba příklady ze života najdete v příběhu Labradorka Bonnie.

 

Vybrali jsme z vašich příběhů několik dalších problémů, které se pokusíme vyřešit. Každý problém jsme stručně shrnuli do nadpisu, za kterým následuje odkaz na vaše příběhy (v řadě případů i s fotkami vašich mazlíčků) a názor Petra Lindy.
 

Destruktivní psi  

Štěňátko Cindy  
Destrukční četa Majda a Molly

Musíme si uvědomit, že každý pes má určitou potřebu pohybu (zátěže), odlišnou jednak plemennou příslušností (jinou potřebu pohybu má pekingský palácový psík a jinou příkladně teriér), věkem (štěně – dospělý pes) a samozřejmě i již výše uvedeným typem vyšší nervové činnosti. Z toho plyne, že musíme každému psovi určitou zátěž vytvořit, ať už dostatečným pohybem na vycházce, nebo nějakou další činností doma (teď mám na mysli různé tzv. buvolí kůže nebo hračky). Na druhé straně zdravý pes prospí 16 i více hodin denně, takže není žádný důvod k tomu, aby nám likvidoval byt. Faktem ovšem zůstává, že tomuto žádoucímu chování musíme psa naučit, vlastně ho k tomu vychovat.

 

Abychom toho dosáhli, je nutné mít psa pod dozorem, a de facto korigovat jeho činnost. Pokud na psa nemáme čas, je dobré mít ho naučeného na určité místo, čili pelíšek, kde by pes měl trávit chvíle, kdy se mu nemůžeme nebo nechceme věnovat. Postup je následující: Uložíme psa na jeho místo a snažíme se, aby tam chvíli vydržel. V počátcích nácviku se jedná jen o malou chvilku (10–20 vteřin – zase záleží na typu psa), pokud se nám to podaří, je nutná důkladná pochvala psa na místě, kde je odložen, a ve stejné poloze psa (pamlsek – skotačení psovoda – to není vtip – pes musí skutečně pochopit, že je pochválen).


Samozřejmě v počátcích nácviku se zdržujeme poblíž psa, abychom měli šanci korigovat jeho chování (vrátit ho zpátky v případě opuštění místa ap.). Postupně prodlužujeme dobu odložení psa a vzdálenost psovoda, později i vedlejší místnost. V každém případě je nutné vždy po návratu psovoda ke psovi psa pochválit a de facto upevňovat cvik. Pozor, chybou je psa z odložení přivolávat a chválit.

 

Pokud nemáme čas, případně ambice tomuto psa naučit, je řešením naučit psa, pokud se mu nemůžeme věnovat, pobývat v tzv. přepravce nebo kennelce (zpravidla plastová nebo kovová schránka na psa, případně klec – k dostání ve zverimexu ap.). Samozřejmě i toto musíme psa naučit. Postup je stejný jako u nácviku odložení na pelíšku. Pozor na to, abyste psa nechválili, pokud bude v přepravce vyvádět (štěkat, škrábat).


Značkování v bytě

Náš jezevčík značkuje v bytě!

V podstatě se jedná o to odnaučit psa nežádoucím návykům, a to zase usměrňováním jeho chování (pokárání). V tomto případě je vhodným řešením právě přepravka pro chvíle, kdy nemůžeme mít psa pod dohledem (žádný zdravý pes nečůrá pod sebe).


Štěkalové v bytě
Pes nebo život?

Časově velmi náročné odnaučování. Jako by odejdeme a číháme za dveřmi zpočátku jen chvilku – žádoucí chování – pochvala, nežádoucí – pokárání. Postupně prodlužujeme dobu, kdy je pes sám, chválit jen, když neštěká, pokud štěká, uklidňovat, zde pomáhají zase již zmiňované buvolí kůže apod. (Hlodající pes neštěká.)


Žebrání
Westík Enggie

Naučené chování – když on tak smutně kouká – a návyk je zde velice rychle. Musíme vydržet a psovi od stolu nic nedávat (pozor – zde musí být důslední všichni členové domácnosti), pokud mu chceme něco od stolu nechat, musí to dostat, až jsou lidé najedení, a nejlépe do jeho misky. Zde je třeba zdůraznit, že pes by měl dostávat potravu na stejném místě a zhruba ve stejný čas.


Kdy začít štěně učit
Štěňátko Cindy

V podstatě od chvíle, co ho máme. Zpočátku se samozřejmě jedná o výchovu a výchovou k výcviku. Malé štěně naučíme například přivolání velice snadno a rychle, podstatné je pozitivní návyky upevňovat a nežádoucí potlačovat. Nejdůležitější je důslednost a správné načasování pochvaly i pokárání. Chválit tak, aby pes věděl, že je chválen, a za co je chválen, a to samé platí pro trestání psa.

Nenašli jste odpověď na svůj problém? Patrně spadáte mezi případy, které se touto formou řešit nedají a je nutná osobní konzultace, při které vám zkušený kynolog poradí nebo názorně předvede, jak se svým psem pracovat. Poradit ale mohou i čtenářky, příběhy rozhodně doporučujeme k přečtení, už kvůli jejich výjimečnosti i úsměvnosti:

Svačinka pro Akinku   Dokonalý asistenční pes   Náš pejsek Tarik   Zdrhající jezevčice

 

Co trápí vás a vašeho pejska?

 

POZOR! Pro nejlepší psí příspěvek hlasujte ZDE.

   
26.02.2009 - Dům a byt - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] Dana Haklová [*]

  Rikina: Nejmenuje se to sice Punťova psí škola jako v Mostu, ale všechny služby tam vyjmenované, vám poskytne samozřejmě také.
  A kdybyste poslala naše čtenářské příběhy do Punťovy psí školy, zřejmě by odpověděli stejně.

  superkarma: 0 27.02.2009, 10:19:52
 2. [35] Rikina [*]

  dana.svobodova: nepotřebuju se osobně setkávat s kynologem, žádný problém se psem nemám. Vyjádřila jsem se k článku, který je velmi povrchní, a rady v něm velmi všeobecné. Takové řeči jako "podstatné je pozitivní návyky upevňovat a nežádoucí potlačovat. Nejdůležitější je důslednost a správné načasování pochvaly i pokárání. Chválit tak, aby pes věděl, že je chválen, a za co je chválen, a to samé platí pro trestání psa." - to se člověk dočte v i v nedělní příloze leckterých novin, a problém se psem mu to nevyřeší. Pokud má pražská městská policie v nabídce něco podobného jako jejich kolegové v Mostu, bylo by to něco jiného. To bych pochválila všema deseti.

  http://www.mumost.cz/mesto/mepolicie/prevence/psiskola/obsah.htm

  superkarma: 0 26.02.2009, 16:53:53
 3. avatar
  [34] channah007 [*]

  Lilinka: On si to na mě nedovolí, ale na dcerku nebo babičku úplně klidně. Přičemž do misky si sáhnout nechá v klidu. Jen když jde někdo přes kuchyň, kde misku má, tak je chňapne. Asi je zařadil ve smečce pod sebe. A jelikož nejsem přímo v tu vteřinu u toho, tak ho ani nemůžu trestat. Je to takové začarované.

  superkarma: 0 26.02.2009, 16:38:11
 4. [33] Dana Haklová [*]

  Rikina:
  1- Otázky v příspěvcích nebyly moc jasně formulované. Někdy to byly spíš příběhy, ve kterých se dalo vystopovat i několik problémů.
  2- Ti cvičitelé nemají na starosti jenom nás. Poslala jsem jim deset příspěvků, kterými se museli prokousat a nějak shrnout. A to udělali s velkou ochotou a za velmi krátkou dobu.
  3- Několikrát zdůrazňoval, že případy jsou individuální a nelze na ně odpovědět jednoznačně
  4- Nabídka, že můžete přijet osobně a zdarma se vám budou věnovat stále trvá a můžete ji využít.
  Takže milá Rikino, soudy, že se kynolog nepředřel, bych si odpustila a vynesla bych je až po osobním setkání s ním.

  superkarma: 0 26.02.2009, 16:30:49
 5. [32] Rikina [*]

  no, taky mám dojem, že se kynolog nepředřel. Takovéhle vágní rady těžko někomu pomůžou.

  superkarma: 0 26.02.2009, 15:58:38
 6. avatar
  [31] Dante Alighieri [*]

  Máme 8letou fenu, která byla doteď ve špatných rukou. Neumí ani chodit na vodítku, neposlouchá, cupuje hračky i matraci, na které leží. Je to poděs. Do toho jsme zjistili, že máe rakovinu. Už byla na dvou operacích a víme, že moc se asi nedožije.

  superkarma: 0 26.02.2009, 15:07:44

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Lyoness [*]

  Presne. Duslednost. Jak si to v mladi naucis ...
  Dneska potvurka psi reaguje taky jen na mimiku - hned vi, ze je zle... A jak se umi hezky omlouvat a udobrovat
  Obcas, kdyz je necim velice zaujata a ja na ni volam, neslysi. To pak ale staci tlesknout a reaguje. Neutika. Nema ale rada male deti. Je to preci jen po obou rodicich lovecky pes a jak ty deti okolo freneticky behaji a machaji rucickama, ma tendenci je lovit...
  Takze chodim na navstevy ke kamaradkam s detmi a ne ony ke me. A kdyz mijime nejaka deti, tak jde bud u nohy nebo ji vezmu na voditko.

  superkarma: 0 26.02.2009, 13:42:44
 2. avatar
  [29] Ťapina [*]

  kareta: Ale jo, víš co hlavně? Já ti hodím na tvoji rukavičkovou diskuzi pár fotek z místa, kde bydlím, ve městě, na sídlišti V zástavbě typu barák - chodník - silnice - chodník - barák je mám na vodítku, tam by pro ně nebyl žádný přínos být na volno, neb by stejně museli jít vedle mě kvůli autům Ale u nás, byť je to taky město, vodítko dávám rovnou doma do kapsy a ani ho nevytahuju.

  superkarma: 0 26.02.2009, 13:38:30
 3. avatar
  [28] Šupitopresto [*]

  Ad čůrající jezevčík: díky za radu, přepravka mě fakt nenapadla, bestie alias Keny se má na co těšit Doufám, že to zabere, už jsem začala vážně uvažovat o pemprskách

  superkarma: 0 26.02.2009, 13:25:03
 4. [27] chuchu [*]

  dana.svobodova, Ťapina: já osobně s tím zas takové problémy nemám, a to i přesto, že mám doma bíglici. Spíš mi to vadí z principu - článek byl koncipován jako problém/rada a já ho četla s docela velkým zájmem. No a prostě mě to zajímalo i přesto, že aktuálně to řešit nemusím. A to i přesto, že bíglové jsou jedni z největších útěkářů. Ale my jsme si dali hooodně záležet na výchově a výcviku, jsme opravdu naprosto důslední, takže v pohodě. I když většina lidí mi říká, že poslušný bígl prostě neexistuje. A já říkám - existuje, ale nikdy to nebude vlčák, vždycky to bude individualita, což mi ale vyhovuje, však ani já nechci nikoho slepě poslouchat. Proto mám krédo - příkazy a zákazy jenom takový, který potřebuju pro bezpečnost a klid. Žádný podej pac a panáčkuj... Jinak s těma útěkama taky zatím dobrý, chodíme i po lese na volno. Ona naprosto skvěle funguje na pískání, to přiběhne okamžitě, takže teď už vím, že když nepřiběhne na zavolání, tak to není ignorace, ale opravdu mě neslyší (když hned potom zapískám, okamžitě běží).

  superkarma: 0 26.02.2009, 12:57:56
 5. avatar
  [26] kareta [*]

  Ťapina: však jo Jenže to ostatní nemůžou vědět a zbytečně je psi na volno vystraší. Když jsem chodila s malýma dětma, nebyl mi příjemný ani malý pes, co se k nim hrnul- děti mají nekoordinované pohyby a pes je JEN ZVÍŘE!

  superkarma: 0 26.02.2009, 12:36:20
 6. avatar
  [25] Ťapina [*]

  kareta: Teď si představ, že se mnou psi chodili do školy na přednášky (bylo jich v posluchárně vždycky tak 5 - 10), chodí se mnou do práce, jezdíme MHD, vlakem, autobusem, ráno vezmu psy při odchodu z domu s sebou a večer kolem osmé se domů vracíme. FURT u nohy a FURT ve střehu? Škráblo by mě. Jenže já to neberu jako že VEDU PSA MEZI LIDMA, já prostě takhle žiju

  superkarma: 0 26.02.2009, 12:19:18
 7. avatar
  [24] Simba [*]

  Gordana: Je spousta pomůcek proti tahání, záleží jestli se je to bdueš snažit odnaučit nebo si jen usnadníš procházku s nimi. Např. na haltie ohlávce ti tahat nebudou, to nedělá ani moje neposedné 36kg težké štěně.

  superkarma: 0 26.02.2009, 11:50:29
 8. avatar
  [23] Lilinka [*]

  channah007: Tohle by si pes dovolit neměl. Jestli něco takového udělá, měla bys ho okamžitě potrestat. Více než mlácení přes zadek se mi osvědčilo chytit psa u krku, povalit ho na záda (pokud to není nějaké velké tele ), zblízka se mu podívat do očí a přísně mu říct, že tohle se nedělá. Můj bígl třeba perfektně reaguje na mimiku. Nemusím mu cokoli říkat, stačí, když se na něho zamračím, stáhne ocas a jde se uklidit na místo.

  superkarma: 0 26.02.2009, 11:47:07
 9. avatar
  [22] kareta [*]

  Ťapina: VŠEM!! Oni spíš cválají po dlouhých širých stráních Btw, když jsem chodívala s NO po městě mezi, tak zásadně u nohy a furt ve střehu a vždy s náhubkem. Na vořechy a volně pobíhající se stačí podívat a zdrhnou, ani nemusím ječet.

  superkarma: 0 26.02.2009, 11:38:53
 10. avatar
  [21] Ťapina [*]

  kareta: Psovodům, nebo lidem vedoucím huňatého zubatého koně?

  superkarma: 0 26.02.2009, 11:34:10
 11. avatar
  [20] kareta [*]

  Ťapina: co potkávám já, tak uhýbají koňáci i psovodům A já uhýbám taky. Každý po jiné straně pole, cesta zůstává volná

  superkarma: 0 26.02.2009, 11:23:43
 12. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Bébina: Jinak ta hierarchie kůň - pes - člověk je vůbec zajímavá. Když jde koňák po cestě a potká lidi, tak uhýbá, ale když potká lidi se psem, tak většinou čeká, že uhnou oni, aspoň co já mám zkušenost

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:52:45
 13. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Bébina: Aha, takže když půjdu se psem po centru města (protože přece jenom člově se psem se musí taky občas přesunout z místa A do místa B, nemůže se pohybovat jen na odlehlých prostranstvích), tak při spatření prvního člověka sejdu z chodníku do podloubí a tam počkám.... do pozdních večerních hodin, než život ve městě utichne na minimum... a pak se budu přískokem vpřed pohybovat a doufat, že se dostanu do rána aspoň o sto metrů dál

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:46:40
 14. [17] Lindaa [*]

  Nase starosti na kynologovu hlavu....hmm podle odpovedí mám pocit, ze si pan kynolog s nasimi problémy zase az tak moc hlavu nelámal

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:29:23
 15. [16] Bébina [*]

  OlgaMarie: Kdyz jdu s konem po ceste a potkam lidi nebo cyklisty, uhnu stranou a pockam az me minou, protoze predpokladam, ze se muzou kone bat a nemusi jim byt prijemne kolem nej blizko projit. A totez by mel udelat majitel psa. Predpokladat ma majitel zvirete, ten je zodpovedny, ne clovek jdouci nebi bezici po ceste. Jako bych predpokladala, ze cyklista kdyz me potka s konem, sleze z kola a obejde me velkym obloukem, protoze prece muze predpokladat, ze se kun lekne a skoci mu na zada. Ty mas psa a mas se prizpusobit a neobtezovat okoli, ne clovek bez psa se prizpusobovat tobe.

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:25:38
 16. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  Bébina: ...prtože by mohl předpokládat, že i vychovaný pes i na vodítku po něm může vystartovat. Děti přejdou do kroku.

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:12:43
 17. avatar
  [14] Žábina [*]

  Ťapina: to je pravda, Bornie se vždy zastaví a zaujatě podívá
  ale v tu chvíli už mne stejně neposlechne

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:09:32
 18. [13] Bébina [*]

  channah007: Nejsem pejskar (jeden pes mi sice sedi pred barakem a tak ho krmim), ale asi potrestat, vytahat za kuzi. Nekde jsem slysela, ze pes si nesmi dovolit u jidla na majitele ani zavrcet a musi si nechat kdykoliv jidlo vzit bez zavrceni. Nevim, jestli je to pravda, ale asi jo. Ve smecce si take niz postaveny pes nedovoli na vyse postaveneho zavrcet a kdyz ano, dostane nakladacku. Ja jsem tuhle krmila "meho" bernardyna z ruky, dostava pripravky na klouby, ktere moc nechce, ale zamichane v konzerve a z ruky je sezere. Tak kdyz se ofrnoval, vzala jsem mu misku a zacala ho krmit z ruky. Kdyz se cela akce skoncila, tak jsem si uvedomila, ze me taky mohl treba kousnout. Moc socializovany neni, cely zivot prozil na zahrade a ven se dostal zridkakdy, ale cloveka ocividne respektuje.

  superkarma: 0 26.02.2009, 10:02:08
 19. [12] Gordana [*]

  Myslím si,že je to tím,že mezi sebou soutěží,kdo dřív bude na místě ,ale je to nepříjemné.CHodím s nimi proto jen do lesa,máme poblíž domu,takže jak uvolním vodítko,zastaví se a čekají na mě,až zavelím volno.Na přivolání poslechnou,používám píšťalku pro psy,jinak volat je zbytečné,to neslyší.Jak přiběhnou dostnou pochvalu,a i když ne hned nikdy je nebiji,protože vím,že by si mysleli,že to mají zato že přišly.No je potřeba hodně studovat literaturu,pejsek je přítel nejlepší,ale někdy je složité,muporozumět.Ale jakmile si porozumíte,znáte vzájemné potřeby,svá přání,tak vám dávají najevo,že jste jejich vůdce a není nikdo,kdo by to změnil.To já vím!!!Mám je obě moc ráda a oni mně to vracejí,no prostě jsme skvělá smečka!!!

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:57:15
 20. avatar
  [11] Ťapina [*]

  chuchu: Když pes utíká, musí se cvičit majitel, a ne pes. Mám s tím bohaté zkušenosti Musíš se naučit odhadnout situace, kdy bude zdrhat (on se většinou zastaví a takovým zaujatým pohledem někam zadívá, než se tam pustí). A vždycky je potřeba ho zavolat DŘÍV, než vyrazí. Dokud ještě neběží, je šance, že poslechne. Poslechne, dostane pochvalu, příště bude větší šance, že poslechne.

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:54:06
 21. [10] Bébina [*]

  OlgaMarie: Treba proto, ze trenuje, klesl by mu tep a cviceni by tak bylo na . A proc by jako kvuli psovi mel prechazet do kroku?

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:52:51
 22. [9] Gordana [*]

  Jsem majitelka dvou anglických kokřic ,které jsou aspoň já si myslím dobře vychované.Když je někdo za bránkou tak samozřejmě avizuéí nepřítele,nikoho by ale nepokousaly,jen kolem něho krouží a než vysvětlím dotyčnému návštěvníku,aby zůstal stát a nehýbal se,než ho tzv.očuchají,tak štěkají,Ale když uposlechne a já řeknu:je to kamarád je klid.Ovšem mám velký problém s voděním obou naráz na vodítku,to nezvládám,táhnou jak šílené!!!

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:51:16
 23. avatar
  [8] átéčko [*]

  ...jinak také běží ke řvoucím dětem a dívá se na ně, necení zuby, jen zvědavě sleduje, kdo mu ublížil.... Nerozezná PROČ děti křičí a je z toho nervozní. Na tlesknutí ale zanechá pátrání a přiběhne.

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:36:23
 24. avatar
  [7] átéčko [*]

  dana.svobodova: Já mám velice slabý hlas a psa se nesnažím přivolat řevem, ale tlesknutím dlaní. Okamžitě se otočí a přiběhne. nebo pokud je blíže, zasyčím "ss". Psa jsem nikdy neuhodila.
  A když mě opravdu naštve, tak jí řeknu, že s ní nebudu mluvit.

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:34:31
 25. [6] Dana Haklová [*]

  Chuchu: na to jsem se také ptala. Pes reaguje na povely do určité vzdálenosti. Pokud vás poslouchá, když je ve vaší blízkosti, neměl by být problém ho přivolat. Ale musíte to udělat včas!!! Je nutné být stále ve střehu. Mám to vyzkoušené. Pokud vás neposlouchá nebo jenom, když chce, máte prostě smůlu. Buď ho to naučte nebo ho voďte na vodítku. Záleží také na plemeni psa. Lovečtí psi budou zdrhat častěji, mají to v genech.

  superkarma: 0 26.02.2009, 09:29:00
 26. avatar
  [5] channah007 [*]

  Náš pes zase chňape po nohách (nejraději do achilovky), když někdo prochází kolem jeho misky se žrádlem. Nevím, proč to začal dělat, nikdy mu nikdo žvanec nebral docela mě to vadí a mám obavu, aby to nedopadlo někdy ještě hůř než jen chňapnutí. Ale co s tím dělat???

  superkarma: 0 26.02.2009, 08:56:00
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Nevíte někdo, proč dospělý běžící muž, který musí vidět, že běží čelně proti velkému psu, nepřejde do kroku?
  Náš pes cení zuby na doprovod plačícího dítěte.

  superkarma: 0 26.02.2009, 08:35:21
 28. [3] počítačka [*]

  Nevychovaný pes v bytě je hrůza. Vím, o čem mluvím. Pokud otravuje jenom majitele, přeji mu to a ať se snaží, ale pokud otravuje i sousedy - tedy nás - vadí mi to. Pes patří na dvůr, aby měl výběh, vzduch, aktivitu. Mít psa je krásný koníček, na dvoře jsem ho měla taky, ale pokud není vychovaný, kůň aby to vydržel.

  superkarma: 0 26.02.2009, 08:27:02
 29. [2] chuchu [*]

  Viz pes nereaguje na volání a uteče - no hezky jste nám tady popsali problém - ale co řešení???? To, že se nemá pes pokárat v okamžiku, kdy se vrátí, víme skoro všichni. Ale jak teda psa odnaučit utíkat, to nevíte ani vy??

  superkarma: 0 26.02.2009, 08:17:17
 30. avatar
  [1] dajdada [*]

  mě nic netrápí a pejska nemám a mít asi nebudu( nikdy, neříkej nikdy, tak jo, možná v mých 8O letech si ho pořídim, abych až budu stará a nikoho mít nebudu si měla komu postěžovat )

  superkarma: 0 26.02.2009, 00:27:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme