Bulvár

Vánoční nálada na mě letos asi zapomněla

Ahoj všichni,

nevím, jestli to máte taky tak, ale pro mne jsou Vánoce něčím, co vnímám každý rok úplně jinak - někdy na mne sedne vánoční nálada už koncem listopadu, a to se pak nemůžu dočkat, až začnou ve městě adventní trhy, až se rozsvítí na náměstí strom a začnou vyhrávat koledy.

A někdy, jako třeba letos, jako by ta správná nálada zapomněla, kde bydlím - nějak mi pořád nedochází, že už za tři dny je Štědrý den.

Když jsem byla malá, byli s námi Vánoce vždycky také prarodiče - babička se mnou a s mojí sestrou chodila do kostela okukovat jesličky (děda, který do kostelů ze zásady nechodil, vždycky čekal venku), a když jsme se vraceli, počítali jsme, kolik uvidíme ozdobených stromků a keřů na sousedních zahradách, a soutěžili, kdo první najde ten úplně nejhezčí (to bylo debatování.... :-)) )

Naše rodina mívala jeden zvyk, který možná není tak úplně obvyklý - úplně odmalička jsme pomáhaly rodičům na Štědrý den strojit stromeček, a teprve večer, když měl přiletět Ježíšek, jsme se musely schovat do pokoje, abychom ho nevyplašily.

Dodnes si pamatuji, jak jsem v první a druhé třídě vyprávěla spolužákům, že jsem s maminkou a tatínkem strojila stromeček a oni mi to nechtěli věřit, protože stromeček přece nosí Ježíšek i s dárky….. :-).

Sama ještě děti nemám, nevím, jak se to řeší dnes, ale za sebe musím říci, že strojení stromečku je jedna z mých nejhezčích vzpomínek…

Trošku mne mrzí, že jsme vlastně žádné tradiční vánoční zvyky nedodržovali - nelili jsme olovo, nelouskali ořechy ani nekrájeli jablíčka, to všechno nás tak nějak minulo.

Ale ono to dneska je spíš o tom, aby byla rodina pohromadě a užila se navzájem, když už ten rok bývá tak uspěchaný. Tak si holt o těch zvycích aspoň něco přečtu…. :-))).

Mějte se krásně a užijte si svátky!

bohunka_p


Milá bohunko_p,
také mě letos ta pravá vánoční nálada nějak nezasáhla, ale pořád doufám a věřím, že na Štědrý den si na mě třeba vzpomene! Krásné vánoční svátky i Vám.

   
21.12.2005 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] vlcice [*]

  Taky slyším poprvé, že ježíšek nosí vánoční stromeček. Výzdoba stromečku byla vždy výsada nás dětí. A vždy jsem se na to moc těšila.

  superkarma: 0 22.12.2005, 09:27:47
 2. avatar
  [8] Agnes X [*]

  My jsme se ségrou a mamčou posledních pár let (co jsme ještě bydleli doma) dodržovali zvyk házení botou, abychom zjistili, zda půjdem z domu či ne.... naposledy jsem rozbila skleněnou výplň ve dveřích a maminka řekla - ty pudeš.... tak jsem šla

  superkarma: 0 21.12.2005, 23:31:49
 3. avatar
  [7] milili [*]

  asi je nas vic ,kterym se ta prava vanocni nalada vyhyba.... ale snad dorazi...

  superkarma: 0 21.12.2005, 20:32:41
 4. avatar
  [5] Trinii [*]

  tak abych pravdu řekla, to že Ježíšek lítá a nosí stromeček jsem se dozvěděla právě dnes na ženě-in z vašich příspěvků...
  a to že Ježíšek nosí dárečky jsem se dozvěděla na základce... u nás tam prostě byly po zazvonění zvonečku a žádné zklamání z toho, že to rodiče se nekonalo...
  my zdobíme stromek vždycky všichni 24 ráno

  superkarma: 0 21.12.2005, 15:37:10
 5. avatar
  [4] Kacule [*]

  Štrojení stromečku byla vždycky výsada taťuldy a my mu s bráchou pomáhali. Zdobili jsme vždycky 23. navečer...taky na to ráda vzpomínám, jak jsme užírali čokoládové ozdoby - včetně taťky - a mamča se rozčilovala, že na stromek asi bude muset pověsit nás tři, protože tam nic nebude

  superkarma: 0 21.12.2005, 14:31:00
 6. avatar
  [3] Žábina [*]

  s tím strojením stromečku to už jsem slyšela že děti strojí společně s rodiči, je to hezké
  u nás tedy strojíme s manželem 23. večer, otevřeme si k tomu něco dobrého a ráno pak sledujeme a čekáme, až se vzbudí, jde do obýváku a pak už slyšíme - jééé mami a tati - BYL TADY, POJďTE SE HONEM PODÍVAT...a jeho užaslý pohled na nazdobený stromeček

  superkarma: 0 21.12.2005, 14:18:48
 7. avatar
  [1] Šupitopresto [*]

  Letos mám úplně stejné pocity, co se vánočního naladění týče. Nějak se mě to vůbec nedotýká, ale třeba to ještě přijde Sice jsem doma rozmístila vánoční výzdobu, ale tak nějak automaticky. A u pečení cukroví jsem si minulý týden zoufala, jak mě to vůůůůbec nebaví! Ráno jsme si v tomhle s kolegyní notovaly. Takže v tom nebudeme asi samy, co?

  superkarma: 0 21.12.2005, 14:05:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme