Mám ráda obchůdky s různými bytovými doplňky. S věcičkami, které připomínají staré časy. „Voní“ romantikou, dálkami, venkovem nebo historií. Pro někoho mohou být až příliš sentimentální, pro jiného potěchou a třeba i vítaným dárkem

Proto mé pozornosti neunikl ani nedávno otevřený obchůdek na rohu půvabné staropražské uličky V kotcích.

obchůdek

Exteriér obchůdku přímo láká k návštěvě

Jmenuje Chez Monique, a tím vám trochu napoví, že když do něj vstoupíte, ocitnete se rázem ve sladké Francii. Dýchne na vás atmosféra francouzské Provance, levandulí provoněného venkova, s krásou rustikálního nábytku a spoustou oněch krásných věciček a „blbůstek“, kterými se tak rády obklopujeme.

výloha

Netradiční výloha v okně. No řekněte, nevybrala byste si?

Do obchůdku jsme s manželem zavítali i v tento předvánoční čas. Přivítala nás nejen vůně hřebíčku a cukroví, ale i vlídné pozvání na svařené víno od paní majitelky. To se jen tak nevidí. Připadali jsme si jako na návštěvě. Přiťukli jsme si na zdraví a potom s kalíškem horkého svařáku brouzdali obchodem a hledali inspiraci na drobné dárečky. A že jí bylo dost, to mi věřte.  Dřevěná srdíčka, kovové lucerničky, obrázky v patinovaných rámečcích, vánoční ozdoby v secesním duchu…

zboží

Zboží je vtipně naaranžováno v kredencích a komodách, které jsou od českého výrobce a samozřejmě také na prodej

ozdoby

Najdete zde i spoustu textilních doplňků, jako jsou polštářky, přehozy, prostírání, nebo plédy

andílci

Tihle roztomilí andílci mohou ozdobou na stromeček, ale i milým dárkem.

sklep

Obchůdek je vybudován ve starém gotickém sklepě, ale jeho atmosféra rozhodně není ponurá.

V jednom okenním výklenku mi padl do oka anděl s něžným výrazem a rukama složenýma v klíně. Působil tak pokorně, až dojímal „Toho bych chtěla...“ sáhla jsem po něm, abych si ho prohlédla zblízka. V tom si mě všimla jedna zákaznice, která v rukou držela jiného naděla, a zalitovala, že toho „mého“ nespařila dřív. „Ten je bohužel poslední,“ řekla paní majitelka a zákaznice posmutněla. Ač se mi moc líbil, byla jsem v ten den tak svátečně naladěna, že jsem jí ho nabídla. Ale dáma s díky odmítla. Zřejmě pochopila, že mi byl souzený.

A tak jsme si milého anděla koupili  a k němu vybrali ještě pár malých letících andílků na rozdávání.

Rozloučili jsme se spaní majitelkou a slíbili si, že tady rozhodně nejsme naposledy. Až nebudu vědět, čím obdarovat své blízké, tady inspiraci určitě najdu.

Foto: autor a Chez Monique

Čtěte také:

Reklama