Bulvár

Vánoční stromeček zavoní…

A zbývá postavit a nazdobit stromeček.

Jaký typ ozdob si letos vybereme?

Můžeme sáhnout po skleněných baňkách - a v takovém případě si můžeme dopřát luxus dokonalého sladění stromečku s barvami našeho interiéru. Sady ozdob nejsou cenově nedostupné a dostanou se koupit i řetězy v různých barvách - takže můžeme pořídit stromeček např. v červeno-zlaté nebo chladné modro-stříbrné kombinaci. Nádherně působí i atypická fialovo-stříbrná nebo pro hodně odvážné fialovo-zlatá kombinace.

Další variantou je stesk po starých zašlých časech - i když je hodně pravděpodobné, že bychom chtěli rychle zpátky do naší hektické doby, kdybychom se v těch časech ocitli. V takovém případě zakoupíme (nebo vyrobíme) sady slaměných ozdob, na stopky panenských jablíček navážeme zlaté nitky a můžeme zdobit. Pokud máme proti slámě výhrady, pak jsou tady ještě pořád perníčky, ozdobené a pověšené na šňůrce. Volíme pak ale stromeček raději rostlý, protože romantiku selské jizby nemůžeme pokazit elektrickými světélky. Svíčky v teplé červené barvě jsou přesně to, co náš výtvor dovede k dokonalosti.

Ovšem pro ty, které se nebojí experimentu, je možnost výroby vlastních dekorací velkým lákadlem.

Povíme si stručně aspoň o některých:

Ozdoby z vosku - pokud nám z výroby svíček zbyly mezistěny, potřebujeme pro výrobu nádherně vonících závěsných ozdobiček jenom vykrajovátka na těsto a nit na pověšení. Aby se nám dobře pracovalo, vykrajovátka i jehlu, kterou budeme provlékat nit, předem nahřejeme - stačí, když budeme obojí odkládat na těleso topení.

Ozdoby z těsta nebo sádry - můžeme použít vizovické těsto nebo těsto slané, obojí se hodí k vypracování jednoduchých figurek, které můžeme zavěsit na stromeček. Ze sádry odléváme drobné tvary - nejčastěji používanou formou jsou podložky od adventních kalendáříků. Tvary už ve formě opatříme očkem na zavěšení. Zdobíme je akrylovými barvami a konturovací barvou - nejčastěji zlatou nebo stříbrnou.

I techniku découpage můžeme používat bez obav - zakoupíme průhledné dělené plastové ozdoby a postupujeme přesně obráceně než v případě kvěitnáčů: nejprve naneseme průsvitný lak s glitry, pak lepidlo na découpage, nalepíme obrázek a po zaschnutí jej přetřeme barvou, aby měl pěkný světlý podklad. Pracujeme zevnitř dutého tvaru.

Vlašské ořechy - můžeme samozřejmě pověsit tak, že je rozlouskneme a dovnitř dáme jenom provázek, zajištěný korálkem proti vyklouznutí. Můžete ovšem také zaměstnat svoje potomky tím, že jim nakreslíte na papír zvířátka, jejichž tělo bude z ořechů a pak je necháte tvořit. Krásní jsou ptáčci, kteří mají ocásek vyrobený z nakadeřených mašlí na převazování balíčků.

Papír je vůbec vděčný materiál na nejrůznější výrobu: od découpage přes papírové řetězy až po nejrůznější ozdobičky jej můžeme využít mnoha způsoby.

Nejznámější jsou „zasouvané“ ozdoby - vystřihneme dva stejné tvary, jeden nastřihneme zespodu, druhý svrchu a zasuneme je do sebe.

Další variantou jsou trychtýřové figurky - tělíčko takové figurky tvoří necelý kroužek, který po složení vytvoří jakýsi trychtýř, zakončený hlavičkou.

Můžeme na stromeček zavěsit i tradiční holubičky se skládanými křidélky nebo lodičky z ořechů.

Pro nás netradiční je také tvorba ozdob z „hoblin“ - v původní podobě to byly opravdu hobliny, spojované dohromady, později se vystřihovaly tenoučké proužky papíru, které po slepení připomínaly filigrán a v dnešní době tvoříme ozdoby z proužků silných asi 1 cm a slepených na plocho k sobě.

Snad jste si dokázali udělat aspoň přibližnou představu o tom, jaký ten váš stromeček bude - a teď už jenom základní pravidlo - nepřezdobit!  

             
   
18.12.2003 - Společnost - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Dudlajlama [*]

  Dasenko, cukrovi na stromecek ani nedavame, to by nastoupila tezka garda a bylo by po stromecku, ty nase dve rozezrane psi obludy by si urcite poradily. Koupila jsem jim dve obri kosti s morkovou naplni a budou pod stromeckem, uz se tesim, jak budou smejdit.
  Evo, ,Evropana.

  superkarma: 0 18.12.2003, 18:45:47
 2. avatar
  [13] sirael [*]

  Dašenka: přesně a naše prostě odmítala odejít z pokoje a tak dlouho čmuchala až ten svůj dáreček našla,lehla k němu a na všechny okolo vrčela...

  superkarma: 0 18.12.2003, 15:30:16
 3. avatar
  [12] Žábina [*]

  Dagmara: Taky to tak dělám;cukroví do misky pod stromeček - když byl syn malý a cukroví ještě viselo, usmyslel si,že chce čokoládovou šišku, která byla hodně nahoře, natáhl se s razancí svých 4let a stromeček shodil ....to jsme měli ještě skleněné ozdoby, teď máme slaměné tak už by se tak moc nestalo, ale zase k těm slaměným by se to barevné cukroví vůbec nehodilo ....

  superkarma: 0 18.12.2003, 14:54:38
 4. avatar
  [9] Dašenka [*]

  sirael:Stejně jsou ale ty potvůrky chytré. Naše malá bezpečně najde ten svůj dárek pod stromečkem. V sobotu jsem balila dárečky a pak jsem jí přistihla, jak šmejdí čumákem a hledá ten svůj

  superkarma: 0 18.12.2003, 13:44:54
 5. avatar
  [8] Luciš [*]

  Dášenka: To my dáváme stromeček ještě na stůl. Věšíme tam nebalené arabesky z želé a bylo by nebezpečí, že by to naše hafušanda zblajzla i s háčkem

  superkarma: 0 18.12.2003, 13:42:02
 6. avatar
  [7] Acinka [*]

  My budeme mít s slaměný ozdobičky, červený mašličky, sušený jablíčka, citróny a mandarinky a pár perníčků

  superkarma: 0 18.12.2003, 13:22:52
 7. avatar
  [6] sirael [*]

  Dašenka: to naše dělala taky,Ale protože byla malinká,tak ojedla cukroví jen ze spodních větví a přesně jak popisuješ ty

  superkarma: 0 18.12.2003, 12:29:55
 8. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Galadriel: to po me letos chtel syn, protoze VSICHNI uz maji nazdobenej stromecek...
  No tak my ne, u nas bude nazdobenej az na Stedry den.
  Ja vim, ty mas doma Amika...

  superkarma: 0 18.12.2003, 11:55:02
 9. avatar
  [3] Dašenka [*]

  Galadriel:Náš první si uměl sám velice obratně rozbalit cukrovíz kolekce, které viselo na stromečku. Nejdřív jsme si mysleli,že papírek byl prázdný již v kolekci, ale pak jsme ho rošťáka přistihli, jak opatrně vyloupl bonbon a papírek zůstal viset. Jenom rozkývaná větev vždycky rozhoupala zvonečky, které zazvonily a tak jsme věděli, že zase mlsá.Kupodivu nikdy stromek neshodil.

  superkarma: 0 18.12.2003, 09:29:54
 10. avatar
  [2] Žábina [*]

  Po pestrobarevných ozdobách a řetězech z papíru jsem se dopracovala k slaměnému zdobení - loni jsem zakoupila sady slaměných ozdob, letos dokoupila řetězy....

  superkarma: 0 18.12.2003, 09:26:53
 11. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Diky tomu, ze se tu zdobi stromecky uz od zacatku adventu a faktu, ze mame v rodine dve sotva vzrostla kotata, je nas stromecek za par dni sveho trvani ve velice zalostnem stavu . Koule, sklenene i samovyrobene, obratne sundane, retezy stahane.... alespon mi pro same rozcilovani nebude tak smutno za rodinou .

  superkarma: 0 18.12.2003, 02:01:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme