Vánoce na sněhu – jedna z neidealističtějších představ mnohých z nás, která se ale stále v našich zeměpisných podmínkách ne a ne naplnit. Přemýšlely jste ale někdy nad tím, jaké by to bylo si o Štědrý den zasurfovat na rozbouřených mořských vlnách nebo popíjet drink na prosluněné pláži? My jsme o tom nejen přemýšlely, my to i víme!

vvv

„Vánoce na pláži a ozdobit si palmu? Hnedka bych si to zopákla!“ utvrzuje mě Kristina Vodičková, která před dvěma lety poznala, jaké to je prožít Vánoce v létě. Vydala se totiž k našim protinožcům na jižní polokouli a nejkrásnější svátky v roce oslavila v australské Melbourne. Jaké to vlastně je během vánočních svátků chytat na pláži bronz a jak Australané vánoční svátky slaví? Nejen na to jsme se jí zeptali a ona nám s jiskrnou vzpomínkou ve svém oku odpověděla…

Kristino, hned na začátek nám sděl, jaký to je pocit ozdobit si palmu?
Báječný! Ale je to jen naše středoevropská představa. Vlastně jsem v Austrálii nazdobené palmy neviděla, jelikož jich v Melbourne moc nebylo (smích). Zdobí se klasicky vánoční stromeček, v centru jej například měli nasvícený a ozdobený tak, jak jsme zvyklí.

ddddd

Jaké jsou tedy v Austrálii typické vánoční zvyky, které se od našich liší?
Jelikož na Vánoce mají v Melbourne nádherné léto, tak je celkem jasné, že i samotné svátky probíhají v duchu tepla a sluníčka. Australané milují barbecue se svou rodinou a přáteli, a probíhá tak i samotná štědrovečerní večere. Je ovšem mnohem lehčí než ta naše. Hodně se jedí mořské plody - krevety, chobotničky, mušle. Za tradiční vánoční pokrm se pak považuje pečený krocan, pečené brambory a zelenina. Stejně jako v Anglii se jako dezert podává Christmas Pudding, který je ale teda mega sladký.

vvv

Australané tedy slaví vánoční svátky podobně jako anglicky hovořící země?
Přesně tak, je to logické. Za hlavní den je brán 25. prosinec. Jelikož jsem byla jen v jedné rodině, tak nemůžu moc mluvit o všech Australanech, ale v podstatě jim jde o to samé jako nám – užít si vánoční svátky v rodinném kruhu. Jelikož jsou ale velmi pozitivním a milým národem, můžete počítat, že vás velmi rádi pozvou k sobě domů a pohostí vás.

Kristino, jaký je to vlastně pocit slavit Vánoce u protinožců?
Je to příjemná změna, jelikož jsem z Česka zvyklá na zimu a najednou jsem se během svátků ocitla v teplých letních dnech, cítila jsem se zvláštně. Pocit, když o Vánocích procházíte v letních šatičkách a žabkách vánočně vyzdobeným městem, je opravdu…zvláštní (smích).

ddd

Asi se ani nemusím ptát, zda jsi měla vánoční náladu?
Uhodla jsi dobře, neměla. Ale tím, že jsem 24. prosinec slavila s holkama z ČR a pustily jsme si pohádky a Pelíšky, tak to bylo skoro jako doma. Druhý den jsem byla u Australana, kam mě pozval kamarád z Kolumbie, který u něj bydlel. Bylo velké horko, ale měli jsme krásně připravený stůl, dostali na hlavu korunky a všichni jsme si to užili. 

Podle tvého výrazu při vyprávění by ses ale vrátila, že?
Jasně, že jo! Kdyby to nebylo tak nákladný, byla bych v Melbourne zpátky už teď (smích). Z Austrálie jsem byla zkrátka nadšená! Jsem klasický letní typ a nesnáším zimu, takže bych takhle Vánoce mohla trávit pravidelně - docela mi i letos chybí, že jsem tady a neužiju si pláže a tepla, které teď v Austrálii panuje. Samozřejmě že miluji české Vánoce, ale čím jsem starší, tím víc si užívám pohodu a odpočinek, a tak by mi vůbec nevadilo si takové Vánoce zopakovat.

dddd

Děkujeme, že ses s námi podělila o své zážitky!

Čtete také:

Reklama