Advent se nám přehoupl přes polovinu, barborky pučí ve váze, Mikuláš obdaroval děti a Lucie noci upila, ale dne nepřidala.
Přesně za deset dní bude Štědrý den. Jak se těšíte?
Máte nakoupené dárky, uklizený byt, napečené cukroví? Hluboce se skláním před ženou, která odpoví kladně. Já mám dárky napůl, byt načtvrt a cukroví na nule. Ale jsem tak nějak v klidu. Spíš si užívám atmosféru. I ten cvrkot kolem sebe se snažím moc nevnímat.

Nevím jak vy, ale chtěla bych se někdy podívat do doby našich předků, zažít s nimi ten dlouho očekávaný den se všemi rituály, které se během něj odehrávaly. Ten den, který pokládali za magický. My si magii Vánoc spojujeme spíše se stránkou vizuální, kdežto dříve v ní hledali odpovědi na budoucnost.

Symbolem Vánoc byla vánočka-štědrovka, jež byla znakem hojnosti, a hospodyně napekla tolik vánoček, aby mohla obdarovat všechny koledníky a tím stvrdit svoje bohatství.
Kolik ztvrdlých vánoček dnes končí v popelnicích?
Dárky nedostávali jen lidé, ale i zvířata, ptáci a stromy na důkaz vděčnosti za to, co příroda dává. Koupíme hračku pejskovi, nasypeme slunečnice sýkorkám, ale že bychom něco dávali stromům?

Ke štědrovečerní večeři se usedalo, když vyšla první hvězda, a podle tradice se na stole mělo objevit devatero jídel od všeho, co se v tom roce urodilo. Nesměl chybět chléb, cibule a česnek. Na začátku hostiny se podávala vánoční oplatka s medem. Polévka byla hrachová nebo čočková. Jako hlavní jídlo přišel na stůl černý kuba neboli kroupy s houbami a česnekem… Tím bychom dnes asi nikoho neuctili.

Jako zákusek bývala muzika. To nebyla hudba, ale křížaly z hrušek, švestek a rozinky svařené s kořením.
Po večeři přišla na řadu „volná zábava“ v podobě hádání budoucnosti. Jablíčka rozkrajujeme dodnes, možná pouštíme i ořechové skořápky, ale že by někdo ještě házel střevícem, lil olovo nebo dokonce prosekával led jako v Erbenově kytici?
Pochybuji, ale musela to být krása, co říkáte?

Štědrý den se zakončil půlnoční mší.
Boží hod vánoční a svátek svatého Štěpána svátky uzavíraly.

Jak prožíváte vánoční svátky?
Jak se těšíte, zdobíte, chystáte?
Dodržujete nějaké tradice, rituály?
Které? A proč?
Máte k večeři něco jiného než kapra a salát?
Chodíte na půlnoční?
Zažily jste nějaké neobvyklé Vánoce?
Co se vám na těchto svátcích líbí?
A co vám naopak vadí?

Napište, pošlete třeba fotky a možná něco pěkného vyhrajete.

Reklama