Magie

Varoval ji šestý smysl

Od události manželů Krečmerových uběhlo už mnoho let, ale chybělo málo a tento šťastný pár, který už celých pětatřicet let tvoří nerozlučitelnou dvojku, se málem zapsal na seznam příběhů se smutným koncem.

trn

Krečmerovi z malého města na severní Moravě platili ve svém okolí od počátku za vzorné manželství. Vychovali dva syny, na které mohli být pyšní. Starší Adam vystudoval v Praze práva a mladší Petr se „uchytil“ v Anglii jako programátor.
Zdeňka byla učitelkou na základní škole, zatímco Milan pracoval v místním podniku, který byl široko daleko největším zaměstnavatelem.

Ten den jsem měla divný pocit

Vše se změnilo, když se vedení podniku, ve kterém Milan pracoval, rozhodlo pro velké změny. Následovalo hromadné propouštění, rušení pracovních míst a reorganizace. Mezi pracovníky, s nimiž už se do budoucna nepočítalo, se na seznamu objevilo i Milanovo jméno. Přestože se Milan tvářil statečně, po roce hledání začínal ztrácet naději a sebeúctu zároveň.
„Ten den jsem měla v práci končit později,“ vzpomíná Zdeňka. „Byl to den, kdy jsem ještě po vyučování doučovala několik žáků. Od rána jsem ale byla jako na jehlách. Nedokázala jsem se na nic soustředit a pořád jsem cítila, jak se mi svírá žaludek. Dodnes si to neumím vysvětlit jinak než šestý smysl. Měla jsem zlé tušení, ale nevěděla jsem proč. Jediné, čím jsem si byla jistá, bylo, že se to nějak týká Milana. Přitom se ráno choval úplně stejně jako jindy,“ říká Zdeňka a utírá si slzy. „Dokonce mi jednou volal a ptal se, jestli má ještě něco dokoupit. Nějak jsem přečkala své hodiny, ale doučování jsem ten den zrušila. Jednak mi nebylo dobře, a pořád mi něco říkalo, že bych už měla jít.“
Když Zdeňka dorazila domů, našla Milana ležet na pohovce.
„Zpočátku jsem myslela, že spí. Vypadal, jako že spí. Někdy si odpoledne zdřímnul. Začala jsem na něj mluvit, chtěla jsem, aby se vzbudil, i když bych to jindy neudělala. Normálně bych zavřela dveře a nerušila ho. Teď jsem ale měla divný pocit a chtěla jsem, aby se co nejrychleji probudil. Začal jen něco nesmyslně blábolit a byl úplně mimo. Bylo mi to jasné a volala jsem záchranku. Naštěstí ještě pořád dýchal.“
Kromě šestého smyslu Zdeňka věří, že měl její muž také neuvěřitelné štěstí. Dávka prášků, kterou spolykal, byla sice pořádně silná, ale jeho tělo ji nezpracovalo tak rychle, jak předpokládal.

Psychiatr měl pochopení

Vypumpování žaludku, vystřízlivění v nemocnici a později i na psychiatrii bylo pro Milana dostatečným ponaučením. „Když jsme se o tom později bavili, řekl, že to byl jednoduše zkrat. Dnes nechápe, jak ho něco takového mohlo napadnout. Tehdy byl prý přesvědčený, že mi bez něj bude líp,“ vypráví Zdeňka.
Pochopení měl naštěstí i psychiatr, kterému Milan musel objasnit své důvody a přesvědčit ho, že už podobnou hloupost nikdy neudělá. Podruhé už by ho totiž z „blázince“ hned tak nepustili.
Pro Zdeňku a Milana je tento den minulostí a vyřešenou kapitolou.
„Na druhou stranu jsem se aspoň začala více snažit Milana psychicky podpořit,“ říká Zdeňka. „Prodali jsme byt, vybrali úspory a pořídili si kousek za městem malý domek, který si Milan vždycky tolik přál. Od té doby se nám taky narodili už dva vnuci, a to je teprve pěkná dávka energie do našich starých žil!“

   
11.02.2011 - Příběhy - autor: kal

Komentáře:

 1. avatar
  [7] lalica [*]

  Předčasný důchod je velmi krácen. Já si jej chtěla vypočítat a vypadá to na rozdíl skoro 2 tisíce. Do konce roku mám podporu a pak se uvidí. Na desítky odpovědí na inzerát, kde hledají  zaměstnance , buď neodpověděli nebo bylo místo  již .. Taková je dnes realita. Já také mohla být " po staru" druhým rokem ve svém důchodu.

  superkarma: 0 19.05.2011, 10:06:41
 2. avatar
  [6] Altamora [*]

  Léthé — #3 Tak si chvilku odpočiň, pak se s pracákem domluv, jakou podporu by zaměstnavateli dal na zřízení místa pro tebe a pokud to něco bude (není to povinné), tak se tím můžeš pokusit operovat při hledání místa. Nebo si můžeš udělat průzkum, jestli by se ti vyplatilo zřídit si vlastní živnost. Kamarádka takto začala s účetnictvím ve čtyřiapadesáti, a to na rozdíl od tebe neměla skoro žádnou praxi, protože byla v domácnosti a jen sem tam někdy pár hodin pracovala. Jasně, záleží na profesi, každý to zkusit nemůže.

  superkarma: 0 11.02.2011, 09:22:07
 3. avatar
  [5] Lilinka [*]

  Léthé — #1 Držím palce, aby se něco našlo. Mojí mamce taky budou rušit místo. Vyjde jí to na pár měsíců na podporu a pak předčasný důchod.  Takový plat, jako má na současném místě, už stejně nikdy nedostane, takže je rozhodnutá jít do důchodu.

  superkarma: 0 11.02.2011, 08:21:15
 4. avatar
  [4] femme [*]

  Léthé — #1  vím přesně, jak se cítíš Sml79 sama jsem to zažila před cca 8 lety, kdy jsem nemohla najít skoro rok práci, nikomu to nepřeju Sml23 postaru už bych teď byla skoro dva roky v důchodu, teď ho můžu čekat nejdřív za 3 roky Sml31 držím si pěstě, abych v práci do té doby vydržela, do předčasného bych nerada Sml23 mrkni se do mesec.cz, tam jsouo různé zajímavosti, ohledně odchodu do SD, i do předčasného Sml58

  superkarma: 0 11.02.2011, 08:10:24
 5. avatar
  [3] Léthé [*]

  danca79 — #2 6-7 měsíců před důchodem bych to bralaSml22. To bych byla za vodou. Nárok na podporu, po 55 letech je 11 měsíců a to již většinou ani nenutí nějakou práci.

  Ale 4  a půl roku  není ani do předčasného důchoduSml15....no...ono to nějak dopadne. A asi to tak musí být. Nic není náhoda a třeba si za rok za dva řeknu, že ještě že to tak dopadloSml59 

  1. na komentář reaguje Altamora — #6
  superkarma: 0 11.02.2011, 04:36:46
 6. avatar
  [2] danca79 [*]

  Léthé — #1 Mamce zrusili misto cca 6-7 mesicu pred duchodem, po triceti letech....tak chodi pravidelne na urad prace a ceka na duchod Sml80

  Lethe moc drzim palce at na toho ctyri a pul roku najdes neco mnohem lepsiho, nez co na konci unora skonci Sml79

  1. na komentář reaguje Léthé — #3
  superkarma: 0 11.02.2011, 03:17:19
 7. avatar
  [1] Léthé [*]

  NojoSml15....taky mě čeká vyhazov posledního února, takže již stříhám metr....snižování stavu.... a to po 45 letech v jednom podniku a 4 a půl roku před důchodemSml15. Pocity,  když se mi to poprvé řeklo, byly různé. Sebevražda mě ale nenapadla...

  Vše se dá nějak řešit, i když pro chlapa ztráta zaměstnání je asi mnohem větší zátěž, než pro ženu, pokud je tedy vdaná a není to samoživitelka nedospělých dětí (dvě moje kolegyně).

  Kdosi přirovnává pocity ze ztráty zaměstnání, k pocitům které máte při smrti blízké osoby ....já nevímSml80...až tak to neberu, ale se*e mě toSml32.

  1. na komentář reaguje danca79 — #2
  2. na komentář reaguje femme — #4
  3. na komentář reaguje Lilinka — #5
  superkarma: 0 11.02.2011, 02:07:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme