perníčkový adventní kalendář

Máme za sebou první adventní neděli a naše domovy se pomalu začínají oblékat do vánočního kabátu. Na stolech se rozsvítily první adventní svíčky, vchodové dveře zdobí vánočně a zimně laděné věnce, ulice se rozsvítily vánoční výzdobou. Přípravy by měly pomalu započít i v našich kuchyních.

Nejsem zastáncem velkého pečení na etapy a plánování, co který den upeču, uvařím či jinak připravím. I přes velké plány se mi nikdy nepovedlo připravený harmonogram prací dodržet. Pamatuji si, že moje maminka měla už měsíc před vánočními svátky hotový seznam toho, co má který den či víkend udělat. Umýt okna, vyprat záclony, vytepovat koberce, vyleštit nábytek a všechny ty práce, které se běžně a často nedělají. A stejně tak mám ještě v paměti, jak nakonec byla ze všech těch příprav uhoněná a unavená.

Ne, ne! Takhle já to dělat nebudu, řekla jsem si už tehdy. A tak každoročně linecké slepujeme den před štědrým večerem, perníčky křoupeme tvrdé, protože jsme je pekli víkend předtím. Nemám ani umyté okna, ani vyprané záclony. Nechci se z Vánoc zbláznit, chci se z nich radovat.

A tak mi zůstává příprava vaječného koňaku (několikrát, protože ho vždycky vypijeme, než se uleží), plánování, co všechno upeču (a pak nakonec peču úplně něco jiného), vymýšlení, jaké nové recepty vyzkouším (proč se tedy vždycky držím osvědčené klasiky?). Stejně tak to bude i letos. Se sousedkou máme nakoupeny časopisy a vymýšlíme, do jakých experimentů se pustíme. U kafíčka se plánuje pěkně, jsem zvědavá, jestli to dodržíme.

Děti se těší na pečení perníčků. Snad nejvíce ze všeho cukroví. Rádi je pečou, rádi je zdobí. V kuchyni to bude jako po výbuchu, ale komu to vadí? Letos jsem koupila krásné dřevěné formy na staročeské perníky. Hned až je vyzkouším a nafotím, určitě pro vás sepíšu článek. Jsem zvědavá, jestli se mi letos povedou pusinky. Bílků budu mít hromadu (pozůstatek po přípravě vaječného koňaku), tak můžu zkoušet, a konečně se mi snad povedou!

Co máte letos v plánu vy? A jak u vás probíhají adventní přípravy? Máte své oblíbené osvědčené recepty nebo experimentujete?

Pokud se s námi chcete rozdělit o oblíbený vánoční recept, pošlete ho na můj mail aja@kosiky.cz - nejlépe i s fotografií.

Reklama