Bulvár

Vánoční stromeček umělý, nebo živý?

Možná nejsem sama, kdo rok co rok bojuje s otázkou, zda si koupí znovu stromeček živý, nebo tentokrát už sáhne po umělém...

Vloni jsem na kratičký okamžik byla přesvědčená, že tato otázka mě už do budoucna nebude muset trápit.

Rozhodla jsem se totiž:

 

Žádný stromek nebude!

 

Bylo 25. prosince a my si s manželem v klidu popíjeli odpolední kávu. Vánoční koledy tiše proplouvaly obývákem a za okny se k zemi snášel sníh.

Vychutnávala jsem si kouzelnou, nezaměnitelnou vánoční atmosféru plnými doušky. Poklidnou náladu jen sem tam narušily výkřiky našich dětí, které si hrály s kosmonauty a vesmírnou lodí. Jejich zběsilé úprky po bytě a hlášky typu „Pozor zaznamenán útok mimozemšťanů!“ mě ujišťovaly v tom, že z dárků mají skutečnou radost.

 

Mladší syn dostal plyšového dráčka, který v očích staršího syna byl jasným obyvatelem jiné planety. Dráček statečně odolával obraně plastových kosmonautů a Země byla tudíž před totální zkázou.

„Zničíme ho spuštěním teleportu! Pošleme ho na druhej konec vesmíru!“ zařval starší syn a vyzdvihl kosmickou loď nad hlavu.

Mladšímu se však nápad  nelíbil ani trochu. Patrně představa dráčka putujícího pustým a studeným vesmírem v něm vzbudila pocit lítosti. Skočil tedy po plyšákovi a schoval ho za záda.

Starší syn však pevně stál za svým rozhodnutím – konečně, co důležitějšího může být než statečná obrana Země! Teleport byl připravený vyslat dráčka na nekonečnou pouť vesmírem a syn od svého plánu prostě nehodlal ustoupit.

Strhla se honička. Mladší utíkal s dráčkem (mimozemšťanem) za zády, starší ho pronásledoval kosmickou lodí…

 

Větu „Přestaňte se honit!“ jsem chtěla vyslovit ve stejné chvíli, kdy mladší zakopl o stojánek stromku… Borovice se neuvěřitelně nahnula a já na sekundu doufala, že ji manžel stačí chytit.

Nestačil.

Následovala rána a zvuk tříštících se ozdobiček se nesl pokojem jak skutečný duch Vánoc.

Kluci rázem zapomněli na záchranu Země či dráčka. Jen stáli s pusou dokořán a zírali na tu spoušť. Zírali stejně jako já…

 

Tehdy má první reakce byla: „A příště žádnej stromek nebude!“

Pochopitelně ta věta byla vyslovená v afektu, v šoku z pohledu na tu spoušť po celém pokoji.

I když ... možná jsem ji na kratičký, prchavý okamžik myslela fakt vážně ;o)

 

Loňský sníh ale odnesla minulost a s ním vybledl i zážitek na zničený stromek a rozbité ozdobičky. Takže:

 

Období, kdy se kupují stromečky se blíží, a já opět zvažuji: umělý, nebo živý?

 

Tuto větu si pokládám rok co rok. Rok co rok přemýšlím, jestli by už vzhledem ke stále stoupajícím cenám živých stromků nebylo rozumné koupit stromek umělý. Pochopitelně kvalitní, umělý stromek není zrovna levnou záležitostí, ale když si zpětně přepočítám peníze, které jsem každý rok investovala do živého stromku, konečná suma je skutečně zajímavá.

 

Jenže na druhou stranu: miluji, když s manželem vyrazíme na nákup stromečku a vybíráme a vybíráme. Miluji tu vůni smrčku nebo borovice, která dokáže okamžitě navodit vánoční náladu. Miluji chvíle, kdy stromek s manželem ořezáváme (a on se u toho rozčiluje), aby se vešel do stojánku… Jsou to všechno jen drobnosti, já vím, ale mně ty drobnosti prostě dělají radost.

 

Upřímně, nemyslím si, že se někdy skutečně rozhodnu ke koupi umělého stromečku, i když má bezpochyby mnoho předností…

Myslím, že i letos vyrazíme s manželem vybírat smrček nebo borovici. I letos se manžel bude při ořezávání kmene rozčilovat, i letos se umažu od smoly a možná i letos stromeček díky dětem poletí k zemi. Ale já, díky tomu všemu, budu mít ten úžasný pocit, že jsou zase Vánoce a že opět prožívám chvíle, které jsou jen jednou do roka ;o)

 

 

A co naše čtenářky? Jaký stromeček si vyberou ony?

Ťapina: Stromeček zásadně živej a nenechám se překecat na umělý. Jsou to stejně stromky z prořezů, které by se jinak vyhodily, tak proč by nemohl ještě aspoň udělat radost? Nemáme děti, takže si klidně i koupíme nějaký křivý, který by jinak nikdo nechtěl.

 

Andula: My míváme stromeček živý, pak ho zasadíme na chalupě…

 

Káča: Já bohužel umělý, ale je to praktičtější, nestresuju se, že ho ještě nemám, pak že je křivej, pak že opadává a že je z něj bordel. Mohla bych to začít okecávat ekologií, ale pro mě je to prostě pohodlnější. Voní mi ve váze větve, dělám si adventní věnec, s tím jsem spokojená.

 

Olina: Vánoční stromek mám ráda živej, ale už několik let máme umělej a k němu ve váze na stole větve a adventní věneček taky pravej. A proč máme umělej? Hlavně z praktickejch důvodů: protože nemusíme uklízet padající jehličí, protože větvičky si narovnáme přesně tak, jak potřebujeme, protože nemusíme kupovat každej rok čím dál dražší živý stromečky, protože už nejsme malí. Dokud jsem byla dítě, tak jsme měli pravej a větší než já. Jak jsem rostla, zmenšoval se stromeček, až se nakonec stal umělým.

 

Vivian: Já si určitě vyberu živý stromeček - od dětství miluju tu vůni jehličí. Bez vůně jehličí z vánočního stromečku by mi na Vánoce doma něco chybělo... Vůně jehličí prostě k mým Vánocům neodmyslitelně patří, stejně jako třeba vůně mandarinek a pomerančů (které za mého dětství byly právě jen na Vánoce).

 

emma:  Vánoční stromek jedině umělý. Kvůli psovi (projde kolem a už padá jehličí) a úklidu. Snad jen pár větví do vázy + adventní věnec kvůli vůni :-).

   
08.12.2004 - Společnost - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [30] renike [*]

  JEDINE ZIVY!!!

  superkarma: 0 06.12.2006, 18:40:55
 2. avatar
  [29] Muška [*]

  My máme stromek umělý už asi 10 let,protože v paneláku živý dlouho nevydrží.Máme taky 2kočičky.které si z toho stromku dělají prolízačku.Větve visí dolu,řetězy jsou roztahaný po bytě. Ráno mu dáme větve do roviny,řetězy na jde to taky své místo,ozdoby jsou z plastu,proto přežijí.Zapálím vonnou svíčku,františky,jindy zase purpuru .

  superkarma: 0 13.12.2004, 21:54:31
 3. avatar
  [28] Muška [*]

  My máme stromek umělý už asi 10 let,protože v paneláku živý dlouho nevydrží.Máme taky 2kočičky.které si z toho stromku dělají prolízačku.Větve visí dolu,řetězy jsou roztahaný po bytě. Ráno mu dáme větve do roviny,řetězy na jde to taky své místo,ozdoby jsou z plastu,proto přežijí.Zapálím vonnou svíčku,františky,jindy zase purpuru .

  superkarma: 0 13.12.2004, 21:32:32
 4. avatar
  [27] Petulinda [*]

  Ťapina: Ozdoby mám slaměné a mašličky a perníčky, takže nerozbytné. Ale hlavně, když ho shodí, tak potom nemusím vysávat jehličí.

  superkarma: 0 11.12.2004, 19:42:46
 5. avatar
  [26] peguša [*]

  Ťapina:To je pravda. Já kdysi pořizovala umělé ozdoby kvůli dceři, které bylo 10 měsíců a už chodila, ale vratce. Měla jsem strach, aby se nepořezala. A umělý stromek jsme zase pořídili, protože mi vadilo, že živé po týdnu v teple opadávaly. Jeden dokonce už při zdobení a to byl do té doby v chladnu.
  Když jsem byla malá holka, jezdili jsme si pro stromek k hajnému do jižních Čech. Ten nám ho uříznul čerstvý. Voněl nádherně a neopadával. Ty kupované za moc nestály a tak jsme se rozhodli pro umělý smrček. Teď už mi to ani nepřijde. Stejně si doma pořád zapaluju aromalampu. Tedy teď mi tu zrovna voní "frantík", hrajou koledy a já matlám
  linecké. Tuhle atmosféru miluju.

  superkarma: 0 11.12.2004, 12:55:52
 6. avatar
  [25] Ťapina [*]

  peguša: No tak to zas můžou být v pohodě na živém stromku :-) Jenom jsem si vzpomněla na to, jak naše čubízna loni zlikvidovala skorotchýni všechny památeční ozdoby, když si zamotala tlapku do kabelu ke světýlkům a celý lehoučký umělý stromek letěl. No, teď už se tomu zasmějeme, ale těch ozdob je škoda.

  superkarma: 0 11.12.2004, 10:51:25
 7. avatar
  [24] peguša [*]

  Ťapina: Ale když se pořídí ozdoby z plastu, které jsou k nerozeznání od skleněných, není žádný problém. Pak může pejsek nebo malé dítě schazovat stromek do aleluja a nic se neděje. Umělé ozdoby jsem před deseti lety vozila z Polska, teď už jsou v různobarevném provedení i u nás. Tudíž není co řešit.

  superkarma: 0 10.12.2004, 18:31:43
 8. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Petulinda: Když pes shodí plasťáka s ozdobama, je to stejná škoda, jako když shodí živej. Akorát se plasťáky shazujou líp.

  superkarma: 0 09.12.2004, 20:02:30
 9. avatar
  [22] Petulinda [*]

  Umělý stromek jsem nikdy nechtěla. Ale po tom, co nám v posledních letech vždy do týdne opadal, jsem se letos rozhodla zkusit plasťáka.
  Aspoň budu v klidu až nám ho pes zase 5x za den shodí :-))
  Byt ovoním větvičkama ve váze a uvidíme...

  superkarma: 0 09.12.2004, 17:01:12
 10. avatar
  [20] Markýza [*]

  máme umělý stromek už hodně dlouho - co jsme s manželem spolu, nijak nám to nevadí, vyhovuje mi, že nemusím z koberce vysávat opadané jehličí ještě pomálu na Velinoce, živý stromeček stejně voní nejkrásněji v lese a potom asi tak 14 dní po uřezání, chodíme na oběd kolem prodejního místa a už teď ty stromky nezavoní, olejíček do aromalampy a živé větve jsou spolehlivější.
  MMCH letos jsem uvažovala o koupy živého - kvůli dětem, a maldší syn, když jsme se bavili o vánocích a pod. říká jak se těší na Vánoice, a když jsem se ptala jestli na dárky tak povídá: " To taky, ale nejvíc se těším na to, jak budu skládat stromek!" To mu nemůžu udělat, připravit ho o to potěšení ne, ;-)))))))

  superkarma: 0 09.12.2004, 07:43:15
 11. avatar
  [18] peguša [*]

  Už několik let máme stromek umělý. Není to sice ono, ale živý stromek leze dost do peněz. I když je to jednou za rok. Ten umělý sice nevoní, ale pro vůni si zapálím aromalampičku s jedlovou esencí a je to. Nakonec dětem je jedno, jaký stromek je, hlavně, že je něco pod ním. Že stromek není živý asi hůř snášíme my dospělí.

  superkarma: 0 08.12.2004, 20:35:33
 12. avatar
  [17] medved [*]

  jaska: prijde na to, jaky mas balkon...my meli jeden cas stromek, ktery jsme zasazovali po vanocich na zahrade, pak uz ale nebyla moznost a prvni rok na balkone neprezil...zacal zloutnout a opadavat a konec...druhy rok udelal dalsi strom to same...vzdycky uprostred leta...mame balkon na jih a ten zar proste nevydrzel...bohuzel...od te doby mame doma jen vetve ve vazach...v kazdem pokoji nejakou

  superkarma: 0 08.12.2004, 18:03:16
 13. [16] Rikina [*]

  Stromek jsme měli vždycky živý, jenže to začalo poněkud lézt do peněz. Tak jsem koupila jeden rok umělý, a všichni jsme se shodli, že to jaksi není ono. Další rok byl zase živý stromek. Ale 120,- za metr smrčku se mi teda zdá hodně. V kontejneru stromek bych neměla po vánocích kde zasadit, a na balkóně nevydrží napořád. No, nejspíš bude zase živý, pokud se dokopu k tomu jít ho koupit - mně to připadá jako obtížná povinnost. Většinou popadnu první dostatečně malý, co mi přijde pod ruku, na velký není prostor.

  superkarma: 0 08.12.2004, 16:00:31
 14. avatar
  [15] Vivian [*]

  http://www.lesnictvi.cz/clanky/clanek.php?SESID=2989129981f9ee722e1ddf4bb8cec138&clanek=312

  superkarma: 0 08.12.2004, 15:16:33
 15. avatar
  [14] Vivian [*]

  http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=1999M298T06B

  šája: no to je sice pravda, ale když si tohle řekne každý... ten plastovej stromek nemáte doma jen vy, ale statisíce, možná miliony dalších domácností. S plastovými lahvemi se to sice srovnávat nedá, ale ani tak se rozhodně nedá říct, že je to zanedbatelné... :-(

  superkarma: 0 08.12.2004, 15:10:49
 16. avatar
  [12] šája [*]

  No tak my stromek vybíráme podle toho, kde o Vánocích budeme. Pokud doma, tak živý - jako loni třeba. Ale většinou jedeme na delší dobu pryč a živý stromeček by jen smutně usychal a zbůhdarma voněl.....Pro tento případ máme "plasťáka" a větvičky ve váze. Ale na zdobení plasťáka mi nic divného nepřijde, navíc ani s tou recyklací to nevidím tak dramaticky. Jak často si kupujeme umělý stromek? Jednou za deset let? Se spotřebou 2 PET lahví na osobu denně je to asi nesrovnatelné

  superkarma: 0 08.12.2004, 14:15:21
 17. avatar
  [11] Vivian [*]

  Žábina: s tou ekologií se to má právě naopak. Živé stromečky pocházejí (měly by) ze školek a z nucených prořezávek, takže o nějakém poškozování lesa nemůže být řeč. V tomto případě je požadavek na ekologičnost stoprocentně splněn - pokud to samozřejmě není nějaký ilegální prodej kradených stromků...
  Ovšem představ si, jak "ekologická" je výroba a recyklace plastových výrobků (tedy umělých stromků).
  To je další důvod, proč plasťáka nechci. Nejen tradiční vůně jehličí, ale taky ekologie. A pak mi připadá trochu podivné zdobit místo stromečku na Štědrý den kus plastu... :-(

  superkarma: 0 08.12.2004, 14:06:39
 18. avatar
  [10] Aja [*]

  jaska: Podle toho, jak si ho představuješ velký. Do 1 m vydrží v pohodě...ale musíš mu dát jako přestupní stanici nějakou chodbu nebo místo před přechodem z bytu ven a naopak...A musíš zalívat.

  superkarma: 0 08.12.2004, 13:50:28
 19. avatar
  [9] Zuzča [*]

  Léthé: :oD

  jinak stroměk živý, právě kvůli vůni. Kvůli opadavosti jehličí tak jedině borovička

  superkarma: 0 08.12.2004, 13:02:28
 20. avatar
  [8] Lotka [*]

  Léthé: :-))))))))))

  superkarma: 0 08.12.2004, 11:52:46
 21. avatar
  [7] Žábina [*]

  máme umělý už několik let a jsme s ním spokojení...i když nejsem žádný ekologický aktivista je mi hodně líto stromečků odhozených po svátcích k popelnici....
  umělý stromek splní taky tu funkci a když se krásně ozdobí - v našem případě slamenýma ozdobama a červenýma mašličkama, je to moc krásný....

  superkarma: 0 08.12.2004, 11:18:16
 22. avatar
  [5] Léthé [*]

  Já jsem již spíš na ty umělý věci.Umělý stromeček, umělý zuby, umělý penis….:0))))

  superkarma: 0 08.12.2004, 10:45:25
 23. avatar
  [4] martisa [*]

  jaska: na balkóně vydrží jen chvíli - od vánoc tak do jara. Pak je potřeba ho zasadit, jinak zajde.

  superkarma: 0 08.12.2004, 10:34:15
 24. avatar
  [2] martisa [*]

  Živý stromek se dá koupit i v květináči. Několik roků jsme takový stromek kupovali a pak ho zasadili na zahradu.

  superkarma: 0 08.12.2004, 09:37:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme