Vánoce bez stromečku si dokáže představit málokdo. Jenže pro jaký se rozhodnout? V posledních letech stoupá zájem o ty v květináči. S čistým svědomím si tak užijete voňavého symbolu svátků, ani by kvůli vám musel „přijít o život“. Jenže pozor, uschnout vám může i ten s kořeny! Tedy v případě, že se nebudete řídit následujícími pravidly.

O stromeček můžete pečovat sebepečlivěji, ale pokud uděláte chybu hned na začátku, nebude to nic platné. Při jeho výběru tedy dbejte na následující rady.

stromeček

Nakupujte v chladu

Ačkoli by se mohlo zdát, že stromeček umístěný ve vyhřátém obchodě bude již aklimatizovaný, a tím i připravený na váš byt, opak je pravdou. Pokud pro něj tedy nejdete těsně před Štědrým dnem. Čím déle totiž zůstane na chladném vzduchu, tím déle pak může zdobit váš obývák.  

Dbejte na kvalitu

Některé stromky sázejí obchodníci narychlo před Vánoci a rozhodně ne s cílem, aby zůstaly i po svátcích krásně zelené. Účel pro ně splní v případě, že přečkají Štědrý den. Jenže jak je poznat? Někdy těžko. Proto se vyplatí investovat do kvalitně zapěstovaného stromku se zdravým kořenovým systémem v prověřeném zahradnictví. Tam vám také poradí, jaký druh jehličnanu bude pro vás nejlepší.

Nezapomeňte na aklimatizaci

Pokud jste si ten pravý stromek vybrali a vezete domů, mělo by to být nejpozději týden před Štědrým dnem. V ideálním případě byste jej totiž měli aklimatizovat postupně, aby neutrpěl šok. Vše se odvíjí od venkovní teploty, která letos naštěstí není hluboko pod bodem mrazu. Ne každý má sice tu možnost, ale pokud máte v bytě či domě místnost, kde je kolem osmi až patnácti stupňů, ponechte jej co nejdéle právě tam.

Co (ne)dělat, aby stromek přežil

Stromky se právě nacházejí ve vegetačním klidu a z tepla ve vašem bytě mít radost nebudou. Existuje ale několik tipů, jak jim pobyt u vás alespoň trochu zpříjemnit. I tak byste jej ale neměli mít uvnitř déle, než 7 až 10 dní.

  • Snižte teplotu, jak jen to jde. Ideálně alespoň na 20 stupňů Celsia.
  • I když budete v místnosti topit méně, postavte květináč co nejdále od zdroje tepla.
  • Zeminu v květináči nikdy nenechte přeschnout, měla by být neustále vlhká. Ovšem pozor, abyste jej zase nepřelili. Ani to stromku nesvědčí.
  • Samotná zálivka není všemocná. Pomůže, když budete v místnosti udržovat vyšší vlhkost. Větvičky také denně roste.

Když je po Vánocích

Starost o stromek v květináči nekončí ani po svátcích. Na co nezapomenout?

  • Stejnou aklimatizací, jen opačně, by měl projít i před tím, než je umístíte do zahrady či na balkón.
  • Pokud jej ponecháte v květináči, nezapomeňte ochránit jeho kořeny před mrazem. Ideální je zakopat nádobu do země, popřípadě ji izolovat. Pomůže i přisypání mulčovací kůry z vrchu.
  • Střídání teplot vynahraďte stromku umístěním do závětří a ani venku nezapomínejte na zálivku.

Pokud dodržíte všechny rady a stromek co dva roky přesadíte, bude vám dělat radost léta. Tedy do té doby, než bude tak velký, že se nevejde do bytu.

Čtěte také:

Reklama