Není za poslední dobu rok, kdy bychom v novinách nečetli něco o tom, že vánoční trhy na náměstích měst jsou jen pro ostudu, nebo že s nimi není tak úplně všechno v pořádku. Prapodivné neprůhledné podmínky, za kterých se získává tato „lukrativní“ zakázka, rozpačitost nad sortimentem, který je k dostání, přístup některých trhovců... To jsou hlavní otazníky, které se nad vánočními trhy vznáší.

Vzpomeňme na Šmerdovy slavné vánoční trhy konané v Praze až do roku 2003, kdy vlivnému podnikateli a politikovi (ODS) padnul na kuří oko stromek. Konkrétně to byl, jak si vzpomenete, pětadvacetimetrový smrk. Stížností na trhy Milana Šmerdy bylo dost už předtím, ale až pět zraněných lidí vedlo k rozvázání smlouvy s podnikatelem a vypsání nového výběrového řízení.

To vyhrála firma Taiko, která podle odhadů vydá na vánoční trhy 15 milionů korun. Vzhledem k tomu, že během svátků navštíví Prahu kolem 200 tisíc turistů, kteří v ní utratí na 8 miliard, je patnáct milionů celkem zanedbatelná částka (i když pochopitelně 8 miliard neutratí turisté na tržištích).

Problémy mají ale letos v Brně. Nový starosta městské části Brno-střed Michal Bortel si nechal spočítat, jak výhodná je smlouva se soukromou firmou (až do roku 2008) na prostory náměstí Svobody. Firma neplatí nájem, jen odevzdá 550 tisíc, které město použije ve sféře kultury.

Město tvrdí, že je to nevýhodné, firma Ardona, která trh provozuje, říká to samé. Brněnští chtěli dokonce trhy z centrálního brněnského náměstí vyšoupnout úplně, ale Ardona vyhrožovala žalobou s odškodným ve výši desítek milionů korun.

A tak mají trhovci svoje trhy, i když radní skřípou zuby. Jenže, nebylo by lepší ptát se lidí? Obyčejný Němec prý projde asi třemi vánočními trhy (v Německu jich mají na 3 000) a utratí na nich mezi 30 a 40 eury. Připadáte si ale jako obyčejní Němci, nebo jako obyčejní Češi?

Když se projdu mezi stánky v Praze i v Brně, nevidím na jejich pultech nic, co bych měl potřebu vlastnit nebo zakoupit, aby to mohl vlastnit někdo jiný. Stále to samé dokola, každý rok už patnáct let. Nebo že by tohle byla ta tradice? Ve Vídni mají vánoční trhy bez přerušení již sedm set let a funguje jim to skvěle, spokojení jsou lidé i tisíce pracovníků, které Vánoce živí. Jenže... Viděli jste vídeňské vánoční trhy?

s použitím informací serveru aktuálně.cz

Reklama