Vánoční svátky jsou spojeny s mnoha zvyky - nákupy dárků a strojením stromku počínaje, pečením cukroví a uklízením konče. A ani letos to zřejmě nebude jinak. Vánoce si každá rodina užívá a vychutnává po svém včetně přípravy vánočního menu. Jednou z jeho typických součástí je ryba, nejčastěji kapr smažený v trojobale. V některých rodinách připravují kapra pečeného, lososa či pangase.

ryba

Ryby mají v našem jídelníčku opodstatnění nejen na Vánoce jako tradiční pokrm, ale také kvůli jejich zdravotním benefitům. Maso ryb, zejména mořských, je velice snadno stravitelné s kvalitními bílkovinami, minerálními látkami a s tukem s velice příznivým složením. V rybím oleji totiž převažují tzv. nenasycené tuky, z nichž některé jsou tzv. esenciální - takové, které si naše tělo neumí vyrobit, ale nezbytně nutně je potřebuje. Musíme mu je tedy dodávat ze stravy. A právě jejich bohatým zdrojem je rybí olej, ale také ořechy, semena, rostlinné oleje a výrobky z nich, například margaríny. Esenciální tuky jsou nezbytné pro zdraví našeho srdce a cév, imunitní systém, u dětí pro správný růst a vývoj či nervovou soustavu.

Ne nadarmo je doporučována konzumace ryb alespoň dvakrát týdně. To ale drtivá většina Čechů nesplňuje. Vánoce a po nich přicházející nový rok by tedy mohly být dobrou příležitostí k této nenápadné změně - zvýšit konzumaci ryb v jídelníčku nebo zařadit dostatečné množství rostlinných olejů a výrobků z nich. Rostlinné tuky by navíc měly ve zdravém jídelníčku dle doporučení Světové zdravotnické organizace převažovat a tvořit 2/3 celkového množství zkonzumovaných tuků za den. Zbývající jedna třetina připadá na tuky živočišného původu včetně tuků, které přijmeme z masa, mléka a mléčných výrobků.

výživaNa vánočním menu vaší rodiny možná nic měnit nemusíte, ale co jindy v průběhu roku? Máte dostatek esenciálních tuků ve svém jídelníčku i jindy než jen o Vánocích? Pokud ano, pak nezbývá než poblahopřát. Pokud ale ne, není nic snazšího než zvýšit konzumaci ryb i mimo vánoční období a začít upřednostňovat rostlinné oleje a výrobky z nich. Více informací na www.vyzivadeti.cz.

Reklama