Bulvár

Vánoční nákupy potvrzují, že Češi se gastronomických tradic nevzdávají

Prodeje vybraných potravin na vánoční svátky narůstají v prodejnách Tesco o stovky procent, nákupní košíky obsahují především majonézy, másla, čokolády na vaření a šumivá vína.

Vánoční tradice české kuchyně se promítají do nákupníhochování českých zákazníkůa dokládají je také prodeje vybraných položek v obchodech Tesco. Ty v předvánoční době prodají stovky tisíc kilogramů kaprů a desítky tun salátových brambor. Stejně tak rostou prodeje majonéz, másla a tuků o sto procent. Zvyšují se také nákupy ingrediencí na pečení, jako jsou čokoládyna vaření, rozinky, oříškya mandleo desítky procent. Nárůst je každoročně evidován také u šumivých vín, v této kategorii stoupají prodeje až o stovky procent.

TescoPečení vánočního cukroví a jeho zdobení je jednou z nejrozšířenějších vánočních tradic. „Již od poloviny listopadu zaznamenáváme zvýšený zájem o suroviny na přípravu vánočního cukroví. V průběhu loňského adventu jsme tak v našich obchodech prodali přes jeden milion kusů ztuženého tuku, přes tisíc tun mouky, stovky kilogramů cukru a tisíce balení oříšků a mandlí,“říká Jiří Mareček, manažer firemních vztahů společnosti Tesco. K vánočnímu hodování patří také nejrůznější čokoládové pochutiny. Těch se jen v Tesco před svátky prodá miliony kusů. Novým trendem v přípravě vánočního cukroví jsou pak prodeje předpřipravených těst. „Hotových vánočních těst během prosince prodáme desítky tisíc kusů, největší zájem jsme zaznamenali o těsta linecká a oříšková,“doplňuje Jiří Mareček.

Štědrovečerní tabule

TEscoVětšina českých Vánoc se neobejde bez kapra, v některých domácnostech se ale na vánočním stole objevuje také losos nebo pstruh. „V posledních letech sledujeme nárůsty prodejů také u lososa, kterého před Vánoci prodáváme desítky tisíc kilogramů,“ komentuje Jiří Mareček.Rodiny, které na stůl neservírují rybu, nakupují například vinné klobásy. Těch se těsně před Vánoci prodá desítky tisíc kusů. Svátky se také neobejdou bez dobrého pití. Podle prodejů Tesco si Češi na Vánoce nejčastěji přiťuknou šumivým vínem nebo vínem červeným. Rostou také prodeje českého piva, kterého se loni před Štědrým dnem prodalo přes osm milionů lahví. Oblíbené jsou také sladké likéry, u kterých je zaznamenán nárůst o více než dvě stě procent.

Tradiční oběd na Boží hod vánoční a na sv. Štěpána

TescoNa první a druhý svátek vánoční se ke slavnostnímu obědu podává kachna, husa nebo krocan. Kromě ryb jsou tak enormní i prodeje drůbeže. V Tesco se v předvánočním období prodá přes sto tisíc kusůhus denně. „Řada zákazníků si po Vánocích dopřeje drůbež s knedlíkem a zelím. Zatímco sváteční knedlíky se většinou připravují podle rodinného receptu, při nákupu zelí dávají přednost tomu již naloženému. V loňském roce jsme těšně před Vánoci prodali přes čtyřicet tisíc sklenic zelí,“ uzavírá Jiří Mareček.

www.itesco.cz


   
05.12.2013 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Vivian [*]

  Cukroví ze ztuženého pokrmového tuku, ano, úžasná tradice... Anebo "čokoláda" na vaření, která se už ani nesmí jmenovat čokoláda, protože je z náhražek?

  Učme se péct z poctivých surovin. Udělat domácí těsto zvládne cvičená opice (já). Máslo je chutnější i zdravější než margarín. A čokoláda je chutnější i zdravější než kakaová "pochoutka." Když už obžerstvo, tak aspoň žerme opravdové potraviny Sml16

  superkarma: 0 09.12.2013, 11:02:31
 2. avatar
  [8] emkop [*]

  Kuba u nás taky bude,hlavně zeťák to má rádSml59

  superkarma: 0 06.12.2013, 17:14:01
 3. [7] kukátko [*]

  A prodej krup na kubu před Vánocemi nestoupá?

  superkarma: 0 06.12.2013, 12:35:36
 4. avatar
  [6] gerda [*]

  aspoň něco nám zůstává, vánoční tradice. Je jenom dobře, že ji nedáme.

  superkarma: 0 06.12.2013, 06:40:08
 5. avatar
  [5] denkas [*]

  U nás řízky! ,muž kapra a pak svíčková!!Sml59

  superkarma: 0 05.12.2013, 22:33:24
 6. [4] helešicová [*]

  Kapr na Štědrý den.

  superkarma: 0 05.12.2013, 21:28:56
 7. [3] sofia3 [*]

  kapr je nej :-)

  superkarma: 0 05.12.2013, 18:12:39
 8. avatar
  [2] samecka [*]

  Ještě jste zapomněli Espumisan, Cholagol a Febichol...

  superkarma: 2 05.12.2013, 11:04:36
 9. [1] Elis19 [*]

  Kapr na Štědrý den a Kachna na Boží hod nesmí u nás chybětSml59

  superkarma: 1 05.12.2013, 09:06:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme