Vánoční rituály nemá ráda čtenářka Margot. Proč? Jsou nebezpečné a kdyby je dělala, musela by se celý rok bát, kdy přijde nějaké to neštěstí. Tak je raději nedělá.

Také se bojíte vánočních rituálů?


A blízko, blizoučko Štědrý den...

Jak miluji lidové tradice, ty vánoční mě děsí. Snad jsem až příliš otevřela své srdce jednomu Karlovi a Jaromírovi v jedné osobě... Baladická, pochmurná atmosféra jeho díla, posvátná i tajemná, plná roztodivných kouzel, očekávání a zmaru ve mně zasela semínko bázně a úcty. Že neradno si jen pro potěšení, zbůhdarma, přáti vědět, co nás možná čeká a nemine... (Hitchcock hadr). Proč chceme vědět, zejména v tak slavnostní den, kdy se scházíme a radujeme se svými bližními, ve svátcích pospolitosti, odpuštění a víry v lepší zítřky. Doufáme, léty čím dál vroucněji, že se zas, až se zeměkoule párkrát otočí, opět všichni shledáme, abychom se spolu mohli potěšit. Co víme, co pro nás zítřek přichystá...

Co je to ve vodě z olova odlito? Je to nový život, či dýka snad? Proč střevíc se nikdy špičkou ze dveří nevytočí? Jablíčko uvnitř shnilé snad omylem... A loďka z oříšku - jestlipak ta moje příští rok od milých mých odpluje.. a komu se potopí? Ani letos nebudu pokoušet osud. I když jsem v Luxoru viděla sadu na lití olova. I když mám jablíčka na balkoně, jen se srdce směje. Skořápky oříšků stihl osud kolovratu jednoho království. Budeme prostě jen na sebe hodní. Pod talířem najdeme šupinku pro štěstí. Popřejeme si hlavně to zdravíčko a ať k sobě najdeme cestu i napřesrok. Budeme špicovat uši, jestli i nám dá Ježíšek znamení a budeme tento rok odměněni. Těším se k zbláznění.

omlouvám se, mé děti
s rituály zas budete strádati
jsem srab a dopředu pravdu nechci znát,
po celý rok o své milé se nechci strachovat
chci doufat, věřit, těšit se na každý nový den
vždyť „život lidský je jako sen“...


Všem ty nejbáječnější svátky vánoční - a mějte se rádi,
Margot

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

  • Jaké děláte vánoční rituály?
  • Splnilo se vám někdy, co jste při vánočních rituálech vyvěstily?
  • Zažila jste při vánočním rituálu něco nezapomenutelného?

Házení obuví ke dveřím, věštění z kávové sedliny, rozkrajování jablíčka, lití olova... co ještě? Vánoční rituály jsou různé, v každém kraji i v každé rodině se dělají jiné. Zajímá mě, jaké vánoční rituály děláte vy a za jakým účelem. Popište mi je v příspěvku k tomuto tématu! Ten pošlete elektronicky nejpozději 17.12.2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek, jejíž příspěvek uveřejním, odměním pěkný dárkem, totiž tekutým mýdlem AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

av1av2

Reklama