.

Vánoční cukroví: nejčastěji se peče linecké a vanilkové rohlíčky

Novinky

Vánoční cukroví: nejčastěji se peče linecké a vanilkové rohlíčky

Doba adventu znamená mimo jiné pro většinu z nás pečení nebo nákup cukroví, úklid či pořizování dárků pro rodinu a blízké. Právě pečení cukroví je stále jednou z tradic, kterou si většina z nás nenechá ujít. Že by šlo ale o čistou doménu žen, to se říci nedá. V posledních letech přibývá mužů, kteří při pečení přikládají ruku k dílu.

linecke

České Vánoce se ani letos neobejdou bez tradičního jídla a cukroví. Obojí si většinou připravujeme doma, ale v poslední době přibývá těch, kteří si zakoupí již hotové vánoční cukroví. Z exkluzivního průzkumu Tesco je patrné, že většina z nás cukroví stále peče (61 %). Shodně 16 % respondentů pak uvedlo, že své oblíbené druhy cukroví peče doma a pouze ty náročnější druhy nechávají na zkušených pekařích, anebo dostávají cukroví od někoho z rodiny. 6 % dotázaných se do pečení raději ani nepouští a veškeré cukroví si zakoupí. Za nákup hotového vánočního cukroví pak Češi nejčastěji utratí částku do 500 korun (81 %). V případě, že se pustí do pečení doma, tak si za nákup na pečení připlatí a nejčastěji utratí částku do 1 500 korun (56 %).

Doma pečeme nejčastěji linecké a rohlíčky

Češi sladké milují a Vánoce bez tradičního cukroví si umí jen velmi těžko představit. Mezi nejčastější vánoční cukroví upečené doma patří stále linecké (89 %) a vanilkové rohlíčky (87 %), do jejichž přípravy se kromě žen zapojují s chutí i muži. „Trendem poslední doby je ale také nákup již hotových těst, kterých se jen za loňský rok v Tesco prodalo desítky tun,” říká Pavol Halasz, manažer nákupu kategorie bakery ve společnosti Tesco. Zákazníci tak v nabídce najdou například těsto na vanilkové rohlíčky, dále pak linecké a kokosové těsto.

V tomto období také rostou prodeje surovin potřebných pro pečení. „Jedná se především o čokoládu na vaření, jejíž prodej narůstá až několikanásobně oproti běžnému týdnu, oříšky, u kterých je nárůst o desítky procent a dále pak tuky a másla, kterých se během prosince prodává mnohonásobně více,” doplňuje Václav Koukolíček z Tesco.

Pokud hledáte inspiraci a chcete zkusit upéct nové druhy cukroví, určitě navštivte stránky Tescorecepty.cz, kde najdete řadu nových a neotřelých receptů, ale i rad a tipů, jak zdokonalit vaše vánoční cukroví.

Nákupům vévodí vánočky

Nejčastějším druhem vánočního cukroví, pro které pak míří Češi do obchodů, jsou vánočky (62 %), linecké (38 %) a vanilkové rohlíčky (30 %). „Největší zájem je o máslovou vánočku z naší pekárny připravovanou ručně. Konkrétně vánočka je velmi pracná na přípravu a ne vždy se doma podaří, proto doporučuji vsadit na jistotu – ta naše je stejně lahodná a navíc ušetří zákazníkům práci a čas,” říká Pavol Halasz.

rohlicky

A co dalšího ještě Tesco z vánočních sladkostí nabídne? „Sortiment máme opravdu široký – zákazníci u nás budou moci vybírat až z šesti desítek druhů pečiva, ať už půjde o stále oblíbenější donuty s vánočním zdobením, mikulášské a vánoční perníky nebo letošní úplnou novinku – perníkovou chaloupku 3D,” dodává Pavol Halasz.

* Průzkum společnosti Dunnhumby pro Tesco se uskutečnil v listopadu 2015. Účastnilo se jej přes 400 respondentů.

 Užitečné rady při pečení a zdobení cukroví 

 • Křehké těsto na vanilkové rohlíčky se bude lépe tvarovat, když ho posypeme jemně umletými mandlemi.
 • Ideální teplota pro získání dorůžova propečeného cukroví je okolo 180 °C. Při nízké teplotě vytéká tuk, při vysoké zase těsto rychle zhnědne, ale není upečené.
 • Každého zaujme lesklé cukroví. Lesku dosáhneme, pokud cukroví hned po upečení ještě horké natřeme oslazeným mlékem s trochou rozpuštěné škrobové moučky.
 • Na slepování „ředíme“ marmeládu citrónovou šťávou (nebo rumem) tak, aby se dobře roztírala. Cukroví má pak pikantnější chuť a je měkké – těsto „natáhne“ z marmelády vlhkost.
 • Pokud chceme, aby cukroví zvláčnělo, můžeme do krabice, ve které ho skladujeme, vložit jablko.
   
02.12.2015 - Redakční novinky - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] Nikar [*]

  Rohlíčky i linecké již hotovo, teď dělám karamelové oválky. :-)

  superkarma: 0 03.12.2015, 12:31:53
 2. [6] beky [*]

  maxipes — #5Vánočku peču vždy jen na vánoce, během roku ani jednou vždyť vánoce jsou také jen jedny a proto k nim patří vánočka po nich pojmenovaná, rodina se na ni celý rok těší. Linecké a vanilkové rohlíčky peču pravidelně.

  superkarma: 0 02.12.2015, 20:23:15
 3. [5] maxipes [*]

  Na vánoce ráda peču cukrový i vánočku sama.Sice není tak dokonalá ale chutná všem doma.Sml59

  1. na komentář reaguje beky — #6
  superkarma: 0 02.12.2015, 19:11:04
 4. [4] anina4 [*]

  u nás oba dva druhy ve větších dávkách pečeme,vánočku ale také,překvapilo mě ,že tolik lidí vánočku kupuje

  superkarma: 0 02.12.2015, 17:33:42
 5. [3] bobani [*]

  letos nepeču ale linecké můžu

  superkarma: 0 02.12.2015, 15:38:24
 6. [2] libuno [*]

  U nás se též tradičně tato dvě cukroví pečou. Manžel vanilkové rohlíčky ještě namáčí do vaječného koňaku.

  superkarma: 0 02.12.2015, 14:09:42
 7. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Tedy u nás pánové přiloží ruku k dílu tehdy, když uzobávají. Nicméně zase má člověk radost, že jim chutná Sml16

  superkarma: 0 02.12.2015, 13:53:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme