Blíží se Vánoce a my chceme mít ozdobený nejen byt, ale třeba i dům. Mnozí zůstali věrní tradici, jiní se zhlédli v americkém vzoru. Jak jste na tom vy?

ozdobaNení to tak dlouho, co jsem přebujele vyzdobené, zářící a vánočně vyparáděné vily vídala jen v amerických filmech. Koukala jsem na to jako blázen a v duchu se radovala, že tohle vánoční šílenství k nám jen tak nedorazí.

A chyba lávky. Češi jsou učenliví a hlavně chytlaví. Netrvalo dlouho a tenhle kýčovitý zvyk, kdy se vzájemně trumfujeme o nejefektnější, nejbarevnější a nejvánočnější dům ve vsi, ulici či městě, je tady.

Začalo to skromně blikajícími řetězy v oknech, pokračovalo to svítícími stromky… a teď už jsou to světelné vodopády padající ze střech, svítící hadice omotané kolem štítů, bran a oken, a nechybí ani pupkatí Santa Clausové šplhající po fasádách. Podívejte, k nám už leze ježíšek s pytlem plným dárků, heč!

Každý pes jiná ves, a čím více, tím lépe.

Kde jsou ty krásně skromné vánoční věnce na dveřích, které vás zvaly k návštěvě? Kde jsou ty filigránské sněhové vločky, které děti vystříhávaly ve školách, kde jsou ty stromky ověšené křížalami, oříšky a šípky pro ptáčky.

ozdoba

Kam se poděl vkus a cit pro estetično? Vždyť přece stačí tak málo. Zajít do lesa, na louku nebo na břeh potoka a udělat si výzdobu z přírodních zdrojů. K tomu stačí pár mašlí, lýko, slaměné ozdoby a může vzniknout výzdoba, která má vtip, vkus a skoro nic nestojí.

ozdoba

Pár nápadů jsem si pro vás vyfotila. 

Jak se vám líbí světelné výzdoby na domech? Jakou vánoční výzdobu máte vy? Snažíte se trumfnout sousedy? Vymýšlíte si každý rok něco originálního?

ozdoba

Téma dne: Vánoční výzdoba

  • Máte nějakou veselou historku z vánočního zdobení?
  • Máte vyfocenou svou vánoční výzdobu?

Posílejte mi své příspěvky (texty i fotky) k tomuto tématu na redakční e-mail níže. Jedné z vás, přispěvatelek, věnuji hezký dárek, totiž růžovou aviváž Silan Aroma Therapy a dvě stylové vánoční svíčky ve tvaru stromečku. Tři další odměním 200 body do Velké vánoční soutěže! Vaše texty nechť jsou dlouhé alespoň jako dva tyto odstavce.

Reklama