První vánoční stromeček u nás dal roku 1812 postavit pro své přátele ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Avšak teprve až roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily i svíčky.

Byly to svíčky lojové, které se vyráběly ve formách, jimiž se prostrčil knot a forma se vylila rozehřátým lojem. Tyto svíčky byly oproti voskovým sice mnohem levnější, ale hodně dýmily a smrděly.

Samotná tradice používání svíček k rozsvícení vánočního stromečku se datuje už od poloviny 17. století. První zemí, ze které se tento zvyk rozšířil i do východní Evropy, bylo Německo. Svíčky se tehdy lepily na větve stromečku roztaveným voskem, nebo byly připojeny kolíky. Držáky na svíčky se začaly používat až v roce 1890. Mezi roky 1902 a 1914 se pak začaly používat i malé lucerničky a skleněné koule.

tradice

Na počátku devatenáctého století se většina svíček vyráběla tažením, než se objevil stearin. Zjistilo se, že zvyšuje srážlivost vosku, a díky tomu vznikl nový způsob výroby svíček, totiž odléváním do forem. Litím rozpuštěného vosku lze svíčkám dávat ty nejpodivuhodnější tvary. Mezi nejčastější používané tvary patřily na dlouhou dobu malé úzké válečky, tvary, které známe z vánočních stromečků našich babiček.

babicka

Vánoční svíčky byly v hojné míře užívány prakticky až do vývoje elektrické energie, ale ani poté nezanikly. Dnes si je už sice v takové míře na vánoční stromeček nedáváme, ale v rozmanitých tvarech a vůních září na mnoha místech našich domácností.
V porovnání s elektrickými žárovkami a jiným umělým osvětlením totiž působí hřejivěji a romantičtěji.

Ať jsou hřejivé a romantické i vaše Vánoce

A pokud se rozhodnete dát svíčky i na vánoční stromeček - buďte obezřetné, ať se vám nerozzáří víc, než by měl. :)

svicky

zdroj: wikipedia

Čtěte také:

Reklama