Do psí poradny, na které spolupracujeme s veterinářkou a psí psycholožkou Hankou Žertovou, dorazil zajímavý dotaz. Štěně jezevčíka vrčí a hlídá si pamlsek...

Hanu Žertovou znáte jako moderátorku a odbornici z reality show Polepšovna mazlíčků, kterou před časem vysílala TV Nova. S paní Žertovou jsme navázali plodnou spolupráci a díky ní se dozvídáte, jak pomoci vašim mazlíčkům od problémů. Následující dotaz zaslala čtenářka P. ...

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosit o radu, máme štěně jezevčíka, má čtyři měsíce. Dala jsem jí pamlsek a šla pryč. Když jsem později šla okolo ní, a ani jsem si ji při tom nevšímala, vrčela, chránila si pamlsek, čím jsem šla blíž, vrčela víc a cenila zuby. Mamka k ní přišla, že jí ho vezme, ale vyjela po ní a vypadalo to, že by jí snad i mohla kousnout, mamka jí nadala a pelíškem jí pěkně prohnala. Další den jsme jí opět něco dobrého daly a zase vrčela. Prosím o radu, jak jí naučit, že tohle si nesmí dovolit?

Moc děkuji za odpověď!
P.

Odpověď Hanky Žertové

zertova

Dobrý den,
tahle malá fenečka může mít vrozené dispozice k přehnané majetnické agresi. To je docela nebezpečné i u psů malých plemen.

Doporučuji vůbec jí nedávat plnicí hračky nebo žvýkací kostičky. Pamlsky musí být tak maličké, aby je fenka slupla najednou. Vhodné je i krmení granulemi z ruky v blízkosti misky - pár granulek z ruky, pár hodit do misky, zase pár z ruky. Tak si fenečka uvědomí, že jí nikdo jídlo nebere, ale naopak stále přidává.

Chtělo by to také, pilně s fenkou cvičit povel PUSŤ, aby bylo možné jí později odebrat předměty nebo laskominy, které si sama někde najde nebo ukradne. Cvičí se s malými, velmi chutnými pamlsky, a s málo cennými (pro fenku) věcmi. Například se vezme stará ponožka, plácá se s ní fence před nosem, až ji chytne do zubů. Pak se ponožka pustí a vezme se do ruky pamlsek. Fenka by měla ponožku sama vyplivnout a v tu chvíli se řekne s úsměvem PUSŤ a fenka dostane mlsík. Je třeba to opakovat co nejčastěji, s různými předměty, vždy s maličkou chutnou odměnou. Nikdy se majitelky nesmí s fenkou o věci přetahovat nebo jí je tahat z huby, ani o ně projevovat sebemenší zájem.

jezevčík

Když se stane, že fenka něco ukořistí a nemá ještě dostatečně upevněný povel PUSŤ, je třeba bez pohledu na fenku popadnout například vodítko, otevřít dveře a směrem do chodby zkusit na fenku zavolat - prostě to zavolání nesmí souviset s její kořistí. Pak je ale třeba jít opravdu ven, aspoň na chvilku. Nebo zkusit otevřít ledničku, hrabat tam, šustit papírky, ochutnávat šunku a pomlaskávat si. Pokud fenka přijde, je třeba jí kousíček dát, ale hodně daleko od původní kořisti. Pak zavřít dveře a kořist uklidit tak, aby to fenka vůbec neviděla.

Tento typ agrese je velmi nepříjemný, když se plně rozvine. Někteří psi si hlídají celou kuchyň, když tam mají svou misku, nebo kus zahrady, kde mají nějakou zahrabanou kost. Takže doporučuji nepodceňovat, pilně cvičit a pečlivě se vyhýbat všem konkurenčním situacím.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

S Hankou Žertovou

Reklama