ko…po Vánocích chvilku počkám, aby skok z tepla do chladu nebyl tak velký, a zase ho hezky vrátím přírodě.

Přijde mi to vůči zemi mnohem uctivější než pohled na hromadu mladých stromků, potupně se válejících u popelnic…

Není na tom vůbec nic složitého a na koruny to zase tak veliký rozdíl není. Nejsem s tímhle názorem naštěstí, jak je vidět, sama.

Když jsem letos pokukovala přes ohradu prodejců, napočítala jsem za pár minut mnoho lidí, kteří zakupovali stromeček pěkně v květináči.

Zdaleka to ještě není ono, ale jestli stoupá počet těch, kterým není zcela ukradené, jak nakládáme s přírodou, je to jistě pozitivní.

Když vezmu model před pěti lety, udělali jsme jako společnost přece jen několik drobných krůčků kupředu.

Jde o pocit

lČlověk bývá tím moudřejší, čím více přemýšlí pohledem celku. Globálně vzato tím, že stromek po Vánocích vrátíme a necháme žít, těžko změníme něco na ničení přírody, ale jde tady hlavně o pocit.

O vědomí, že jsem nic nezničil, že jsem se zachoval správně.

Nezachráníme tím možná vůbec nic, ale roste náš morální kredit, vidíme víc než jen práh vlastního domu, a to je sakra hodně.

Je dost možné, že děti, jejichž rodiče razí model co nejméně se chovat jako barbar a přemýšlet, co způsobím svým přístupem k okolí a životu, budou jednou těmi, koho ani nenapadne vypustit vyjetý olej do řeky, odhodit v lese plastovou lahev, vykácet na zahradě stříbrný smrk, protože se prostě nehodí.

A to už efekt mít bude.

Nejlepší je na zahradě

kTi nejšťastnější mají zahradu a stromeček v ní. Je to moc krásný pohled, když člověk jede nebo jde kolem plotu, za kterým září světýlka ze zdravého smrčku nebo borovičky nebo vlastně jakéhokoli stromku. 

Protože pohané, tedy ti, kteří nám zdobení stromku vlastně ukázali, ti si zdobili plodný strom. Nejčastěji to byla jabloň.

Dělali to o zimním slunovratu, tedy 21. prosince, a uctívali tímto svátkem přírodu. Plodný strom zastupoval úrodu, na které byli životně závislí. Přijde mi to pěkné.

Vloni jsem zasadila po svátcích první smrček ve Varnsdorfu a v Praze jsem to dělala léta rovněž. Chtěla jsem letos už nazdobit ten loňský, ale vyhodnotila jsem, že chci víc stromečků kolem domu, a tak jsem ho letos zase zakoupila. A zakoupila jsem ho i do kanceláře.

Jestli budu pokračovat, pomalu Varnsdorf úspěšně zalesním.

Určitě si to zaslouží za ty nádherné vzrostlé stromy, které letos padly na výstavbu nějaké herny, nebo čeho, naproti KB.

To se ti, Městský úřade a odbore životního prostředí, vážně povedlo.

Reklama