Štědrý den se blíží mílovými kroky a vy ještě pořád možná nemáte dárky pro své dospívající děti, vnuky, případně další omladinu v příbuzenstvu. Bývá to totiž občas tvrdý oříšek, u kterého je jisté jen jedno – dárek nesmí být měkký! Oblečením v tomto věku zkrátka neuděláte radost skoro nikdy. Kupodivu s knihou, o které si mnozí myslí, že ji vytlačily moderní technologie, můžete zabodovat.

Udělali jsme pro vás malý průzkum v knihovničkách našich „teens“ a poprosili o doporučení na základě osobních zkušeností. Tady je pár tipů, které byste mohli využít i s opravdovým minimem znalostí o těch, kterým jsou dárky určeny.

Pro děti 10 +

 • Pokud má rád/a: napětí, humor, mytologii, příběhy bez zbytečného násilí a krve
 • Pokud se jí/mu líbil/a: série Percy Jackson, série Bohové Olympu, série Harry Potter

... tak kupte Rick Riordan: Magnus Chase a bohové Ásgardu - Prastarý meč

Dlouho očekávaný první díl nové série od mistra jedinečných a zábavných příběhů Ricka Riordana, autora Percyho Jacksona. Rick je mistrem ve svém oboru - svojí prací dokázal zaujmout miliony dětí (i dospívajících a dospělých!) po celém světě. Jeho příběhy jsou čtivé a humorné. Skvěle kombinuje moderní svět se světem mytologickým (není vůbec nezvyklé, že prastaří bohové si dávají sraz v pizzerii nebo chodí do kina). A hlavně dokáže si ve svém příběhu udržet pozornost, bez toho, aniž by používal příliš mnoho násilí. Postavy také mají docela dobrý medián přežití a nejvážnějším vztahem mezi postavami je přátelství. Přesto všechno ho milují nejen děti, ale i dospělí.

V sérii Percy Jackson se inspiroval řeckou mytologií, tentokrát přišla na řadu mytologie severská, takže čtenáře čeká cesta napříč světy. Tato kniha je prvním dílem trilogie.

 • Pokud má rád/a: fantasy, čaroděje, cestování časem
 • Pokud se jí/mu líbil/a: Archiv, Inkarceron, Pán prstenů, Vampýrská akademie, knížky Terryho Pratchetta, Shannarův meč (TV seriál The Shannara Chronicles)

... tak kupte Natalja Ščerba: Časodějové - Klíč k času

Knížka, která se dostává na české pulty dříve, než na ty anglické! Autorka Natalja se proslavila právě s touto knihou, která je tak trochu směsicí všeho, co máme na fantasy rádi - kouzelníci, cestování časem... Ideální dárek pro knihomoly, co četli už skoro všechno.

Vánoční dárky pro puberťáky. Objevili jsme knihy, které je baví. Fakt.

 • Pokud má rád/a: tajné agenty, příběhy ze školy, dívčí románky
 • Pokud se jí/mu líbil/a: Princezna k pronajmutí, Hex Hall, Kniha tajných přání (S. Dorr)

... tak kupte Ally Carterová - V tajných službách: Protřepat, nelíbat

V originále se tato knížka jmenuje: I'd Tell You I Love You, But Then I'd Have to Kill You (Řekla bych ti, že tě miluju, ale pak bych tě musela zabít). Příběh o mladé dívce, která chodí do speciální školy pro tajné agenty, zároveň ale prožívá takové věci, jako je první láska. Fanoušci v ČR čekali doslova roky, než si knihu konečně mohli koupit v českém jazyce. A teď je konečně tady!

Děti 13+

 • Pokud má rád/a: vesmírné příběhy, jiné planety, apokalyptické příběhy, zajímavě graficky zpracované knížky
 • Pokud se jí/mu líbil/a: Loď mezi hvězdami, Prvních 100

... tak kupte Amie Kaufmanová: Illuminae

Tahle knížka se odehrává v budoucnosti na vesmírné lodi. Přestože příběh má zajímavou zápletku a postavy, tak opravdovým klenotem knihy je její grafické zpracování. Když ji otevřete, nečeká na vás žádný na první pohled nezajímavý text v odstavcích. Celou knihu byste mohli nazvat „složkou“ - složkou plnou e-mailů, seznamů, protokolů, konverzací, laboratorních zpráv, výstřižků, nákresů a zvukových přepisů. A to vše v nádherném plastovém obale. Tato knížka se opravdu povedla a jde o skvělý dárek jak pro čtenáře, tak pro ty, co si knihou rádi jen listují...

Vánoční dárky pro puberťáky. Objevili jsme knihy, které je baví.

 • Pokud má rád/a: fantasy, upíry, vlkodlaky
 • Pokud se jí/mu líbil/a: Upíří deníky, Stmívání, Temné vize, Tajný kruh

... tak kupte Kai Meier - Arkádie

Kdo měl rád upírské příběhy, jistě uzná, že takových knížek již bylo napsáno hodně a jsou si všechny už dost podobné. Naštěstí, pro fanoušky tohoto „jedinečného“ žánru je tu něco nového - naprosto originální příběh o sicilské mafii, který je inovativní snad ve všech směrech. Autorův rukopis je sám o sobě uměleckým dílem - Stephenie Meyerová (autorka Stmívání) by mohla jen závidět. Navíc k tomu tu je příběh s prvky nadpřirozena, který se stočí někam, kam byste to rozhodně nečekali.

 • Pokud má rád/a: dystopie, pohádky, z obyčejné holky princeznou, intriky
 • Pokud se jí/mu líbil/a: Výjimečná, Hladové hry (Hunger Games), série Starcrossed (Poselství, Beze snů, Bohyně), Divergence, Selekce

... tak kupte Victoria Aveyardová - Rudá královna

Kniha, ve které autorka zkombinovala všechny své oblíbené knížky: Selekci, Výjimečnou, sérii Starcrossed a Hladové hry. K tomu přidala ne jednoho krásného prince, ale rovnou dva, co bojují o srdce hlavní hrdinky. A konečně je to knížka, ve které je hloupost a naivnost hlavní hrdinky po zásluze potrestána. Jak? Takový konec rozhodně nikdo nepředvídal.

Vánoční dárky pro puberťáky. Objevili jsme knihy, které je baví.

Příjemné svátky a ať s dárkem trefíte do černého!

Přečtěte si také:

Reklama