Už jsi začala uklízet? Otázka, která často zaznívá v předvánočním čase. Pár dní po ní přichází: Cukroví už taky máš? Já sama začala zahradou...

Právě před chvilkou jsem naplnila poslední (snad) pytel s listím, větvičkami, mechem a tak. Rozhlédla jsem se po naší zahradě a řekla si, tak zase na jaře, holka. Úklid domu je na spadnutí, i když se přiznám, že já jsem celoroční  nadšený likvidátor. Doslova mě těší třídit a vyhazovat. Jednou se mi dokonce stalo, že jsem chtěla, a nebylo co - to bylo zklamání! Prvek očekávání úlevy z debordelizace nenastal. Odklízení nepotřebného harampádí jako i obecné špíny je totiž obdivuhodně osvobozující. A je doporučen jako skvělá čisticí technika snad ve všech naukách o duševním zdraví.

Podle feng šuej je úklid především mentální záležitostí

clearnJe třeba si uvědomit, jak málo štěstí nám přináší skladování různé nepotřebné veteše. Oprýskané nádobí, staré přečtené časopisy, nenošené šatstvo, vstupenky, kalendáříčky, upomínkové předměty - vše, co nepoužíváme či nemáme k tomu žádný vztah, vytváří podle Lillian Too špatnou energii a jen nás zatěžuje. Tyto předměty dále mohou způsobovat, že se doma cítíte více unaveni, ztrácíte inspiraci, motivaci a životní cíle. U slabších obyvatel toto může způsobovat i onemocnění. Měli bychom se stát detektivem našeho domova a pátrat v každičké místnosti, kde se podobné věci shromaždují. Nejdůležitější je však podle čínského učení ložnice. Je-li prasklé či poškozené čelo postele, jsou-li poničená pera v matracích, je potřeba tento kus urychleně vyměnit! Také by v místnosti neměly být rozbité vázičky či slepované figurky - z hlediska symboliky to mluví samo za sebe.

Velkou pozornost byste také měli věnovat dokonalému nádobí. Číňané pohlížejí na perfektní nádobí jako na něco, co podporuje zdraví, kdežto olámané a oprýskané vysává vitalitu a přináší smůlu. Nabídnete-li hostu čaj z čajníku, který má uštípnutou hubičku, a ví-li tento host něco o feng šuej, zdvořile odmítne. Nenapije se také z uštípnutého šálku. To protože ví, že by napití z takového hrnečku z něho vysálo energii a že by mohl onemocnět či pozbýt vitality. 

Vyhodit vše, co už pro vás nemá žádný smysl, nebo co neposiluje vaše sebevědomí, je nutné, jestliže si chceme uvolnit prostor pro nový vývoj ve svém životě. Pokud potřebujeme přivábit do svého života nové štěstí, poohlédněme se po harampádí, které se nahromadilo v koutech našeho domova, hlavně pak v místnosti, kterou obýváme nejčastěji. Určitě znáte ten pocit, když douklidíte, vyházíte kupu nepotřebných věcí, které jste si nanosili za nějaký čas domů, a prostor jako by znovu ožije,  zvesela dýchá a ve vás se rozhostí klid. :-) A to je pro mě pravá podstata vánočního úklidu. Vyčistit svůj životní prostor, zároveň si poskládat myšlenky a dojít k vnitřnímu klidu - a pak už jen začít péct cukroví. :-)

P.S.: Sama sobě slibuji, že vyhodím ten oprýskaný talíř s malovanou růžičkou a hrneček s liškami, který má ulomené ouško... a  bez milosti přeberu i ten zbytek. :-)          

Reklama